van dogbladen zich vereenigd hebben, opdat dagelijks een uit hun midden het. een of ander verzinne, dan behoeft ten minste niet ieder zich dagelijks de hersenen te pijnigen; maar één doet dit voor allen. Voorwaar, vernuftig uitgedacht! Thans meldt men uit Rome, dat er maatregelen genomen zul len worden tegen de verspreiders dier valsche berigten en dat zij eenvoudig uit de stad verwijderd zullen worden. Men is er thans achter hoe de 24 Canons, die in de Augsbur- ger Zeitung, 't orgaan van den Proost Döllinger opgenomen werden, in handen van Döllinger gekomen zijn. De Theologant Friedrich, die in dienst is van Kardinaal Hohenlohe wordt daar van beschuldigd en is dan nu ook reeüs uit Rome verwijderd. Prins Hohenlohe, de premier van Beijereu, zou daarin ook be trokken zijn. lil.\\lU\\ll l.!ll TIJMMËN. Vlissingen 26 February. Door bijzondere omstandigheden zal er op Maandag en Dings- dag as. nog gedegenheid zijn om de expositie der prijzen van de Loterij ten behoeve der R. K. Parochiale School te bezig- tigen. (zie de Advertentie in het bijvoegsel.) Zooals men uit de bier achter geplaatste advertentie bemerken zal is de Tentoonstelling van Dames-Handwerken enz. voor de Loterij ten behoeve der Weduwen en Weezen van de veronge lukte Terschellinger Loodsen uitgesteld, omdat er nog vele toe gezegde prijzen niet ontvangen zijn. Ook de prijs van de Koningin is, zeker door de Lelemmering van bet ijs, nog onder weg. Naar wij vernemen beeft de Collecte voor de algemeene Armen gisteren binnen deze gemeente gehouden, twee honderd Gulden opgebragt. Reeds 250 noodlijdenden zijn bedeeld, die door elkander berekend, 80 cents per hoofd ontvangen hebben. Waarschijnlijk wordt van daag eene collecte voor hetzelfde doel in den omtrek dezer stad gehouden. H. M. de koningin is, op hare reis naar Calais gisteren namiddag ten 3 ure Mechelen voorbijgekomen. Koning Leo pold II, die aldaar gelijktijdig aankwam, heeft II. M. opgewacht en begroet. Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapi tein-luitenant ter zee, N. M. J. Kroef, is volgens een Bij het departement van marine ontvangen telegram, den.21 dezer van Cagliari naar Palermo vertrokken. Aan boord was alles wel. Volgens particulier berigt is Zijner Majesteits transportschip met stoomvermogen Java, den 17 November jl. van het Nieuwe- diep naar zes vertrokken, met bestemming tiaar Oost-Indië, den 18 Jannarij II ter reede Kaap de Goede Hoop aangekomen, alles wel aan boord. Eene ontzettende ramp heeft Scheveningen weder ge- troffen. Niet minder dan 14 brave visschers zijn omgekomen 1 Volgens een uit Vlieland ontvangen telegram zijn twee zich op de visscherij bevindende Scheveningsche pinken Woensdag mid dag voor de haven omgeslagen, en hebben al de opvarenden liet deven verloren. Het eene vaartuig, waarop als stuurman voer ,A. Knoitzer, behoort aan den reeder A. P. Krul; het andere, waarvan de stuurman was A. Bruin, aan den reeder J. Hoogen. 'raad Dzn. j Nog is gemeld, dat een der pinken van den reeder P. de Niet, «stuurman K. Roeleveldt, toen deze ook de haven wilde binnen- Boopen, door eene zoo felle stortzee is overvallen, dat alles wat '■zich op liet dek bevond over boord werd geslagen en het groote •Zeil zelfs middendoor werd gescheurd. De bemanning heeft JEzich, Goddank, nog op het vaartuig weten te redden. Deze drie (■«pinken u-aren 8 dagen geleden afgevaren. HARLINGEN 20 Februarij. Telegram op telegram arriveert hier, onderzoek doende „of de haven open is," en Biet antwoord is steeds toestemmend. Goederen uit Engeland, Bestemd voor Rotterdam, Amsterdam en eldtrs komen hier in Jnenigte aan en gehetle wagonladingen vertrekken met trein op Afrein, Gisteren arriveerde van Huil achter elkander tie groote Booten Swanland, European en Thorheelce, tot op hei dek zwaar «daden. Hel schouws| el dat de aankomst dezer booten op'ever- |Jv, was inderdaad irotscli; ze stoomden dwars door het drijfijs benen en verbrijzelde bet ijs in de haven, als ware het spaan. Kort na het binnenkomen der drie genoemde booten kwam er een telegram, waarbij de vaartuigen ten spoedigste werden terug ontboden, aangezien nu reeds weder een goederenmassa van ruim 4UO.OOU kilogram ter inlading gereed lag. Onder de goederen, ter verzending naar Engeland bestemd, is hier boter aangekomen uit Pruissen, die men vroeger over Rotterdam ver scheepte, terwijl onder de bezendingen die naar het buitenland moeten getransporteerd worden, twaalf locomotieven behooren, die voor Bohemen zijn bestemd, om op de Kaiser'm-Elisabeths- 'bahn dienst te doen. Men ziet, ook afgescheiden van de vraag of Harlingen in de toekomst ook andere havenplaatsen zou kun nen benadeelen, dat onze haven in den winter nog wel eens heel goede diensten kan presentereu. NEUZEN 19 Februarij. Bij open water bestaat het voor nemen om den in bet najaar gestaakten stoombootdienst van hier op Hansweerd, in aansluiting op de stoombooten Jelegraaf, op 1 Maart aanstaande met de stoomboot Merwecle, alsnu ge voerd door G. van Os, wederom te doen aanvangen. (N. R. C.) VLAARD1NGEN 18 Februarij. De Maas, sedert eenige dagen één ijskorst, is menig schaatsenrijder al te uitlokkend om van deze zoo zeldzaam voorkomende gelegenheid niet te profi teren. Jammer intusschen, dat bij al het daardoor ontstane ongerief voor den handel nog bovendien de visschers, wier reis ten einde is, elders een heenkomen moeten zoeken. In de twee laatst verloopen dagen kwamen te Helvoet binnen of voor den wal te Scheveningen (aan den zijkant) elf hier te huis behoo- reude hoekers of sloepschepen met dooreen 70 ton visch, leng en scbelviscb, zoogenaamd omvisch, in evenredigheid, terwijl allen nog aan versche visch dooreen tot een bedrag van een paar honderd gulden leverden. De voordeelen voor bijna ieder indi vidu zoo eigenaardig aan het biunenkomen alhier verbonden maken dan ook dat ieder hier naar verandering wenscht. Is de luchtgesteldheid in Europa sedert jaren gevoelig ver anderd? De ouderlingen van alle tijdstippen, algemeen geneigd het verledene te loven, beantwoorden die kwestie bevestigend; in hunnen jongen tijd was de winter zoo koud niet en de zomer 'veel warmer. De geleerden integendeel toonen door feilen aan, darde luchtgesteldheid nagenoeg dezelfde is gebleven. Alen be wijst, door de teksten van de oude schrijvers, dat de stroomen van Italië en Gallië vroeger toevroren. En diezelfde stroomen, de golf van Venetië, de Middellandsche Zee zijn in onzen tijd nog met ijs bedekt geweest. In 860 waren de Adriatische Golf en de Rhone toegevroren, bij eene koude van 18 tot 20 graden centigraden. In 1133 was de Pu toegevroren van af Crimona tot aan de zee. De wijn bevroor in de kelders bij eene luchtgesteldheid van 18 graden. In 1231 trokken geladen wagens over de toegevroren Adria tische Zee regt over Venetië. In 1305 waren al de rivieren van Frankrijk toegevroren. In 1323 gingen de reizigers te voet en te paard op het ijs in Denemarken, Lubeck en te Dantzig. In 1334 wareu al de stroomeu van Italië en vau Provence bevroren. In 1334 begon het den laatsten dag van December te vrie zen en duurde bet drie maanden en negen dagen. Het bpgon op nieuw op tiet einde van Maart en duurde tot op 17 April. Ditzelfde jaar vroor bet in Holland gedurende 40 achtereenvol gende dagen. In 1468 kapte men in Vlaanderen de portie wijn voor de sol daten met de bij! aan stukken. In 1544 kapte men iu Frankrijk den wijn in de tonnen met snijdende weiktuigen. In 1694 wnsde zee te Marseille en te Venetië toegevroren. In 1657 58, onafgebroken vorst te Parijs, van den 24 De cember 1657 tot 8 Februarij Ki5S. De Sema was geheel toe; de koude duurde tot IS Februarij. Het is in .1658 dat Karei X, koning van Zweden, de kleine Belt op het ijs, met geheel zijn leger, zijne artillerie en bagagiën overtrok. In 1707 bleef de Seine gedurende 32 dagen toegevroren. In 1716 plaatste men te Londen op het ijs van den Teeins een groot getal winkels, Eindelijk was tie Seine on geheel bare breedte toegevroren in 1742, 1744, 1 756, 1 166, 1767, 1776, l?3i en 18x9. Het is te hopen dat het in 1870 zuo erg niet zalgaari als in de jaren, die wij hierboven vermeld hebben.

Vlissings Weekblad | 1870 | | pagina 3