bjkkeklandscbftijdiiïgbsi. be1ienlandsche tijdingen. ng. maildienst terug die het en 's morgens et anker weder epnbliceerd ge- genaamd Hm- ebouwd zijn ge- n de loodlijnen, loodlijnen, De lger 42 voet, en tonnen, machi- paardenkracht, orgestnwd door racht. ffende wijze der n de lengte det g op het snelle an hetzelfde wer kelijk veel lang- ter stoomvermo- dit feit, dat de .bootmaatschapp) egde, en kunnen n eene echt nati- pen, and last nol unstige reputatie, terdam ook met 'euiand liever dan rlos ons van ver een zaligmakende te denken ,/that jn, en ik laat hier ch van de meeste Mail Steam Pao- hepen van groo-| va, Anna, Aleppo) iverpool vertrek' Company Imm\ City of London, y of New-York, er, City of Dublin, of Durham. Den gen van Liverpool igation Company tlas, Corsica, Hecli, alestine, Palmjnl Dingsdag vertrei Prance (3200 lot| .12 t.), Erin (f" (2873 t.), Yirgilij Woensdag vettrilj inesota, ManhaN tnde over Liverj» ia, Hibernia, Acaij a, vertrekkende*! k. i [of FranceN'(1 de Paris (lOOOfj (1000 p.), Eurf p.), Prance (900 f, Ion (900 p.), Lafajd] ma (600 p.), FM (avie naar New-i" ers: Saxonia, Bor» H ammonia, -York. Bremen, Nerv-Dj bland, Union, ^e!] van Breinen Aan zulk een rijke tafel zouden de „debris" nog wel een voedend maal opleveren. Maar waar nu zoovele lijnen met suc ces geëxploiteerd worden, zou daarna voor Nederland, dat algemeen voor het gunstigst gelegen land word gehouden, voor eene dergelijke onderneming geen goede, ja rijke toekomst bestaan. Ik bij het schrijven, een ander bij het lezen begrijpen terstond dat het te dwaas is er aan te twijfelen, en ik vlei mij weldra de Nederlandsche driekleur van de New-York steamers der koninklijke Nederlandsche stoombootmaatschappij te zieu wapperen. Het belang van eene naauwe aansluiting van Neder land met Amerika door drukke stoombootverbindingen, is m. i. zoo groot, dat ik zelfs durf schrijven dat ik het niet minder acht dan ons zoo groot, koloniaal belang. Bekennen wij frauchement: wij zijn in den laatsten tijd wat achterlijk geweest, maar veel is er dat het verontschuldigen kan. En gelukkig voor ous zijn er teekenen, die het vertrouwen wettigen, dat Nederland in handel en nijverheid weder een groote toekomst te gemoet kan gaan. Laat ons dus door een- dragtige zamenwerking die schoone toekomst voorbereiden en met kracht de middelen aangrijpen, waartoe vooral behoort het tot stand komen van een of meer stooinbootverbindingen met het zich snel ontwikkelénde Amerika. Men noemde ons wel eens de Chinezen van Europa. Zonderling. Nu datzelfde Ame rika brengt, door zijne prachtige maildiensten, Nederland het kortst bij China en Japan. In 40, zegge veertig, dagen bren gen zij ons de laatste zes maanden van Japan, in 45 van Hong Kong, Shanghai', en dat via Engeland en die weg wordt nog wel een paar dagen korter. Die maildienst alleen is weldra vol doende, om eene stoombootlijn op New-York te voeden. Bat- tons le fer pendaet qu'il est rouge, maar ook paree gu'il est rouge, en toonen wij, door de handen uit de mouw te steken en alle gekibbel over ondergeschikte punten aan den kapstok te hangen, dat onze achterlijkheid niets anders was dan eeu „reculer paur mievx sauter". Vlissingen 20 November. Zondag nacht is bij Zoutelande gestrand en verbrijzeld de Fransche Logger, A/bert Courier de la Manche, kapt. Vigo, ge laden met wijn bestemd naar Brussel. De equipage heeft zich met uitzondering van één man, kunnen redden, en de lading is voor het grootste gedeelte op het strand aangespoeld. Het schijnt, dat de bewoners van Zoutelande en omstreken, zich het regt van eigendom over de vaten wijn, cognac en brandewijn waaruit de lading bestond, wilden aanmatigen althans door den burgemeester van Zoutelande, is hulp bij de gewapende magt ingeroepen welke al spoedig arriveerde, en de drinklustigen met geweld heeft moeten verdrijven, bij welke ge legenheid ook nog vechtpartijen hebben plaats gehad. OpdeCaloot zijn verder nog gestrand de Russische 3/m schoe ner, Allo, kapt. Osterland, en de Russische brik, Forsten kapt. Markström beide van Antwerpen naar zee bestemd, en in ballast. De Allo is Maandag met behulp van een sleepboot afge- bragt en naar Antwerpen gesleept. Frankrijk. Geheel de liberale pers trekt te velde tegen den onverzoen- lijken kandidaat in het eerste parijzer district, tegen Rochefort die door haar een kwakzalver, een hansworst, een hofnar, een hoogleeraar in kwinkslagen en scheldwoorden, een verkooper, van pillen voor allerlei kwalen, een prul, een lantaarn zonder licht, een draadpop, enz. genoemd wordt. Al deze en meer andere benamingen, wier optelling een lange lijst zou vormen, worden aan den kandidaat geschonken en verspild, maar deze gaat niet te min zijn gang en geeft ook aan de hem lastig val lende dagbladen de volle laag. Hij geraakt echter meer en meer op den achtergrond en volgens sommige dier organen, kan hel leve Rochtfort wel eens inAan de galg met Rochefort ver anderen. Italië. De romeinsche hoogeschool, het romeinsche collegie.en Je overige wetenschappelijke inrigtingen hebben heden het schooljaar geopend met een veel grooter getal studenten en leerlingen dan de vorige jaren. De treurige toestand, waarin het onderwijs in Italië vervallen is zooals de officiëele rapporten der Italiaansche schoolcommissiën bewijzen, die gedwongen zijn te getuigen dat alle onderwijs, van welken aard ook, sedert de hooggeroemde „eenheid", in een diep vetval is geraakt, doet het aantal leerlingen aan de romeinsche inrigtingen jaarlijks toenemen. In Julij en Augustus van dit jaar hekenden de Italiaansche bladen, die volstrekt niet van vijandelijke gezindheid jegens de Italiaansche regering konden verdacht worden, omdat zij steeds in de eerste rijen der kampvechters voor Italie's eenheid ston den, dat slechts een vierde dergenen, die zich voor de examens hadden aangemeld, naauwelijks bekwaam genoeg was om toe gelaten te worden. In de eeuwige stad verkeert het onderwijs daarentegen in hooge bloei, en alle takken der wetenschap worden er zoo dege lijk en zoo geheel aan de eischen des lijds voldoende onderwe zen, dat de aanzienlijkste familiën in Italië niet aarzelen zich van hunne kinderen te scheiden, om dezen in de hoofdstad der Christenheid eene wetenschappelijke opvoeding te doen ge nieten, Belgie. De opening der vertegenwoordiging zonder de gebruike lijke troonrede, vormt nog steeds het onderwerp der beschou wingen van de dagbladpers, en geeft tot allerlei uitleggingen aanleiding. Reeds dadelijk bij de opening der kamers werd het vermoeden geopperd, dat het gemis aan de troonrede voorna melijk aan den minister Prère Orban moest geweten worden, en werkelijk wordt nu in doorgaans zeer goed ingelichte krin gen dit vermoeden ten stelligste bevestigd. De heer Frère Orban, die zijn wil steeds doordrijft, en zich zelf uitermate vertoornt, wanneer de koning zich de vrijheid veroorlooft, om in bet bestuur des rijks een woordje meê te pra ten, zou een troonrede gemaakt hebben, die, geheel en al in liberalen geest vervat, de goedkeuring van den koning niet kon verwerven. KoniDg Leopold scheen het met zijne beginselen als katholiek in strijd te achten, zulk een rede uit te spreken, en vroeg om eenige wijzigingen, hetgeen hem stontweg door Frèrc Orban geweigerd werd. Hierdoor heerscht thans, zooals men verder verzekert, een zeer koele betrekking tusschen den voist en zijn eersten minister. Men koestert de hoop dat dit eindelijk den koning bewegen zal, om zich van een raadsheer te ontlasten, die hem de wetten voorschrijft en zijne katholieke onderdanen verdrukt. Zeetijdingen. Uitgevaren Nederlandsche schepen: Katharina, kapt. Hovingh, van Antwerpen, op Avontuur. Burg-erlijlse Stand. Van 6 tot 13 November 1869. Vlissingen. Bevallen: A. Mos, geb. Hutchison, d. W. H. Mos, geb, de Koning, z. - C. J. E. Collet, geb. de Koning, d. W. van de Mor tel, wed. van A. Merks, z. J. M. Koster, geb. Seidenspiuner, z. - C. J. Dtheoauw, geb. Beijé, d. A. van de Voorde, geb. Ewijk, d. N. van Poelvoorde, geb. de Wolf, z. E. van Hoorn, geb. van der Burgb, d. A. M. C. van den Berg, geb. van Tongeven, zoon. Overleden: J. Yos, man van P. Kesteloo, 40 j. J. Riemens, weduwn. van W. Pauli, 81 j. A. de Brniju, vrouw van A. H. Jansen, 25 jaar. Marktberigten. Rotterdam 15 November. Tarwe en Rogge 10 ct., Kanarizaad 25 ct., Schokkers 50 et. lager. Boekweit 10 ct. hooger. Overigens onveranderd. Middelburg 18 November. Do aanvoer nit de buiteneilanden was heden onbeduidend, terwijl die uit Walcheren ook niet groot was. Jarige Wnlcberscbe Tarwe 12.a f 12.25 betaald, met geringe aan bieding. Nieuwe Walchersche Tarwe f 9.60 a f 9,75. Rogge f 7.75 bij partij aangeboden. Bij gerijf werd meerder bedougen Wintcrgarsl met weinig omgang f 6.50 a f 6.75. Zomer dito f 6.a f €.25. Walchersche Wittebooneu genoten weder goede vraag. Houders hielden op f 13.50 en daarboven vast, welke prijs werd ingewilligd, terwijl nog eeu enkel monster tot 13.40 werd afgegeven. Walchersche Bruineboonen met geringe aanbieding vlüg f 13.50 betaald en aan die prijzen gevraagd. Walchersche Paardenboonen bezwaarlijk beneden f 8 los te maken. Walchersche groene Erwten werden in bekende puike köcksoorten to f 9.7» cn daar beneden verhandeld, met goede kooplust. Koolzaad niet getooud, Raapolie f 40.—. Patentolie f 43 Lijuolie f 36.50. per vat.

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 3