Aanbesteding. 1870. N°. 366. Zaturdag 29 January. 8ste Jaargang. VLISSINGSCH WEEEBLAD. Nieuwendijk II no. 101'. VLISSINGEN. A'lmteulicn £elieVe men aau den TJitseveY irt te tend it uiterlijk •l)<»nderdox avund ten 8 ure; de prigs Vtn 14 regel» is 40 Ceutv, voor el keu rdgel mcev 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHÏFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zatardags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maandën 60 Cents, frafrco per post 75 Cents. Afzonderlijke nnrtimers 5 Cent. Men abonneert zich bij «He Boekhandelaren en Post directeuren. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen zijn voornemens op Zatnrdag den 5 Februari]' 1870 des namiddags ten 1 uur in het raadhuis aldaar hij enkele inschrijving te herbesteden: Het onderhoud, der brandblusch- middelen gedurende vijf jaar. De bestekken zijn op franco aanvrage tegen be taling van vijftig cent verkrijgbaar ter Gemeente Secretarie, terwijl nadere inlichtingen zijn te be komen bij den Gemeente-Bouwmeester. Vlissingen den 25 Januarij 1870. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris P. FORBES WELS. Vele dagbladen in ons vaderland, welke voor eenige jaren de wereldlijke raagt van den Paus eene afgeleefde en versleten magt noemden, in handen van een stervenden grijsaard, Die opeen vermolmden troon zetelten Wiens dagen geteld waren,ge wagen in dit opzigt niet meer van den H. Vader. De Grijsaard vertoont nog zooveel kracht en zijn troon blijft nog zoo hecht en sterk, dat de vijanden van het Pauselijk gezag volslagen zwijgen moeten van de magteloosheid van Pius IX, en door dit stilzwijgen, hoezeer de grijsaard in jaren klimt en bij het klimmen der jaren in krachtvertooning toeneemt, zich zeiven beschamen. Liberale bladen van democratische en revolutionaire gehalte in het jonge Italië naderen op dit punt nog meer de eerlijkheid en de waarheidsliefde, door in deze dagen van het roemrijke be stuur van Pius IX te gewagen, vol eerbied en ontzag en ver bazing bij den luister die in het beleid en in de handelingen van den Paus-Koning uitstralen, nadat dezelfde bladen den even grooten l'ausals ongeschikt, versleten en stervend hadden wil len brandmerken. In plaats van amende honorable voor den aangedanen hoon, en iierstel voor lasterlijke belediging, tegen den Paus-Koning, met vermelding van den lof en de eerbieds betuigingen, welke Pius IX zijnen vijanden in bet Koninklijk Bestuur afdwing', gaat men in ons vaderland den Koning, Pius IX, welligt omdat hij Paus tevens is, zwijgende voorbij, om elders in Europa zich te vergasten aan de voorstelling van een zieken man, die bijna niet meer op zijne beehen kan staan, en waggelend de kuil nabij is, die zijne vrienden van weleer voor hem willen graven. Het moet nu op Oostenrijk los, om daar den zieke en stervende te zoeken, wiens laatste uur weldra zal slaan, om aan het liberale Europa te verkondigen, dat een maal in gevallen Oostenrijk een Habsburger de scepter zwaaide. Zouden er geene hongerige beursspeculanten in 't spel wezen, die een kwart of een achtste percent hopen te annexeeren van de uitgifte van aandeelen in Russische spoor- ondernemingen, als de profeet opstaat, die den nabijzijnden val wil aankondigen van het Oosten rij ksche keizerrijk, ten einde de Oostenrijksche papieren los te maken en te doen inwisselen voor Russische spoorweg-actiën wel vreemd is het, dat de heer vai Beust, het troetelkind van de liberalen onzer eeuw, schijnt te hebben uitgediend bij zijne vrienden. Hij was de man, die het klericale Oostenrijk, zooals het heette, liberaliseren en tevena verheffen zou tot een modelstaat, waarop Europa groot kan gaaü als tweede vrucht naast het jonge Italië van de hedendaagsche be schaving en verlichting. En de arme heer von Beust blijkt nu onder zijne vrienden, de ziekste en ongeschikste man, die het Rijk, dat hij hervormen zou en opheffen uil. den hagehelijken toestand van domperigheid en zwakheid, ten gronde rigt .en zijn volslagen ondergang nabij voert. O! lepidum caput! bad men liever van von Beust gezwegen, als zijn liberale tegering mét al hare verlichtingen beschaving de zaken in 'triet heeft gestuurd! 't Is nog zoo pas geleden, 'lat men hem de wierook eens reddél's van keizer en vaderland toezwaaide! En Was men liever liberaal genoeg geweest, om den lof niet te verzwijgen, van een Redder der Maatschappij, die, hoog in jaTen maar rijp en krachtig in wijsheid en beleid, aan regeringen van koningen en keizers het voorbeeld geeft eener regtvaardigheid en liefde tevens, waaron der een volk groot en gelukkig wordt! De bladen van ons vaderland, die zoogenaamd liberaal willen genoemd worden, en wat nog meer is, zicli met den sirenenzang bewieroken, dat zij boven alle partij uitzweven moesten, zoover in Europa geene zieleen zoeken, zij zouden beter doen met eerst de ziekte te ge nezen, die in 't eigen brein kankerkt, om zich niet zoo gedurig te vergissen bij de beoordeeliug van het ziekte proces hunner patiënten. Het zou welligt dringend noodzakelijk zijn, om met een onbeneveld oog en gezonden blik te kunnen zien en geen belagchelijk figuur te maken iu het doctoraat, dat er aangedacht werd, zich zeiven eerst te genezen van plompe incunsekwentie en schreeuwende partijdigheid. Eiken dag vragen de Vlissingers elkander: wel wat nieuws, komt er haast een nieuwe boot in de vaart Als er drie partijen rondloopen en zoeken om het eerst eene boot te hebben, dan mag men in Vlissingen wel vragen iederen morgen bij 't ontwa ken: vaart de Vlissingsche boot nog niet? De een zoekt in Middelburg, de andere in Rotterdam, de derde in Vlissingen, en nog geen boot! Alles te vergeefs! De maatschappij, aan welke het eigenlijk zou toekomen, en aan welke alleen het ver mogen, de kennis en de ervaring moet worden toegekend, om eene nieuwe boot met succes te exploiteren, is bekrompen ge noeg, om zich door eene bijzaak (over het al of niet procederen tegen den Staat) van de besprekingen de beslissing van de hoofd zaak nl. de oprigting eener nieuwe boot, te laten afleiden, zoodat om eene bijzaak de hoofdzaak op de lange baan wordt geschoven en in gevaar gebragt, om totaal te mislukken. Elkeen zal zeker weuschen, dat de verschillende partijen, die elkander den goeden uitslag van de oprigting eener nieuwe boot betwisten, maar elk op zich zelve, de eene door gebrek aan kennis en ervaring, de andere door gebrek aan vermogen, den goeden uitslag verijde

Vlissings Weekblad | 1870 | | pagina 1