Mét altijd cVén haaiiw neemt met dc beptlliitg'eli ófhtfent snel heid e(i aankomst, wat soms zeer lastig is, vooral bij de nog gebrekkige aansluiting aan andere lijnen. Ook dé kamer van koophandel te Dortrecht heeft, zich tot den Miniétef van Buiténlandsche Zaken gewend; ten einde aan tëdringeü tip de instelling van een Nedcrlandseh Gezantschap th Chintl. De Ivtimer acht Zoodanig gëzalitsblin|> noodzakelijk, zoowel oin toezigt te houden op de Consuls als om in China eene vertegenwoordiging te hebben, die door de Regering aldaar wordt erkend, en door wier tnsschenkoinst alléén het mogelijk is gelijk andere natiën tractaten Ie sluiten, die ons doen dealen in de voorroglen, die aldaar aan vreemden handel en scheepvaart wordëh toegekend. Dingsdag is Van Regeringswege, ten behoeve van de kamers van koophandel en fabrieken, vermeld bij 2 der circu laire in de Staatscourant, van ï9 Junij 1852, verzonden een exemplaar van liet voor de Centrale Commissie voor de. Riju- vtiii'rT in druk 'uitgegeven Statistisch Verslag van den Rijnhan- dtl'over 1807 én 1868. Alkmaar 1G Januarij. Op een uur afstands van déze stad, uit het Noord-IIollandsche kanaal opgevisclit het liik van een manspersoon, in vergevorderden staat van ontbin ding verkeerende en daardoor onkenbaar. Het horloge, de por tefeuille en andere voorwerpen van waarde, die men in de klee deren van den ongelukkige vond deden hein erkennen voorden jongeling, die sedert, den 17 November «as verdwenen, zonder venig spoor na te laten en wiens verdwijning tot zooveel zon derlinge vermoedens aanleiding heeft gegeven. Men vermoedt, dal hij, door de duisternis misleid, in het water is gestort. Kerbeelï 9 Januarij. Tot aanvulling en verbete ring van het berigt uit Uclielen, aangaande het kanaal Apel- ttffofn-Dieren, kan bet volgende worden medegedeeld: liet 'kanaal was naauwelijks of nog niet voltooid, en reeds voldeed het in alle opzigten aan de verwachting. Enkele dagen uitge zonderd, was het water gedurende 1S69 volkoüieli aan en veelal boven peil, niettegenstaande de bronnen, die dienen moeten tot voeding van het kanaal, nog niet voltooid waren. De zoogenaamde doorzijgt ling der dijken bedraagt geen derde meer van hetgeen het in den beginne was; en geen won der, de dijken verkrijgen natuurlijk meet en meer hunne vast heid, en naar die mate moet het dooi-Zijpelen minder worden; 'maar zulks gaat den genoemden schrijver zeker al 'heel spoedig boven zijn verstand, en er zullen géén „aanzienlijke maatrege len" nbodig zijn, zooals iemand, mét'een bekrompen verstand, ffifch vetbeéld't. Aan gedeeltelijke, veel minder'totale mislukking is nog nooit gedacht; immers het rijk heeft de voeding uit nieuwe en eigen bronnen daargestehl, en beeft iliet uoodig geluld éénig water Van particulieren tegen te hoogen prijs te koopen. Wij zijn bier, en langs de gebeële Vein we, door dat kanaal royaal 'gered, en kutinen nu brandstoffen en alle producten voor fabrieken als anderszins af- en aanvoeren, 't geen Vroeger niet dan met groote kosten en moeite kon plaats vinden. Hellevoetsluis 11 Januarij. Gisteren zijn hier Verscheiden vischsloepen binnengevallen, die zeer veel vi'sch hadden gevangen. De prijs daarvan blijft zeer hoog. Voor den eclielvisch werd nog 5.2'5 het snees of de 21 stuks betaald. Kampen 9 Januarij. In den afgeloopen nacht heeft alhier een treurig voorval plaats gehad; omstreeks 12 ure geraakte het schip van de Gebr. Brugts, varende vali Kampen Op Zwolle, los van de touwen, waarmede het aan den IJsselkaiit bevestigd was, én wel door den hevigen storm, die op dat oogen- 'blik woedde; het dreef naar de overzijde van den IJssel in'het riet; dadelijk wérd door genoemde schippers en Harm Schenrs eene boot uitgezet, ten einde het anker uit te brengen, om zoo doende het schip naar de haven te voeren; toen het anker was uitgeworpen, roeiden ze naar het schip en lieten het touw, waar 'het anker aan bevestigd was, vieren; Piet Brugts geraakte met zijnbeeneii in het touw verward en werd door hel anker over boord getrokken; zijn broeder Gerrit, hem willende grijpen, Zooroede de derde persoon, begaven zich op een kant der boot, 'hetwelk ten gevolge had dat het ranke bootje omsloeg, en allen in liet diere water vielen. Gerrit Brugts redde zich door op het 'bootje te klimmen; Sclireurs, een flinke zwemmer, poogde tot drie maal 10e Piet Brugts te redden doóh kon hierin met den besten wil niet slagen en zwom niet veel inueite naar den wél; vervolgens is Gerrit Brugts op het schuitje gered, terwijl de persoon Piet Brugts zijn graf in de golven vond. Heden middag ten 1 ure is de drenkeling qpgevischte» naar zijn diep bedroefde ouders overgebracht. I)e andere zoon verkeert in zorgvolleii toestand. MaöSütrleht 10 Jénhtifij. Gedurende de afge» loopen week zijn wederom 55 jongelieden van deze omstreken naar Rome vertrokken om dienst te nemen bij het Pauselijk léger. -Zierikzee 9 Januarij. Na de lievige slormen, die sedert een paar dagen geheerscht hadden, kwam lieden namid dag de reddingschokkcr hier binnen, aan boord hebbende 5 man der equipage van de Engelsche schooner W. M. J., kapt. Enyon, van Middlesbro' met ijzer naar Newport bestemd. IJet schip had gisteren in den storm de masten, boegspriet enz. ver loren, en is in dien reddeloozen toestand heden morgen op de Zeehondenplaat aan den grond geslagen. Het schip stond reeds bijna geheel vol water en zal weg zijii. De kapitein was niet te bewegen het wrak te v. rlaten, doch zal hoogst «aarscliijnlijk later zijn gered door den ioodskotter, dieiicli juist naar het wrak heeft begeven. De tijding, 10 Januarij inde hoofdstad verspreid, dat een lid der keizerlijke familie, Pierre Bonaparte, een redacteur van de Marseillaise, Victor Noir, met een pistoolschot had gedood, heeft geeive geringe sensatie verwekt. Eene groote menigte stormde naar liet bureau van genoemd dagblad, om een exem plaar magiig te worden. Men vond de volgende dépêche: „Schrikkelijke aanslag. Mijne getuige Victor Noir, ver moord door den prins. Eunige oogeiiblikken geleden, is hij gestorven. Auteuil, 2 u. 30 m. Pascal Grousset." De overige dagbladen hadden ook hunne tijdingen uit Auteuil ontvangen en werden met niet minder drift opgekocht en doorlezen. Tot nu toe blijkt uit de verschillende lezingen omtrent het voorgevallene op de villa van Pierre Bonaparte, dat ten gevolge van eene hevige polemiek tussclien den prins en de redacteuren van de Marseillaise, eene soort van uitdaging door Bonaparte aan den schrijver Rochefort of Grousset was gerigt. De medewerkers Noir en Po u vit; lie begaven zich als secondanten van Grousset of Rochefort naar de villa van den prins, in de omstreken der hoot'cléljiil gelegen, om voldoening of ophelderingen te vragen. Het onderhoud tussclien de par tijen mott zeer heftig en opbruisend geweest zijn. Of de prins uitgedaagd én beleedigd werd door 'een slag in het aangozigt, zooals sommigen beweren, en of zich de uittarting tot scheld woorden heeft bepaald, dit althans schijnt inaar al te zeker, dat de prins vuur gegeven heeftop Victor Noir en de gewonde, doodelijk getroffen, ecuigc «ogenblikken later te huize van een apotheker, waarheen men hem vervoerd had, den lautstcn adem uitblies. VVat Eouvielle betreft, deze zou, volgens enkeleD, insgelijks, doch «iet gevaarlijk gewond zijn; anderen verze keren, dat hij ongedeerd is en enkel bleef om den moord te doen constateren. De moord 'door prins Pierre Bonaparte gepleegd fs natuurlijk bijna het eeuige onderwerp waarmede de publicisten zich'bezig houden. VVat het feit zelf betreft, doen wij opmer ken het groote verschil tusschen den Consliiutionnel en de Mar seillaise, in het relaas dat beide bladen van het gebenrde leve ren. Leest men het verhaal in het eerstgenoemde blad, dan mag men aannemen dat de bedrijver van den moord in staat van zelfverdediging verkeerde, in welk geval de daad veel van haar ernstig karakter verliezen zou; volgens liet orgaan van Rochefort echter is de prins niet getergd of vooraf geslagen geworden. De zaak heeft haïen geregelden loop, en de prins zelf verlangt voot den gewonen regter te verschijnen'hij wil geen gebruik maken van de exceptie voor de leden van het kei zerlijk geslacht bij de wet gemaakt. Maar het gebeurde staat niet op zich zelf, en een moord gepleegd door een prins, ofschoon niet officieel „prins van den bloedde", en dat nog wel in Fra'nkrijk, onder de Tegering van den keizer Napoleon III, in den politieken toestand des lands zoo als die thans is, geeft uit den aard dér zaak eerder aanleiding tot ver reikende gevolgen dan misdaden van dien aard door gewone burgers be dreven, ja Zelfs dan de achtvoudige moord waaraan Troppmatm zich schuldig maakte. Dat de ÏTanscho rente daalde zoodra 's prinsen daad bekend werd verwondert ons geenszins, en dat die daad het onderwerp van interpellation in het Wetgevend Ligcliaam is geweest i.an ook geen bevreemding wekken. Keizer Napoleon en zijne dynastie zijn door prins Pierre in eeit

Vlissings Weekblad | 1870 | | pagina 2