ÜÜÏTÏ heiliqerle Blijkens eene mededeeling van het Duitsch gezantschap, is het konsulaat van den Noord-Duitschen Bond te Vlissingen opgeheven. Gisteren is 's Gravenhage ten behoeve der staatsspoorwegen, aanbesteed: het voltooijen der tweede schntsluizen van het kanaal door Zuid-Beveland en het uitvoeren van eenige daar mede in verband zijnde werken, in twee perceelen. Voor het eerste perceel (begrooting f 3S.D00) hadden zich tien inschrijvers voorgedaan, waarvan het laagst door de heeren J. Hoos en Zonen, te Rotterdam, was ingeschreven, namelijk tot een bedrag van f 35.840. Voor het tweede perceel (begroo ting ƒ36.550) waren zes biljetten ingekomen, waarvan dat van den heer G. J. Herfkens, te Millingen, het laagste bedrag, f 35.700 aanwees. De werken, welke den 9ca November a. s. te 's Gravenhage ten behoeve der staatsspoorwegen zullen worden aanbesteed, zijn volgens het bestek de volgende: 1° de onderbouw voor een dubbele draaibrug over het kanaal door de Oude Arne, in den Kleverskerkschen weg, met de daarbij behoorende beveiligingswerken; 2° de plaatijzeren bovenbouw voor genoemde draaibrug; 8° eene dubbele brugwachterswoning; 4° drie gemetselde doorgangen; 5° de verdediging op de boorden van het kanaal door de Oude Arne; 6° de aansluitingen van het kanaal door de Oude Arne met de Nieuwe haven van Middelburg en met de haven van Arne- muiden, en eenige verdere werken. De brug bestaat uit twee landhoofden en een midden- of draagpenant. De as der brug wordt door de directie uitgeba kend. De hoofdafmetingen zijn: doorvaartwijdte voor ieder dqr beweegbare gedeelten 8 meter, gemeten ter hoogte van 1.70 meter -(- A.P. Met betrekking tot den ijzeren bovenbouw is de lengte der brug, in de as gemeten, 22.40 meter, overspannende aan iedere zijde eene opening, op 1.70 meter -f- A. P. van 8 meter. De hoeveelheden van de verschdlende voor den bovenbonw noodige bouwstoffen bedragen als volgtplaat-en getrokken ijzer 20 468 kilogram, gesmeed ijzer 4093 kilogram, gegoten ijzer 8710 kilogram, smeedbaar gegoten staal 449 kilogram, metaal 154 kilogram, lood 180 kilogram, gekreosoteerd eiken hout 7.5 M3, greenenhout 3.5 M3. De te maken dubbele brugwachterswoning is buitenwerks 18.20 meter lang en 5 meter breed. De werken moeten voltooid zijn als volgt: de onder- en bovenbouw van de 'brug met de op- en aftreden, zoodat de passage over de brug voor het publiek verkeer kan worden opengesteld, vódr 1 Juli 1872; het geheele werk 1 Decem ber 1872. Het bedrag der begrooting is f 136.550. Men schrijft aan het Leidscke dagblad van bevoegde zijde: „Naar men verneemt, zullen er op last van zijn exc. den minister van oorlog bij eenige korpsen van het leger proeven worden genomen met zoogenaamde erwten-woist, om in de voeding van den soldaat in tijd van oorlog, bij snelle marschen ot' om andere redenen, wanneer de gewone compagnie-vivres niet aanwezig mochten zijn, te voorzien. „Elke worst weegt ongeveer 0,6 kilogram, waarvan drie rations goed voedende soep kunnen worden bereid, die met bijvoeging var. het gewone ration brood a 0,75 kilogram per man, voldoende wordt geacht, otn drie until per dag te voeden. Mocht de proef gunstig uitvallen, dat men wil hopen, de 1 ruisen hebben in den veldtocht van 1870 en '71 dit voeding stelsel reeds toegepast dan heeft men in de wijze van provi andeering van ons leger in tijd van oorlog ook eene schrede voorwaarts gedaan." Wij vernemen dat de oud-minister van koloniën, de lieer G. Ij. Baud, aan den koning zijn eervol ontslag als president- kout ntissaris der Nederluiidsche Handt 1-Maatschappij gevraagd en dit ook erlangd heeft. Wij achten 's mans aftreding, zoo kort vóór de algetneene vergadering der deelhebbers, een ramp voor de Maatschappij, die, blijkbaar meer dan ooit, behoefte heeft aan de voorlichting en het toezigt van een met de Indi sche toestanden innig vertrouwd, doorkundig onkreukbaar man hoedanig een zij in den lieer Baud, heeft bezeten. Van Batavia wordt aan het Handelsblad omtrent de vaart van de Prins van Oranje medegedeeld „Na een reis van 41 etmaal zijn we hier gearriveerd, en hadden we geen beletsel gehad in het Suez-kanaal, de reis zou nog een paar dagen korter hebben geduurd. De maatschappij Nederland mag zich verheugen over deze uitkomst. Het schip heeft uitermate voldaan; bij snelle vaart werden weinig steen kolen verbruikt, een voordeel, dat hoog te stellen is. Bij een vaart van 10 Duitsche mijlen in de wacht (4 uur) verbruikte liet schip in het etmaal (24 uren) 24 h 25 ton steenkolen, soms zelfs minder; de beweging van de schroef veroorzaakte weinig tril- ling en de geheele inrigting heeft aller verwachting overtroffen, De passagiers waren allen zeer tevreden over den gelukkig en genoegelijk volbragten togt. Overal heeft het vaartuig de meeste medewerking ondervonden. Dadelijk na aankomst hiet kregen wij druk bezoek, bijna al te druk. Vrijdag-morgeu komen de gouverneur-generaal, de generaal-koinmandant van 't leger, de leden van den Raad van Iudië en verdere hoove autoriteiten met hunne dames. Daarna zal de gouverneur- generaal op dienzelfden dag een deel van de spoorlijn Batavia- Buitenzorg openen, 't Is zeker een aardige kombinatie; liet eerste groote stoomschip voor een geregelde dienst bezocht en de eerste spoorlijn voor Batavia geopend. Zaturdag of Zondag gaat het schip naar Samarang, om lading in te nemen, om na een lOOtal dagen terug te keereu. Voortaan zal, zoo hoopt i men, ook dat niet meer uoodig zijn en zulleu de schepen hunnt geheele'lading te Balavia innemen. DEVENTER 24 October. Op de boerderij van den heet Alberts te Twello is verbouwd een knolraap van 13 kilogram zwaar en ongeveer 1 meter omtrek. 's GRAVENHAGE, 23 October. Gisteren ochtend ten 11 ure brak er in de groote steenkolen-bergplaats van K., op de Brouwersgracht alhier, brand uil, die ontstaan was dooi broeijing van steenkolen en die reeds sedert eenige dagen scheen te hebben aangehouden, zonder dat men dit bespeurd had. Ofschoon de brandweer spoedig op de plaats tegenwoordig was en de uoodige maatregelen uain, mogt dit echter niet baten, want gisteren avond Rat, toen men reeds een grooten voorraad kolen uit het pakhuis had gedragen, waarmede men den geheelen dag bezig is geweest, was men het eigenlijke brandpunt no;1 niet geheel meester, hoewel het gevaar voor het oogenblik ge weken was. Onzen onvermoeiden opperbranduieester den hen van Gogh, die dell ganschen dag tegenwoordig was komt alle lof toe, daar hij toch alles in het werk heeft gesteld om dei brand zooveel mogelijk op een punt te houden, hetgeen uil den aard der brandstoffen niet gemakkelijk viel; dit is hem iutusschen volkomen gelukt. Men beseft dat bij de verspreiding van den brand de gevolgen niet te berekenen zouden zijn ge weest, te meer, omdat zich naast het pakhuis, waarin ook tuil eu hout gestapeld waren, een ander pakhuis bevond, waar» mede ligt ontvlambare stoffen geborgen lagen. Uit voorzorg heeft men de brandspuiten den gansciien nacht laten staan. De burgemeester eu verdere autoriteiten, alsmede de geheeli brandweer, waren op de plaats van den brand tegenwoordig Door de politie en een detachement schutterij werd de om behoorlijk gehandhaafd. Heden morgen teil 10 ure smculh het nog. 24 October. Gisteren-avond was het op verschillend plaatsen in de stad weder onrustig. Het scliijut dat de jonge, lingen van de teeken-akademie langs den Zwarteniveg buis waarts zijn gezonden, maar dit belette niet, dat duizeude personen zich in den omtrek dier akademie bevonden, die zeet luidruchtig, joelende en zingende, door verschillende wijken der stad trokken. Men verzekert, dat de Groote Markt het eigenl.jk vcreeuigingspunt was. Hier en daar is er baldadigheid gepleegd en men had het weder op de ruiten van eenige wonil gen voorzien. De policie tr.id nabij de Beestenmarkt tusscl» beiden, joeg de rustverstoorders uiteen, en legen iniddernaclil heerschte allerwege de grootste rust. Er zijn tegen heden avond nieuwe strenge maatregelen genomen om verdere rus verstoringen te voorkomen. Z. Exc, den nieuw benoemden Goe /erneur-Generaal W Nederlandsch Indië de heer uir. Loudon, zal den 7 Novene- de residentie verlateu, om zich via Marseille tiaar zijne lieuj bestemming te begeven. Heden namiddag ten twee ure is de baron de Langen» laatst gezant van Oostenrijk bij het Nederlaudsche Hof, thai als zoodanig te St. Petersburg benoemd, per Rijnspoor na zijne bestemming vertrokken. Het geheele hie leden der hofhou bevonden zich aai gezant en diens ei op regt hartelijke 1826 ter eere van op last der commi ment omvergeha; geborgen. Men is ment in orde te b' beganen grond o herfst voltooid w- worden geplaatst men zegt, ook biji door den koning zeker meent te we PARIJS, 25 C raden zijn o. a. be Bourbeau, Indre; De Siècle zegt menlsraad der Se strind zijn voor van den staat val wijs door leeken. li' LONDEN 24 brief aan de Tin gezegd hebben n Parijs te willen te De Kamer van algemeene stemnl keurd worden dt het handelstrakta) LONDEN, 25 medegedeeld, houl politiek bondgenc parlementsleden e tusschen de twee doch werden niet De Morning Pi een regeutschap z der koningin. NEW-YORK, Vereenigde Statei personen zijn in h BERLIJN, 23 het stichten van ei de begrootingskoi ter van financiën, bepaald vredelievi tot den oorlog is t| aan te vallen. Bef de 5 pet. leenin<4 over te gaan. dusverre de Fran^ Hij konstaleerde l'/s milliard heef moet nog volgen, stemming aan die kunnen uitlaten. Met betrek' regeering goedgej Jhouders der Ruina dairbij bepaald is eene vennootschu| gaan de regten ei ging van het kapi' uoodig zullen 5 p de rentewaarborg zoo verdeeld wor van waarden 5 p 1 Julij verschenei

Vlissings Weekblad | 1871 | | pagina 2