MB 1870. N°. 306. Zaturdag 37 Augustus. 8ste Jaargang r BINNENLANDSCDE TIJDINGEN. STAANDOE- bij Frankfort 30 en 40 et., te Zierikzee VLISSINGSGH WEEEBLAD. ik opmerkzaam osten verbonden ng van gebruiks- e. ril 1868. welker uiterst t ik nu in stait its meer hoorde, end in hare wer- y te bevorderen. ,elve met gunstig ijn gehoor weder van bedoelde olie is©' Ben Straatsburgen serin en de keize'l 'rijs. De Vrat'- verklaring. O"1 Woerth, Forbad ,1e Boekhandel»" Nieuwendijk II no. 1(1. VLISSI NGEN. Advertenticn gelieve men aan den UitgevcT in te lenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs tan 14 regels is 40 Cents, -'oor elke» regel mee 10 Cents. Advertentién voor dit blad worden voor Duitschlaud, Oostenrijk cn Zwitserlaud opgenomen door HAASENSTEIN VOGLER, BUREAU: F. H. SGHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaterdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 60 Cents, franco per post 75 Cents. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. i Advertentie-expeditie in Hamburg, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Basel, Zurich, St' Gallen, Geneve cn Lausanne. "Vlissingen 26 Augustus. De feiten der laatst ver- loopene dagen, doen ons een treurigs maar ruimere blik in den toestand van het zoo zeer bedrogene Frankrijk werpen, terwijl de Zon van Napoleon [II bloedig is ondergegaan. Wat schiet er noch over van het zoo roemrijk wereldberoemd leger van Frankrijk? Duizende helden, liggen op het slagveld, zoodat in een woord de Fransche hoofdmacht met haar roemrijk verle den, totaal vernietigd is, en wel in drie veldslagen, in het korte tijdsbestek van 14 tot 18 Augustus rondom Metz, Bazaine afgesneden, en in de vesting teruggeworpen, door de gecombi neerde Pruisische legers; de opperbevelhebber stelt iederen dag heldhaftige pogingen in het werk om door het vijandig leger heen te slaan, maar zij blijven zonder gevolg; en terwijl hij zijne krachten verspilt, door gevechten buiten de linie der vesting, wordt hij door hongersnood bedreigd, indien het leger binnen de wallen dier sterkte woidr. gedrongen. Ziehier den toestand van de Fransche legers; ook is er noch eene kleine macht te Straatsburg opgesloten dat aan een bombardement wordt blootgesteld, even als dit met de vesting Metz zal gebeu ren, nu bevindt zich noch een derde leger te Chalons, dit be staat uit het overschot van het legerkorps van Mac Mahon, men zegt 15,(00 man sterk, maar helaas uitgeput eu behoefte aan oorlogsmaterieel, ook bestaat dit leger noch uit eenige batallions garde mobile van zeer twijfelachtig militair karakter, terwijl vijftien bataillons bevel hebben gekregen naar Parijs te gaan, ten einde de stad te verdedigen. Volgens berichten uit Parijs zou het leger in die stad 700,0O0 a 800,000 man, ait alle oorden des lands, die naar de hoofdstad gesneld sterk zijn, maar uit welke bestanddeelen bestaat dit leger? Zijn dit ge oefende soldaten Ziehier de groote vraag. De berichten omtrent de geleverde veldslagen bij Bony, Gra- velotte en Rézonville op den 18 welke laatste geen bataille, maar te regt eene slachting was, doen ons ijzen. Eene veldslag (lie in de geschiedenis gelukkig onbekend is, zoodat de veldslagen van Magenta en Solferino daar kinderspel bij waren, alleen be draagt het verlies der Duitschers aan dooden en gekwetsten tot dusverre ongeveer 40,000. Wij zouden geheele kolommen met dit drama kunnen vullen, maar voegen hier alleen de vraag, zuil het nu geen tijd worden om het schrikkelijk spel te staken, mi om te zeggen ,/het is meer dan genoeg". De voorstelling is beslist, indien er nog meerdere dappereu vallen, zijn zij noode- loos opgeofferd? Het zwaard heeft thans niets meer uit te wijzen. Dat het ufgewischt en worde opgestoken. Kan Frankrijk dit evenwel deen? Kan het zonder eene enkele overwinning opzijn vijand, die op eenige uren van zijn hoofdstad is, eene vernederende yrede aannemen? Wij hopen dit in eene volgende beschouwing 'e behandelen. EEN NIEUW KANON. Blijkens eene mededeeling aan den Berner Birad zijn er in Pruisen proeven genomen met een soort van kanon waarmede binnen zeer weinige oogenblikken 360 geweerkogels worden 'ingeschoten, die op een grouLen afstand met veel juistheid treffen. De groote proefnemingen zullen nu te Maintz worden voortgezet. Elk schot komt op 17 florijnen te staan, 't Is dunr, peperduur. Werk eerst maar, volk om het schot op te brengea, en daarna zult gij ook uwe kinderen geven om ze met dat schot te laten mitraillieren. Gij goedwillig volk. Er heeft te Madrid eene indrukwekkende manifestatie plaats gehad van werklieden, die om werk vroegen, en rondtrokken met een vaandel aan 't hoofd, waarop te lezen stond Het volle lieeft honger. Men ziet dus wel, dat ook Spajne een oorlog of mensehen- slachting noodig heeft, om al die hongerlijders uit den weg te ruimen; want als deze allen zonder werk moeten blijven loopen, en dus zonder brood, zal het wellicht voor de geldbezitters en aristocraten zeer bedenkelijk gaan uitzien. Wanneer zullen de oogeu des volks toch eens opengaan, en de dag van waarach tig volksgeluk, gegrondvest op een duurzame vrede aanbreke? Zoude deze barbaarsche oorlog misschien er niet reeds dén grondslag van leggen? Vlissingen 26 Augustus. De telegraaf berigt ons heden belangerijk nieuws. De ont ruiming van Chalons door de Fransche troepen is een feit officieel bevestigden van Fransche èn van Pruissische zijde. Het Dnitsche leger zet zijnen marseh voort in het hart van Frankrijk voort; zijne voorposten staan reeds voorbij Chalons, en een groote beslisssnde slag tusschen deze stad en Parijs zal mis schien nog deze week geleverd worden, als vervolg op den slag bij Rézonville. Op verzoek eervol ontslag verleend, wegens verandering, van woonplaats, aan den 2e°luitenau t bij de dienstdoende schutterij te Vlissingen J. P. Kalis, en tot 2en luitenant bij die schutterij benoemde. P. van der Tak en F. J. Een horst. Diefstallen met inbraak zoo brutaal als er "Woensdag nacht alhier esn heeft plaats gehad behooren hier tot de zeldzaamheid. Men heeft namelijk in de 'st Jacobstraat bij den varkens slager P. een raam door middel van een bijtel opengewerkt door hetzelve op te schuiven toegang weten te krijgen tot den winkel en een stuk varkensvleesch benevens de geldladen met de daarin contanten alles ter waarde van f 50 ontvreemd. De daders zijn vooralsnog onbekend maar hebben blijk gé- geven van veel driestheid. De politie doet onderzoek. Tengevolge van den genomen maatregel, om al het hier aan wezige artillerie-materieel van hier naar elders overtebrengen, zijn de practische oefeningen met het geschut door de kompag- nie Artdierie schutterij tijdelijk geschorst, en zullen de man schappen van geweren worden voorzien, om zich voorloopig te oefenen als infanterie.

Vlissings Weekblad | 1870 | | pagina 1