BIIITENLANDSCHE TIJDINGEN. mobiel kan worden gemaakt. De algeincene beschouwingen kwamen in die zitting niet ten einde, maar werden in de avond- zitting voortgezet. Daarop kwam liet hoofdstuk marine in afzon derlijke behandeling. Bij het gemeentebestuur te Neuzen is, in antwoord op het dezer dagen aan den minister van oorlog ingediend adres, om Neuzen aan de landzijde als vesting op te heffen, eene afwijzende beschikking ontvangen. Leeuwarden 19 December. Met betrekking tot het gisteren bij Heeienveen voorgevallen spoorweg-onge luk wordt ons nader medegedeeld, dat de bma nog geheel afge draaid lag. Des brugwachters vrouw verkeerde, gelijk gezegd wordt^ in zeer ziekelijken toestand, hetgeen den man langer te huis had gehouden, dan de dienst had veroorloofd. De vaart is gelukkig niet breed, anders ware de geheele trein er in geraakt. Ook, werd nog niet uiet de gewone snelheid gereden, waardoor de schok minder hevig was. De geruchten, dat dit ongeluk reeds uienschenlevens zou heb ben gekost, hebben zich niet bevestigd. Gel,,k wij echter giste ren mededeelden, zijn verscheidene, personen gekwetst gewor den. De heer P. alhier bevindt zich heden iets heter, doch zijn .tóestand is nog altoos niet van gevaar ontbloot. De zware kneuzingen aan het hoofd veroorzaken hem veel pijn. Iüiïgelancl. De limes meldt de volgende bijzonderheden: „Den 16 ■is in het huis der vertegenwoordigers te Washington door den heer Mungen, een democratische!) vertegenwoordiger van den staat Ohio, eene rede gehouden, die strekte om repudiate, of wraking, der nationale schuld aan te bevelen. Er volgde groote opschudding. De heeren Brooks, Randall, Kerr en Woodward, uilen tot de democratische partij behoorende, verwierpen het denkbeeld van repudiatie, en verklaarden dat hunne partij voor eerlijke kwijting der nationale schuld was. Met algemeene stemmen behalve ééne (namelijk 126 tegen 1) besloot het huis daarop tot. de volgende verklaring: (///Elk voorstel, om eenig deel van de schuld der Vereenigde Staten regtstreeks of zijde lings te repudiëren, is de eer en den goeden naam der natie •onwaardig; en het huis, zonder ouderscheid van partijen, geeft hij'deze zijne afkeuring over alle voorstellen van die strekking te kennen."" De heer Jones, een democratisch afgevaardigde uit Kentucky, was de eenige die tegen dit besluit steuiüe." Het voorval inet het sclii'i India Packet heeft, luidens extract uit het journaal, als volgt plat ts gevonden „Donde-dag 7 October 1869. Dagwacht 4 ure 's morg lus aannemende stijve boven-bramzeils koelte, geiden de LIveelige zee met''dikke mist, konden niet meer don een of tue< scheepsleng te» van ons afzien; de lucht 7° en het zeewater 5° C'elcius, 'hielden goeden uitkijk naar ijs bergé it; ten 6 ure 's morgens riep de uitkijk van de hak: „hoef! loef! een ijsberg vooruit!" Loefden onmiddellijk op en bespeurden den steilen hoek van een ijsberg nog wel' 8 streken te loevert op; aan de lijzijde zagen wij niets dan een ui', wekt ijseiland, blaauw en door set, ijiiemi wil van kleur, helder als kristal met hooge spitse pie ken en diepténs. Huiveringwekkend was het gezigt, toen het -schip'meteen tienmijlsvaarl het hooge ijseiland met de buiten kluiver reeds nabij was, en men nog steeds den steilen hoek van dat ijsgevaarte te ïoever op gewaar werd. Er was dan ook geen andere gedachte, of de India Packet zou binnen eene minuut in "splinters verbrijzelen. Spoedig raakte tie lijnok van de fokkera tegen den hoogen steilen ijs» and, waardoor hij door midden brak. Ook de groote- en bagijnera kwamen daarmede in aanra king en schuurde alzoo het geheele schip met een vreeselijk gew'eld en gekraak met de stuurboordszijde en met eene 10 mijls vaart langs de overhangende ijswanden, welke over bet geheele cainpagnedek hingen, waardoor het stuurboorddek gevuld werd met zware stukken ijs, welke van de wanden afbrokkelden; sommige van deze stukken hadden eene dikte van 6 voet mid dellijn. De giek, die iu dedavids hing, alsmede hel bord van de sèiiiiantaam, werden ill splinters tegen het schip verbrijzeld, de ijzeren sloepdavids braken als glas, de fokke- en groole rust werilen gedeeltelijk verbrijzeld en de verschansing en reeling op sómmige plaatsen erg gehavend. Ku .men echter Goddank 'met doodelijken schrik van den ijsberg vrij, docli konden door de dikke mist en snelle vaart de uilgi sirekiheid daarvan niet juist bepalen. Peilden na het voorv al on middellijk de pompen be vonden liet schip v\as digt geldt ven Herstelde onmiddelijk ■sscovcel doende de geledenc schade. Observeerde de lucht op 8° en het water 5° Celcius." De gezagvoerder dacht vele ijsber gen gepasseerd te zijn en besloot hij uithoofde der gevaren ver bonden aan eene zoo zuidelijke route, om de zeil aanwijzing van Maury te verlaten, (ofschoon hij deze reeds gedurende 8 reizen nS3t| Java had gevolgd) en meer noordelijk af te houden; ste vende toen tot op 41° Zuider breedte, van waar hij verder zon der buitengewone ongevallen, den 4 November te Batavia arriveerde. Duitschlan d. De genootschappen van arbeiders laten den minister van binnenlandsche zaken geen rust, en vervolgen hem overal met adressen om meerdere vrijheid tot het houden van vergaderin gen. Zaturdag kwam weder eene deputatie uit het genootschap, dat den titel„Gewetensvrijheid" voert,, zich hij den minister beklagen, dat de stadhouder een besluit had uitgevaardigd, waarbij de genootschappen het regt ontzegd wordt om, zonder voorafgaande vergunning, vergaderingen bijeen te roepen. De minister gaf der deputatie te kennen, dat de wetten der genoot schappen eene genoegzame vrijheid lieten, en in twijfelachtige gevallen, de overheden steeds in liberalen zin een besluit nemen, Elke twee jaren konden de wetten maar niet veranderd worden, het volk moet de bestaande wetten naleven en' eerst als de be hoefte zich doet gevoelen, kan eene wijziging worden onder nomen. „Noem mij", riep deminister uit, „een land in Europa, wat een vrijzinnigere wet op de vereeniging heeft dan Oosten rijk? Een lid der deputatie maakte de opmerking, dat Zwit serland een vrijer wet had. „Ja, ja," lierman Giskra, „Zwit- serscbe toestanden passen niet op de Oostenrijksche monarchie en met dit antwoord was de audiëntie afgeloopen. Als een vermeldenswaardige bijzonderheid van deze audiëntie, deelt een blad nog mede, dat de minister, toen een der leden uit de depu tatie aan het slot van zijne rede zeide: „dit is onze meening", op een bitsen loon met de oogen naar boven gerigt, uitriep: „Dat is juist eon ongeluk voor Oostenrijk, dal er zoovele mee- iiingen zijn als er wolken aan den hemel voorbijtrekken." Italië. Het mag als een groot geluk worden beschouwd dat het 'anti-Concilie te Napels zoo spoedig door de politie uiteenge jaagd is. Zekere Reynard heeft op zijne reis naar Napels reeds te Marseille aangekondigd, hetgeen daar zou plaats hebben. In laatstgenoemde stad toch hield hij voor de vrijdenkers dier plaats de volgende rede: „Ik hen door de vrijdenkers van Parijs afgezonden om hen op liet, Concilie te Napels te vertegenwoordigen. Ons pro gramma bevat de ontkenning van het bestaan van God, de ver nietiging van alle gezag, van elk denkbeeld van godsdienst. De godsdienstdie voornaamste en oudste oorzaak van al onze ongelukken, van al ons lijden her is door hem dat de vorsten ten illlen tijde de volken onder het juk gebracht hebben. God is slechts een hersenschim, die. men moet wegnemen om tot de vrijheid te komen en om de emancipatie der arbeiders te grond vesten. God is de ontkenning van alle regtvaardigheid. De bourgeoisie en het kapitaal zijn despoten. Herinnert U, bur gers, het heldhaftige devies der Lyonneezen: Werkende leven en strijdende sterven. „Helpt ons, vrijdenkers van Marseille, om den godsdienst af te schaffende Protestanten, Joden, Maliomedanen en alle andere deïsten kwijnen voort in ellende en duisternis; vóór alles moeten wij liet Katholicisme vernietigen. Christus was slechts een despoot, die zieh heeft laten dooden om meer ge wicht aan zijne, leerstellingen te gevel). Men spreke ons niet meer van dat lijk; wij willen er niet meer van hooren!" Zou deIV. li. Ct. misschien deleer der onsterfelijkheid van de scholen willen bannen om van de kinderen menschen te maken gelijk aan hoveiigenoemden Reynard? Intussclien schijnt het anti-Concilie nog niet voor goed uit de wereld te zijn, want dc Popoio d'Ilatta behelst eeu protest, gedateerd 11 Dec., van Ricciardi en Avezzana van den volgen den inhoud: „Gisteren avond onwettig ontbonden protes teren wij openlijk tegen eene zaak, welke op den Italiaanschei naam eene ernstige smet werpen kan, daar zij plaats greep tegenwoordigheid van een groot aantal aanzienlijke vreemde lingen, herwaarts gekomen, om deef te nemen aan het zee: edele werk, dat w ij voor hadden. „Vasteiijk voornemens, om met alle wettige middelen, welke ons ten dienste slaan liet openlijk verkrachte n-clit van vereeni ging te handhaven, verklaren wij het anti-Concilie niet geslo ten, en zullen wij nader tijd cn plaats der eerstvolgende verga dering bekend maken." Eindelijk ve wapenschouwing eeuwige stad bijen hadden plaats gen; de heerlijke drevel eene ontelbare me ten, om getuige te Romeinen eene bi, bet ainfiteaters ge wers opgevuld, en de keizerin van andere vorstelijke taire schouwspel schaard, wachtten raai Kanzler af. I trompetten kondii liet terrein nadei hem, omgeven val de rijen soldaten plaats, waar zich i de voorbij marsch hunne driekante i krachtig gebouwd jden stoet en werdl jlieri, een korps da; volking gerekrute rooverhenden get, sinono en Velletri revue te verschijn iderachtig. Een r het overhemd te neervalt; een breei om liet lijf, een versierd; sandalei kleurig wollen w van mannen; die nijnen. Achter 1 lu-erenmutsen, w rijbroeken eu op vier bataljons zo achter (leze nioe( tinie-regem enten, bergartiilerie, me kanonnen, amuni veldartillerie, en dragonders, wiei wapenrokken en gulden helm een Onder het spel Jneer dan 8000 rr staf en werd luide Yan verse! dat de H. Vader I het kind te doope van Napels te ger De kamer vai slaagd over het tuidelijke Citadel Verscheiden h en langs den 1 le openbare gezc nede dat dit pil ;ebragt; men regering hoor in liet wetsop Pen behoeve P'jn gelegd zin van de schelde te Artikel 1 van conventie, werd J ficli van de steinl Kotckhove gaf i hemming nam gevolge zal hebbj herpen komt vest Artikel 2 regel die de opbrengst ll(; Citadel. Bij "WKihUdde" vn-i-I

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 2