f871. N° 429. Zaturdag 15 April. 9de Jaargang. VLISSINGEN. POLITIEK OVERZICHT. B1NMNLANDSCHE TIJDINGEN. BUITENLANDSCBE TIJDINGEN, mSSINfiSCH WEEKBLAD. Nieuwendijk H no. 101. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te jenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. Advertentiën voor dit blad worden voor Duitschland Oostenrijk en Zwitserland opgenomen door HAASENSTEIN VOGLER, BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zatnrdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 60 Cents, franco per post 75 Cents. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Advertentie-expeditie in Hamburg, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Basel, Ziirich, St. Gallen Geneve en Lausanne. Parijs komt van kwaad tot erger. De koningin der steden, het zedelooze en trotsche Babel, heeft met al hare kinderen moeten knielen voor een vreemden overweldiger en haar kroon aan diens voeten moeten neerleggen. Die diepe vernedering was smartelijk. Heel de wereld zelfs werd door medelijden met de zoo fel geteisterde bewogen. En wat was nu die ramp in vergelijking met de slagen die thans op de vernederde vorstin neêrkomen? Thans wordt zij onteerd en mishandeld door haar eigen kroost waarvan zij troost en verheffing moest verwachten. Onder hare oogen en aan haar schoot moorden hare kinderen [elkander met eene verwoedheid waarvan de helft voldoende zou Jgwecst zijn om de vroegere vernedering van den vreemdeling [ofgeheel of zeker gedeeltelijk te voorkomen. Deze ramp zal dieper wonden slaan, die niet zoo spoedig zullen zijn te genezen. Terwijl óm Parijs de legers elkander bevechten, en de hom- ben van het leger der wettige regeering de schrikwekkendste verwoestingen in sommige kwartieren van de stad aanrichten, [wordt binnen de muren een verwoeden krijg gevoerd tegen godsdienst en zedelijkheid. Meer dan 300 geestelijken zijn i gekerkerd en onder dezen de Aartsbisschop van Parijs, Ilgr. Darboy en de Pastoor der St. Madeleine Daguerry. Niet m onrechte vreest men dat zij door de woestelingen, die thans «Parijs regeeren, gefusilleerd zullen worden. De kerken wor- len ontheiligd en uitgeplunderd en vervolgens voor deu I. dienst gesloten. Men heeft er aan gedacht om het beeld van It godin der Rede weder op het altaar te plaatsen en de aan- idding te geven die er eerst de ware God ontving. Het gods- ienstlooze onderwijs is ingevoerd, als beter geschikt dan het odsdienstige, om roode republikeinen te vormen. Het theater geopend, de meest zedelooze stukken worden opgevoerd i tot zoo diep zijn de Parijzenaars gezonken, dat zij in die iouwspelen zich uitspannen en verlustigen op 't oogenblik >t hunne broeders buiten de muren der stad met bloedende inden op het slagveld liggen. De regeering te Versailles zal aan dien treurige toestand tinig verbetering aanbrengen. Waarschijnlijk zal zij na eeni- ■n tijd Parijs tot onderwerping dwingen door geweld van 'penen. Dan zal Parijs gebonden zijn maar niet verbeterd, ■offelijke kracht zal voor een tijd de uitspattingen van de waaraan het Pransche volk lijdende is, onderdrukken, tar de kwaal zelve niet wegnemen. Thiers moge schoone loften geven dat de republiek zal behouden worden, daarmee frankrijk niet gered, 't Is de strijd om volledige zegepraal 'valsche beginselen, die sedert bijna eene eeuw in het volk ot alle mogelijke middelen zijn ingegoten. Bandelooze 'jheid zonder kwellende wetten; gelijke verdeeling van goe- Wn onder allen; genot zonder arbeid; een leven zonder «dienst naar de lusten der hartstochten zietdaar het «ombeeld wat men najaagt en ten koste van het bloed der '«gezinden tracht tot werkelijkheid te maken. Welk ge ldmiddel tegen deze kwalen zal de regeering te Versailles pen, zij die voor de helft met de zelfde beginselen heult, waarvan deze afschuwelijke buitensporigheden de wettige tel gen zijn? Het kwaad zal moeten voortwerken tot zijn laatste gevolgen en daarmee gelijk altoos zich zelf vernietigen, dan eerst zal de betere orde intreden; echter niet door het geweld van bajonnetten maar door de bekeering van het volk zelf tot de goede beginselen van godsdienst, die het heeft weggeworpen. Dezer dagen schreef de Protestantsche heer Guizot//Ik be- z/hoort tot hen die blijven gelooven, dat Frankrijk niet eerder zal overwinnen, dan wanneer het zal hebben ingezien wat de //oorzaak van zijne nederlagen is geweest en het zijne weder- z/verheffing zal verdiend hebben. z/Ik ben overtuigd dat het voor het sociale en moreele heil //noodzakelijk is dar Frankrijk weder Christen worde, en door //Weder Christen te worden Katholiek blijve." Mogen de andere volken de groote waarschuwing, die de 'rampen van Frankrijk prediken, ter harte nemen. Vlissingen 14 April. Jozeph Lehman, een behoeftig man te Raalte, heeft zijn 100sten verjaardag gevierd. Hij geniet nog eene goede gezond heid en mag zich in 'i bezit van ongekrenkte geestvermogens verheugen. MAASTRICHT 10 April. Bij de Maatschappij van Land bouw iu Limburg is tot heden voor de verarmde Pransche land bouwers ontvangen eene som van 10.036 fr. Daar de conservatie van Mond en Tanden volgeus het oordeel van alle Geneos- heercn noodig en nuttig is voor de gezondheid van deu mensch en tegen veel pijn en onaaugenaamhedeu vrijwaart, moet men het als pligt beschouwen daartoe het beroemde, met het schitterende succes bekroonde ANATHERIN-MOND- WATER van Dr. POFP te Weenen aan te bevelen. Geen middel werkt zoo krachtig en zeker tegen ontsteking der tauden, verrotting, mondzweren, bederf in den mond, zelfs tegen scheurbuik, als dit heerlijk Water, dat tevens voor ge- zouden het zekerste voorbehoedmiddel tegen alle mondziekten is. Opwekkend, verfrisscheud, deu adem zuiverend, werkt het bijzonder op de tanden, wier ge zondheid en natuurlijke kleur behouden en weder hersteld wordt. Het geneest bederf der tauden, de pijn die door holle en aangestoken tanden wordt te weeg gebragt eu ligt bloedend tandvleesch. Tegen alle tandpijn (rheumatisch of ner veus) is het eene snelwerkende en zekere remedie, terwijl hetden adem verfrischt doordien het alle schadelijke zelfstandigheden uit den mond verdrijft. De heil rijke gevolgen van dit middel kunnen derhalve niet gcuoeg aan alle tandlijders worden aanbevolen. Frankrijk. PARIJS 9 April. (Via Londen). Het gerucht, volgens het welk Henry weder op vrije voeten en in Parijs zou zijn is valsch. De kerk Notre Dame en eenige partikuliere huizen zijlfVge- plunderd geworden. Raoul Sigault en Cournet zijn de hoofden van het veiligheids-comité, dat de emmune tot daden van wille keur en dwang aanspoort. Jules Pavre had heden een.onder houd met generaal Pabrice.

Vlissings Weekblad | 1871 | | pagina 1