POLITIEK OVERZIGT. B1NNENLANDSCHE TIJDINGEN. Rochefort en zijne medevervolgden zijn tegen liun welbekend vonnis niet opgekomen; de daarvoor door de wet verleende tijd is verstreken, en door hun verzuim heeft het vonnis kracht van gewijsde gekregen en is het uitvoerbaar geworden. Wij weten reeds, hoe de ministers gehandeld hebben, en zich niet hebben laten intimideren door de club van Rochefort. In den minister raad werd het besluit genomen, om tot de gevangenneming van den democraat, die niet dan voor geweld wilde zwichten, over te gaan. Dingsdag avond ten acht ure werd dan ook Rochefort, loen hij een locaal voor openbare vergadering wilde binnen gaan, gevangen genomen. De Gazette des Tribunaux zegt, dat bij geen weerstand bood, maar zich wendend tot het volk, dat voor de deur had post gevat, uitriep: „blijft burgers, ik kom weldra iu de vergaderingen." De commissaris van policie en zijne agenten voerden hierop Rochefort naar een rijtuig en bragten hein naar de gevangenis Sainte Pelagie. Na de inhech tenisneming trad Flourens, een aanhanger van den volksman, te voorschijn onder het gepeupel. En, gewapend met een revol ver, haalde hij den degen uit een degenstok en rit p „Roche fort moet bevrijd worden!" Men verzekert, dat bij liet pistool gelost beeft, en (lat er nog meer pistoolschoten vielen. Gelijk tijdig verklaarde de commissaris van policie, in de zaal der vergadering aanwezig, dat de vergadering ontbonden was. Hierop werd de commissaris door verschillende personen uit het volk omsingeld, en op straat gesleept onder bedreiging van vermoord te zullen worden. Een vol uur blei f bij aan de belee- digingen der menigte over gelaten, totdat bij eindelijk, deerlijk gehavend, door agenten verlost werd. Hierop volgdeD talrijke zaaien scholingen, en werden barrikaden opgeworpen, en op sommige plaatsen hebben er zeer bloedige bo singen tussclien de militaire niagt en bet volk plaats gehad. De discussie» over liet handelssysteem duren in den Fran- sehen Senaat slecds voort. Te Lyon had dezer dagen eeue ver gadering van voorstanders dezes systeeins plaats. Wat men teil voordeele van dit stelsel aanwende, het schijnt niet Ic out-- kennen dat dit stelsel drukkend is voor de Fransehe industrie, ofschoon in de kamer door den afgevaardigde Lecesne betoogd werd dat bet gunstig op de handeletnarine werkt. Verscheidene interpellation hadden in den loop dezer week plaats. In liet begin dezer maand beeft er in Frankrijk eene alge- ineetie verhuizing der prefecten plaats gehad, velen zijn bedankt, de laatsten zullen waarschijnlijk toekomstige candidate» der oppositie worden. Vele bladen komen op tegen de verwisseling der ambtenaars bij de verwisseling van liet ministerie. In Beijeren heersckt een buitengewone toestand. Vijf prinsen en de broeder des konings hebben het ontwerp-adres, dat een votum van wantrouwen tegen 't ministerie Holietilolte bevatte, goedgekeurd. De koning koos openlijk partij voor het minis terie tegenovir de meerderheid der kamer, de vertegenwoor digers van zijn volk, daar hij de ministers en de twaalf tegen stemmers van het onlwerp-adres uiterst beleefd ontving, den prinsen den toegang tot bet Hof ontzegde, welk laatste een zeer ongunstige» indruk op het volk beeft gemaakt. Deze ineons i- tutionneele toestand duurt steeds voort. De prinsen hebben krachtig geprotesteerd. Waartoe zal deze toestand leiden? Eene nieuwe kamerontbinding is onvermijdelijk, maar een grooter gevaar, een gevaar voor Beijerens onafhankelijk beid kau er uit voortvloeijen. Ingeval de kamer ontbonden wordt, kunnen er vele ongeregeldheden bij de nieuwe verkiezingen plaatsgrijpen. Eene schoone gelegenheid voor Pruissen om tussclien beide te treden, en zijn annexatielust te voldoen De liberale Pruissjscne bladen zwaaijen den koning van alle kanten lof toe; de patriotisclie daarentegen gispen sterk het gedrag des konings. Uit Berlijn meldt men dat de handelwijze des Beijersehen konings in de regeringskringen hooge tevredenheid vindt; ïij is ongetwijfeld zeer gunstig vour Bismarcks politiek. Wur- temberg verkeert in 't zelfde gevaar tegen liet ministerie Varnbühler. In Oostenrijk is de ministeriëele crisis eindelijk opgelost, nadat gedurende geruime» tijd allerlei geruchten over de te benoemen ministers in omloop waren geweest, [ntusschen schijnt uien over liet algemeen weinig met dit nieuwe ministerie inge nomen te zijn; in Bolieinen verwekte het programma en de zamenstelling des ministeries hevige opgewondenheid, de dag bladpers begroet bet met weinig vertrouwen, (jet volk met weinig symj a hie, de beurs met '/s rijzing, 't laatste volgens de 'fagespresse „zeer bescheiden." Spanje zuekt nog altijd naar een troonscandidaat; maar schijnt in geen keuze te kunnen slagen; intusschen begint liet voorloopig bewind ernstiger over de kwestie na te denken, hoofdzakelijk dewijl het meent dat het aan 't bestuur blijft is zeer natuurlijk alsdan doortastender te kunnen ban delen. Bij de verkiezingen hebben ernstige onlusten plaats gehad, die niet zonder dooden en gekwetsten afliepen. De ver mindering van 10% op de bezoldiging der ambtenaars en officie ren, vindt, vooral bij de laatsten, hevigen tegenstand. Te Barcelona hebben zelfs de officieren hunne dienstverrigtingen gestaakt. De onrustige bewegingen der arbeiders te Thorncliffe in Engeland zijn bedwongen; bij het wegvoeren der gevangenen, door eene sterke militaire magt, bleef bet bij enktle steenwor pen. De beweging ten gunste van bet stemrecht der vrouwen, breidt zich uit. Te Edinburg werd daarover eene meeting, onder den heer Stuart Mill, oud-afgevaardigde voor Westminster gehouden. Dit stemrecht zal zich echter alleen tot diegenen bepalen, welke eigendom bezitten en belasting betalen. Den lieer Gladstone is eene memorie ter band gesteld tot regeling der emigratie, waaraan hij de belofte zijner medewer king beloofd heeft. De zekerheid van dr. Livingstone's dood, den wereldberoemde» reiziger, die op 90 dagreizen van Congo, in Afrika, als toovenaar verbrand zou zijn, wordt nog in twijfel getrokken. Iu Zweden schijnt de horizont helderder te worden voor de katholieken; bij de plaats gehad hebbende veranderingen is hun, met eenige bepalingen, vrije uitoefening hunner godsdienst verleend. Uit Zwitserland meldt men dat in de kantonnale raad van Geneve eene resolutie genomen is, waarbij liet godsdienstig onderwijs van de openbare school geweerd wordt; in 't kanton Bazel daarentegen is het godsdienstig karakter der openbare school behouden, maar liet bezoeken der openbare school niet meer verpligtend. Vlissingen 11 February. Bij liet Noord-Duitscbe Consulaat aimer is eenige dagen ge leden berigt ontvangen dut het Pruissiscb Óorlogsfregat Elisabeth, var. de Mtdilellandsclie Zee komende, ie Vlissin gen zal aankomen, om in liet droogdok te «orden gehaald. Wat het te beduiden beeft, dat daartoe boven zuovele Engelscho en Fransehe havens en ook het zoo zeer in gunst staande Nieuivedtep, Vlissingen wordt verkozen, is ons niet regt begrijpelijk, doc i zeker wordt de komsi van dit schip bier met verlangen als een winstgevende zaak voor onze stille stad te gemoel gezien. Woensdag morgen is op de hoogte tussclien Domburg en Westkapeile aan deu grond gekomen de Kngelsche stoomboot Leeds, kapt. Hawkins, komende van Grimsby. Gelukkig was liet daar, ofschoon bet stormweder in zee was, een oppervvind, zoodat het stoomschip met behulp van sleepbooten is afge- bragt en zonder schade de reis naat Antwerpen beeft kumien voortzetten. Ofschoon thans alle havens van ons land door het ijs, voor schepen ontoegankelijk worden gemaakt, is op de zeegaten der schelde nog steeds geen spoor van ijs te ontdekken. Het Nederlandsche driemastschip fier Gezusters is alhier in het dok gekomen om te lossen, en de Baron Pallandt van Bozen- daal is daartoe naar Hansiveert vertrokken. Naar men verneemt, worden, op last van den minister van Justitie, de nootlige opgaven verzameld tot zamenstelling eener statistiek van de in de onderscheiden arrondissementen gedu rende liet afgeloope» jaar aanhangige faillissementen. Men wil dit in verband gebragt hebben met het bij 't departement van Justitie bestaande voornemen tot invoering van belangrijke verbeteringen in de handelswetgeving, en in 't bijzonder inde wettelijke voorschriften omtrent het faillissement, wat voor zeker algemeen zal worden toegejuicht. Zr. M. radertjtoomschip de Talk, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee N. M J. Kroef, is volgens een bij het departement van mariue ingekomen telegram, den 0 dezer te Malta aangekomen. Aan boord was alles wel. (iStaats Courant)-,

Vlissings Weekblad | 1870 | | pagina 2