GEN. jke Nederland, an door enkele li leening geop. van het inge- ;en inschrijvers e niettemin be langen, als niet atscliappij niet en een jaar, de ren. rijving voor de loomvaart naar nen, waarvoor Ir 7 U pCt. inge- geen ons vooral Nederland zelf laan. ivond hier ter uzen opgevaren eladenmethout. door een zware nken; door het as de equipage d de Spaansche Havana geladen gingen om het issen der lading, t du Noordsche eind naar Koor lid, is gebroken, ukt de Iran sell e pderikstadt naar leeft zich met de komen. lsehe stoomboot stemd naar Lon- Ber naar Neuzen n. Zouaveu-Broe- i plechtige wijze aan velen barer ging in de dag- ids wapeubroe- waren Zouaven 1, Gouda, Slap- Delft, 'silage, Weert, die door te wijze ontvan- er II. Mis in de len der Broeder- n. Na het einde lich naar de ge- dejeuner werd Concordia Felix, t smaak gedeco- Bes avonds eene prijkte een vlag- ises zij had ter ;n schild, waarop n ter linkerzijde ?n schild, dat de 1 Pe/r. II. 18J. 't-nde medaillons, ïiniste veldslagen Bagnarea enz. n door de pause- Lusclijke consul iring verschenen t eere-presidium rd aangeboden; ;ieer P. Willemse, nam nu het woord en schetste in /ouaventaal liet gewicht san dezen feestdag, heette allen •elkoni, die er aan deelnamen, en besloot, met een drie- erf leve Pius! Na hein nam de vice-president, de |IBer ïunijnebreijer, het woord en bracht een heilgroet aan l M. onzen geëerbiedigden Koning. Hij toonde aan dat jj Katholieken altijd pal staan voor het gezag, en zij, waar het ju verdediging geldt van het koningschap, voor niemand wiiken, en even ais de Zouaven gestreden hadden voor de reg- ten des Pauses, zij als één man zonden opstaan, om die, als het „oodig was, van Willem III te verdedigen. Hij besloot met de rakende dichtregelen, die met een driemaal leve Willem III 1 werden toegejuicht: Dien Yorst een dronk, een toast gewijd, O Zonen der Bataven 1 Dien Koning onzen groet gebragt Met hart en ziel, Zouaven Wantwien 'kooit nedrig hulde biê, Geprest door bloei noch banden, Met Pius is het Willem III, Den Vorst der Nederlanden God zij met hem in al zijn doen; Hij sterk, hem in zijn pogen Om 't heil van Volk en Vaderland Bestendig te verhoogen. Moog Willem ons ten Vader zijn, Wij, trouwe Onderzaten, Dan zal God Willem en zijn Ga, 'Oranjestam ons laten. Komt, Broeders! op ons eerste Feest, Op 's Konings heil gedronken, Kil op zijn welvaart en zijn Huis Nog menig glas geschonken... Dan stijg, met onze Broederschap, De beê uit ieders woning: Blijf, God! inet Vorst en Vaderland, Met Neerland en zijn Koning!" 1 Nu werden twee telegrammen van den volgenden inhoud jeschreven en verzonden: Sa Sainteté le Pape Pie IX, Pome. La Société des Zouaves Fidei et Virtute a Rotterdam, cele brant solennellement la glorieuse victoire de Mentana, renou lelie it Votre Sainteté ses sentiment d'amour et de fidélité femels. Le Président, P. Willetnse Aan Z. M. den Koning, 's Rage. De Zouaven-Broederscliap Fidei et Virluti, feestvierend de overwinning bij Mentana herdenkende, brengt op Neêrlands Berken Koning haren heildronk uit in het lokaal Concordia Felix te Rotterdam. De Voorzitter, P. Willemse. Vervolgens werden deaanwezigen verschillende ververscliin- gen aangeboden en door bestuurs- of gewone leden voordrag- ten gehouden over verschillende onderwerpen. Zoo sprak de Secretaris, de heer II. J, Mejer, over het doel der Zouaven- Broederschap, trad in eene vergelijking van deze met deGe- zellen-Vereeniging van den beroemden Kolping en wees er op Boe beiden langs eenigzins verschillende wegen hetzelfde nut Pogen te stichten namelijk verbroedering onder de Katholie ken, aankweeking van gevoel voor godsdienst en recht. De keer II. H. B. Bimieiiwierts hield eene rede over liet scheepje 'Ml Petrus en betoogde aan hoeveel stormen dit reeds had loot gestaan zonder te verzinken, wat hem gronds opleverde om hieruit, zelfs afgezien van de goddelijke belofte, te besluiten, Bet nimmer zal vergaan. De heer Lorreyne hield eene dicli- rajke voordragt getiteld de storm op zee. Tusschen een en Oer werden hcilgroeten gebragt aan verschillende ter verga ring aanwezige personen, en op de eerste plaats aan den er voor de eer, die hij den Zouaven aandeed var. wne Broederschap te verschijnen, nadat hij hen reeds op 11 Pnl zoo welwillend had ontvangen. In gevoelvolle taal beantwoordde de consul deze woorden; hij verzekerde de Broederschap van zijne voortdurende toege negenheid, betuigde zijne bewondering voor de eendragt en echte broederschap, die hij hier luid aangetroffen, en verklaarde meerdere malen ouder de hein zoo dierbare Zouaven te willen verschijnen. Met een warm applaus ontving de vergadering deze woorden, en daarop werd de heer Bellini door de leden van liet Bestuur uitgeleide gedaan. Des avonds wachtte de Broederschap nieuwe feestvreugde. De groote zaal kon de leden met hunne dames niet allen be vatten, zoodat velen zich met een plaats in de aangrenzende zaal moesten vergenoegen. De Voorzitter opende de vergade ring met het verzoek aan den Secretaris om de volgende telegram voor te lezen. Den heer P. Willemse, Concordia Felix Rotterdam. Z. M. den Koning-betuigt de Broederschap Fidei et Virtuti zijnen opregten en hartelijken dank. De Adjudant, Baron Taets van Amerongen. Deze koninklijke onderscheiding maakte den aangenaamsten indruk en werd met levendige toejuichingen begroet. Achtereenvolgens werd nu het programma, dat zich door groote verscheidenheid kenmerkte, afgewerkt. Onderscheidene leden van de Zaugvereeniging ltotte's Mannenkoor hadden hunne belangstelling doen blijken door zich met liet muzie- kale gedeelte des programma's te belasten. Zoo werden ver schillende zangstukken met en zonder orchest met veel smaak uitgevoerd en afgewisseld met ernstige en luimige voordrachten in poësie en prosa. Was de Vergadering over dit alles ten hoogste voldaan, het dramatisch tafereel met zangde overwinning lij Mentana, door den secretaris den heer M. J. Meijer, had eene onbeschrijfelijke uitwerking. Het was dan ook met recht een keurig gelegen heidsstuk. Op den voorgrond van het tooneel stond het insigne van de Zouaven-Broederscliap: het Zilveren kruis met de Ini tialen Z. en B. Op den achtergrond tropheën van Mentana met de nationale klenren, waarboven het pauselijk wapen prijkte. Het kruis was het middelpunt, waarom zich het drama bewoog. Nadat het met een heerlijk lied begroet was, verscheen een burger op het tooneel en smeekte om hulp bij God en bij de nienschen. Ken Zouaaf nadert en vraagt verklaring van dien angstkreet. De burger meldt hem dat men het kruis wil aanran den en omklemt het hartstochtelijk. Nu legt de Zouaaf de lin kerhand op liet kruisen roept de Bataven te hulp. Op zijn kreet: zullen wij dit dulden? komt men alom roepen; neen, bij God, neen! liij gebiedt de Zouaven, die opgekomen zijn, zich te wapenen. Iegelijk hellen de burgers een smeeklied aan en daar op een vreugdelied, als zij de Zouaven strijdvaardig zien. De muziek heft een krijgsmarsch aan; burgers bidden en kermen, een hunner wakkert de Zouaven aan. De Zouaaf-aanvoerder (hij, wiens heldenmoed spreekwoordelijk geworden is, de lieer Lorreyiie) roept met donderende stem: De strijd is heet, 't gevecht verwoed, De grond gedrenkt doorweekt met bloed; Zoover het oog ziet, stapels lijken, Kn nog wil's vijands heir niet wijken; liet vreest 't kanon niet, nog 't musket. Zouaven, draalt niet, 't bajonet Is 't wapen, dat des vijands drommen Van angst en siddring zal verstommen, Steekt op! schroeft aanwant't is daarmee Ge reeds een tal van wond'rcn deê: En nu ook schrik en dood zult spreien. Valt aan! stormt los! en beukt de reien Dier lage telgen van 't verraad Verplet de werkers van het kwaad! De hoorn blaast de looppas. De Zouaaf-aanvoerder schatert over het krijgsveld, terwijl men alom liet geweld van den strijd hoort! Ev' viva Pio Nono! Daar klinkt op eens de kreet: Victoria! en burgers en Zouaven ijlen elkander te geuioet en omhelzen elkaar onder de fanfares der muziek, die nu het Pius- lied accompagneert. Nu valt het gordijn, inaar wordt onundde- lijk weder opgehaald. Aan de eene zijde staan de Zouaven met hunne vlaggen en banieren en beschermen het kruis met hunne bajonetten, aan de andere de burgers in blijde, dankende hou ding, met de armen hoog uitgestrekt; geel en wit bengaalseh vuur verlicht het tooneel. Nogmaals valt het gordijn, en nadat het weder opgehaald is, ziet men het kruis, omwonden met de vaderlandsehe kleuren de Zouaven staan in het geweer aan de regter, de burgers Ier

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 3