DE VOIKSWIL No. 32. Zaterdag 7 Mei 1910. Gewestelijk en ^Algeme Itichtiiiff: Voor waarheid en vpor recht, door eigen persoon of party. VERSCHIJNT le Jaargang. Weekblad te Hulst. en door daad van anderen, zonder aanzien van SATERDAG. REDACTIE: Gentschestraat C 7 te Hulst. BELOfEff 1.20. ANDERE LANDEN I 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - Het SSd neemt geei van het Vrfjt Waard ei terug RW elijklicld vm t AdvcrteatU ADMIMStBATIB: Gentschestraat C 6 te Hulst. DimiIBU: ISÏTcfitef: Btï. van ffiHRRt Gentschestraat B 4 te Hulst. Advertentlén, In te zenden vódr Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant 10.25. Toch zullen waarheid en recht zegevieren. Zooals elders in ons blad is aan gegeven heeft mr. Dieleman de over winning behaald op den heer Kramer met eene meerderheid van 100 stem men op een totaal van 5788 geldig uitgebrachte stemmen. Mr. Dieleman was de candidaatdcr georganiseerde Anti-Revolutionaire en Katholieke Kiesverenigingen, de heer Kramer stond buiten elke partij. B3 de eerste stemming had de heer Kramer 1819 stemmen tegen 1768 op mr. Dieleman. Alzoo stond de katho lieke heer Kramer boven den candidaat der A. R. en K. kiesverenigingen samen. Die eerste stemming was alzoo een groot succes. Dit groote succes deed de vrienden van waarheid en recht ecu groote ver wachting koesteren voor de herstem ming, en dit des te meer, toen de IBterale candidaat openlijk] voor den heer Kramer zich verklaarde. Deze verwachting Is beschaamd ge worden, doordat bij de herstemming alle christdijk-historischen die eerst door hunne Anti-Rev. broeden 1 warn afgewezen bij hun verzoek om onder handeling op den a. r. nr. Diele man zijn overgegaan, alsmede een groot deel der liberalen, zeker tenge volge van een schandelijk strooibiljet op bet laatste oogenblik. en zijne vrienden en verkreeg hij door nog meerder opkomst meer katholieke -*1 in de kathf"-' Uit beide stemmingen en ook uit hetgeen er aan vastzit is dit gebleken le. dat de zoogenaamde R. K. partij van het district Hulst nog slechts een derde van het aantal katholieke kiezers achter zich heelt, welk deel zeven jaar geleden twee derde was; 2e. dat thans twee derde deel van het aantal katholieke kiezers de rich ting van waarheid en recht volgt legen zeven jaar terug slechts een derde 3e. dat het een derde der katho lieke kiezers de R. K. partij alleen nog maar volgt omdat de geestelijkheid voor baar werkt, ondanks het verbod van den Paus van Rome, aan wien zij lak heeft 4e. dat de katholieke geestelijkheid zich zelfs zoover durft te verlagen om een protestantscben advocaat maar compagnon vin Joseph van Waesberghe en wegens zijne deugden meer berucht dan beroemd te stellen boven een katholiek van onberispclijken levenswandel 5e. dat de protestantsche christe nen zoodanig verpoliliekt zijn, dat de godsdienst ook voor hen geheel waar deloos is geworden, gelijk de gods dienst trouwens geheel waardeloos Is voor de zoogenaamde R. K. partij van het district Hulst dan alleen maar als een middel om zich zeiven te verrijken en om de etnvoudigen van harte te bedriegen- In dit beeld sub 5 is geheel weer gegeven het karakter van bet gebeele christelijke Zeeland. Zeeland Is vol gens de verkiezingen in meerderheid christelijk, maar in deze christelijke de n I 5 Chris tetijken godsdienst gche verdwenen. Onder christelijke godsdienst worden ir het grootcrc deel alleen ver wet: rechtvaardigheid en barmhartig heid en getrouwheid, wordt geheel verwaarloosd. Het is juist omdat wil meer hechten aan dit voornamere deel dan aan de formaliteiten, dat tegen ons is de Farizeesche haat van hen, die zich uiterlijk alleen aan de formali teiten houden verwaarloozen. In ons va.indcl van Voor waarheid en recht, in onze grondregelen, in ons program van actie, la het voornamere deel van de wet belichaamd. Dit voornamere deel beantwoordt aan de behoeften van 's mcnschen ziel en aan de behoeften die w(j gevoelen jegens elkander te hebben, door ons maatschappelijk samenleven, en wie dit voornamere deel in acht neemt, zal ook het mindere niet verwaarloo- Daarom is veel meer breeder Is de grondslag van hét mindere, de formaliteiten, zooveel brccdetfals meer waard ia het innerlijk leven dan hef uiterlijke van den menscb. In bet katholieke deel van het Zeeuwsche volkskarakter ligt dit opge sloten dat dit karakter tot den gods dienst geneigd is, maar het weet nu niet meer waaraan zich te houden, omdat het thans met wat bij de laatste verkiezing is voorgevallen aan eigen ij f beeft gevoeld wat zoovelen reeds digheid en barmhartigheid en getrouw heid. En aangezien een geloof zonder de werken een dood geloof is zooals staat In Schrift en Catechismus, heeft het grootste deel van ons katholieke Zeeuwsche volk de gevolgtrekking, en de juiste gevolgtrekking gemaaktdat itelijk- Breda, zooais deze zien vertoont in een groot deel van het dekenaat Hulst, van den godsdienst afvallig Is ge worden door zich ongeloo- Het is voor een katholiek, die zijn godsdienst lief heeft, pijnlijk dit te moeten vaststellen, maar wij aarzelen niet om het te doen, eerstens omdat Waar onze katholieke godsdienstloos Is, daar spraken ken wij door onze daden en onze woorden voor het katholieke volk den levenden godsdienst. Bekend is het woord van ern oude vrouw aan een pastoor bij zijn huisbezoek tegen De Volkswil .In één Volkswil van van Dalsum leer ik meer godsdienst dan door tien precken van U. In dll woord, dat met zoovele zeilde woorden kan worden vermeerderd, it vertegenwoor digd het wezen van de trouw der bevolking aan de Volkswil. De R. K. partij met de Kath geeste lijkheid vereenigd, is er in geslaagd haar candidaat, die zij zoogenaamd van de A. R. had overgenomen maar werkelijkheid aan deze had opgc- :n spre- Met deze overwinning heeft zR een nieuwe onteering aan het katholieke vaandel gevoegd bij de vele onteerin- waarmede zij dit vaandel heeft vorig nummer hebben wtj gezegd, dat hef Gods «vil Is, dal mr. Dieleman nief zou worden de ver tegenwoordiger van bet district Hulst In de Provinciale Staten. Toch is dit gebeurd, en hebben wij dus schijnbaar onwaarheid gesproken. Maar dit is slechts schijn. Gods wil was bet niet, maar Hij liet het toe. opdat de R. K. partij van het district Hulst katho lieke partij zonder katholieke beginse len en zonder kathojjeke daden zich steeds meer zou onleeren opdat wegens hare schandelijke ea wraak roepende daden zij geheel onteerd zou ten onder gaan zoodra haar uur zou zijn geslagen. In afwachting van dit uur zullen wij aan deze R. K. partij de rust niet gunnen. De nu afgeloopen verkiezing heeft gestaan in bet teefcen van de vrees voor en de haat tegen van Dalsum en het rijn de vrienden van Van Dalsum die om hem hun slem aan den heer Kramer hebben gegeven en ook om den heer Kramer zeiven, omdat hij overal een sympathieken indruk beeft achterge- Die verkiezing beeft veler vertrou wen geschokt, maar het onze kan nimmer geschokt worden, omdat wij weten dat Gods woord vast staat als graniet. Maar Hij, als Hij spreekt door de stem des volks, als Hij daarmede het volk wil eeren, wil eerst het volk op de proef stellen, gelijk Hjj den enkelen mensch op de proef stelt, als Hij deze tot eenig doel wil roepen. Vrienden, Ood wil ons volk eeren wegens de trouw en de liefde, die het aan onzen persoon heelt bewezen, want wij zijn een werktuig In Zijn hand. Dit eeren kan geschieden op zoovelerlei wijze, zoo«*tl hier als hier namaals, het kan ook geschieden door het de overwinning te bezorgen op zijne vijanden, die bet belagen in de belangen van zijne ziel en van zijne tijdelijke welvaart en dit laatste zal geschieden als de tijd rijp is. Het uur nadert, waarop de tijd rijp zal zijn. Dit uur komt steeds nader, naarmate meer openbaar zijn geworden aller gedachten, want aan het eigentlijke oordeel gaat vooraf een heimelijk oor deel door het openbaren van wat in nerlijk is ia den mensch. Het is voor dit steeds «eer en steeds meer voor ieder duidelijk openbaren der gedachten, dat w|| nimmer den strijd moeien opgeven. Daarom zullen wIj telven met Juni ons candidaat gaan stellen voor de Pro vinciale Staten, :andida. zijn. opnie We zullen dan staan tegenover vier aftredende katholieke Statenleden, zijnde de heeren E. B. Dumoleyn, A. Moerdijk, J. van Rompu en Jos. van Waesberghe. Opdat wij geheel zuiver zullen stsan in dezen verkiezingstijd met Juni en omdat wij beweren, dat deze vier kat holieke Statenleden zijn vertegenwoor digers van eene katholieke partij zonder katholieke beginselen en zonder katholieke daden, alken maar kletspraatjes en centenkwestie, doen wij verzoek aan onze abonnéa dat ttf in de eerste drie weken met hoor ea weder hoor gaan noemen de kat holieke daden dier vier katholieke Statenleden. Wij vragen dit, omdat deze katho- Ikke daden aan ons onbekend zijn. Mochten ze aan onze abonnés ook niet bekend zijn, dan hebben deze die Staknleden als katholiek Statenlid la .De Volkswil* van 28 Mei 1910 zullen we alsdan de gevolgtrekking maken, dk voor de hand ligt. Vriendengeen moed verloren, de overwinning is aan ons, let maar op onzen vooruitgang in korten tijd. H. A. VAN DALSUM. SPR. 24 20. Zy maken Pius X tot een leugenaar. Wie? Een groot deel van de katholieke geestelijkheid van het bisdom Breda. Bewjjs. Paos Pius X schreef in zgo be kenden brief, voorkomende in de „Kölnisohe Volkszeitung van 30 OcL 1906„Niet minder groot is de „voldoening geit eest welke wij heb- „ben ondervonden als gevolg van „de herhaalde belofte der Puitache „Katholieken om het gezag van den „Apostelischen Stoel te volgen in „alle godsdienstige zaken. Hoewel „eenigen die de waarheid niet ken „nen zich er levendig tegen hebben „vériet, laat intusschen deze gehoor- „xaamheid, zooale de dage- „lyksche ondervinding „het be w yst, aan ieder ren ge- „heele en volledige vryheid in de „zaken die den godsdienst niet aan gaan. De tweede Vastenbrief met wat er op is gevolgd, de Paaschwei- gering, het willen onttrekken van personeel aan ons notarieel kantoor en aan de drukkerij, het laten gelden van het geestelijk gezag bij verkiezingen, zijn juist het tegen deel van die dagelijkeche ondervin ding. Omdat dit in andere bisdommen by ons weten niet voorkomt bewijst dit, dat in het bisdom Breda de geestelijkheid onzen Paus tot een leugenaar maakt Het ia dns niet te verwonderen dat onze katholieke bevolking, die dit hare achting voor de geestelijkheid voelt verminderen door haar ei gen schuld. OPBJI EIS HM IB ONTSLAG. Hulst, 29 April MO Den Heer A. Vlasunrood, HULST. Alt secretaris van bet Roomsch- Kathblick Kruisverbond. atdecling Hulst, rust op mij de taak, U navolgende mede te deelen In den boezem van het dagelijksch bestuur on«r aide zen op artikel 5 waarin bepaald is, dat alleen katho lieke mannen en jongelingen lid kun nen zijn van bet R. K. Kruisverbond. Er Is ook op gewezen dat U aan een uwer eerste plichten als R. Kat holiek niet voldaan hebt en U open lik weigert te onderwerpen aan de geestelijke overheid door het uit brengen van een door Zijne Door luchtige Hoogwaardigheid veroor deeld blsd. Besloten werd hieromtrent het ad vies te vragen aan het Hoofdbestuur onzer vereen iging te Breda. Het advies hieromtrent Inidt als volgt: „Vddr alles dienen onze leden te .zijn katholieken en wie zijn Paasch- plichten niet vervult, is geen kotho- Jlek en moet uit onze vereeniglng .gezet worden. Het verspreiden van .bedoeld blaadje alleen is reeds .voldoende om een lid buiten de „vereeniging te zetten. Daardoor .toch toont men zich niet te «rillen .onderwerpen aan onze kerkelijke .overheid.' U wordt derhalve geschrapt als lid onzer Roomsch Katholieke ver- ecnigiing. Indien U echter de oorzaken van Uw royement wegneemt, staat het R. K. Kruisverbond weder voor U open en zal men U gaarne weder als lid aanvaarden. Namens het Bestuur v/h R. K. Kruisverbond, De Secretaris: AUO. ALBREOTS. die «rij de hand boven het hoofd heb ben gehouden en misschien het eenig» lid, aal «verkelljk afschaffer is; dat hij en zijne monter bij den deken Brouwers van Hulst hun Paaschplicbl hebben willen vervullen, maar zij beiden, en zij alleen in Hulst behalve dan Van Dalsum, door deken Brouwers van Hulst zijn weggestuurd omdat hij die beiden niet heeft kunnen overhalen het be zorgen van .De Volkswil' In Hulst in de war le tla- Velen zijn in Hulst ea ia de anders katholieke gemeenten op de katholieks geestelijken verontwaardigd, en wis We rtua op bet standpunt dat de openbare zaak in het openbaar moet worden behandeld, en dat onre vrienden recht hebben om mede ta leven met ons lief en leed geljjk wjj zeiven medeleven het lief ea leed T" Daarom laten wjj volgen de dag vaarding, die wjj hebben verkregen tegen den 27 Mei voor de Bschtbaak te Middelburg De Officier van Justitie M de Am»- dlssements-Rechtbsnk te Middelburg beveelt den rijksveldwachter te Kapel- lebrug te dagvaarden om op de terecht zitting vu genoemde Rechtbank la da

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1910 | | pagina 1