ST00100T-MMPP1J. 1860. N°. 354. Zatunlag 6 November. TIe Jaargang. KOMELIJKE NEDERLAND» VLISSINGSGB WEEKBLAD. Nieuwendijk II 110. 101. VLISSINGEN. Adverteatiën getieve men aan den Uitgever in te eenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs vtQ 1—4 regels is ,40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. /'m - -r p\ C' f'fei®?- BUREAU F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, Jes Zaterdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 60 Cents, franco per post 75 Cents. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Wij plaatsen op onze eerste bladzijde eene bekendmaking van de directie der koninklijke Nederlandsche stoomboot-maat schappij, die zicb ten doel stelt, hare ondernemingen van stoom vaart op het buitenland te vermeerderen met eene nieuwe on derneming op Amerika, in verband met de grootsche werken van aanleg voor spoor - en waterweg op het eiland Walcheren. Deze bekendmakingwaaruitons blijkt, dat in weinige dagen de deelneming in de vijfmillioens-leening met een millioen is vermeerderd, zoodat aan de volle leening, waaraan voor eenige dagen nog de helft ontbrak, thans nog slechts anderhalf millioen ontbreken,■iseene logenstraffing van een „men verneemt" uit Rotterdam, waarbij vernomen werd, dat de koninklijke Neder landsche stoomboot-maatschappij, te Amsterdam gevestigd, baar plan tot oprigting eener stoomvaart op Amerika liet varen. Blijkbaar is de gedetailleerde advertentie der maatschappij een zijdelingscli protest teger. de valsche berigten die in Rotterdem werden rondgekraaid, om de onderneming der Nederlandsche maatschappij te dwarsboomen en te doen mislukken, ten einde eene Rotterdamsche er voor in de plaats te schuiven. Gelukkig dat de Nederlandsche maatschappij toont ook zonder Rotter dam haar plan eener stoomvaart op Amerika te kunnen door zetten, althans, de onderneming is op het punt van verwezen lijkt te worden. Moge V'lissingen, dat zooveel belang heeft bij de verwezen lijking der onderneming der Nederlandsche stoomboot-maat schappij, in deze dagen nog meer kracht inspannen, nog meer middelen beramen, om deel te nemen in de nog niet volgetee- kende leaning. Het ware te wensehen, dat nog eenige Vlissiu- gers, die kapitaal hebben, maar levend dood zijn voor al wat het belang van vaderland en stad betreft, eenige duizenden vrucht baar maakten voor hunne eigene welvaart en den bloei hunner stad. Wij meenen op goede gronden, dat de deelneming in Vlissingen bij de burgers nog merkelijk zou vermeerderen, in dien uit de leden van den stedelijken Raad en de Kamer van koophandel eene commissie werd gevormd van Hoeren, die zich de moeite gaven, om voor de burgers, die kleine ofgroote aandeelen wensehen, het expedieeren van gelden en geldswaar den in het belang der onderneming, te vergemakkelijken. Mogt zulke commissie niet worden gevormd, dan meenen wij bij de leden van de kamer van koophandel zooveel sympathie voor de onderneming te hebben opgemerkt, dat deze bereid zal worden gevonden, om iederen burger van Vlissingen, die zich aanmeldt met grooter of kleiner som in de plaatsing hunner gelden behulpzaam te willen zijn. Elk burger van Vlissingen, die dan nog 1000 of/200 beeft te beleggen en vijf en een half ten honderd rente wil ge nieten, zonder zijn kapitaal te wagen en te gelijk wil medewer ken aande opkomst en den bloei van vaderland en stad, vervoe- ge zich met zijn geld bij de Heeren raadsleden of bij Heeren leden van de kamer van koophandel, die zoo ijveren voor de belangen van Vlissingen. De bekendmaking der Nederl. Maatschappij luidt als volgts- De Directie der koninklijke Nederlandsche stoomboot-maatschappij had de eer bij circulaire van 26 October aan heeren inschrijvers op de leening van f 5,000,000 te berigten,.dat de inschrijvingen werden aangenomen. Met het oog op de groote belangstelling, die aan hare plannen tot uitbreiding der Nederlandsche stoomvaart mogt ten deel vallen, meende zij, bij afwijking van wat gewoonlijk geschiedt, in eenige meerdere bijzonderheden te moeten treden over liet resultaat der inschrijving, en zij gaf te kennen, dat er voldoende was ingeschreven om, overeenkomstig de bepalingen van haar prospectus, de restanten der leeuingen van 1862 en 1867 af te lossen en om de gevorderde uitbreiding aan hare bestaande lijnen te geven, niet voldoende om reeds terstond, met zekerheid te kunnen aankondigen, dat de vaart op Amerika kon worden daargesteld. Zij voegde er iutusschen bij, dat zij niet twijfelde of ve.dere plaatsing der obligation zou haar weldra daartoe in staat stellen. Het blijkt haar thans dat die mededeeling door sommigen verkeerd is begrepen en den indruk heeft gemaakt, als zou de maatschappij het plan der vaart op Amerika reeds hebben opgegeven. Tegen deze opvatting meent de directie openlijk te moeten opkomen. Het blijft haar vurigste wensch en haar vast voornemen om de Amerikaansche lijn tot stand te brengen, die ook zij voor Nederland en niet minder voor de deelhebbers in hare maatschappij van het grootste belang beschouwt. Een verdere plaatsing van niet meer dan f I56OO5OOO wordt vereischt om het doel te bereiken. Het feit, dat niettegenstaande de weinig gunstige gesteldheid der beurs, in weinige dagen reeds de helft van het gevraagde kapitaal is bijeengebragt, alsmede deniet onbelangrijke toezeggingen, die haar nog gedaan zijn, geven haar regt om te vtrtrou- fcen, dat ook deze betrekkelijk geringe som binnen nog korten tijd zal gevonden worden. Zij behoeft hier wel niet bij te voegen dat dit in geen geval geschieden zal anders dan tot of boven den prijs der inschrijving. Overtuigd van de deugdelijkheid barer plannen, durft zij op den verderen steun blijven rekenen, zoowel van kapita listen die eene goede geldbelegging zoeken, als vooral ook van hen, die uit sympathie voor een vaderlandse!» belang, hare pogingen tot heden zoo krachtig hebben geschraagd. DE DIRECTIE.

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 1