egravene; welk «-g eleediging voord, ezigen den onlng, apoleon, de bijzon, bestelling zon liij, lieke demonstrate, ndat celt bevel vag luiten in Zwilset. liet. lezen der ang. orgaan van prim ijn dagblad /eft ig geeft. en worden, zondei ard, dat doodgeval, is waar de vrijhei wil, hetzij naar ins van den bloed; ie demonstratie, di; voor liet katholie; lan zon dit artiit c; maar Frankrij! prins Napoleon te oort, die met Saintt te zwelgen. Mei aat gehoord. Mtt en vrijëter zijnde, t blijft hem nog aai er? Wel, hij •noeg, daarmee kit olijven en het laii nst van 94 jeugdij pitein Guilbautti zich, gelijk zoovelt aandel scharen, be ada, zij hebben it langen geen soldij vilden zij een bezoel gr. de Honijfclio.se rdinaal ontving bei harte welkom, gt tegen den avond kardinaal zelf hu n de vrolijkheid et en onder de winkel e voorzien. Zij hai n gevraagd, en dat lij hunne betrekkit honderden begroo bben 800 bediende r evenredigheid. I ertentien geplaatst :n tot een salaris rijk tradities en gevoelen», die eveneens eerbiediging eischen. )|et zal altijd een smartelijk schouwspel blijven als een schitte rend 'vernull zich vrijwillig werpt in de duisternissen van den twijfel en het materialisme en aan zijne lijdgenooten met de her innering aan een bewogen leven het voorbeeld van een sceptisch einde, nalaat. „Ook kunnen wij in die ongodsdienstige manifestatie, welke eekere bladen begroeten als de triomf der vrijheid van gedach ten niet nalaten de zwakheid te betreuren van een verstand, dat'tot aan gene zijde des grafs minder belieerschl werd door overtuiging dan door de zucht naar eene valsche populairiteit." Ken nieuwe wagen van een geheel ander maaksel als de wivler, tnaar van veel nuttiger en veel practischer strekking, is thans weder uitgevonden, en zal, naar het schijnt, zijn voorgan ger begraven. De Amazavent, zoo heet dat. werktuig, zal vour- iaan de renommee hebben van liet snelste, doelmatigste en goedkoopste vervoermiddel te zijn. Het toestel wordt door zamengeperste lucht voortbewogen, kan voorwaarts ett achter waarts rijden en tot zelfs de kleinste bogten maken. Terwijl alle werktuigen voor het vervoer van personen en goederen dit nadeel hebben, dat zij hunne beweegkracht door den arbeid, dien zij voortbrengen, verbruiken, heeft de Amazavent het on berekenbaar groote voordeel, dat zijne beweegkracht toeneemt, naarmate het langer in beweging is. Deze merkwaardige vin ding is de raenschheid verschuldigd aan den heer Chartier van Pauzauges in de Vendeé. Niet de minste toebereidselen worden vereischt, om dit werktuig in beweging te brengen, behalve een weinig gecondenseerde lucht, die in een zeer klein bestek wordt verborgen. Meteen weinig behendigheid zal iedereen van het voertuig gebruik kantten maken comuiissionairis, reizende koop lieden, bakkers, slagers, enz. De gemeenteraden zullen er hun korps straatvegers van kunnen voorzien, die met eene ongeloof lijke snelheid en groote besparing van onkosten hun werk zullen hebben voltooid Engeland. Zaterdag jl. is te Londen ui'spraak gedaan in de ge ruchtmakende zaak van de European Assurance Company. De vice-kanselier, regter in handelszaken, heeft, het aanzoek om die groote assurantiemaatschappij in staat van faillisse ment te verklaren, hetwelk door sommige aandeelhouders tegen haar bestuur was ingebragt, afgewezen, zijnde het niet gebleken dat de maatschappij eenigen schuldeischor zonder betaling had weggezonden, of buiten slaat zou zijn out met hare tegenwoordige middelen aan hare tegenwoordige ver- bindtenissen te voldoen. Hierbij deed de regter sterk uit komen dat het volle kapitaal, waarvoor de aandeelhouders hadden ingeschreven, onder de beschikbare middelen moest gerekend worden, hoewel het nog slechts ten deele gestort was. De toekomst der mafltfebappij, zoo zij hare verbindte- nissen uitbreidde, de eerlijkheid en doelmatigheid van haar bestuur, kortom, de vraag of zij vertrouwen verdiende, wa ren punten, die de regter verklaarde niet te beoordeelen te hebben. De uitspraak heeft genoegen aan het publiek ge daan, daar de aanval op de European eene poging scheen om eene niet insolvente maatschappij insolvent te maken, welke pogingen thans in Engeland niet onder de zeld- ii vftuv viiwiiv JII j neer de proviDCiet zaam|,e()en worden irerekend. •en, de patroons zit an pater Hyacintkj tin beleefde bvwoi oelen des docters tl icinthe zeer geschil], te brengen, niet et leid heeft, dat vet? 'an de Karmelieter vijfelingen, waarde® :n van een overgai; van betamelijkheid nebben, beeft ons indruk te spreke! Saint-Beuve op ben. rouwelijk zijn uit?1 n is Loven het g11 voltrokken fetn i r bi staal) in 1" raï' Dezer dagen is, door middel van den Franschen transat- lantischen telegraafkabel, een berigt uit Amerika naar Europa overgebragt, houdende dat twee Noord-Amerikaansche bladen mededeelden, dat het huis Rothschild aangeboden bad om aan de regering der Vereenigde Staten, tegen 4 pet., genoeg geld te leenen, om de geheele staatsschuld te likwideren. De Londen- sche Globe zegt, dat de Fransche kabel voor dit berigt aanspra kelijk is, en voegt daarbij het volgende: „Natuurlijk nemen wij een zoo belangrijk gerucht niet aan op het geringe gezag, waarmede het tot ons gekomen is. Toch zou hel waar kunnen wijn, en indien liet aanbod gedaan is, zou bet nog niet noodzake lijk eene dwaasheid van den president Grant zijn geweest, indien hij het had aangenomen, liet zou de zaken ontzaggelijk ver eenvoudigen, en de regering van vrij wat moeijelijklteden ont- hefl'en. Doch laat ons wel bedenken, dat de Atnerikaansche beurs tegenwoordig door de allerwanhopigste en alleronveraut woordelijkste zwendclarrcn wordt bewogen, en dat dit gerucht welligt niet anders is dan een deel van een of anelcr schandelijk opzet om, in het belat g van dezen of ge nen, een oogenblikke- l'jken invloed op de fondsen uit te oefenen:" Ken lieden ont vangen telegram uit New-York meldt dan ook dat president Grimt, verklaart geen onderhoud met Hothsehilds gcmagligde gehuil te hebben. Duitschland. De Edinburgh Review voor October levert de volgende karakterschets van Gra f Bismarck Voor een waarlijk groot staatsman houden we hem niet, of schoon hij ontwijfelbaar schitterende talenten bezit; hij is veel eer een volleerd diplomaat en onderhandelaar. Niemand verstaat beter de kunst om de harten te winnen van hen die hij noodig heeft; niemand weet beter op het juiste oogenblik zijn slag te slaan, en te wachten wanneer 't getij hem tegenloopt. Zijn per oonlijke moed is zeer groot, zoowel ligchamelijk als zedelijk; hij deinst voor geen bezwaren terug als 't er op aankomt zijn doel te bereiken. Sierlijke welsprekendheid is hem niet eigen, doch zijne redevoeringen munten uit door uitdrukking en bon dige betoogkracht. Hij is een aangenaam tnensch in gezelschap; geestig, luimig, schitterend in het gesprek. Zijn particulier leven is onberispelijk; ook kan men hem niet beschuldigen van zijn hooge positie ooit tot geldelijke doeleinden te hebben mis bruik gemaakt. Het kau dus wel niet anders, of zulke hoeda nigheden, gepaard aan een ijzeren wil en een onwrikbaar zelf vertrouwen, inoeterf hem tot groote dingen in staat stellen. Doch tegenover den glans dier deugden staat een schaduwzijde. Zijne eerzucht willen we hem nietten kwade duiden: een man als hij moet wel eerzuchtig wezen. Maar dat hij zich door die eer zucht zóóver laat verleiden van de belangen des vaderlands ten otter te brengen aan zijn persoonlijke grootheid is erger. Alles is persoonlijk bij nem zijne individualiteit staat voorop in al zijn doen en laten; hij vergeet nooit een beleediging, een geringach'ing; en wie hem in liet minste gekrenkt heeft, ver volgt hij met onverzoenlijke rancune. Vaak ontaardt zijn wils kracht in onzinnige hoofdigheid. Zijne ondergeschikten vree zen hem, doch liefhebbeu (loet hem niemand. Ziet hij zich in 't naauw gebragt, dan zwelt zijn moed tot de wanhopige roeke loosheid van den speler, die zijn laatste goudstuk op de groene tafel werpt. Hij kan met bewonderenswaardige stoutheid liegen, en even rondweg de waarheid spreken, wanneer hij weet dat men Item toch niet gelooft. Ais een geoefend comediant speelt hij elke rol even gemakkelijk. Hij weet hoe hij zijne collega's door geveinsde vereering kan vleijen; en terwijl deze zich door zijne welwillendheid verheerlijkt gevoelen, lacht hij in zijn vuist om de dwazen die zijne sehoone woorden voor klinkende munt opnemen. Voor de menschheid in het algemeen koestert hij de diepste verachting; hij haat onafhankelijkheid in anderen. Eu er bestaan weinig pershuen of zaken, voor welke hij niet medelijdend glimlagchend de schouders ophaalt." V olgens berigten uit Eonstautinopel in de Triester Zeitung bestaat thans tusschen de Oosteurijksche en de Britscbe legatie bij de Porte een geschil, welks oplossing met spanning te ge- moet wordt gezien. Op de werf van den heer Sardi, een Dalma- liër, te Bujukdere, lag, na voltooide kalfating, de Engelsche stoomboot Thomas Inordory, kapt. Richard Bainston. De Scheeps bouwmeester en de kapiteiu konden het niet eens wordeu over de som voor den arbeid te betalen; Sardi verbood dientenge volge het van stapel loopen, en de kapitein protesteerde tegen dit verbod bij de Engelsche reglbauk in den namiddag van 26 September jl. Maar reeds in den nacht van dien dag verscheen de Engelsche kapitein meteen sleepboot voor de werf en trachtte het stoomschip van stapel te halen. De poging was vruchteloos en veroorzaakte eenige schade aan de werf. De Oosteurijksche gezant werd van deze daad van geweld onderrigt en men ver zocht hem vergoeding der schade. Den 27 's avonds kwamen op nieuw twee sleepbooten, onder Engelsche vlag, voor de werf om het stoomschip met geweld weg te halen. De kommandant der Turksche policiewacht begaf zich tot den Engelschen consul, met verzoek onverwijld maatregelen te nemen om het te beletten, daar hij (de Turksche ambtenaar) niet tegen de Engelsche durf de handelen. In den morgen van den 28 begaven zich de con suls van Groot-Bcittaunië en Oostenrijk ter plaatseen bragtzn een schikking tot stand, liet gekalfate schip werd uitgeleverd, nadat de kapitein een burgtogt had gestort, in afwachting van het later vast te stellen bedrag der rekening van den heer Sardi. Deze echter verlangt bovendien vergoeding van de aan zijne werf loegcbragle schade t-u genoegdoening over de daad van geweld, waarvan hij hel otter was, en hierin er wordt nut ouder- haudeld. J3elgie, Dezer dagen hoedde een jeugdige dienstmaagd van het kasteel Vllle Josse (in de Belgische provincie Namen) het vee aan den oever van een groolcp vijver; plotseling zag zij een voorwerp schitterende als goud in de zonnestralen. De herderin

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 3