BEITEEAPSCI1E TijDIMBN. ilie zich anders ill Nederlandsche havens zouden inschepen. Hoe groot is dus alleen het directe belang dat Nederland er bij heeft, de emigratie over zijne havens te trekken Nog meer voordeelen aan de lijn verbonden, zouden wij kun nen opsommen, maar hetzij genoegwij willen alleen nog het middel beschouwen 0111 tot het gewenschte doel te geraken. Bene betrekkelijk kleine so.n is noodig wat zijn een paar millioen voor zulii een groot doel? wat zijn zij voor Arnster- dam, dat millioenen voor het tot stand komen van het kanaal, zelfs op verre van voordcelige conditiën, heeft besteed, en dit zeker deed, om eenen beteren toegang uit zee naar onze stad in bet leven te roepen, omdat men verwachtte, dat die het middel zou worden om onzen handel te doen herleven en tot zijne vroe gere grootheid terug te brengen. 1 lat irteit dikwerf ongelukkig geweest is in liet beleggen van gelden in industriële ondernemingen, hiag hier geen voor wendsel zijn om zich aan de verlangde medewerking te onttrek ken, daar (och de koninklijke Nederlandsche stoomboot-maat- schappij de vuurproef heeft doorgestaan en de directie blijken gegeven heeft van zoo veel kuilde en energie, dat men zeker kan Aijn, dat ook de lijn naar Amerika oildcr liaat bestuur aan alle ver wachtingen zal beantwoorden. He koninklijke Nederlandsche stoomboot-maatschappij is zoodanig van den goeden uilslag overtuigd dat itij allé kanSëil voor hare rekening neeintzij waarborgt eene vaste reiite, die, 'laar de obligation k 90 pet. uitgegeven worden, op 5'/2 pet. ui'.kornt, terwijl zij het kapi taal, bij jaarlijksche aflossingen, binnen 25 jaren k pari terug zal betalen, dus met eene avance van 10 pet. Alle bezittingen dér maatschappij strekken tot waarborg voor deze geldleening, zoodat wij gerust met de heeren Vlaer en Kol te Utrecht instemmen, die in hunne circulaire Woordelijk het volgende zeggen: „Het is waar, men kan van vele buitenland- selie effecten meer interest genieten, doch de ondervinding leert, dat men zich dan ook soms conversie, kapitaal- en rente-ver mindering, of coupon-belasting of andere schade getroosten moet. De rentabiliteit staat ongeveer gelijk met die der meeste Russische fondsen, die onder de solietle tot geldbelegging ge schikte beschouwd moeten worden; de koers van uitgifte k 90 pet. komt ongeveer overeen met den tegenwoordige!) prijs der Russische obligation a 1000 van 1864 en 1866, doch dan is de vroegere pari-aflossing der obligatiën van de maatschappij in bet voordeel der laatstgenoemde. Zeer goed is het, van de koninklijke Nederlandsche sloomboot- 'V, maatschappij gezien, dat zij de obligation van f 1000 en van f 200 uitgeeft, zoodat het fonds voor iedereen toegankelijk is wij vertrouwen daarom ook, dat door eeDe algemeene deel- J neming van onze ingezetenen lief bewijs geleverd worde, dat de geest der vaderen nog niet uitgedoofd is, en dat wij nu reeds, in de eerste maand van het jaar 1S70, de zekerheid erlangen, dat de stoomboot-gemeenschap tusschen Nederland en Noord- Amerika tot stand komt. Frankrijbi Het Journal officiel deelt mede dat het nieuwe ministerie aldus is zamengesteld: Ullivier justitie; Daru buitenlandsche zaken; Chevatidier binnenlandsche zaken; Ëuffet finantiën; Leboeuf oorlog; Rigault marine; Segris onderwijs; de Talhouet openbare werken; Louvet oophandel; Vaillaut huis des keizers; Richard schoone kunsten. In het keizerlijk decreet tot. de be noeming is liet ministerie huis des keizers van dat der schoone kunsten afgescheiden. De heer l'arieu is benoemd tot president van den staatsraad. Na den eed afgelegd te hebben, zijn de nieuwe ministers aan de keizerin voorgesteld. Hetzelfde blad zegt dat de keizer op de nieuwjaars-receptie ten hove het korps diplomatiek ten antwoord heeft gegeven op den uitgebragten gelukwensch „Uwe tegenwoordigheid, mijne heeren, en de woorden tot, mij gerigt, zijn voor mij een nieuw bewijs van de goede ver standhouding, die tusschen mijn gouvernement en uwe rege ringen bestaat. Het jaar 1870 zal, naar ik hoop, die vriend schappelijke banden nog nauwer toehalen in het belaDg der algemeene beschaving." De keizer voegde den voorzitter van den senaat toe: „Ik wenscli den senaat geluk met de wijze, waarop de leden sedert eenige maanden zich kwijten van de liberale taak, die hun tot wijziging der constitutie is toevertrouwd. „Stel vertrouwen in den nieuwen weg, dién wij zijn ingeslagen; ik vlei mij dat ik altijd zal kunnen rekenen op uwe medewer king, uwe voorligttng, uwe vaderlandsliefde." Den voorzitter van het Wetgevend Ligchaam antwoordde de keizer Ik acht mij gélukkig de betuiging uwer toewijding oit uwen mond te vernemen, en die gij tot mij het gerigt in naam van het Wetgevend Ligchaam; nimmer was het noodiger en nuttiger dat er eene goede verstandhouding tusschen ons besfond. De nieuwe omstandigheden hebben de prerogatieven van het Wet gevend Ligchaam vermeerderd, zonder mijne autoriteit, mij door de natie verleend, te schaden. Nu ik de verantwoordelijk heid met de groote wetgevende staatsinstellingen deel, koester ik te meer vertrouwen dat ik de moeijelijkheden der toekomst te boven zal komen. Wanneer een reiziger een langen weg heeft afgelegd en zich van een deel van zijn last, hem op de schouders gelegd, ontdoet, dan verzwakt hem dit niet; integen deel, hij erlangt nieuwe krachten om zijn weg te vervolgen." De Geestelijkheid antwoordde de keizer „Ik ben erkentelijk voor de wensclien, welke de geestelijk heid van Parijs mij bragt. Dat zij op hare beurt mijne geluk- wenschen ontvange voor den ijver door haar aan den dag gelegd." ldngeland< De nieuwe wet op de faillissementen is met 1 Januarij in werking getreden. Zij bevat oneindig strenger bepalin gen dan de oude wet. Wel is waar is den schuldeischer de magt ontnomen den debiteur te gijzelen, maar daartegenover staat dat er voortaan een zeer streng toezigt zal worden uitgeoefend. Accoorden onder 50 procent mogen niet worden gehomologeerd. Zoolang er niet ten volle 5U procent betaald is, blijft het faillissemeut van kracht, en kunnen de schuld- eischers beslag leggen op de inkomsten van den failliet. De curators worden uit de schuldeischers benoemd en zij hande len onder toezigt van de regthauk. Italië. Rome De hoofdredacteur van den Unhers, Louis Veuillot, heeft uit Rome aan zijn dagblad een briefgezonden, gedagteekend 25 Dec. Hij bevond zich op den vooravond van het Geboorte feest O. H. in de St. Pieter en zag nogmaals den Paus op den troonzetel, omringd door de Vaders van het Concilie, door de kardinalen, pralriarchen, primaten, door de kerkvoogden; uit alle landen zamengestroomd, en door een ontelbare, knielende en biddende menigte. Hij zag hen allen voorbij trekken. Waar om die luisterrijke optogt? Het Evangelie, in den volgenden Naar wij uit goede bron vernemen, heeft dezer dagen de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen van de hh. van Vlissingen en Dudok van Heel, de bestelling gekregen om een stoomschip voor de vaart op de Middellandsche zee te bouwen, voor de koninkhjke Nederlandsche stoomboot-maat schappij. Deze boot is de grootste die tot heden alhier is gebouwd, zijnde de afmeting 353 voetlang en dienovereenkomstig breed, niet een laadvermogen van 2000 ton en eene machine van 1000 indicated paardenkracht. Is de aanbouw van zulk een kolossaal vaartuig in de genoemde fabriek eene eervolle opdragt, daar men tot heden voor dergelijke werken Engeland te baat nam, het doet ons genoegen dat de koninklijke Nederlandsche stoomboot maatschappij de eerste is die de Nederlandsche nijverheid in de gelegenheid stelt hare krachten met Engeland te meten, en wij zijn er zeker van dat de heeren van Vlissingen en Dudok van Heel het bewijs zullen leveren dat Nederland niet ten achter is op dit gebied. Maar wij verheugen er ons ook over, dat de voortdurend groote uitbreiding van het goederen-vervoer, den aanbouw van zulk een kolossale boot noodzakelijk maakt. Mogten wij nu eerlang onze landgenooten de goede tijding kunnen mededeelen, dat de eerste boot van de stoomvaart op Amerika op stapel gezet wordt! Inderdaad, dat zou een goede, gelukkige tijding zijn in den aanvang van het nieuwe jaar. Een tijding, die werk en brood aan duizende nijveren zou voorspellen, en het Nederlandse!) handelsbelang in hóoge mate bevorderen. Wij koesteren de hoop, dat het kapitaal moge worden volteekend en daarmede een nieuw tijdperk van bloei en welvaart voor den Vaderlandschen' handel en nijverheid aanbreken.

Vlissings Weekblad | 1870 | | pagina 3