277' BINNENiANDMHE TIJDINGEN. Dat belet intusschen niet dat de katholieken zich niet met een gerust geweten bij het rapport kunnen neGrleggen. Droeg dat rapport de handteekening enkel van den heer Kleijnhens zij zouden minder ongerust zijn. Niet dat zij geen waarde hechten aan de oordeelvellingen van dezen heer; integendeel; die oordeel vellingen stellen zij op hoogen prijs. Maar, de heer Kleijnhens is een van die bevoorrechten door de natuur, die begaafd zijn met een vluggen geest en spoedig zien en veel tegelijk zien, maar wier opvattingen en dit is de schaduwzijde van het voorrecht soms aan diepte verliezen wat zij winnen aan vaardigheid en omvang. De katholieken zouden ook hier gehoopt hebben dat de hem eigene vlugheid van geest den heer Kleijnhens parten had gespeeld. Nu echter ook de heer Callenfels, de kantonrechter, het gezag van zijn naam, van zijn positie, van zijn voorzichtig heid aan het rapport bijzet, en de heer Ockers bovendien, dat zjjner ervaring op het gebied der weezenverplegiiig neen nu mogen de katholieken zich niet bij dat rapport neerleggen, hoezeer het niet in hun intentie ligt van het rapport der commis sie een grief te maken. Yreezen de katholieken anders een onderzoek naar en een rapport over de verpleging def kath. weezen? Met onderscheid. Een goed en volledig rapport over eëne zaak geeft; in weinige zriaar levendige trekken den werkelijken toestand dier zaakhet is 'een schilderij van het leveneen photographie, die alles terug geeft Van de werkelijkheid, het lichte en het duistere, het schoone en het minder schoone. Iemand, die mét eeh toestand geheel onbe kend is, leert uit zulk rapport dien toestand kennen, zoowel aan zijne goede als kwade zijde. Een rapport over weezenverpleging stelt dus aanschouwelijk voor de oogen van 't publiek den toe stand der weezen, hun kleeding en voeding, hun lichamelijke en geestelijke ontwikkeling, den graad hunner beschaving, hun op voeding, hun aanleg om, staan zij eenmaal buiten het weeshuis op eigen voeten, een eervolle plaats in de maatschappij in te nemen; ih een woord, zulk rapport geeft de gunstige of ongunstige resul taten, die van eene bepaalde manier van weezenverpleging te ver wachten zijn en werkelijk zijn gevonden. Tegen zoodanig rapport zouden de katholieken geen bezwaar vinden. Meer dan 60 jaren lang is ih Ylissingen de proef genomen niet een weezenverpleging onder een kerkelijk armbestuur en met eeh weezenverpleging onder een ander bestuur. De katholieken achten hun proef gelukt. Zij althans zijn over hunne weezen tevreden en verheugen zich voortdurend in de gunstige resultaten dér weezenverpleging ónder hun armbestuur. Zou een rapport het onvolmaakte tevens doen uitkomen wat gelijk aan ieder men- scliewerk ook aan hunne weezenverpleging aankleeft, niet minder zou dit het véle goede doen zien wat dat onvolmaakte ruimschoots vergoedt. Een rapport over hunne weezenverpleging konden zij daarom met vreugde begroeten. Dit rapport begroeten zij daarom nog niet met vreugde. Er ontbreekt te veel aan, wat tot het wezen van een rapport be hoort en in dit geval alleen hun weezenverpleging in het ware licht kan plaatsen. De commissie splitst haar rapport in tweeün. Het eerste ge deelte zegt te behelzen de geschiedenis der R, IC weezenver pleging in deze gemeentehet tweede aanwijzing van fouten in de administratie. In het eerste gedeelte ontmoeten we de geschiedenis a. van het legaat Driesen, b. van den aankoop van een huis in de walstraat, c. van de onderhandelingen tusschen het gemeentebestuur en het Eu K. armbestuur over de afscheiding van het R. K. weeshuis en het stadsweeshuis. Dat zijn zoovele bijdragen tot de geschiedenis der administratie, in geenen deele tot die van de verpleging der weezen. En nu over de yerpleging der weezen? Als men wil, twee woorden want wij willen zooveel toegeven als ons mogelijk is twee woorden oyer dat zoo belangrijk gedeelte, en welke twee woorden »De overbrenging der weezen in het huis in de korte walstraat v schijnt te hebben plaats gehad in den winter van 1858" En bij den aanhef van het rapport; Volgens aanteekening bij hetR, K. armbestuur zoude van af »den jare 1818 de afscheiding der R. K. weezen op speciaal verzoek van gecommitteerden der gemeente zijn aangevangen, in het begin met eene subsidie van 100 francs, dat eerst in 1816 iets ruimer werd gesteld. Of de weezen in den aanvang bij R. IC gezinnen Werden in *de kost gedaan of wel reeds spoedig in eene afzonderlijke woning werden gehuisvest, doet weinig ter zake. Genoeg is bet te con s' stateeren, dat de afscheiding van den beginne af het kenmerk heeft gedragen van eenvoudige uitbesteding, even als zulks met sommige weezen plaats vindt bij particuliere personen," Wij geven veel toe als wij deze aangehaalde woordén in aanmer king willen nemen als behooreride tot de geschiedenis van de verpleging der Weezen, En is dit alles wat oyer de weezenverpleging gezegd wordt? Alles J Over voeding en kleeding der weezen verder geen woord. Over den gezondheidstoestand geen woord, Over de zedelijke en godsdienstige opvoeding der weezen woord. Over het onderwijs aan die weezen gegeven geen woord. Over de maatschappelijke betrekkingen waartoe de weezen wor den opgeleid voor bun volgend leven geen woord. Over de vruchten der opvoeding nog na te wijzen in weezen, die reeds het huis hebben verlaten geen woord. Over de zichtbare verbetering in de kinderen, als zij oenigen tijd de verzorging van het weesbestnur hebben ondervonden creeu enkel woord. Toch zou een enkel woord over al deze punten en over zoovele nog meer als tot weezenverpleging behooren, zeer ter zake zijn geweest om den gemeenteraad eene volledige kennis van den toe stand te geven en op grond dier volledige wetenschap een besluit te doen nemen. Dan kon de gemeenteraad oordeelen of de genomen proef met het armbestuur als weesbestuur gunstig was geweest* of het armbestuur zich het vertrouwen had waardig gemaakt; of dat armbestuur zoo er van een weesbestuur sprake is op grond der geleverde proeve, niet de voorkeur verdiende boven elk ander bestuurof het niet eene schreeuwende onrechtvaardigheid zou zijn jegens dat bestuur en de katholieken in 't algemeen als met één pennestreek de geschiedenis van meer dan 60 jaren wordt doorgehaald in de ongemotiveerde bepaling; om op een te bepalen datum de verpleging der R. K. weezen bij het R. K. armbestuur te doen ophouden. Toegegeven, wat wij niet mogen toegeven dat het in de intentie van den gemeenteraad heeft gelegen om aan den heer Kleijnhens c. s. een zoodanig mandaat toe te vertrouwen als deze heer meende te mceten uitoefenen, dan heeft ook de gemeenteraad het recht en den plicht te eischen dat de lastgeving met zorgwordo nagekomen en dat een rapport alle noodige lichtpunten aaubrenge. Zoo onze gemeenteraad vatbaar was om zich te laten meeslepen door plotselijke indrukken en minder voorzichtig te werk ging dan wij nu gelukkig van hem mogen getuigen de burgerij van Vlissingen zou getuige zijn geworden hoe een allerbelangrijkst onderwerp na onvoldoend onderzoek en op een zeer gebrekkig rapport zou zijn behandeld en aigedaan tot nadeel voor de finan ciën der stad en ten spijt van de billijkste wenschen van een zeer groot gedeelte der burgerij. Thans danken wij het aan de bezadigdheid en rechtvaardigheid van den gemeenteraad dat er een commissie is benoemd in wier handen het rapport is gesteldeen commissie niet slechts van rechtschapen mannen maar ook van ernstige mannen, die niet dan na degelyk onderzoek een oordeel zullen uitspreke.n. En zoo deze commissie doet, zoo als wij gedaan hebben, een onderzoek instellen ter plaatse waar bet behoort en in de papieren die alleen lich; kunnen geven, het archief van het R. K. armbestuur zelve, dan wij twijfelen er niet aan zal haar oordeel over vele punten verschillen van dat des heeren Kleijnhens c. s. 't Kan diensvolgens niemand verwonderen dat de katholieken uit verschillende oogpunten het rapport der commissie betreuren. Zij dichten noch den heer Klejjnhens, noch den heer Callenfels, noch den heer Ockers oene verkeerde meening toe. Dat zij verre. Zij zijn te zeer overtuigd van de rechtschapenheid dier mannen. Maar diezelfde mannen zullen het evenmin in hen wraken dat zij vrij moedig hun diep leedwezen betuigen, dat een voor hen zeer belang rijke kwestie, tot goede oplossing waarvan zij jaren lang aanzien lijke offers gebracht hebben, met zekere niet te miskennen wij zonden haast zeggen luchthartigheid is behandeld. Niet alleen smart hen dat het rapport een stilzwijgen bewaart over de voornaamste punten der weezenverpleging maar ook dat hetgeen in 't rapport over de administratie wordt meégedeeld blijken draagt dat er geen voldoend onderzoek aan 't rapport it voorafgegaan, Dit laatste zullen we bewijzen in ons volgend nummer. Den 19 dezer aangekomen, de equipage van hi kapt. Elias Reed is. Het schip kw? en geladen met t te zien. I Naar wij vern kende oorzaak, b onder Üostkapelj vee is gered. Naar aan het bericht ontvang? Januari a. s. zal Het Fransche eulteurs, in Frai Nederlandse/ie j offers van den Dufl bijstand heeft vei zij alvorens zich eeuer fnschr ij vin king van de gene Bi Olida, Willem, Ebenezer, Niculaas Frans Tersemanae, De Eng. brik Law voor deze stad. rSM Prij Donderda Op no. 4355 201 Maandag Op no. 5577, 131 No, 12953 en 19913 25000. Diugsdag Op No. 7650, 9981 200. No. 4706, 41 2000. WoensdaviB Op no. 5200, 104c» 200. No. 9604 en llouderda^l Op no. 15204 iel Vlissingen, 32 December. De commissie voor de feestviering op 6 April 1872 alhier bestaat uit de heerenM. Pot, A. Schraver, P. J. Siegers, T. C. Dommisse, C, A. Kalbfleisch, W. L. Winkelman, X Dommisse Cs., J. H. Harte, J. W. van der Beke Callenfels J. Verkuijl Quakkelaar, Ph. J, Callenfels, C. Mortier, P. ï- Wels en 0. V. Riem ens. Br Vmssikoew. Pefca P. L. Wezepoel, jm. Bevallen: M. Keij, J. C, Spee, geb. Kuev Overleden: S. Staal 1. 3 w. c. de Po G- I. V. Vintïoen, z. P P. de Leef, z. 5 a Eergisteren is een matroos vsd het hier ter reede liggend Engelsch driemastschip Dorothea, uit den mast gevallen, waar door hij den linkerboven- en den rechteronder-arm gebroken heeft en zware kneuzingen heeft bekomen. De lijder is in lm' asthuis gebracht, en verkeert in bedenkelijken toestand. Den 18 dezer i6 in de Hompels gestrand de Italiaansebe blik de la Salleta, kapt. Erarci, geladen met rogge en bestemd voor Rotterdam. Me» is bezig het schip te ligtende equipage if gered. Tarwe met ruimer t 0 cent, Kauariezaad 1 Boekweit ƒ5pe Meekrap. Aaubiedio lein, De aanvoer nit de t 'er uit Walcheren oo Jarige Walchersche '1 bmeestal van afwijken bedingen zijn gewet Kogge bragt by gerj «latergerst -.,50 Ueer weinig ter ve Mcbersche Witteb T sot rt gaarne 1 I 'Valcbersche Bruineb uW*50 Kekocfat. K «alchersche Paardei 'teodeld. ïhersche Groene 7 a 9.10 afgeda ^öierzaad 14.5Q

Vlissings Weekblad | 1871 | | pagina 2