VLISSINGSGH WEEÊBLH Gulden SCHAPPIJ lijder |87I. N° 456. Zaturdag 21 October. öde Jaargang. POLITIEK OVERZICHT. BimNLANDMBE TIJDINGEN. 'eïnd door isieberekening, ÏELANG, f 245. >er jaar. Ugemeene cliappij, met inciaal be. hebben het gj. aor tusschenkomsl jzonder gunstigs ijke hulpmiddelen, hen aan ieder ten DOR, Middelhui», WOLFF, id, LE Zn., id. 70LFF, id. Si i Emmerik, jk te zenden heelt, in de Haarlemn en aan maagkramp lakjes was geweken ikten Uw zout mil zout voortreffelijl rs verneem ling teeken ik mi meeste hoogachtii; 5. J. MERTENS. <el-Zuiverings-Zw •,ende uitwerking 1; yt pakken it, 61 wijk G no. 130. 3. W. Houtzager, Apotheker, W. Witkam. ent, G. H. Stubbe. J. de Bres. J. de Jongzeilstn M. S. Polak. elmften gratis, d lette men vooruit e grootste als ooH geteekend zijn it' GIMBORN, \ch-tecJin. Prapari en Boekdrukta H 101, te Vli J.TST ovei er 1871, &e »n o ver'lede ven bij de id. der O TE VLISSIHGEK. Nieuwendijk H no. 10]. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zendeu uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. Advertentiën voor dit blad worden voor Duitschland Oostenrijk en Zwitserland opgenomen door F. Q U E H L BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 60 Cents, franco per post 75 Cents. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Advertentie-expeditie in Kleef, Hamburg, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Basel, Zurich en St. Gallen. De Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie zoekt nog immer te vergeefs naar een rustpunt. Wel schijnt de ministeriëele crisis voorbij en gelooft men aan een verzoening tussohen von Hohen- warth en von Beust, maar daarmede is de strijd tusschen de feodale partij en die der Duitsch-nationale niet geëindigd. Aan de laatste toegeven kan de keizer niet zonder het geloof der Katholieke Oostenrijkers in gevaar te stellen en zijn troon te ondermijnen, en aan de eerste niet zonder gevaar te loopen dat vroeg of laat door de Duitschers een bondgenootschap met Pruisen gezocht wordt ter aanhechting van het Duitsche Oostenrijk aan het groote Duitsche keizerrijk. En toch zal ten slotte de keizer geen redding kunnen vinden dan door von Beust los te lateu en den weg in te slaan door voti Hohenwarth hem gewezen. In Beieren heeft de minister van eeredienst, Lutz, openlijk in de Kamer der afgevaardigden den oorlog aan de katholieken verklaard. Hij heeft eene godgeleerde verhandeling gehouden waarin alles voorkomt behalve godgeleerdheid. Zoo iets ge beurt gewoonlijk als men redeneert over dingen waar men geen studie van gemaakt heeft. Dat Rusland nog het oude onbeschaafde Rusland is, blijkt uit een dezer dagen te Wilna uitgevaardigd dekreet, waarbij de katholieke geestelijken ten strengste herinnerd worden aan de wet van 1S63, die bepaalt, dat de geestelijken zich zonder schriftelijk verlof van den arrondissementschef en een behoor lijk geteekenden. pas, niet buiten de grenzen hunner parochiën mogen begeven; ook mogen zij geene predikatiën houden, maar slechts uit een boek voorlezen, dat vooraf door de Rus sische censuur is goedgekeurd. Het illumineeren of versieren der kerken op hooge feesten mag niet meer geschieden. In Engeland blijven de werkstakingen nog steeds aan de orde, ofschoon te New-Castle en te Leeds alle werklieden tot den arbeid zijn weêr gekeerd. De stemmingen en herstemmingen in Frankrijk zijn voor de groote meerderheid uitgevallen ten gunste der tegenwoordige regeering. De bonapartisten zijn zoo goed als geslagen. De verkiezing van prins Aapoleon te Corsika heeft aanleiding gegeven tot eenige ongeregeldheid altlaar. De regeering had tegen een mogelijk oproer groote voorzorgsmaatregelen geno men, die echter gebleken zijn onuoodig te wezen. De Fransoh-Duitsche conventie over de tolkwestie en de ont ruiming van Frankrijk door de Duitsche troepen is naar genoe gen van beide partijen gesloten. De departementen de l'Aisue, de l'Aube, de la Cdte d'Or, du la Haute-Saöue, du Doubs en du Jura zullen ontruimd en tgeheele bezettingsleger op 50.000 man teruggebracht wor den. Frankrijk betaalt het vierde halve milliard, benevens 150 Mihoen rente in bons van 80 millioen, iedere 1-1 dagen, van la Januari tot 1 Januarij 1S72. De zes departementen worden neutraal grondgebied; slechts een zeker aantalFransche troepen a snoodig is tot handhaving der orde mag er garnizoen houden. u>e bepalingen zijn door Duitschland aangenomen, omdat de Duitsche- keizer, zooals hij verklaarde in de troonrede voor den Rijksdag, vertrouwen stelde in den inwendigen toestand van Frankrijk. Het Spaansche conservatieve ministerie is opgetreden met een flinke veroordeeling van de Internationale, Moge Spanje niet het eenige land blijven, dat maatregelen neemt tegen die der maatschappij vijandige instelling. Vlissingen 20 October. Heden morgen gebeurde bij het schijfschieten der infanterie een droevig ongeluk. Een jong onderofficier R. genaamd, welke de observatiepost had, kwam onvoorzichtig van achter de bedekking te voor schijn, juist toen een soldaat zijn geweer op de schijf afschoot, met dat ongelukkig gevolg dat hem de kogel door den arm drong. Ouder zwaar bloedverlies is de ongelukkige naar het hospitaal vervoerd. Gisteren is te 's Gravenhage, ten behoeve der staatsspoor wegen, aanbesteed de doorgraving van den zeedijk bij de bui tenhaven te Vlissingen enz., te weten: 1°. het opruimen van den zeedijk tusschen de beide haven- dammen en van den dam scheidende de dubbele schutsluis van de buitenhaven; 2°. het maken van het zuidelijk sluisplateau met de aanslui ting aan den westhavendam en de aansluiting van het terrein, ter zuiden van dit plateau 3°. eenige verdediging-, bestrating- en verdere werken. Hiervoor zijn zes biljetten ingeleverd. De laagste inschrijving is van den heer H. Schram de Jong, te Sliedrecht, voor 193,70(1. Het bedrag der begrooting is ISO,600. De verdere uitslag der te Middelburg gehouden akte-examens voor onderwijzers en onderwijzeressen, van 9 tot 14 dezer, is als volgt Hoofdonderwijzers. Getal kandidaten 19, opgekomen 18. Onder het examen hebben zich 5 teruggetrokken, terwijl 6 zijn toegelaten, te wetendé heeren B. O. van Driel, te GoesP. Goedbloed, te Goes; J. Hogerland, te Middelburg; J. K. Kes- teloo, te Colijnsplaat; G. Mulder en J. van de Putte, beideu te Middelburg. Hoofdonderwijzeressen. De eenige kandidaat is toegelaten, zijnde mejufvrouw D. C. Snijders, te Middelburg. Hulponderwijzeressen. Getal kandidaten 4, opgekomen 3, toegelaten 3, te weten: mejufvrouwen E. V. A. Ahrensman, te Goes; M. B. Stoop, te Vlissingen, en J. J. Vriens, te Oud- Vosmeer. Huisonderwijzeressen. Getal kandidaten 3, toegelaten 3, te weten: mejufvrouwen J. C. G. Hojel, te Vlissingen (in lezen, schrijven, rekenen, Nederlandsehe taal, aardrijkskunde en zang); A. E. Jongen en C. H. M. Wassen, te Vlissingen, (beiden in schrijven).

Vlissings Weekblad | 1871 | | pagina 1