onaangename positie gebragt, en hoewel wij geenzins tot de pessimisten belmoren, niet de zaken zwarter inzien dan zij zijn, en zeer Zeker niet uit verleden gelijksoortige toestanden voor spellingen of gevolgtrekkingen voor de toekomst wenschen te maken, mogen Wij toch de opmerking niet weerhouden, dat de inoord door prins Pierre Napoleon Bonaparte op Victor Noir gepleegd, bij velen onwillekeurig in herinnering brengt den uioord°door den hertog de Choiseul-Praslin op zijne echtgenoot gepleegd; en dat deze misdaad den val van Lodewijk Eitips ver haastte,misschien veroorzaakte? is een gevoelen waar voor veel, waarde» weinig te zeggen valt. Iienri Rochefort was een der baanbrekers in het Wetgevend Ligcbaam, om de regering te noodzaken zich te verklaren over hetgeen met den prins-moordenaar gedaan zal worden. Met verwijzing naar de telegrammen hierachter, waarin de interpellatie vermeld staat, doen wij uitkomen, dat de Parijsche volksvertegenwoordiger zich niet ontzien heeft de familie Bonaparte bij de familie Borg- liia te vergelijken, hetgeen hem, gelijk van zelf spreekt, een berisping van den voorzitter op den hals haalde. Krachtig en waardig was het antwoord dat de minister van justitie, Emiie Ollivier, aan den volksopruijer gaf, die, niet tevreden met de opschudding in 's lands vergaderzaal veroorzaakt, ook nog straatrumoer verwekte en even na het vallen van den avond als de volksheld in ten rijtuig over de boulevards reed, en zich een groote ovatie liet brengen, lieden zou zijne partij een manifestatie toen, doch op dezen oogeublik hebben wij nog geen berigt ontvangen dat aan dit voornemen is gevolg gege ven. Rochefurl heeft overigens in een artikel in zijne Marseil laise zulk een taal gebezigd, dat een geregtelijke vervolging tegen hem behoort te worden ingesteld, en daar de man als volks vertegenwoordiger onschendbaar is, wordt de magtiging van bet Wetgevend Ligcbaam daartoe vereiseht. De voorzitter heeft die magtiging Dingsdag gevraagd eu heden wordt in de afdee- lingen over de aanvrage beraadslaagd. Prins Pierre Bonaparte is thans niet voor de eerste maal in moeijelijkheden gewikkeld, ten gevolge van zijn opvliegend karakter eu zijne buitensporige hartstogtelijkheid; reeds bij 'verscheidene gelegen heden had men zich over betreurenswaardige handelingen zijnerzijds te beklagen; en daarvan wordt o. a. deze in herinnering gebragt; in de grondwetgevende vergade ring van 1848 gaf de prins, terwijl een openbare zitting ge houden werd, een klap in het aangezigt aan den heer Castier, zijn medelid, en een man op hooge jaren. De thans 54-jarige prins Pierre Bonaparte isle Rome gebo ren, doch een echte Korsikaan. In den kerkelijke staat maakte hij iiet der regeering zoo lastig dat hjj bij pauselijk hesluit ver bannen werd; een der geregtsdienarcu die hem wilde vatten echoot hij dood. Na langen tijd in de gevangenis doorgebragt ft hebben begaf hij zich naar Amerika, waar hij onder -Santa- Anna diende van daar ging hij naar Engeland en later naar Griekenland, waar hij inet de l'alikareu handgemeen werd. Na de Februarij--omwenteling was hij escadrons-chef bij het treein- delegioen in Algerië; hij woonde liet beleg van Zaatche bij, doch verliet vóór de bestorming zijnen post en keerde zonder 'verlof naar Frankrijk terug; generaal d'Haut-poul strafte hem hiervoor met ontslag uit de dienst,-en de wetgevende vergade ring der republiek keurde dezen maatregel goed. Als afgevaar digde voor Korsika detd de prins bet voorkomen als «are hij een ijverig democraat, ofschoon lig steeds een warm aanhanger van prins Lodewijk Bonaparte was geweest; hij stemde echter, even als prins Napoleon, voor het behoud der grondwet en tegen de herkiesba'aiheid van den president. Na den coup d'état kreeg hij den tirel van „prins" en „hoogheid", doch werd niet lid der officieel keizerlijke familie. Hij woont meestentijds op Korsika, waarheen hij door zijne jagtliefhehberij gelokt wordt. Den overigen tijd van het jaar brengt hij door te Auteail bij Parjjs. Hij komt zelden ten hove. De door hem getroffen Victor Noir, een jongmensch van 23 jaar, was mede-redacteur der Marseillaise. Aan onze Parijsche correspondent ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden omtrent Pierre Bonaparte, den moor denaar van Victor Noir Pierre Bonaparte is de derde zoon van Lueien. Hij heeft van zijn jeugd af een vrij avontuurlijk leven geleid, en deed zich steeds ongunstig kennen door zijn opvliegend en woest karak ter. In lbfJO werd hij, op bevel van den Pims, uit den kerke- lijken staat verbannen; in Albanië, in-Korsika, overal maakte hij zich aan tweegevechten en bloedige gewelddadigheden schul- dig; als officier werd hij in Algiers, wegens overtreding der discipline, uit den krijgsdienst ontslagen. Na den coup d'étati ontving hij don titel van Prins en -Hoogheid. Sedert bracht hij zijn tijd gedeeltelijk op zijn villa te Auteuil, gedeeltelijk in Corsica door. De verontwaardiging tegen den Piins is zóó groot te Parijs, dat de werklieden van Belleville zich gereed honden naar Auteuil te trekken, ten einde op den moordenaar de Lynch wet toe te passen. Het volk herinnert zich namelijk, hoe de handeling, door Prins Murat den metselaar Conté, aangedaan, tot nog toe, ondanks alle wettige aanklachten van den laakten, ongestraft is gebleven; en het oordeelt het nu 't veiligst, zijn eigen regler te wezen. In den Moni/eur Vniversel leest menMaandag avond meldde zich een persoon van omstreeks' 30 jaren aan bij bet commissariaat van policie van bet paleis van justitie, na zich alslandlooper te hebben aangegeven, verlangde hij onmiddellijk in verzekerde bewaring te worden genomen, lteeds maakte rnen een bevel tot opsluiting gereed, toni de secretaris van den commissaris van policie, die hem ondervroeg, tot zijne groote verwondering, de aarzelende antwoorden van dien ongelukkige opmerkte, waarop hij zoodanig met vragen bij hein aandrong dat die man geheel zijn hoofd verloor en tusschen twee leugen achtige antwoorden den naam 't'roppmann uitte. Dit was eeue ontdekking voor de policie-beambten, die, in plaats van den landlooper naar de gevangenis van de prefectuur te zenden, om daar kalm uit te rusten, hem bij zich hielden onder onmiddellijk toezigt niet alleen van sergeants de ville, maar ook van agenten der openbare veiligheid. Hierop volgde een strijd tusschen den „boosdoener" en den secretaris van policie, een strijd waarin de landlooper wel moest bekennen overwonnen te zijn, want ondankszijnoiitkenneuden zijne krachtige verzekeriitgeu, kwam hij er toch toe te zeggen, dat hij de medepligtige van Troppmann was geweest. Vervolgens op de knieën vallende, riep hij met een klagende stem uit: „Ik ben een ellendeling, daarom wil ik mij ook voor u vernederen, maar ik bid u, breng mij niet in het ongeluk.... ik zal bet niet weer doen, ik beloof bet n. Zend mij naar de gevangenis, eenvoudig als landlooper, laat mij morgen ochtend weêr los en ik zweer u op mijne eer, dat ik zal werken en mij als fatsoenlijk man gedragen." Dade lijk werden hem de handboeijen aangelegd en inei de grootste voorzorg zond men hem in een getralied rijtuig, omgeven door Parijsche gardes te paard, naar Mazas. Bij 'liet verhoor, dat men later den man heeft doen ondergaan, is gebleken dat hij tot het reeds vrij aanzienlijk aautal persoueu behoort, die ten gevolge van de ijselijkheden van het regtsgeding Troppmann het versland hebben verloren. Men beeft den man naar een krankzinnigen gesticht gebragt. De vraag of de Ottomamsche regering werkelijk den onderkoning van Egypte heeft opgeëiseht tot uitlevering van de door hem bestelde gepantserde schepen en getrokken kanon nen, is nog niet met zekerheid te beantwoorden, ofschoon ook in een aantal telegrammen bet feit als stellig is medegedeeld. De verwarring iu de berigten dienaangaande is zeer groot, en thans wordt de opmerking gemaakt dat krachtens politieke en internationale akten, de onderkoning bet regt .beeft een vloot te hebben en een leger, ter bescherming van de Egyptische gren zen eu ter handhaving van de orde eu rust iu zijn land; een regt, reeds aan Mehemet-Ali verleend, en nooit betwist gewor den. De Porie zelve heeft de hulp van de Egyptische zee- en landmagt gevorderd bij gelegenheid van den opstand der Kan- dioteu. In afwachting van officiële bevesting of tegenspraak van bedoelde tijding meldt de Indépendance beige, dat de Otto- manische regering aan den kbedive een nieuwe firman heeft ge zonden, houdende duidelijke uiteenzetting van have eischeu en strekkende om diens onderwerping op de proef-te stellen, Volgens geruchten, voorkomende in de Trance, zou er plan be staan een internationale conferentie'te beleggen om de Turksch- Egyptische aangelegenheden te regelen. 'De Gazette des Tribunauz meldt, dat Woensdag avond te 5'/s uren 'Rochefort iu een rijtuig op de boulevards versche nen is, gevolgd door een nog al aanzienlijke volksmenigte, die de Marseillaise zong en leve Rochefort! riep. Op den boule vard Montmartre gekomen, verliet Rochefort bet rij»uig en sprak eenige woorden met zijne togtgenootuu. Verscheidene personen liepen door de-volksgroepen heen en zeiden: „Tot morgen! en dan de manifestatie!" Aleer is er niet gebeurd, en in den loop van den avond hadden de boulevards bun ge woon aanzien herkiegen. Noor eeuigen tijd heeft nabij Ingelfingen een aardval plaats gegrepen, waarbij eene aanzii nlijke opperv lakte land -ver zonk. Sedert dien tijd zinkt aanhoudend nog meer land, en liet gat moet nu reeds meer dan 390Ü decimeters in omtrek hebben, terwijl de dieple onpeilbaar is, en het .geluid van het

Vlissings Weekblad | 1870 | | pagina 3