VLISSIN6SGH WEEEBLAD. mmm 'r 18G9. N°. 3G0. Zatunlag 18 December. TJs Jaargang. 1 »een weder beperk, verwijl Wintergarat Paardeuboonen en teluua en boven de tot f 8.25. Rogge f 6.25. Zomergarst i50. Paardenboouen doch werden die eg men te vergeefs Ij pCt. 53s(, 61sls 843l„ HO'/. «S>|, 74'J, 'JU1/, 214'/, 81'/, 25 21'/.. 553/.. 5 47'/,. 46'/, NieaTendijk fl no. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te Eenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs TaQ i4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. 7-vv. f' "f- I B U R E A U F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, Jes Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 60 Cents, franco pei post 75 Cents. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren cn Post directeuren. nr.i luLiit van het Depar. ,n 't Algemeen gemeen, dat de oensdag den 14 ir, en vervolgens het kantoor van IJl. OORSPRON- or GAL, SLIJM- Zij ver, verwekken loöïdpijn. zlüe te koopen. osjes /0.371/,- halen larkt, G n". 130 de Bres. jvi. P. Broekes. I, J. de Looze k oor de vele na- [doosjes goschra- (iet lak gedrukt. 50ns het aio tuis n die onder do allee:, voor Vlw Lli, bij nietnaii kan krijg'" jen in Zocluud- Iltssingen. Opening van het Oecumenische Concilie. [iel onophoudelijk gebulder uit het geschut van den Enge- jlenburg, gepaard aan het gelui der klokken van de vijfhonderd kerken der eeuwige stad, verkondigde jl. Woensdag namiddag ant de bevolking van Ruïne en aan de gansche aarde dat de ge- fvigtige dag van het Vatikaansche Concilie was genaderd, en |ta weinige uren Pius IX, omgeven van eene schaar van bis- ichoppen, op zijne roepstem uit alle oorden der wereld naar de itad der apostelen gesneld, eene vergadering zou openen, ier besluiten voor kerk en maatschappij van het grootste be lang zullen zij». De vooravond van het Concilie was aange broken. Een onafzienbare stroom van mensehen golfde door de stra- Én naar het plein der baziliek, den prins der Apostelen, den Petrus toegewijd, wiens opvolger op den H. stoel Ie oud- jen van zijn hof de negendaagsche oefening kwam sluiten, elke ter voorbereiding van het feest der onbevlekte ontvan- jenis in alle kerken gehouden was. Weldra was het ruime plein met eene tallooze menigte bedekt, uit alle landen van uropa en daarbuiten zatioigevloeid, om den volgenden dag ge- luige te zijn van liet gewigligste feit der tegenwoordige eeuw; leae onbeschrijfelijke geestdrift had zich van allen meester ge maakt. Ter naauwernood en niet dan inet de uiterste inspan ning gelukte het den militairen den weg voorden pauselijken 'oei vrij te houden; inet ongeduld werd de komst des pausen :rbeid. Eindelijk verscheen het rijtuig van Z. 11., en een verend gejuich begroette den grijzen kerkvorst, op wiens ge- at een heinelsche glans troonde, en die, met zijne oogen ten inel geheven, zijn volk uit de volheid zijns harten den apos- ilischen en vaderlijken zegelt schonk. landelijk is de stoet voordegroote deur der baziliek aange wen. Z. II. wordt het grootsche tempelgebouw binnengedra- en stroomt de menigte de kerk binnen. Weldra is geen halsje in de onmetelijke ruimte van de koningin der kerken leer onbezet; de plegtigheid neeint een aanvang en wordt door jlen met diepe aandacht bijgewoond. Een vreugdegejuich, ware het mogelijk met nog meer gcest- 'iftaangeheven dan bij zijne komst, begroette den H. vader en hij de kerk verliet cu over het plein naar het Vatikaan tug begaf; onophoudelijk weergalmde het „Evviva Pio IX! 'viva Papa re!" Inmiddels was op verschillende punten der Jileeiie schitterende illuminatie ontstoken, en tot laat in den golfde een van vreugde opgetogen en van grootsche ver- felitingen vervulde menigte door de siraten. Hetds vroeg in den morgen van heden werd Rome's bevol- K'door de salvoos uit het geschut van den Engelenburg en 1 vrolijk gelui derklukken uit den slaap gewekt; de dag der ''uilig van liet Concilie was aangebroken. Overal lieerscht «Ira eene buitengewone levendigheid; rijtuigen volgen elkan- onafgebroken naar de St. Pieter, waar des morgens reeds zes ure aan alle altaren liet H. Misoffer wordt opgedragen; reeds ten zeven ure is ill de kerk geen plaais meer onbezet. 1'ie trappen van het atrium, voor den koninklijken trap, trui verdringt zich de menigte, 0111 getuige te zijn derpleg- i® "peiling, me ten half negen ure een aan rang neemt. Eindelijk verkondigt een salvo uit het geschut dat de pleg tigheid begonnen is. Z. H. Paus Pius IX heeft in het atrium der St. Pieter het Teni Creator aangeheven en op de sedes ge- statoria plaats genomen. De plegtige processie zet zich in be weging eu begeeft zich langs eene rij van wereld- en klooster geestelijken, aan beide zijden van de scala regia, van het atrium en in de kerk tot aan het bronzen standbeeld van den H. Petrus geschaard, naar liet altaar der concessie, waar het Aller heiligste ter aanbidding is uitgesteld De stafdragers openen dezen indrukwe kenden stoet en worden gevolgd door de gewone en geheime kapellanen, de eere- en geheime kaïnerheeren, du zangers der pauselijke kapel, het kollegie der prelaten, de meesters van het 11. Hospice, en de geestelijken, die de wierookvaten en net kruis dragen. Do gemijterde abten, de abten nullius, de bisschoppen, aartsbis schoppen, primaten, patriarchen en kardinalen gaan voor de sedes gestatorio, waarop Z. H. heeft plaats genomen; het ge wone gevolg van Z. II., de generaals der kloosterorden, de ambtenaren van het Concilie en 'de stenografen sluiten den stoet. I11liet geheel namen aan de processie 618 bisschoppen en 50 kardiijateiTiTeelgeen der voorgaande kerkvergaderingen zag bij 'f.'.,re opening zulk een groot getal prelaten om den zelel van den II. /Petrus vereenigd. Terwijl de processie nu voor het altaar was aangekomen en de zangers het laatste vers van het Feni Creator zongen, steeg Z. 11. de Paus van de sedes gestatoria, nain den mijter van het hoofd, knielde voor het altaar neder, bad eenige oogenblikken en begaf zich toen, gevolgd door de kardinalen, naar de zaal voor het Concilie, waar de aartsbisschoppen, bisschoppen en abten hunne plaats middelerwijl hadden ingenomen. De H. Va der nam vervolgens op den troon plaats, die in de zaal regt. tegenover het hoofdaltaar voor hem was opgerigt, en onmiddel lijk daarna besteeg kardinaal Patrizzi het altaar, om het II. misoffer op te dragen. Naliet Benedicamus Domino zette de kardinaal zich op het faldisiorium neder, en nu nudirde Mgr. Puescher Passavalli, aartsbisschop van lcone, van de orde der paters Dominikaueu den pauselijken troon, ontving van Z. II. den apostolischen zegen en beklom den predikstoel, om du openingsrede voor het Concilie uit te spreken. De paus gaf daarna den zegen Sit Nomen Domini enz. en kardinaal Patrizzi besteeg weder het altaar, om het laatste 11. Ev elie te lezen. Het Evangelieboek werd nu door den bisschop-secretaris van hel Concilie, Mgr. Pessler, naar het altaar gebragten op een daartoe bestemden lessenaar geplaatst. Zoodra de 11. Mis geëindigd was, werd de H. Vader door eelt kardinaal-diaken met de pauselijke plegtgewadeti bekleed, eu zette zich toen weder op zijn troon neder, otn de Vaders van het Concilie tot den hand- eu voetkus toe te laten. De kardi nalen kusten Z. 11. de hand, de patriarchen, primaten, aarts bisschoppen en bisschoppen des Pausen regterknie en du abten den reutervoet. Ouder het zingen der voorschreven lofzangen, Evangeliën en andere gebeden, dat ruim een uur duurde, ver hel Z. 11. eeltige oogmitiliKkeii (Ie zaal, en keerde nadat alle deze gebeden geëindigd waren, op zijn troon teiug, om ee allo- oulte tc houden. Hoewel tan aandoening trillende, klonk de stem van den zevcn-eii-/.eventijju'igen Opperpriester krachtig

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 1