?LISSIN£rSCH WEEKBLAD, IRS iSBLOEM, 1871. N0 464. Zaturdag 16 December. 9deJaargang. ehting genezen, i Prospectus en men gratis. Het p. 577.) Spraakarts. opgeven drank als n J. IMMINK, ilcamer vervangt en, engborstit)e\ ■s eene heilzame eerbare bestand- 'len en gen, ,alc, is mede ver- irzien van cachet, jr Job8. VVEGE' ,n het rijk. Nieuwendijk, wijk li no. 101. VLISSINGEN. Adverteutiëu gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 60 Cents, franco per post 75 Cents. Afzonderlijke nummers 5 Cents. Men Abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen. len Heer J. G. 2, bereide en DWATER, in heb ik reeds mijne praktijk ;ige, ja dikwerf [smiddel, dat in bestanddeelen Verkalking a betoond, en al Maar boven Vallen van kwa- ■astig voor den Ior diens omge- >r de betroffene werden in het aangewend, en t weken van dit dag herhaald, den Ileer J. G. gedane ondei- IT ARK, Staf-Arts a.D, le Tanden prijs eejo f 1.50. 80 Cts. kSlLLE JEN KOLÏF, Korte wijk 2 no. 441 HlPPJiRKIJ Co. |ONT, Leuvehaven, Prillkvitz J. Czk, Co., Hoogstraat. J. L. F. C. SKA- 'e Leiden: E. NOR Rerlogenbosch Dr. WOLFEj te lENBOSCH Hz, SPRENG ERS, tlJ. V. LANSON- RKUS ö.Zn., Voor- BOOM; tc Bommel endaal: M. D- VAb |C. SCHOUTEN: d. DOES. VLISSINGEN. Met dankbaarheid maken wij melding van eene, ons door een bevriende hand toegezonden opmerking naar aanleiding van ons opstel in het vorig nummer. Daarin stelden we de bedekte stadssubsidie aan het hervormde Armbestuur op 10 vrijplaatsen iu het gasthuis en 700 spijskaarten in den winter. Het getal der spijskaarten is te hoog genomen. Dit moet zijn 550, zoodat dan de geheele subsidie bedraagt ongeveer ƒ2000, niet zooals wij opgaven ƒ2400. Ofschoon deze misstelling niets verandert aan ons betoog dat de heer Kleijnhens met zijn voorstel tot intrekking van alle sub sidie» aan de kerkelijke armbesturen, de wet heeft voorbijge streefd, ja tegen den letter en den geest dier wet inloopt, haas ten we ons toch de dwaling te rectificeeren om dat wij boven alles prijs stellen op waarheid. Thans ligt voor ons het andere ingrijpende voorstel aan gaande de weezen verpleging, ingediend door de heereu Kleijn hens, Ockers e» Calleufels. Voor we dit stuk bespreken geven we eerst den stand der kwestie aan. In Vlissingen bestaat een R. K. weeshuis, 't welk, wat admi nistratie en weezen verpleging aangaat, wel feitelijk maar niet bechtens gescheiden is van het stads arm-, gast- en weeshuis. Zóó behoort de toestand uit een rechtskundig oogpunt om schreven te worden. De omschrijving die de commissie van den werkelijke» toestand geeft is onjuist en in strijd met de open bare feiten, en de oorzaak dier onjuistheid ligt in het niet onder scheiden van recht en feit. Het R. K. F. armbestuur heeft zich in naam der katholieken van Vlissingen gewend tot den gemeenteraad met het verzoek dat de feitelijke toestand tot een rechtstoestand gemaakt worde; dat het gemeentebestuur eene volledige scheiding goedkeure tusschen het R. K. weeshuis en het stads- gast- en weeshuis. Wat cie katholieke vragen is dus niets bijzonders. Bij de 70 jaren hebben zij hunne weezen onder eige verzorging en admi nistratie gehad, 't is nu hunne eenige wensch dat die toestand voor de toekomst verzekerd worde. Ka indiening van dal verzoek heeft liet dagelijksch bestuur der stad, de burgemeester en de wethouders Uije Pieterse en Heel or de voorwaarden opgegeven waaronder zulk eene afschei ding zou behoore» te geschieden. Zoo wij goed zijn ingelicht zijn die voorwaarden zonder uitzondering in 'i voordeel der stad. De katholieke behouden voor hunne weezen alleen wat nu feitelijk van dezeu bezitten; Zij laien varen alle aanspra ken voor nu en voor de toekomst op een deel der goederen van het stads arm- gast- en weeshuis; terwijl daartegenover de stad zich bereid verklaart tot eene jaarlijksch subsidie voor iederen wees, zoolang de noodzakelijkheid dier subsidie zal blijken, eene subsidie, nimmer hooger te stellen dan ƒ65, per wees. Met die voorwaarden hebben de katholieke genoegen ge nomen. Onuiiddelijk echter na de voordracht van burgemeester en 'wethouders vroeg de heer Kleijnhens het woord en deed na een jhreedvoerig, in vele, opzichten zeer onjuist rapport, over de zeuverpleging, de volgende voorstellen: Om op een te bepalen datum de verpleging der R. K. Weezen bij het R. K. Armbestuur te doen ophouden. Om van af dien datum voor zoo lang de eigene inkomsten der R. K. Weezen niet zoodanig verminderen dat eene jaar- lijksche subsidie wit de gemeentekas tot een maximum van J 70 niet voldoende zoude wezen, ze te doen verplegen in hun tegenwoordig Weezengesticht, onder het beheer van een afzonderlijk Weesbestuur. Om voor zoo lang de bij sub 2 bedoelde toestand blijft voort duren, het Weeshuis op de Markt onder den naam van Burger-Weeshuis te bestemmen tot opname van Weezen en verlaten kinderen van alle gezindheden, behalve de Roomsch Katholieken. 4°. Om te bepalen dat van af gemelden datum even als voor het R. K. Weeshuis, insgelijks afzonderlijke besturen zullen be staan voor het Arm-, Gasthuis en Burger-Weeshuis, allen te benoemen overeenkomstig het bepaalde bij art. 147 der Gemeentewet. Eer wij een woord over een en ander in 't midden brengen, merken wij op dat wij voorstaan de afscheiding zooals die door protestanten en katholieken gevraagd wordt; dat wij ons echter op 't oogenblik meer bezig houden met het voorstel der katho lieken, omdat, tot ons leed, ons de voorwaarden nog niet zijn meegedeeld, waarop de hervormden eene afscheiding verzoeken, en vervolgens, omdat het bestuur der R. K. weezen alleen aan een niet zeer hoffelijken aanval heeft blootgestaan. Overigens strijden wij voor een beginsel, en dit beginsel is in deze kwestie voor hervormden en katholieken één. Als wij de voorstelleu vergelijken, dan ziet men aanstonds welk voorstel het billijkst en aanneemlijkst is. Vooreerst regeling, zooals de katholieken verlangen, is in den geest der armenwet. De armenverzorging moet ten laatste komen op de schouderen der kerk alleen. De weezenverpleging, een der gewichtigste onderdeelen der armenverzorging, behoort daarom niet aan de stad maar aan de kerk. De kerk moet den last er van dragen. De katholieken zijn, en evenzoo de protes tanten, bereid dat doel der wet in de hand te werken en de katholieken beginnen reeds aanstonds met opofferingen van hunnen kant er voor te brengen, door zich met een geringer subsidie dan tot nu toe gegeven wordt, tevreden te stellen. Op eenmaal den geheelen last op te nemen, daartoe reiken hunne krachten nog niet. Nog niet. Zijn eenmaal de katholieke weezeu voor goed afgescheiden, en is de zekerheid gevestigd dat hunne giften ten voordeele der loeezen zullen blijven, dan zal de liefdadigheid der gegoede katholieken zich openbaren in erfstellingen en legaten voor de weezen, waardoor allengs de stadssubsidiën minder noodzakelijk en ten laatste geheel onnoodig zullen worden, zoodat dan het doel der armenwet ge heel is bereikt. Dat zal echter niet geschieden bij voortduur van den bestaanden toestand. Wat zouden de katholieken of de hervormden winnen door geschenken aan de weezen. Giften aan de stad zouden hetzijn, niet anders. Nu reeds zien we den heer Kleijnhens aan degelden van het legaat Friesen eene bestem ming geven, die in strijd is met de inzichten en bepalingen van de testateur. Nu reeds spreekt de heer Kleijnhens de wensche- lijkheid uit van eene vereeniging der weezen van alle godsdien sten in één huis, en houdt hij in zijn voorstel eene plaats voor demogelijkheid daarvan open. Neen, hervormden, katholie ken, lutherschen en doopsgezinden zullen gaarne olfers brengen die onvervreemdbaar eigendom hunner weezen blijven, maar zullen niet uit christelijke liefde aalmoezen aan de stadskas schenken. Door het voorstel dus van burg. en weth. op verzoek van het R. K. armbestuur gedaan, wordt in den geest der armen wet gehandeld en het doel er van bereikt. Vervolgens. De stadskas heeft een dadelijk voordeelZij be hoeft dan 5 per wees minder in 't jaar uit te keeren; een niet te versmaden winst voor eene gemeente wier finantiën verre van gunsiig zijn. Ten laatste, door die regeling, in den geest der armenwet en voordeelig voor de stadskas wordt tegemoet gekomen aan de wenschen van al de katholieken van Vlissingen, en 't is in 't volle besef van de billijkheid dier wenschen, dat zij door middel van liet- armbestuur ziel» gewend hebben tot de gemeente-

Vlissings Weekblad | 1871 | | pagina 1