m hadden de Congressen alléén dit uitgewerkt, dan reeds zouden zij aanspraak mogen maken op den lof, ten gunste van den landbouw in Nederland te hebben bijgedragen. Op die Congressen nu zijn en «orden onderwerpen behan deld, betreffende 1°. akkerbouw in den ruimsten zin, veeteelt en zuivelbereiding 2°. tuinbouw in al zijn omvang 3°. houtteelt al hare onderdeelen; 4°. natuurkennis en bare toepassingen op den landbouw; 5°. land- en volkshuishoudkunde in het algemeen en statistiek. Het is eene goede gewoonte der Congressen waartoe elk, die zich daartoe opgewekt gevoelt, tegen, betaling van slechts fit, toegang heeft., terwijl hij later kosteloos een exemplaar van het in druk uitgegeven Terslag ontvangt om vooraf inéV,"i. programma, een zeker aantal vraagpunten te vereenigen, gescjkf'l geacht om zonder uitsluiting van wat elk bovefidiener sprake wenscht te brengen aan de overweging der zamete. komen leden te worden onderworpen. Zulk een programma wenscht ook het bestuur van het XXI Nedèrlanrlsch Landhuishoudlcundig Congres, in 1870 te Arnhem Imbouden, zamen te stellen, en het vraagt daartoe met vertrou wen de hulp van alle landbouwers, landeigenaars, volkshuis houdkundigen,en niet het minst van hen, die de wetenschappen beoefenen, welke min of meer mét den landbouw in betrekking staan. Met aandrang zelfs vraagt genoemd bestuur de alge- meene medewerking, opdat de punten van behandeling van het XXIVe Congres eene waardige figuur maken onder de reeds vroeger uitgegeven programma's van dien aard. En ten einde dit geschiedde, is het gewenscbt, dal bet programma inhoude al datgene, hetwelk door de praktijk of door de wetenschap in den laatsten tijd is gebleken van invloed te kunnen wezen op den bloei en den vooruitgang der vaderlandsche landhuishoudkunde. Al wat dus is beproefd en onderzocht, of getoetst aan weten schap en ervaring, en daarbij bleek nog nader opheldering en toelichting te vereisehen, omdat er nog twijfel omtrent een of ander overbleef; al wat eene vrije ontwikkeling nog hier of daar in den weg staat en dus om te worden verbeterd en wegge nomen in de eerste plaats bekend en openbaar gemaakt behoort te worden; al wat van belang wordt geaeht om op den land bouw te worden toegepast of waarvan men meent, dat de land bouwer partij kan trekken, dat alles en nog veel meer be hoort de stof te leveren voor de vraagpunten en de voorstellen, te behandelen op het XXIVe Nederlandsch landhuishoudkun- dig Congres. Dat dan ook hij, die iets te vragen of eenig voorstel te doen hebbe, daarvan aan het bestuur (aan 't adres van den Secretaris te Arnhem) franco mededceling geve, en de beleefdheid hebbe, zoo bij verschillende vragen of voorstellen heeft, vooral elk daarvan op een afzonderlijk stuk papier te schrijven. Het be stuur geeft zijnerzijds de bepaalde verzekering, dat het alle inzendingen met zorg zal overwegen en er een voegzaam ge bruik van zalmaken. Niemand sluit het uit, en elks mededee- ling is dus welkom, mits zij ontvangen zij vóór den 15 Januarj 1 -570, ten einde er een behoorlijk en vroegtijdig alom te ver spreiden programma uit zamen te stellen. Hij deze gelegenheid veroorlooft het Bestuur zich de vrijheid, hier reeds op te merken, dat het bij vragen en voorstellen van eenigzins ruime strekking, die in 't, programma opgenomen zijn, ailezifis wenschelijk is ge'ijk reeds zoo meniginalen bleek ilat de steller er van de vergaderingen van het Congres bijwone, opdat hij een en ander persoonlijk toelichte, en op grond daar van noodjgt bet Bestuur dan ook inzonderheid al dezulken drin gend uit, bet XXIVe Nederlandsch Landhuishoudkundig Con gres met hunne tegenwoordigheid op te luisteren. Tevens verklaart het Bestuur zich bereid, zooveel mogelijk zorg te dragen voor behoorlijk logies voor hen, die het Congres te Arnhem wenscben bij te wonen en daarvan uiterlijk vóór 1 Jnnij 1870 franco (aan het adres van den Secretarisdoen blijken. Nog merkt het Bestuur ten slotte op, dat het van plan is om, zoo zich daartoe een voldoend aantal leden eveneens vóór 1 Junij 1S7Ü franco aanmeldt, gelijk vroeger wederom een algemeenen maaltijd, tegen f'A, per persoon, zonderden wijn, te doen plaats hebben. Set Bestuur van het XXIVe Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres, 1870, Arnhem, MB. J. j. a. a. baron vak paliandt van westervoort, ierevoorzitter, e. l. baron van voorst tot voorst, Voorzitter, mr. b. w. a. e. baron sloettot oldhuis, Tweede Foonitler du. i.. mulder, Secretaris. j. nagel, jr., Penningmeester. mr. j. u. de kempenaer. b. p. baron van verschuer. mb..g. j. van hasselt. k. g. w. baron van vassenaer." Eenvoudig redmiddel voor schipbreukelingen. De omstandigheid, dat, niettegenstaande de talrijke red dingsmiddelen, zoo menig schip bij donkeren nacht, onopgt. merkt, digt onder de kust met map en muis vergaat, heefteen liefhebber der zwemkunst, die verscheidene menschen en kin. (,eren uit bet water heeft gered, er op bedacht gemaakt om iets e vinden, waardoor schipbreukelingen zeiven, zonder van elders aangebragte hulp, aan den dood kunnen ontkomen. Hij is over. tuigd daarin te zijn geslaagd, en wenscht zeer, dat zijne vinding ter algemeene kennis moge komen. Het, is hem aangenaam ei op te mogen wijzen, dat prof. von Baumhauer zijne prbett heeft bijgewoond, en zich van de waarheid van zijn beweisj heeft overtuigd. De zaak is deze Aan boord van elk schip zijn talrijke holle voorwerpen, als: ledige bierkruiken, wijnflesschen, oliepullen, groote fles: in mandwerk, voorwerpen van blik enz., die in tijd van kunnen aangewend worden als drijfmiddel. Ofschoon ieiu weet, dat eenegoedgekurkte kruik of flesch niet zinkt, blijkt het, dat men over het algemeen een overdreven denkbeeld heeft het aantal, dat vereischt wordt om een mensch boven watert', houden, terwijl 10 of 12 te zamen gebonden, of wel in es pijpenmandje of iets dergelijks gepakt, daartoe voldoende tij] Een jongmensch, die volstrekt niet zwemmen kan, heeft in in Noorder-Buiteuspaarne, bij Haarlem, op een diepe plaats, wan kort te voren een militair verdronken was, aan een mandje mtt 10 flesschen volkomen gedreven men had hem voor zijne ge rustheid een lijntje aangebonden, dat echter steeds slap biet! hangen. Met dezelfde pijpenmand zijn proeven genomen in de Nootl zee, tot groote voldoening der toeschouwers, en tot bijzonder: verwondering van dtn loods, die vroeger bij zeerampen metd reddingboot was werkzaam geweest, en verrast was te ondervii den, dat een zoo eenvoudig voorwerp voldoende was om hei volkomen te doen drijven, en hem een steun te geven, well voor iemand, die niet zwemmen kan, van onberekenbsi waarde is. Van hoeveel nut de op schepen aanwezige scapanders roojf zijn, de bewijzen zijn daar, dat zij niet geheel voldoen. Bij vergaan van een stoomboot werden de aan boord zijnde soap: ders aan de vrouwen en kinderen gi geven, welke men later allt levenloos vond drijven, daar zij, waarschijnlijk door angst vermoeijenis bet hoofd hadden laten voorover zakken; tenj zij, die zich aan wrakhout, planken of iets dergelijks hadè vastgeklemd, meest allen gered zijn geworden. Moge alzoo, even als men bij brand naar water omziet, schepeling in nood op ieder hol voorwerp het oog slaan als een redmiddel, hetwelk hij slechts behoeft vast te grijpen waai aan hij zich, indien daarvoor tijd is, kan laten vastbindt (Haarl. Cl) Het Kaapsche Volksblad de elt het volgende mede betreffen den storm, die onlangs aan de Kaap heeft gewoedPort I z;jbelli was Zondag 19 September getuige van eene allervrtë lijkste ramp. Een geduchte Zuid-Oosten storm, die den voris dag «as opgestoken, langzamerhand in kracht toenam en,t donder, bliksem en zware stortvloeden vergezeld, overging een orkaan, wierp elf van de dertien schepen, die in Algoab voor anker lagen, op bet strand. Acht jnenschenlevens gis! daarbij verloren, ondanks de ijverigste pogingen, die doot bemanning der reddingsbooten met groot levensgevaar wen aangewend, om de ongelukkige in nood verkeerende schipM kelingen te hulp te komen. Zelfs die pogingen tot re# eisciiten nog een menschenleven, terwijl verscheidene perst min of meer gevaarlijke verwondingen of verminkingen bei men. De kapitein en zeven van de bemanning van de Smalte zijn verdronken. Twee anker- en twaalf groote lal booten, als ook de stoomsleepboot geraakten op liet strand, eenige schepen, die na den storm nog in de haven geaid lagen, waren de Turkish Emgiiere en de Cage City. Sedert sommigen van de schepen weder vlot geraakt; maar de 0 zijn reddeloos verloren. Het mag als een geluk beschouwd den, dat, toen deze ramp voorviel, betrekkelijk zoo weinig pen in de baai waren, en dut van die weinigen slechts een g" gedeelte lading eigenlijke wotsai gr'ooter geweest Na volbri ken de Noord- stemd naar Con kapt. Mooi best Zr. Ms. r kapitein-luif.em het departemeti' dezer Port-Saï: te Suez aangek In de kole tement Pas-de len. Ten eind het houten st moest men to ten gevolge wa den rook gesti hebben. De i verkeerd uitg zich vervolgei zaken op te n De Times die bij een sp Tine plaats h invloed die ee De schrijve in zijn hotel t werd aangegr hotel te bed t besluit nam, z Londen vertr liet tot aan ligehaam baa pijnigden he zeiven van tai biljartbal van een oogwen' slagtoffer, we dat van zijn Zoodra vo uit den wag stond, en ofs dien aard wa gevolgen voo bij geen pijn de botsing ii De schrijv te maken, d Eailvvay har Als bijlegge brik Eiisa, kap Nieuwendam Morgenster, Blijbam, Ena Elisabet Fenna, Zeemeeuw M. J. EntV Jantina, Maria Adolp Clemens, Twee Gebroe Adrians Fra Aurora, Kaapstad Pa Industrie, Geert ruida, Persa, Auua, Vlissingkn woert, geb. R

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 2