toen hij (ie koude schaar voelde bij het maken van het zooge naamde toilet, en den tweede keer toen hij het schavot aan schouwde. Doch spoedig herstelde hij zich, en alleen klom hij de treden op om boven op de plateforme te komen. Nadat hij de gevangenis had verlaten uitte hij geen enkel woord. Zie hier een nieuwe soort van industrie, die om liet zonderlinge dat daarin gelegen is, wel vermelding verdient. De spoorweg-maatschappij van Lyon had tot hare groote ver wondering bemerkt, dat sedert eenigen tijd het getal reiskaartjes, hetwelk lot een vierde van den gewonen prijs aan militairen, die met reispasscn reizen, was afgegeven, eer.e aanmerkelijke hoeveelheid bedroeg. Na eenige aarzeling diende de admini stratie, die inmiddels de zekerheid had verkregen dat zij het slaetoffer was van opligterijen, eene klagt bij de regtbank in. De regter van instructie, de heer Perrod de Chezelles, werd aangewezen om de zaak te onderzoeken, die de heer Clement, commissaris van politie van het kwartier Notre-Dame, belastte een zeer naauwkeurig onderzoek in te stellen. Deze ambtenaar kweet zich hiervan met den meesten ijver, daar zijne pogingen weldra met den besten uitslag werden bekroond. Hij consta teerde dat de reispassen, die aan liet plaatsbureaa vertoond werden, met valscbe handteekeningen voorzien waren, en daar alle gewone formaliteiten bij dergelijke omstandigheid zorg vuldig waren in acht genomen, concludeerde hij dat de verval- scher een militair moest zijn. Na eenige dagen nasporingen te hebben gedaan, arresteerde hij den schuldige, die niemand an ders was dan een zekere Dsoldaat bij het 8Ble linie-rege- ment, gewezen onderofficier, die gedegradeerd was wegens on gepaste handelingen. Deze oefende de vervaardiging van val- sche reispassen in het groot uit, waardoor zij, die ze tot een geringen prijs hadden gekocht, van de spoorweg-maatschappij drie vierde van den prijs voor hunne plaats korting kregen. Hieraan zijn vele burgers medepligtig, die men bezig is op te sporen. De Vnivers bevat een brief uit Bome, door Louis Veuil- lot in den hein eigenen heerlijken stijl geschreven, en waarin hij eenige beschouwingen levert over het schouwspel, dat de vergaderingen van het Concilie opleveren. Na gezegd te heb ben dat de geheime zittingen minder belangstelling wekken dan de openbare, wijl het volk alleen de bisschoppen kan zien, wan neer zij naar de Conciliezaal gaan, betoogt iiij dat ook deze een voudige bijzonderheid hare bekoorlijkheden heeft. Hij plaatste zich op zekeren morgen op de brug van het fort van t-'au Angelo, en wat zag hij? Uit de vier hoofdstraten, de via di Tarclinona, de via in Panico, de via del Banco en de via Paolo kwamen talrijke rijtuigen, door een of twee paarden ge trokken. Het waren schitterende equipaadjes en eenvoudige huurkoetsen. De koetsiers deden hun best out het eerst de brug te bereiken, waar een twaalftal dragonders stond om de orde te bewaren. Eenmaal die brug gepasseerd hebbende, traden zij in de rii, die voortliep tot aan de Kt. Pieterskerk, en waarvan nie mand eene andere plaats mogt innemen, dan die hem toekomt. Maar ik vergeet, dus vervolgt hij, eene treffende bijzonder heid. Pr zijn bisschoppen, die uit alle hoeken van Rome te voet naar het Concilie gaan. Het zijn over het algemeen arme bis schoppen-missionarissen, die (oor hunne missiën de penningen bewaren, well ;e hun een rid naar het Vatikaan kosten zoutle, of Spaansche bisschoppen, die van het gouvernement van Prim, dat hen bestolen heeft, zelfs niet de geringste schadevergoeding ontvangen. Men verhaalt dat een hongaarsch bisschop, in zijn prachtig rijtuig gezeten, eenige hunner volgde en met aandoe ning zeide: Beatipavperes sjpiritu. Op het plein door de basiliek gekomen, staan de rijtuigen stil; de bisschop stapt er uit met zijn priester en begeeft zich naar het Concilie. De twee eerste kapellen Ier regterzijde zijn veranderd in zalen, waar de bisschoppen zich kleeden. Twee of drie gendar mes houden de wacht aan den ingang. Na zich gekleed te heb ben, gaan de bisschoppen door de kapel van het H. Sacrament, bidden er eenige oogenblikken en begeven zich vervolgens naar de Conciliezaal langs een breed voetpad, dat aan de eene zijde door eene rij an pilaren, aan de andere door tallooze nieuwsgierigen wordt afgesloten. Na een kort oponthoud in do kapel van het IT. Sacrament cm een blik te werpen op die biddende leeraars en die eer waardige Herders en daardoor mijne ziel te versterken, ziende welke heilige mannen de wereld bewaken en de maatschappij onderwijzen, begeef' ik mij naar mijne plaats tegenover den mgang der Coneiüez. al, waar een heerlijk licht aide schoone en edele gestalten der bisschoppen beschijnt. (laar nadert de bisschop van Muus. Hij schijnt lijdend, maar welke adel in zijne gelaatstrekken! zijn gang is lang zaam; het schijnt dat zijn ligchaam gebogen gaat onder het gewigt zijner wetenschap en de ziel haar omhulsel verteert. God moge hem lang bewaren. Eenige schreden verder zie ik Mgr. Manning. Hij glimlacht; een geestelijke kust zijn bisschoppelijken ring. Men kan het hem aanzien dat hij oud wordt; maar opgewektheid staat op zijn gelaat geteekend. Men behoeft hem slechts even te be schouwen om te kunnen besluiten, dat hij vervuld is van eene ware en onuitputtelijke welwillendheid. Kardinaal Bonaparte, vol leven en gezondheid, slaat zedig de oogen neder. Daar komen drie oosterlingen in hunne lange en breede mantels gewikkeld; zij zijn vol majesteit en dragen een prach tige baard, die aan het vers van de H. Schrift herinnert, waarin van de baard van Aron gesproken wordt. Mgr. Mermillod verslindt tijd, ruimte en arbeid. Hij is druk bezig en houdt papieren in de hand. Hij werkt zelfs onderweg. Een paar minuten later komt Mgr. Dupanloup; hij spreekt met Mgr. Bernadou van Lens en vat de hand van een bisschop, in wien ik geloof den bisschop van Constantino te herkennen. Hij werd gevolgd door Mgr. David van Saint-Brieux. Zij schij nen te komen van den kant der Confessie en zijn ongetwijfeld door de poort St. Martha binnengekomen. Sinds een kwartier vragen mij drie Italiaansche priesters naar Mgr. Pie. Ha, daar verschijnt hijwat zijn zij gelukkig hem te zien en ik gelukkig hem aan hen te toonen. Vervolgens komen Spaansche en Amerikaansche bisschop pen met Mgr. Dechamps. Men zegt dat hij het woord zal voeren. Mgr. Maret schijnt eenigzins neerslachtig. Maar zij komen allen binnen een half uur en ik kan ze dus niet allen noemen. Velen hunner dragen het schema van de dogma's, een werk in groot 4" en in groenen band onder den arm. Eenige hebben daarenboven eene portefeuille en schrijfgereedschap in de hand. Dat is een genotvol half uur, en men weet naauwelijks dat het voorbijgaat. Glorie en wetenschap trekken daar voorbij, en de driewerf gelukkige toeschouwer heeft onder zijne oogen een volledige schets van alles wat er goeds en groots in de wereld is. Eenige minuten over 9 uur worden de deuren gesloten, en begint in de zaal de H. Mis. De keizerin van Oostenrijk is "Woensdag uit Rome ver trokken; voor haar vertrek heeft zij de Hongaarsche en Oosten- rijsche bisschoppen ten gehoore ontvangen. Dingsdag heeft zij afscheid van den II. Vader genomen, na de II. Mis, door Z. II. opgedragen, bijgewoond en uit 's Pausen handen de H. Communie ontvangen te hebben. Voor eenige dagen heeft eene belangrijke expeditie de haven van Nantes verlaten. Volgens de geschiedenis hebben zich in het jaar 1702 verscheidene Spaansche galjoenen, om aan de gezamenlijke vloot van Engeland en Holland te ontsnap pen, vrijwillig in de baai van Vigo laten zinken. De legende zegt, dat deze galjoenen, die van Zuid-Ainerika kwamen, een waarde van 1x0 millioen aan staven zilvc r inhielden. Reeds meer dan een-en-eenlnilve eeuw zijn deze schepen gadegeslagen op een diepte van 17 meters en bijna geheel in liet zand gewoeld hunne rijke lading wordt, zoo als van zelf spreekt, allerzijds be geerd. Tot nu zijn echter geen middelen aangewend om de schepen op te trekken of om uit hunnen boezem de schatten te voorschijn te halen die daarin besloten liggen. Eene Eransche maatschappij is door het Spaansche gouver nement aangewezen, dat ten zijnen voordeele een deel van 451/2 pet. van het geredde bedongen heeft. Deze maatschappij he. ft tot ingenieur een der meest werkzame, verstandige en bekwame mannen van dezen tijd, nl. den lieer Ernest Bazin, van Angers, die door een uitmuntend personeel vergezeld wordt tot volvoe ring van het zoo belangrijke werk aan zijn beheer toevertrouwd. De duikers zullen door den lieer Coutard bestuurd worden, die gedurende drie uren op 10 meter diepte onder water blijft en op 17 meter een en een half uur, terwijl hij even juist en veilig werkt als op liet land. De onderzcesche werken zullen verlic.it worden door een electriek licht, gelijk staande aan 250 gaspit ten, en zullen door pyrotechnische toestellen van zeer groote kracht vergemakkelijkt norden. Als de galjoenen schatten inhouden dan zullen die veroverd worden, en als zij ledig zijn dan zal de baai, ie door de soh-pen verstopt is, er van ontdaan worden lïnitsolila nd. De Pes/i Ma/Jo bevat bciigten uit Caitaro en van de zoogi unaimle militaire grenzen, waarin zeir weinig waarde ge-

Vlissings Weekblad | 1870 | | pagina 3