VLISSINGSC1I WffiBLAD, TTeF i'H'l e. HTE RECEPT, ENT MAAKT. i! BIJVOEGSEL F. H. SCHIFFER, GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. O L 11 jilting genezen. Prospectus en ïen gratis. Het 577.) Spraakarts. ledraaen had, is AMERICAN, de Toupet op mijn schrijven Bogaart, Verloskundige, |ven, Uitval van doen groeijen bij den eenigen i zijn schadelijk, pking voor ieder. en werken heil- |end tegen de gai, I zij zijn zacht IRBANUS VIII, jn geneesmiddel, doozen zijn vei- ?ENEN &ZOON. tic, Joh8 Pot. P. Strides on Zooa.^pj Galesloot |eluk. Houtzager, vrekelbeïg. jvau Crimpen. J. Aerssen. Sep. IWitkam. Abr. Verwijs Az. de Pauue. D. van Leeuwen. |Kniknie Zoon Timmermans. -c.m. van Gils, in de Niew VAN HET Zaterdag 33 December 1871, jN o. 465. He ondergeteekendeUitgever van het Vlissingsch Weekblad, heeft de eer UEd. mede te deelen dat hij bij genoegzame deelneming, plan heeft het Weekblad onder den naam van voorloopig tweemaal pee week uittegeven, op Woensdag en Zaturdag-avondin de hoop later de Courant dagelijks te kunnen uitgeven. Hij zal zorg dragen dat, behalve de Buitenlandsche Politiekalle nieuws uit onze Stad en uit geheel Zeeland zorgvuldig en naar waarheid zal worden meegedeeld; dat een nauwkeurig eu volledig verslag zal wordeu gegeven van het verhandelde in onzen Gemeenteraad, zonder dat de Inwoners, gelijk nu meermalen het geval is, te lang er op behoeven te wachtenbovendien zal het blad geven juiste Zeetijdingen en Marktberichtenen Annoncen van vertrék van Spoor en Boot. Vlissingen is groot genoeg om een eigen Courant te be zitten en bij de toekomst, die het tegemoet gaat, zou het eene oneer voor onze Stad zijn zoo zij verstoken bleef van een Dagblad dat de belangen der Gemeente met zorg behartigt. Vlissingen mag niet langer, ook in dit opzicht, afhankelijk en als onder curatele blijven van Middelburg. Wij hebben een eigen gemeentelevenen er behoort ook een eigen orgaan van dat gemeenteleven te bestaan. Overtuigd van Uwe liefde voor Vlissingen, dat Gij elke Jpoging zult willen ondersteunen, die tot den bloei van onze Stad kan strekkenneemt de ondergeteekende de vrijheid Uwe j inteekening op de Vlxssijugscltc €©ifli»aa#t te vragen. Tevens hoopt de ondergeteekende met grond dat UEd. door bet plaatsen van Advertentiën, bij voorkomende gelegen heden, deze Stads-onderneming zult willen schragen. Abonnementsprijs per drie maanden f f.~ Fraaxe© per Post- 1.15. VLISSINGEN, December 1871. Boek- en Courantdrukker. euleu, Oostzijde II 1&| au Gastel Zu. (Klijberg. :ets. Bonte. IA. v. d. Wielen. M. Gasille. W. Kroon. rens het Aloude beleend en in al? alleen en ml Heer .ÉN willen zijn, flat M •eid volgens liet o««' hier boven opgsm .„e Dépot-houders. J" [aamteekeniug van de velke hand teekening s verzegeld zijn. letten, en raden h»n taalt. Alleen de Doo aan te schaffen, en TE VL1SS13GEK* Zitting van Vrijdag 22 December 1871. Bepaling van den ouderdom, die kinderen moeten hebben, om de school voor gewoon en meer uitgebreid onderwijs voor meisjes te kunnen bezoeken; toelichting van bet voorstel tot afschaffing der subsidie aan armbesturenrapport voorstel omtrent de keurloon en van vleescb enz.; suppletoire kohier hoofdelijke omslag; brief van het kerkbestuur der Ned. berv. gemeente, betrekkelijk de viering van 6 April 1872; verzoek om het bordes van L 4 te mogen vergrooten; be noeming lid bestuur arm-, gast- en weeshuislid algem. armbestuur; geueesk. bij idem; vaste commissiën uit deu gemeenteraad. Voorzitter de heer Winkelman. Na opening der vergadering en voorlezen der notulen vraagt le lieer Kleijnhens het woord; hij begint den raad te herinne ren, dat al wat tot de armenwet in betrekking staat met ernst in kalmte dient overwogen te worden en zonder de hartstogten te wekkenal wat gesproken wordt is van belang, en ligt forden door het publiek verkeerde gevolgtrekkingen gemaakt, ils dezer dagen is gebleken; licht zijne memorie tegen de nbsidie aan de diaconiën toe, en maakt aanmerking op de notulenna eenige discussie wordt besloten de notulen te wijzi- ?en, en daarin te vermelden, dat geen besluit op sprekers voor- 'tel is gevallen, en dit alleen in de vorige vergadering is voor- jelezen. Alsnu is aan de orde te bespreken welken ouderdom de kin- leren zullen moeten hebben om de school voor gewoou en meer itgebreid lager onderwijs voor meisjes te kunnen bezoeken. De voorzitter stelt voor den ouderdom te bepalen op 7 jaren; de heer Kleijnhens vraagt hierop eenige inligting en zegt, na die bekomen te hebben, spijt te gevoelen tegen het voorstel te moeten stemmen, dit is z. i. een halfslachtig voorstel, hij zou zich er mede kunnen vereenigen indien een school voor gewoon onderwijs zulk eene was, waarop kleine kinderen worden toege laten; om op de school voor meer uitgebr. lager onderw. te kunnen komen wenschte hij dat de kinderen vooraf eenigzins bekend zijn met lezen, schrijven en rekenen; komen zij daar zonder dit te kennen, zou al ligt een ander locaal moeten aan geschaft en nog een knappe onderwijzeres aangesteld worden spr. vindt 9 jaar een goeden leeftijd, 8 jaar zou de uiterste grens kunnen zijn, 7 jaar is te jong. De heer van Uije Pieterse zegt dat de wensch der ingezetenen is, dat meisjes niet eerst een lagere school passeeren maar on- middelijk de school van jufvrouw Bijleveld bezoeken; zij be hoeven echter niet vóór den ouderdom van 7 jaren bereikt te hebben te worden toegelaten; kinderen van dien'leeftijd maken veel leven en dit geeft hindernis bij het onderwijs, kinderen be neden 7 jaren behooren op eene bewaarschool te huis, en de bestaande school behoeft z. i. niet gewijzigd te worden. Vóór tot verdere discussie over te gaan, stelt de voorzitter den leden voor, eerst het adres te doen voorlezen van den heer Olivier. Nadat dit is gedaan vraagt de heer Schraver of de hoofdonderwijzeres daaromtrent is gehoord, en dat bij de uit spraak over den ouderdom der leerlingen hierop dient gelet te worden. Na ingelicht te zijn dat de heer Stuart den leeftijd van 9 jaar en mejufvrouw Bijleveld die van 7 jaar prefereert, zoude spr. bepaald voorstellen den leeftijd op 9 jaar te stellen. De heer Callenfels antwoordt dat hij ongaarne zien zou dat meisjes, ouder dan 7 jaar, op eene lagere school bleven. De heer de Gelder vraagt of dit ook aanleiding kan geven tot benoeming van nog eeDe onderwijzeres; daarop wordt door den voorzitter neen geantwoord, dan is spr. het met den heer Cal lenfels eens. De diseussiën gesloten zijnde, wordt het voorstel in omvraag gebragt, en aangenomen dat ook meisjes beueden den leeftijd van 9 jaar op de school in kwestie kunnen worden aangenomen. Tegeu stemde de heer Kleijnhens. De heer Kleijnhens vraagt het woord en zegt dat misslagen zipi begaan in publieke verslagen vau couranten omtrent het gesprokene in de vorige vergadering. Spr. voorstel was gesteld met medewerking van vier andere heeren, rijpelijk was alles overwogen en toch doet men het uit komen als een onbekookt doordrijven; hoofdzakelijk grondt spr. zijne overtuiging voor zijn voorstel op de zienswijze van den heer ïhorbecke, in eene zitting der Staten-Generaal in 1S5I uitgesproken. De beschuldiging, den voorstellers naar het hoofd geworpen in den Vlissingschen Moniteur, waarbij zij worden voorgesteld als bij den warmen haard te zitten aan een welvoorzienen disch en de arme moeder met haar kind dat van honger schreit, meêdoogloos weg te cijferen, heeft spr. verontwaardiging gaande gemaakt; in genoemde courant is men onnoozel genoeg geweest een citaat uit de min. resolutie van 1870 toepasselijk te maken op het subsidiëel stelsel. Met het oog op de opinie van geachte staatslieden zegt hij geeft subsidie, en geeft dan genoeg, maar geene bedekte sub sidie meer aan de Ned. herv, gemeente, dit geeft aanleiding tot bitter verwijt, en wekt de hartstogten op; lees de Vlissing- sche courant; door subsidie wordt de armenverzorging ver basterd. Nu reeds terwijl de subsidie bestaat, worden de armen door de diaconie afgewezen en verzonden naar het burgerlijk armbestuur; ontwikkeling van allerlei aard wordt door ver zekering op vaste ondersteuning tegengewerkt; eigen kracht aan te wenden is de beste weg. De voorzitter stelt voor de zaak in handen te stellen der financiële commissie. De heer Kleijnhens komt hiertegen op, dringt aan het voor stel onmiddelijk te behandelen en zegt: die twistappel moet hoe eer hoe beter uit deu weg worden geruimd; 't is beter dadelijk te behandelen, daar men er op uit is de gemoederen op te winden. De heer van Uije Pieterse zegtis er eene zaak belangrijk, is het zeker deze; aan de voorstellers is zij goed bekend, docli misschien niet zoo goed aan de overige leden van den raad; hij ondersteunt het voorstel van den voorzitter, dit punt in handen te stellen der financiële commissie, als zijnde te gewigtig om dadelijk behandeld te wordeu.

Vlissings Weekblad | 1871 | | pagina 5