mi BU1TENLANDUBE TIJDINGEN. INGEZONDEN. naar art. 6; ien naar artikel de dertig dagen ter inzage zal dat de belaag, Gedeputeerde pier) hertneting i voor het ter :t behoort, dei r voornoemd, jMAN. Aan de Zutphensche Ct. wordt van 's Gravenhage gemeld, dat kolonel Weitzel de man zou zijn, op wien het Kabinet het oog heeft gevestigd om den heer Engeivaart te vervangen; of hij de portefeuille van Oorlog zou willen aanvaarden, zou ech ter twijfelachtig wezen. Volgens dezelfde korrespondentie, zal de heer Tltorbecke den heer van Zuyleii eerlang antwoorden, dat de voordragteu be trekkelijk de defensie van de geheele regeering uitgaan. i, bestemd voot van Hansweert, welk bij de Vijg. ;ekomen en hier bevat de meds. n de provincit van het Britsch tn heer P. L. dt Zeeland. oden: 1 hektare sehen weg, in de 1000.25; 1 hek- r, verkocht voot ngen enz. L. W, J. Baerveldt van van het leger go 'erdere officieren, tigiug wordt ver koninklijk besluit l daarbij aan hem pr wisselen, zooait chillende korpsen dissing 10 maai en twee maandfi iot van onbepaald gekomen, tot het rr om jaarlijks Is ederik der Neta' ames vereenigi»»' :ederen aan kittde- behoeve dier ver bestaande iu eette 'raits Observer be in den gouverne»1 van een bronze1 fatavia, en van b# laatste ambtenaret e bedoelde zendt»! id tvoor de blijk" pva-' van wege ik' ;iten ondervonuï» [St. Ct.) De gemeenteraad van lirielle heeft zich bij adres gewend tot den minister van oorlog. De raad betuigt zijne vreugde, dat Brielle als vesting zal worden behouden, maar uit den wensch, dat dan ook in die vesting, als zij het centrum wordt van de ver dediging van af het Nieuwe Scheur tot aan Hellevoetsluis, steeds zooveel doenlijk in vredestijd eette zoodanige troepeu- magt aanwezig moge zijn, als in oorlogstijd, met hijvoeging van de alsdan nog op te roepen miliciens, voor de verdediging dier positie zal worden gevorderd. De Pr. Noordbr. bevat de volgende bijzonderheden betrek kelijk de brug over het Hollatidsch Diep: De lengte dier thans voltooide brug is niet minder dan 2536 meters, meer dan een half uur gaans. De beide oevers van den arm der Maas zijn met elkander verbonden, deels bij middel van een vaste, deels bij middel van een draaijende brug. Het eerste gedeelte, de vaste brug, heeft. 14 openingen, ieder van 100 meters. Langs de zuiderkant is een dubbele gierbrug (pont volant) gemaakt met twee openingen van 16 meters breèdte. Het paalwerk der vaste brug bestaat uit twee rijen, elk van 13 pijlers. De schoot van de brug is geheel van ijzer. Ieder gedeelte van het eette bruggeboofd tot aan het andere is 12 meters breed en weegt 450,000 kilogrammende geheelekonstruktie weegt 6,380,000 kilogrammen. De stukken voor het aanleggen der bogen zijn te Amsterdam vervaardigd. Hunne zamenvoeging is geschied te Willemsdorp, het uiteinde der brug langs den kant van Rot terdam. De plaatsing der reusachtige brugbogen werd gedaan door middel van twee overgroote pontons, welke door vier stoombooten ter plaatse gesleept werden. Om die op de brug- hoofden te plaatsen, maakte men gebruik van den vloed. Frankrijk. PARIJS, 12 December. Het berigt dat de vereeniging in de Salie des réservoirs den hertog van Aumale tot president ver langt, is ongegrond. De kommissie voor de kieswet zal voorstellen: dat men, om kiezer te zijn, den ouderdom van 25 jaar bereikt en minstens een jaar in de gemeente gewoond moet hebben, voorts dat militairen niet stemgeregiigd zullen zijn en dat aan de stem ming moet deel genomen worden. Men verzekert dat de rege ring de meeste dezer voorwaarden aanneemt. De heer Thiers zal door de kommissie voor bet initiatief gehoord worden over het vraagstuk der verplaatsing van de nationale vergadering naar Parijs. De herstemmingen, behalve die op Korsika, zijn op 7 Januari vastgesteld. PARIJS, 13 December. Het Journal officiel bevat een de kreet van den president, der republiek, waarbij de kiezers tegen 7 Januari worden opgeroepen tot het verkiezen van elf ont brekende leden der nationale vergadering in 14 departementen. VERSAILLES, 12 December. De nationale vergadering beeft het voorstel tot verkoop van de roerende goederen der kroon verworpen, maar de begrooting der opbrengst van den verkoop der kroonjuweelen (uitgezonderd de historische siera den) aan de kommissie verzonden. De eerstvolgende zitting is bepaald op Donderdag. VERSAILLES, 12 December. [Part. tel.) De gematigde linkerzijde zal een wetsvoorstel indienen strekkende om, in geval van overlijden of ontslag nemen van den heer Thiers, hem te doen vervangen door den voorzitter der nationale ver gadering. Kngeland. LONDEN, 13 December. Als zeker wordt gemeld dat bet parlement niet later dau 28 Januari a. s. zal bijeenkomen. Men begint hopp te voeden op het herstel van den prins van Wales. De Internationale heeft eeu gehouden, Serailler heeft aangekondigd dat de Vereeniging vooral in Frankrijk snel gereorganiseerd wordt. De werkstaking der telegrafisten is geëindigd met bqnne onderwerping. Eette circulaire van den heer Marcheury is verschenen, waarbij de Engelsche en andere Europesche houders van Erie- spoorwegfondsen worden uitgenoodigd hunne stukken vóór 23 December e. k. in te leveren bij de bh. Bischoffsheim Goldsclnnidt, tegen afgifte van certificaten. Het doel van dezen maatregel is: kachtdadige bescherming tot bet terug bekomen van den eigendom. 6 -A-pril 187S. Vergun mij, M. de Red. naar aanleiding der vele aanzoeken bij de katholieken om lid der feestcommissie te worden, een plaatsje voor mijne opmerkingen, teneinde mogelijke misvattin gen te voorkomen. Waarom sluiten de katholieken zich niet aan bij de feestcom missie en toonen zij zich niet genegen mede feest te vieren? 1". Wijl zij de staatkundige gebeurtenissen van de XVJa.e eeuw in deze landen ook beschouwen als verzet tegen het wettig bestaande gezag. Eerst toch in 1648 is dat gezag bij tractaat opgeheven. 2" Maar de katholieken zouden zieh met de gevolgen van den opstand de politieke vrijheid hebben kunnen v.er- eenigen en zelfs nu over die gevolgen zich met de hervormden verheugen, ware het niet dat juist die gevolgen waren geloopen ten nadeele der katholieken, der doopsgezinden en op vele plaatsen der lutherschen. Weet men niet dat, met de vestiging van de vrijheid der ééne partij in de XVIde en XVIIdo eeuw, juist de organiseering der onderdrukking van de wederhelft der Nederlanders is samengegaan? Een der partijen heeft misbruik gemaakt van de overwinning en zich geplaatst tegenover de andere partij enbls vervolgers tegenover vervolgden. Denk slechts aan de plakkaten van 20 Dec. 1531, 26 Febr 1622, 8 Sept. 1629 enz. waarin hun godsdienst, hun innerlijkste ziele- leven, met den dood werd bedreigd Wij weten wel dat de hervormden van nu geen schuld dragen aan de feiten der dagen van toen 't zou eene dwaasheid zijn hen daarvoor aansprakelijk te stollen maar de protestanten zullen het redelijk en natuurlijk vinden dat de katholieken en de doopsgezinden en de lutherschen mede, zooveel reden van feestviering niet hebben over de gebeurtenissen, die men gaat herdenken. Willen de protestanten feestvieren, dat is hun recht, en de katholieken zullen zich daarbij met dezelfde welwillendheid gedragen als zij ondervonden bij hun eigen Piusfeest. Dat de katholieken zieh derhal ve niet aansluiten, kan niemand verwonderenmaar evenmin zullen de katholieken er zich over beklagen dat hunne hervormde medeburgers feesten vieren. De burgerlijke eensgezindheid kan door het een noch door het ander gestoord worden. Wij zijn in een vrij land; eerbiedigen we elkanders vrijheid en rechten. Een katholiek. Zeetijdingen. Binneogekomeo Nederlandsche schepen. Margritüa, kapt. Boerhaveu, van Bordeaux naar Antwerpen. Duma, u Stephenson Sunderland p Botterdam. Maria Helena 0 Hoeksma, Monheub Antwerpen. Clemens, Le Boij, Blijth Walsoorden, In de haven gekomen. Commodore, kapt. Barrow, van Shields naar Vlissingen. Jobn Hulleth. Davidson Sunderland Elize Johanna, a Bugel, als bijlegger. Burgerlijke Stand. Van 3 tot 10 December, Vi.issingf.n, Gehuwd: Geene. Bevallen: M. van den Berge, gcb. Lijs, (tweel.) z. doodgeb. d. M. S. Knitier- mnus, geb. Lute, z. P, Krug, geb. Lute, z. D. M. Vroonie, geb. van Outryve, z. Overleden: P. A. Koppejan, weduwe van M. «T. Filins, 73 j. P. M. Koos, d. 2 j. M. de Roo, d. 12 d. A. C. G. Faas. d. 6 m. P. S. de Koster, weduwe van C. de Wolff. 83 j J. Dalcbout, weduwe van J. H. Belseij. 79 j. E. van Kroonenburg, d. 3 w. A. M. Rekker, vron»v van J, Lefevre, 30 j. -7- M. van Brpcu, weduwe vau J. Stevens, 81 j

Vlissings Weekblad | 1871 | | pagina 3