WEG. G 1870. N°. 371. Zaturdag 5 Maart. 8ste Jaargang. NOG ALTIJD OVER DE STOOMBOOT aklijke magti- e der R- K- DL te Vlis- Dsitie der prij- "W eeslmis op ran twaalf tot Dingsdag den >t vier uur. igedeeld. missie, st. Voorz. Secretaris. VLISSINGSGH WEEKBLA Niejwendijk II no. 1C1. V IIS SIN GEN. Advertenticn gelieve men aan den Uitgever in te iend;n uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure-, de pvija van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCH1FFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 60 Cents, franco per post 75 Cents. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post- diretceuren. Uingf fUnd) TINGEN joud of te goud per Coupou lan den Main tot lixsief opdracht en op de r hun toegewezen Bij deze Courant behoort een 15ij- voegsel. Wij hebben ter inzage ontvangen eene aan de Vennooten der Zeeuwsche Maatschappij van Stoomvaart gerigte circu laire, van den volgenden inboud „Middelburg, 24 Februarij 1870. M. M. Overeenkomstig het besluit der vorige Vergaderingen heb ben Commissarissen van de Zeeuwsche Maatschappij van Stoomvaart het advies ingewonnen van twee regtsgeleerden buiten 's Hage, omtrent bet voeren eener procedure tegen den Staat der Nederlanden, ter zake van het verongelukken der stoomboot de Stad Vlissingen n°. 2. Dit advies is in allen opzigle gunstig en Commissa rissen rekenen zich mitsdien verpligt andermaal aan de Ven nooten het voorstel te doen om „de Directie, met inbegrip van Commissarissen, te mag- tigen tfit het instellen, namens onze Maatschappij, eener vordering tegen den Staat der Nederlanden tot vergoe- ding der schade aan haar toegebragt." of, bij verwerping van dit voorstel „de Maatschappijmet inachtneming van Art. 24 der „Statuten, te ontbinden en liquideren." Commissarissen achten het overbodig uwe aandacht te vestigen op het gewigt der te nemen besluiten en noodi- gen U beleefdelijk uit zooveel mogelijk in persoon of bij gemagtigde te verschijnen in de Vergadering, welke zal ge houden worden op Maandag den 7el1 Maart aanstaande, des avonds ten 7 ure, in een der lokalen van de Sociëteit de Vriendschap in de Noordstraat alhier. De Administrateur van de Zeeuwsche Maatschappij van Stoomvaart, (get.) JAC. DE KANTER." Uit de letterlijk aangehaalde circulaire blijkt, dat het ingewon nen advies van nog iwee regtsgeleerden ter zake der vermeende aanspraak op den Staat der Nederlanden tengevolge van bet I verongelukken der stoomboot de stad Vlissingen n". 2, in zeur gunstigen zin is gegevenen wel zoodanig, dat Heeren Commis- sarissen der Maatschappij zich verplicht achten, andermaal het voorstel te doen: om de directie te magtigen tot de instelling eener vordering tegen den Staat om schadevergoeding, of, bij II verwerping van zulk voorstel, de Maatschappij te ontbinden met I inachtneming van behoorlijke liquidatie. Op Maandag aanstaande, na afloop der aangekondigde ver- ij ordering, zullen wij kunnen weten, of de Maatschappij per- ffianent zal verklaard zijn, of onthouden. Wat zal het gevolg wezen der te houden vergadering met be trekking tot de oprigting eener nieuwe stoomboot tusschen Vlissingeu en Rotterdam? Verondersteld, dat de Heeren Vennooten de Directie de gevraagde magtiging omtrent het voeren eener procedure tegen den Staat verleenen, wat wel met meer grond ,dan het tegendeel kan gesupposeercl worden, na het ingewonnen advies, al was de meerderheid in eene vroegere vergadering tegen het voeren der procedure, dan zal de Maatschappij niet ontbonden worden maar blijven be staan, om reikhalzend den goeden afloop van het proces af te wachten, ten einde langs dezen weg van partij als scha devergoeding kapitaal te ontvangen, dat benut zou kunnen worden voor den aankoop eener nieuwe stoomboot. Bijgevolg blijkt het meer en meer uit de handelingen der Maatschappij dat zij de oprigting eener nieuwe stoomboot afhanlceljk stelt van het te voeren proces, en wel in die mate, dat, ingeval het bestuur der maatschappij geene magtiging erlangt om te procederen tegen den Staat, het bestaan der Maatschappij zelve zal ophouden zoodat in deze veronderstelling van geene hervatting der stoomvaart door dezelfde Maat schappij meer sprake kan wezen. Maar zal dit gebeuren? Zal de Maatschappij ontbonden worden? Zal de Maatschappij door hare ontbinding aanstaanden Maandag verklaren, geene nieuwe stoomboot meer op te rigten Zullen de Vennoo'eii opdat al deze vragen met ja beantwoord worden, aan de Directie de magtiging weigeren tot het aangaan eener pro cedure? Wij zijn op goede gronden van meening dat de meerderheid der Vennooten bereid is om thans de gewenschte volmagt aan de Directie voor de procedure te geven. En waarom? Vooreerst, omdat in de vroegere vergadering het besluit om geen proces te beginnen, genomen werd met de meerderheid van slechts ééne stem, en dan nog, na later be raad, onder voorbehoud, om eerst het advies in te winnen van twee regtsgeleerden, of er in het ongeluk van liet vei*-' gaan der boot termen beslaan, om met waarschijn)'^ go-'d succes eene procedure tegen den Staat te kunnen aanvangen Wanneer nu het advies zoo allezins gunstig lu'.jt, gehjk de Heer Administrateur van de Maatschappij bii circulaire aan de Ven- nooten mededeelt, dan zijn wij gere^igd\0t de gevolgtrekking, dat dezelfde leden, die hunne stem hebben gegeven aan het voorbehoud op het besluit van Vroeger, niet ongenegen zullen zijn, om de Directie te matigen tot een regterlijk beroep op den Staat om schadevergoeding. Ten tweede gelooven wij te meer aan de heeisc';,ende opinie onder de Vennooten, om thans tot een proces over te gaan, omdat er van zekere kanten (zeer mysterieus wordt het medegedeeld) is ingeblazen, dat de Hooge Eegering, zoodra zij geregtelijk door de Maatschappij zal zijn aangesproken, bereid zal worden gevonden, om te transigereu, en voor eene billijke som tot schadevergoeding zal willen over» gaan. Of deze geruchten worden uitgestrooid, om de meerder heid der Vennooten te winnen in het belang der te voeren pro cedure, of wel op waarheid steunen, weten wij niet, maar wel durven wij bevestigen, dat zulke geruchten rondgaan, en menig lid minder af keerig maken van de deelueming in het prooes tegen den beaat. Men durft zelfs beweren, dat de Staat wacht, wat meer is verlangt, om bij de eerste geregtelijke aanvraag om schadevergoeding, met de Maatschappij in minnelijke schikking

Vlissings Weekblad | 1870 | | pagina 1