l ift iarpentieb. i" J-L- s- s 1870. 1\0 405. Zaturdag 29 October. 8ste Jaargang. BIOENLANDSCHE TIJDINGEN. Rogge f 7 50 .90 a f 6.15. Haver I ,eo f 10.75 a f 11.—., genegen koopcrs. vraag voor Tarwe en I landeld. en de puike weinig aan, en bleef I voor de zaai 5.70 a f 6.90. Zomer Paardenboonen f 7.50 0a f 10.50 Zadij en. 2'/2 pc.t 52 3 62»/, 4 84»/, 4l/s 5 u 91'/, 5 65»| 5 76»/, 4 a 62»/, 5 213 41/2 80»/, 4 a 65 3 23 3 25»/, 5 52"/,, 5 52?/, 5 44'/ s 5 u 45 ï'i. liet i J. 6. POPP. dezen aan net van d'. J. G. n te hebben van ke door het ge- i vastheid hebben jebruik ten volle door T. G. W geeft aan deze» oodig gebruik It an dit Mondwatti lolle Tanden pi luUeep f 1.50. - 80 Cts. rASILLË nten kolki', km» wijk 2 no. 441; J* SCHIPPMtBIJ, emont, Leuvehaven. W. Prillkvitz J. CZN' ER Co., Hoogstraat te Leiden: E. N™ 's Bertogenbosch oven: Dr. VVOU'^J lilsENBOSCH Hz., H. SPRENGERS, ver- hem: J. P. marks, szn., w 'el boom te Bot ^tosendaal: M. 1). c. SCHOUTEN P. v. d. DOES. IE VLISSINGEN. VLISS1N6SCH VEEEBLAD. Nieuwendijk H no. 1 Cl. VLISSINGEN. Adverteutiën gelieve men aan den Uitgever in te lenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs faa x4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. Advertentiën voor dit blad worden voor Duitschland Oostenrijk en Zwitserland opgenomen door HAASENSTEIN VOGLER, BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, dea Zaturdaga uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 60 Cents, franco per post 75 Cents. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Post directeuren. Advertentie-expeditie in Hamburg, Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Basel Ziirich, St. Gallen, Geneve en Lausanne. Een lichtend wolkje vertoont zich aan den somberen staat kundigen gezigteinder. Naar de laatste berichten zou Engeland het systeem van non-interventie hebben losgelaten en pogingen hebben aangewend om aan den barbaarschen oorlog een einde te maken en den vrede tusschen Frankrijk en Duitschland voor te bereiden. WatEngelanu onvergeeflijker wijze ver zuimde te doen na den slag van Sédan, toen door den val vanden Franschen keizer en de vernieling van het Fransche leger, de Duitschers voldoende gewroken geacht konden worden poogt het nu te herstellen. Beter laat dan nooit! Doch de vraag is, zal nu de vrede zoo gemakkelijk kunnen verkregen worden. Na Sédan zijn de Pruisen trotselier en ouverzettelijker ill hunne eischen. Niet minder'dan heel den Elzas en Lotharingeu willen zij aunexeeren! 't Is geen klein offer wat men Frankrijk oplegt. Doch stijgen de eisóhen van Pruisen Itooger ook in gelijke verhouding stijgt de verbittering van het Fransche volk. Dat volk ondervindt nu, dat er een oorlog gevoerd wordt, niet tegen zijn gouvernement, wat reeds gevallen is, maar tegen zijn eigen bestaan, tegen zijn grootheid, zijn verleden en zijn toe komst. 'l Is een oorlog voor huis eu haard. Zoo iets grijpt den Franschman in merg en been aan en zet heel zijn leven in beweging. Als één man staat het Fransche volk op, in billijke verbittering vast besloten liever te sterven met eere, dan een stuk gronds van het dierbare vaderland den gehaten vijand in handen te laten. Duitschland heeft lang de sympathie van Europa op zijne zijde gehad. Het was uitgedaagd tot den krijg.. Het had den toegeworpen handschoen opgeraapt en met kalme waardigheid den uitdager opgewacht, ten laatste hem aangevallen. Niets billijker dan dat! Niemand twijfelde aan de rechtvaardigheid der Duitsche zaak. Is die sympathie in Europa gebleven? Neen. Lees, hoevele en hoe krachtige stemmen in Europa, in Engeland, Spanje, Italië, Belgie, Nederland en Duitschland zelfs opgaan tegen de voortzetting van een oorlog, die niet alleen nutteloos is geworden, maar eene schande bovendien voor deze eeuw en een beschaming der beschaving van Europa. Duitschland kan een eervollen vrede sluiten, maar wil dien nog niet. 't Is daarom op weg om de sympaihie van Europa te verspelen. En terecht Met iederen dag toch wordt het meer blijkbaar, dat op het Blagveld twee omzettende hartstochten strijd leveren: Duitsche wraakzucht, niet bevredigd zoolang niet de beleediger, het machtige Frankrijk, geheel is vernietigd en onder hare voeten verpletterd; en Fransche haat niet te koelen dan in het bloed van den laatsteu Duitscher, die den voet houdt gezet op den Franschen grond. Dusdanige hartstochten zijn niet gemakkelijk te bedwingen. Vooral niet zonder hoogeren invloed dar. die van een natuurlijke interventie is. 't Kan daarom gebeuren dat de tusschenkomst derEngelschen op niets uitloopten dat aan den somberen staat kundigen gezichieinder het lichtend wolkje even spoedig weg drijft ais het opgekomen is. Bismarck is de man er niet naar om toe te geven eer hij zijn ijzeren wil heeft doorgezel. En als na natuurlijke invloeden schipbreuk lijden op den onwil der betrokken partijen, van waar zal een krachtiger en hooger invloed opdagen? De Paus, als plaatsbekleeder van. Christus, den Vorst des Vredes, en als zoodanig boven de koningen der aarde verre verheven, zou de eenige tnensch op aarde zijn, die beide volken zou kunnen verzoenen op hoogere dan aardsche beweegredenen, en door krachtiger middelen dan door goud of door het zwaard. Maar die Paus is, tot straf mis schien voor de wereld, zelf gevangen in zijn eigen huis en zijn invloed op de wereld is gewelddadig voor een tijd gebroken. God alleen kan nog den gewenschten vrede aan de wereld teruggeven en misschien is de tijd nog niet daar voor Gods wijze Voorzie nigheid om dien vrede te schenken. Oorlogen zijn straffen voor het zondige menschdom, en heeft het menschdom genoeg geboet of zal het door nog meer straffen moeten worden gezuiverd? Du zonden der wereld zijn zooveel en zoo groot Iutusschen zal de wereld roepen van vrede, maar er zal geen vrede zijn, totdat diezelfde wereld zich bekeere van de verkeerde en goddelooze beginselen, waarvan zij leeft en rouw moedig tot God terugga, van wien zij bij den dag zich ver wijdert. Vlissingen 28 October Den 17 November a. s. zal te 's Graven hage, ten behoeve der staatsspoorwegen worden aanbesteed: het maken en plaatsen van een waaijertrommel met toebehooren in de schutsluis te Vlissin gen; het maken en plaatsen van vier bewegingstoestellen voor de deuren der keersluis te Vlissingen het maken en plaatsen van zestien bewegingsroestellen voor de deuren der kleine schutsluizen te Vlissingen en te Veere; en het leveren en plaatsen van acht bewegingstoestellen eu schuiven in de sluisgebouwen te Vlissingen en te Veere. De werken moeten goedgekeurd en opgeleverd worden de waaijertrommel met hetgeen daartoe behoort en de bewegings toestellen voor de deuren in de kleine buitensluizen te Vlissin gen en te Veere voor of op 1 Julij 1871; de bewegingstoestel len voor de deuren der keersluis te Vlissingeu vóór of op 1 October 1871. Het bedrag waarop de uitvoering wordt begroot is f 29,500. De werken ten behoeve der staats-spoorwegen. welke den 17en November a. s. te 's Qravenhage zullen worden aanbe steed, bestaan in: a. het baggeren der buitenhaven buiten den zeedijk; b. het bezetten van een gedeelte der havenglooijing langs den westhavendam buiten de zeedijk; e. het verdedigen van een gedeelte der havenglooijingen binnen en buiten den zeedijk; d. het maken en stellen van twee dukdalven; e. het verdedigen der boorden van het gedeelte van het kanaal door Walcheren, tusschen de binnenhaven bij Veere en de Nieuwe haven van Middelburg. De bodem der buitenhaven buiten den zeedijk moet eene diepte verkrijgen van minstens 6.50 meter -f- A. p. en worden begrensd door de havendaminen, d n zeedijk en de dieplelijn

Vlissings Weekblad | 1870 | | pagina 1