1870. N°407. Zaturdag 12 November. 8ste Jaargang. VUSSINBEN. F. H. S C HIF F E R. POLITIEK OVERZICHT. BimmHDUDE TIJDINGEN. SIN&SGH WEE Nieuwen dijk [I no. Kl. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te jenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer l(j Cents. Advertentiën voor dit blad worden voor Duitschlaud Oostenrijk en Zwitserland opgenomen oor HAASENSTEIN VOGLEK, BUREAU: Dit Blad wordt wekelijks, Jes Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 60 Cents, franco per post 75 Cents. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Advertentie-expeditie in Hamburg, Leipzig, Dresden Bre lau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Basel Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. Engelands bemiddeling tot bet sluiten van vrede tusschen Frankrijk en Duitschlaud is, zooals wij verwacht hadden, op niets uitgeloopen. Zelfs de wapenstilstand van 28 dagen, door Thiers voorgesteld, is afgewezeu. Duitschland wilde den wapenstilstand aannemen onder voorwaarde dat in dien tus- .schentijd Parijs zich niet mocht voorzien van levensmiddelen. Neemt men nu in aanmerking, dat de honger een machti ger vijand voor Parijs zal zijn, dan al de Daitsche kannon- nen en bommen, dan blijkt, hoe bespottelijk die eisch van Duitschland is. Duitschland zou wel geen bommen en gra naten binnen de muren van Parijs werpen, maar zijn krach tige bondgenoot, de honger, zou in tusschen voortgaan den be legerden vijand afbreuk te doen, zonder dat deze eenigermate zich daartegen zou kannen wapenen. Al de voordeelen zou tten dus aau den kant van Duitschland zijn, geen enkele aan de zijde van Frankrijk. Terecht heeft daarom de delegatie van Parijs die wapenschorsing, die slechts in naam zou bestaan, ver- worpeu. Dien tengevolge zal Parijs gebombardeerd worden en in de gruwzaamste tafreelen deze bloedige en onteerende oorlog eindigen. De inwendige toestand van het zuiden van Frankrijk wordt met den dag treuriger; nergens is eenheid van handelen, overal tweespalt, desorganisatie der troepen. In Marseille vooral, waar derevolutieman Esquiros zich nog staande weet te houden, is öewanorde ten troon geheven. Alleen in het westen van Frank- Jtijk zetelc nog eenige orde en daarom nog e iiige kracht. Want kracht ligt alleen in de orde. 't Is te hopen dat de geruchten waar fcijn, dat de graaf de Chambord, laalste afstammeling der Bourbons, zich daar aan 't hoofd heeft geplaatst der moedige en vaderlandslievende Vendeërs en Bietagners om een helden- strijd tot redding van het vaderland tegen de overweldigers te beginnen. Pruisen, dat naar buiten zich uitbreidt, vergeet niet gelijk tijdig zich naar binnen te bevestigen, 't Schijnt zeker, dal het Wurtembu'rg, Baden en Hessen verlokt heeft zich in zijn armen 'e werpen door opname in den Noord-Duitschen bond. Mei Beijeren wordt er nog over onderhandeld. Oostenrijk ziet het met leede oogen aan. 't Was onmachtig eeu Zuid-Duitschen bond te stichten, 't moet nu gedoogen dat buiten en tegen hein de Zuid-Daitsche staten zich aan den Noord-Duitschen bond aansluiten. Meer en meer gaat die, weleer zoo schoone Oostenrijksche monarchie, tot ontbinding °ver. De laatste hoop was gevestigd op de nieuwe verkiezingen; er) zie, in Boheinen althans, behooren de gekozenen voor den Bijksilag meest allen tot de gelederen der oppositie. Von Beust J8 uit Saksen gekomen om het zieke Oostenrijk te genezen; tzal te bezien zijn of onder zijn behandeling de kwaal niet nog verder heeft voor (gewoekerd. Twee mogendheden, Engeland en Rusland, nemen met dep Ueurigen toestand van Europa bijzonder genoegen. Engeland, d&t als zeemogendheid en als industrie, land een geduchten tegenstander had in Frankrijk, wordt zonder slag of stoot van dien tegenstander verlost; en Rusland, 't welk gaarne vischt in troebel water, maakt onbelemmerd van de gelegenheid gebruik om zich te wapenen en den een af anderen dag zijn slag te slaan en het verbaasde Europa voor nieuwe faits accomplis te plaatsen. Petersburg en Konstanlinopel knoopen vriendschappelijke be trekkingen aan, maar de tijd zal leeren of ook hier niet gelijk gewoonlijk in de diplomatie, de uiterlijke vormen dienen om innerlijke plannen te verbergen. Ten gevolge van al die verwarringen in de staatkundige ver houding van Europa is geen merischelijke hulp voor Rome te verwachten. De overweldiging van Rome door het Italiaansche gouvernement is wel niet erkend door de mogendheden als een fait accompli; integendeel enkele mogendheden, zooals Pruisen en Beijeren, nemen welwillend de protesten aan, die van katho lieke zijde er tegen inkomen, doch laten overigens Italië onge stoord voortwerken. Vandaar dat liet Italiaansche ministerie aan La Marmora last heeft gegeven ook het vatikaan, dat is het paleis van den Paus te bezetten, zocdit de Paus in zijn eigen huis gevangen wordt gehouden en slechts onder toezicht van Italiaansche soldaten zich van het eene vertrek naar het andere zal kunnen begeven. De kroon zal op het werk worden gezet dooreen feestelijken intocht, dien binnen kort VictorEinmanuël als koning van Rome zal houden. Ook ons eigen landje begint weer in beweging te geraken. Een Ministenëele crisis in in gang. De ministers, Roest van Limburg, Lildar, de Waal en van Muiken hebben liurl por tefeuille neergelegd; de overigen hebben die ter beschikking van den koning gesteld. Het ministerie dat door Thoi'becke bij elkander gebracht, van den beginne geen levensvatbaar heid bezat, maar door de vrienden ongeveer twee jaren lang kunstmatig in 't leven is gehouden, valt van zelve ineen, nu de vrienden de beschermende hand hebben teruggetrokken. Vlissingen mag in zijn bijzonder belang wel wenschen, dat een ministerie optrede, welk paal en perk zal stellen aan de Haagsche sloopmgsmanie, die er op uit schijnt te zijn om Vlis- singeu geheel te ruïneeren. Al ligt Vlissingen op een uithoek van het land, het heeft recht van bestaan in den Nederlandschen staat; en beter dan welke koopstad ook.in ons land, biedt het door zijn ligging en havens gelegenheid om door handel en scheepvaart het land te verrijken en te doen bloeien. Er behoort een einde te komen aan de stiefmoederlijke behandeling, waar onder wij kwijnen. Vlissingen 11 November Maandag jl. was het voor een geacht ingezetene dezer stad een bevoorrechte dag, die ook buiten den huiselijken kring zijn vreugde verspreid heeft. De Heer F. Wibaut, President van het R. K. Armbestuur en Regent van het weeshuis vierde zijn 25-jarig huwelijksfeest. Talrijke blijken van deelneming- werden aau het feestvierend Echtpaar gegeven.

Vlissings Weekblad | 1870 | | pagina 1