VLISSINSSCH N. 1871. N° 453, Zaturdag 30 September. 9de Jaargang, OORSPRON- or GAL, sum, ;ering. Zij ver- eren het bloedj erder uit te wei. ieen waarschuwe 0.75 en arkt, G no. 130, le Lange, de Bres. I. P. Broekes. J. de Looze 4 wd vfior de velt Weven zijn en o ah bereid zij G. lorten, di niemand ers. Urbar n te halen als den Heer J. G. 2, bereide en [DWATER, in heb ik reeds mijne praktijk ;ige, ja dikwerf siniddel, dat ia 1 bestanddeelen Verkalking en betoond, en al n. Maar boven vallen van kwa- lastig voor den ior diens omge- or de betroffene n werden in het aangewend, en it weken van dit ir dag herhaald, den Heer J. Q. ogedane onder- STARK, Staf-Arts a. B, le Tanden prijs 'zeep f 1.50. 0 Cts. ASILLB. EN KOLFF, Korte wijk 2 no. 441; C, H1PPEREIJ Co. ONT, Leuvebaven, Prillevitz J. Czs, Co., Hoogstraat. 3. L. F. C. SNA- e leiden: E. NOR r HertogenboschJ- b: IJr. WOLFF; te ENBOSCH Hz., te SPRENGERS, ver- Ls J. p. LANSON- JIKUS S.Zn., Voor- jBOOM; te Bommel \endaal: M. I). VAN C. SCHOUTEN; te V. a. DOES. 1 VLISSINOEN. Nieuwendijk H no. 101, VLISS1NGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te enden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. Advertentiën voor dit blad worden voor Duitschland Oostenrijk en Zwitserland opgenomen door HAASEN8TEIN VOGLER, BUREAU: F. H. SCH1FFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zatnrdags.uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 60 Cents, franco per post '75 Cents. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Men abonneert zich by alle Boekhandelaren en Post directeuren. Adverteutie-expeditie in Hamburg, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Base}, Zurich, St. Gallen Geneve en Lausanne. De Burgemeester en Wethouders van 'Vlissin.gen maken bekend dat tengevolge van het verleend eervol ontslag aan den heer P. PUIJPE Az., als 'hoofdonderwijzer aan de burgerschool 15 voor gewoon lager onderwijs, met ingang van den 1™ Novem ber a. s., als hoofdonderwijzer aan die schooöl is benoemd de heer H. A. SITSEN, thans hoofdonderwijzer aan de school O; dat de school J3 met ingang van Maandag den 2 October a. s. zal zijn overgeplaatst van de Nieuwstraat, wijk H n\ 147, naar de Paardenstraat, wijk K n°, 181in de lokalen der vroe gere bewaarschool van het departement der Maatschappij tot nut van 'l algemeenen dat van af dat tijdstip tijdelijk met de waarneming der betrekking van hoofdonderwijzer is belast de heer A. -FRITZ, thans eerste hulponderwijzer aan genoemde school, eo zulks totdat de heer SITSEN zijne betrekking zal 'hebben aanvaard. En is hiervan afkoudiging geschied waar het behoort, den 27 September 1871. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. 'De Secretaris, P. FORBES WELS. Herhaaldelijk worden we aangezocht om te antwoorden op de veelvuldige en veelvormige lasteringeu die den geloovigen Pro testanten en den Katholieken worden naar het hoofd geslingerd door de Middelburgse/te courant. Men verguune ons op te merken dal men daarmee te veel van ons vraagt. Eerstens zou het een ware Danaïden-arbeid wezen te beproeven de Middelburgsche het schelden af te leeren. Toorts zoo dit mogelijk ware, een niet eervolle arbeid. In pole miek met een beschaafd mensch, die bij verschil van gevoelen de vormen der wellevendheid weet te bewaren, is zekere eer te .behalen; maar welke eer is er in gelegen het strijdperk in te gaan tegenover een tegenstander die de wetten van bet strijd perk niet eens kent? Overigens, men moet niet te veel waarde hechten aan de be schouwingen van het Middelburgsche blaadje. Niet een der groote dagbladen geeft ooit eenig woordje ten beste om zijn scheeve beschouwingen recht te zetten. Daar zijn redenen voor. Behalve de beide opgenoemde nog deze; de Middelburgsche courant is niet op.de hoogte van haar taak; zij kent geen taalvormen getuigen de Belgische brieven; zij heeft geen keus van wapenen getuigen de telkens opgewor pen beschimpingen tegen al wat godsdienstig is, niet het minste legen de Katholieken en de Geestelijkheid; zij kent niet de histoire contemporaine getuigen de onware voorstellingen 'an den staatkundigen toestand in verschillende landen; zij heeft geen vaststaande beginsels - getuigen de tegenstrijdig heden die in hare beschouwingen zijn te vinden. Zij moet eerst zich zelve nog vormen en meer wetenschap pelijk worden, wil zij gehoord worden en een antwoord waar- dlg zijn. Men meep.e ook niet dat de 'liberalen denken en oordeelen over godsdienst en over de Katholieken zooals de Middelburg sche. Daar zijn velen van hen te wetenschappelijk en te wel levend voor. Zij glimlachen over het onbeholpen ondeugend kind dat naar alles slaat en op alles smaalt. Wij gelooven zelfs dat onze Middelburgsche zuster het zelfs zoo ernstig met hare taak niet opneemt en bij de meeste harer beschouwingen den vrijen teugel viert aan haar nukkig hoofd, in't bewustzijn dat zij alles mag schrijven1 zonder dat iemand het haar envel duidt. Vele bewijzen zonde hiervoor te leveren zijn uit bijna ieder van hare opstellen. Uit vele slechts een keurstaaltje. In het nounner van jl. Woensdag geeft zij te lezen „Uit het korte bericht over deze belangrijke quaestiën moet „men opmaken, dat het congres (der Oud-Katholieken) zich op „een zuiver standpunt geplaatst heeft. Verlangt de Kerk -m- dus „wordt geredeneerd als godsdienstige vereeniging voorrech ten, die andere zedelijke ligcliamen niet genieten, dan moet zij „zich onderwerpen aan de billijke eischen van den Staat, dat die „voorrechten niet tegenstrijdig mogen zijn met het staatsbelang, „en aan de beperkende bepalingen die de Staat noodig oordeelt. „Onderwerpt zich de Kerk hieraan niet, dan moet zij van hare „voorrechten afstanddoen en zich tevreden stellen met gelijke „rechten als alle andere zedelijke ligcliamen genieten. „De artikelen 6 en 7 zijn tegen de Jezuïten gericht en „reclameeren de rechten der Oud-Katholieken op de goederen „en eigendommen der Kerk. Het geheele programma is kort „en zaakrijk opgesteld en de Staat zal zich niet lang meer tegen „de eischen der Oud-Katholieken kunnen verzetten. „Zijn eigen belang vordert dit bovendien, en wanneer hij „zich daardoor laat leiden, moet hij tot dezelfde gevolgtrek kingen komen als thans door het congres te München gefor- „muleerd zijn. „De eerste werkzaamheden der Beiersche Kamer zijn nog „weim'g in overeenstemming met deze besluiten der Oud- „Kaththolieke bijeenkomst. Met groote meerderheid van stem- „men zijn de Ultramontaansclie candidateu tot leden van het „bureau gekozen. De heer von Ow werd tot president, de heer „Seinslieim tot vice-president en de heer Jörg, bekend door „zijne geschriften over de politiek en zijne gehechtheid aan „Rome, tot eersten secretaris benoemd. Van deze Kamer is dus „in dien zin niets te verwachten, en zal men dus vroeg of laat „tot de ontbinding daarvan moeten overgaan. Het is echter „de vraag, of de regeering sterk genoeg is om deze proef te „doorstaan en er ten slotte wel bij winnen zou. Zooveel is „zeker, dat alle partijen de noodzakelijkheid eener ontbinding „der Kamer inzien, doch geen enkele in haar belang het waagt, „om met ijver daarop aan te dringen." Een fraaie redeneering; in een constitutioneel land is hel be lang van den Staat in strijd met het belang der groote meerder heid der bevolking of liever met het belang der geheele bevolking, minus de driehonderd Beiersche Oud-Katholieken Het belang van den Staat is dus in strijd met het belang van den Staat; of maakt de bevolking den Staat niet mede uit?

Vlissings Weekblad | 1871 | | pagina 1