fLISSINGSGH WEEKBLAB |g7l. N° 465. Zaturdag 23 December. 9deJaargang. Nieuwendijk, wijk H no. 101. VLISSINGEN. Advertentiëa gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 60 Cents, franco per post 75 Cents. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren. NATIONALE MILITIE. Tweede oproeping ter inschrijving voor de nationale militie. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; Gezien art. 19 der wet van den 19 Augustus 1861, (Staatsblad no. 72); Maken bekend: dat het register tot inschrijving van alle mannelijke ingezetenen, die op den l8tea Januari aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden der halve zij die in 1853 zijn geboren zal gereed liggen ter Gemeente-Secra- tarie, van deu lsten tot en met den 31,tea Januari 1872, van des voormid dags 9 tot des namiddags 3 uur; dat voor ingezeten wordt gehouden: 1°. hij, wiens vader, of is deze overleden, wieus moeder, of, zijn beide overledeu, wiens voogd ingezeten i3 volgens de wet van den 28 Julij 1850 {Staatsblad no. 44); 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien maanden, voorafgaande aan den l8ten Januari van het jaar, waarin hij zich moet laten inschrijven, in Nederland verblijf hield; 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt; dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling, behoorende tot een Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is ouder worpen, of waar ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van weder- keerigheid is aangenomen, {art. 15 der wet van 19 Augustus 1861 {Staats blad no. 72; dat hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het vol brengen van zijn 208t# ingezeten wordt, verpligt is, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aau te geven bij Burgemeester en Wethouders der ge meente, waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden {art. 20 der wet;) dat voor de militie niet wordt ingeschreven: 1". do oen vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd iugezeten 3°. de zoon van den Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woout, {art. 17 der zoet); dat de inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze over leden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2°. van een [gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is in de gemeente, waar hij woont; 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake vau 's lands dienst in een vreemd land woout, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft, {art. 16 der wet). dat ieder, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, verpligt is zich daartoe, bij Burgemeester en Wethouders, ter boven aangegeven plaatse cn binnen den daar bepaalden tijd aau te geven, en dat, bij dieus ongesteld heid, of ontstentenis zijn vader, of is deze overledeu zijne moeder, of zijn beide overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is, {art. 18 der zoet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op hun restende verpligting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aan dacht gebragt, dat bij bovengemelde wet, onder meer, is bepaald: dat met een boete van 25 tot 100 wordt gestraft de overtreding van art. 18, er. dat bij elke vcroordeeliug tot boete, tevens door den regter wordt bepaald, dat indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden, nadat de veroordeelde tot betaling is aangemaand, de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. En is biervan voor de tweede maal afkondiging geschied waar het behoort, den 20 December 1871. De Secretaris, De Burgem. en Weth. voornoemd, P. FORBES WELS. WINKELMAN. PATENTEN. Verkrijgbaarstelling der patenten voor let 2a" hoartaal van het dienstjaar 187,/n. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, maken bekend: dat de patenten over het 2® kwartaal van het dienstjaar 1871 72, verkrijg baar zijn gesteld, ter Gemeente-Secretarie, waar zij kunueu worden afgehaafd van den 20 December 1871 tot en met den 5 Januarij 1872, van des voor- middags 9 tot tot des namiddags 8 ure: dat de patenten die niet binnen dien tijd zijn afgehaald, overeenkomstig de bepalingen der wet, aau de huizen zullen worden afgegeven, door den Deurwaarder der Directe Belastingen tegen voldoening van het daarvoor verschuldigde; wordende de belanghebbenden tevens herinnerd, dat zij, die desgevraagd hun patent niet kuunen vertoonen, zich blootstellen aan de boete bij de wet bedreigd. Eu is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 20 Dec. 1871. De Secretaris, De Burgem. eu Wetb. voornoemd, P. FORES WELS. WINKELMAN. STAATSSPOORWEGEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat ter Gemeente-Secretarie, ingevolge het 2e lid van art. 13 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 125), voor een ieder ter lezing ligt een afschrift van het proces-verbaal en het advies der commissie, die op den 4ea dezer maand in deze Gemeente zitting heeft gehouden ter zake: de onteigening van perceeleu benoodigd voor eene verbinding tusschen het verbreed kanaal met het vroegere Marinedok, de omlegging van den Middelborg-Vlissingscbeu straatweg, een weg ter verbinding van deze Gemeente met het locaal-station en de omlegging van den afgesneden SiDgehveg. Vlissingen 20 December 1871. De Burgemeester voornoemd, WINKELMAN, Het voorstel dei* lieeren Kleijiilieiisc. a. Hoe kwam de keer Kleijnhens er toe in zijn voorstel omtrent de K. weezenverpleging een toestand af te breken door eene ge schiedenis van 70 jaren met zorg opgebouwd, en het bestuur der katholieke weezen op te willen dragen aan een ander bestuur dan het parochiaal armbestuur Zóó immers luidt het eerste gedeelte van het voorstelom op een te bepalen datum de verpleging der R. K. weezen hij het armbestuur te doen ophouden. De heer Kleijnhens is er toe gebracht, blijkens zijne eigene ver klaring, door een met zorg ingesteld onderzoek naar de geschie denis en administratie der K. weezenverpleging; van dat onder zoek heeft hij in een uitvoerig rapport rekenschap aan den raad gegeven, ten einde ook den gemeenteraad tot de overtuiging"te brengen dat het armbestuur niet langer weesbestuur mag zijn. 't Zij ons vergund met alle bescheidenheid eenige bedenkingen tegen dat rapport aan het oordeel van de zelfstandige leden van onzen gemeenteraad te onderwerpen. Wij staan hier voor het moeielijkste en minst aangename ge deelte van onze taaken zoo wij den moed hebben een vrij woord te spreken, danken wij dien moed aan de gelukkige overtuiging dat onze gemeenteraad bestaat nit vrije en zelfstandige mannen, die recht en waarheid in hun devies voeren. Een twijfel is bij ons gerezen, en wij durven dien twijfel openlijk opperen, of de heer Kleijnhens met zijn onderzoek en rapport zoo geheel is gebleven binnen de grenzen der lastgeving hem door den gemeenteraad gegeven. De heer Kleijnhens is lid eener com missie, benoemd tot het ontwerpen van een nieuw reglement voor het om-, gast- en weeshuis te Vlissingen. 't Zijn de eigen woorden der commissie. Niemand in heel Vlissingen zal, bijaldien er sprake is van het arm-, gast- en weeshuis, onder die benaming ook het kath. weeshuis trekken, tenzij de bedoeling uitdrukkelijk wordt aangegeven. Te-recht. Een toestand van feitelijke scheiding gedurende bijna 70 jaren oefent een invloed op het spraakgebruik uit, die een burgerrecht schept, dat men niet willekeurig mag miskennen. In ieder geval mag de twijfel geopperd worden of, bij de last geving van den gemeenteraad aan de commissie, het in de intentie van den gemeenteraad lag, dat er alleen over de kath, weezenver pleging een onderzoek zou ingesteld worden. En dit alleen is ge schied. Van onderzoek naar de administratie van gasthuis en van het weeshuis op de Markt geen zweem zelfs. Te minder hebben wij reden aan die intentie van den gemeente raad te gelooven omdat officieel onderzoek naar den toestand eener zaak niet zelden oorsprong neemt nit ongunstig oordeel over den bestaanden toestand dier zaak, en wij juist van de meeste leden van den raad, die wij de eer hebben persoonlijk te kennen en die wij hoogachten, meenen te mogen getuigen dat zij persoonlijk niet ongunstig over de katholieke weezenverpleging oordeelen. Des ondanks, wij staan eenmaal voor het feit, dat er een rapport, alleen over de katholieke weezenverpleging is uitgebracht Vallen de katholieken er den heer Kleijnhens en de andere ge committeerde hoeren hard om. Volstrekt niet. Zij achten dat de commissie in haar prijzenswaardigen ijver om een, inbaar inten tie, goed doel te bereiken, zich bij de uitvoering der lastgeving niet genoeg tegen den invloed van een zeer natuurlijken aandrang heeft gekant. Wie is altoos bij machte tegen den stroom dei; voor- oordeelen te worstelen

Vlissings Weekblad | 1871 | | pagina 1