den wensch der derheden mede ischen 12 en 2, sen, in de werk- ikenhouten deur i'ijze der Noord- •en afstand, bin- essen spelen waa t soldaten den Idigd beeft, ten daarin ook zon olgens de popn- atten te vinden, ekomen dan een ot genoegen van hten visoh opge- eteekenden brief n beloofd wordt, jen, hij op vree- ikkige oude man andigd. op zijn jacht Ian Glasgow naar ,-eek in Engeland er te komen dan de man, wien i, bevindt zicll fechap Wexford, -niet. ïe Ennis- tboden adres ge- (der aan Ierland bij zelf is ver- 700r de getrouw- l'/.us-Christus, en Jloof. Na vervol- lorden en den hel* orde, de chvis' rd, ging hij ge' oor de katholieke s der li. Maagd eroordeeling l'er naam in de anna- laatste meester- an een algemeen mts hebben en de Pausschap. Zij. beweren dat he' tegen troon» ndingen va" geloof te verat- .cbouders medelij ijanden onzer k ten doel heeft, menscb gesclio» higen schat van tie ketterij aan de n schoot teres erken op te |ze, waarin zoovel®', en. volking me' ?ecSl beantwoording v>' aandacht der wet rsche landkwes» zijne oorspelhttS nr bij in de jongt" •n ziet van ue m«» an de Katholiek Lsuezindheitl,zrl heet acht, is e!i pogingen- M iige misdaad ecM |en te slruoue». jalsche vrienden en verraders der lersche zaak te brandmer ken; door onze eiscliett op regtvaardigheid te grondvesten eu de vettige retrten van andere klassen niet te schenden, zijn wij Beker, dat de dag niet verre is, waarop de weldaden van den vrede in Ierland welig zullen bloeijen. Dan, besluit de kar dinaal, kunnen de ouders hnnne kinderen naar de leer hunner eigene kerk laten opvoeden, en zullen zij niet ge dwongen zijn hen naar de onkatholieke scholen en colle- gjën van Engeland te zenden en hen in gevaar te brengen, verderfelijke leeringen in te ademen of met onverschilligheid in godsdienst, de grootste van alle kwalen, te worden besmet. De ter aarde bestelling van den fenian Martin die onlangs door het omvallen van een huurrijtuig het leven verloor, en tengevolge van zijne gelijkenis op den beruchten hoofdman der fenians Kelly, de held van den dag werd gaf aanleiding toteene demonstratie op groote schaal. Tien duizenden bewo gen zich Donderdag in den vroegen ochtend door de Londen- sche straten, om valt die begrafenisplechtigheid getuige te zijn. Depolicie had eene moeilijke taak te vervullen; doch niemand had medelijden met haar, aangezien zij zich zeiven den last op den hals bad gehaald, daar zij louter op een vermoeden mede deelde een goede vangst te hebben gedaan. Ongeveer 40,000 personen sloten zich bij den lijkstoet aan, doch in strijd met de geruchten, liep alles rustig af. De bladen spotten zeer terecht met de opgewondenheid van het publiek, nu het zich tot zulk een manifestatie liet verleiden, allen omdat de overledene op „Kelly" geleek. In Engeland is onlangs door den bekenden lieer Barrett eene voorlezing gehouden, waarin aan den Oranje-Vrijstaat en diens bewoners meer recht wordt gedaan, dan gewoonlijk door Engelsche schrijvers geschiedt. De Friend, die een groot ge deelte van die voorlezing overneemt, levert ook een hoofdartikel daaromtrent, waarvan het slot aldus luidt: „De sukkelende en langzaam werkende \fricaansehe boer is, wees er verzekerd van, de eenige die in dezen Staat, of in Zuid-Africa in 't algemeen, geld maakt met de boerderij. Wij zeiven konden onderscheidene voorbeelden aanwijzen van Africaansche boeren, niet vele mijlen van deze stad af, die sedert wij met hen bekend zijn geworden, in de wereld vooruitgekomen zijn van niets, of genoegzaam niets, tot eene positie, indien ai niet van rijkdom, dan toch voor dit land tot eene positie van welvaart, gedurende hel overige van bun leven. Wij gelooven dat de heer Barrett de magt der Hol landers aanmerkelijk veelte laag schat, aangezien zij, hoewel weinig in getal zijnde en velen hunner niet in ruime wereldlijke omstandigheden verkeerende, een aanmerkelijken grooten poli- tieken invloed uitoefenen, gelijk de jongste gebeurtenissen over vloedig hebben aangetoond. Wij stemmen volmondig toe, dat de Africaansche boereu geen nieuwen aanvoer uit Holland verlangen doch dan moet men in de gedachten houden, dat het tegenwoor dige regeeringstelsel niet best zonder hen kan worden voortge zet, Misschien zijn er geen honderd geboren Hollanders in den geheelen Staat, en wanneer dit in aanmerking word genomen, dan moet men erkennen dat zij, voor zulk een gering aantal veel hebben uitgericht. De Hollanders zijn volhardend en eendrach tig; zij spreken en schrijven de taal van liet land, en zijn over 't geheel uitnemend geschikt om te werken op het gevoel en de antipathie» der boeren, en aldus voeren zij hunne politieke plannen uit." 1 >vtitst:lilrvn<l. De Gazette de Moscou deelt de volgende opgaven mede omtrent den financieelen toestand van Rusland: De staatsschuld beliep, in het begin dezes jaars, 1.586 milli- oen roebels; het cijfer der inkomsten bedroeg 27 pet. van de staatsschuld eene niet ongunstige verhouding, want, behalve voor Pruissen, waar zij 40 pet. aanwijst, is zij voor Rusland liooger dan voor Frankrijk, Oostenrijk en Engeland, die aan inkomsten slechts van 10 tot 16 pet. hunner schuld ontvangen, Het ministerie te St. Petersburg schijnt eindelijk ook inge zien te hebben, hoe onbillijk het wezen zon, de Duitsche profes soren en docenten aan de boogeschool te Warschau, die voor alsnog de Russische laai niet machtig zijn, uit hunne betrek kingen te ontslaan. Thans is er een besluit uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt, dat de bedoelde leeraren ook in liet ver volg nog voordrachten in het Duifsch zullen mogen houden; doch hun is tevens een belangrijke tractementsverhooging toe gezegd, zoodra zij zich van de Russische taal zullen bedienen. Jn de augshnrgsche Allgemeine Zeitung komt voor een brief tan baron van Maltzan uit Tripolis, over den dood van freule Tinne. In dat schrijven worden de reeds medegedeelde bijzonderheden bevestigd en eenige nog onhekeude daaraan toegevoegd. Voor de begrafenis der moedige dame en van hare twee vermoorde dienaren is gezorgd geworden. De overheids personen te Mursuk en de vrienden der overledene zonden een karavaan met drie doodkisten naar Birguig, waar de ongeluk kige slagtoffers begraven liggen. De verschrikkelijke moord was te Birguig gepleegd. Eenige der aan de misdaad medeplig- tige Arabieren van den stam der Vlad-Kossen, zijn reeds in handen van de Turksehe overheid te Mursuk geraakt. De on rustige toestand des lands, ten zuiden van Mursuk, schijnt ook dr. Nachtigal, die weldra uitTibesti terug verwacht wordt, met gevaar te dreigen. De Arabische roofstammen van den Ulad- Sliman, en die uit het, gebied der Tibbu-Reschade hebben zich zelfs in den jongstverloopen tijd in de omstreken van Mursuk laten zien en zijn misschien voornemens den reiziger den weg te versperren. De prachtige geschenken, welke freuje Tinne voor den sultan van Burijn had bestemd en waarmede zij die van den koning van Pruissen dacht te overvleugelen, moeten nu te Tri polis in openbare veiling gebragt worden, en zuilen waarschijn lijk voor spotprijzen worden verkocht, gelijk eenige jaren ge leden insgelijks het geval is geweest met de zeer aanzienlijke en kostbare voorwerpen van een Pruissischen reiziger, wijlen baron von Krafft. Spanje. De berigten omtrent den opstand der republikeinen zijn van den ernstigsten aard. De regeering heeft een schrikbewind ingevoerd, en de opstandelingen vernielen en vermoorden wat zij ontmoeten. Het is een ware verdelgingsoorlog. Te Sarra- gossa hebben de republikeinen 22 uren lang gestreden, en de regeringstroepen hebben de barricades met uiterste moeite slechts kunnen bemagtigen. Er zijn zooveel dooden en gewon den gevallen, dat het getal er van niet schijnt te durven worden opgegeven. Wij hebben de provinciën reeds genoemd, waar de republiek geproclameerd is; overal staan benden van 2 a 3000 man, die, als zij zich te zwak gevoelen, bij bet naderen van regerings troepen in allerijl de vlugt nemen in de bergen, en als ze ver dwenen zijn, weder te voorschijn komen. Half Spanje is in staat van beleg verklaard, maar dit kan de vreeselijke slagting niet beletten, die overal wordt aangerigt. De troepen durven de ste den niet verlaten oin bet platte land te beschermen, daar zij be vreesd zijn dat men in hare afwezigheid barricades opwerpt. Zoo worden b. v. de omstreken van Cadix geblakerd en uitgemoord, en de troepeu in de stad moeten het aanzien, daar zij zich niet buiten de muren durven begeven. Maar behalve met hunne afschuwelijke verwoestingen vallen de republikeinen de regering nog op andere wijze aan, namelijk door het verspreiden van vliegende blaadjes, die roof en moord prediken. Daarin bedreigen zij de ministers met den dood en niet alleen hen, maar allen die niet willen medewerken tot ves tiging der republiek. Zij verklaren het openlijk dat zij den toe stand van 1793 willen te voorschijn roepen, gelijk duidelijk blijkt uit een blaadje, dat zij in Madrid verspreiden, en waarvan de inhoud luidt als volgt: ,/Het uur der geregtigheid beeft geslagenbet oogenblik is voor het volk gekomen om zijne stem te doen hooren, om von nis te vellen. De regtbank van het volk doet uitspraak, en van hare vonnissen is geen beroep. Wee den afvalligen en verraders! De regtbank van het volk zal onverbiddelijk zijn in hare con- stitutioneele handelingen. Zij zal de beginselen van 93 en 48 in al hun omvang doen uitvoeren. „Weldra zullen wij de maatschappij op de vaste grondslagen en van het regt kunnen doen rusten. „Gij, mannen zonder schaamte en zonder geweten: slaafsclte navolgers der reactionaire en schandelijke politiekderNarvaez's, Gonzales Bravo's en Morfori's; oorzaken of medepligtigen van alle staatkundige ongeregtigheden, van alle sociale misdaden, die van 1837 tot heden ten dage gepleegd zijn, moordenaars on der het huichelachtige masker der vrijheid, ongestrafte mitrail leurs onzer broeders te Cadix, Malaga, Xeres en Barcelona, verraders der September-revolutie, verwoesters van den laiiri- boinv, van de nijverheid en van den den handel der Spnansche natie, sluit de patriotten in de kerkers op, schorst de constitu- tioneele waarborgen, verdubbelt uwe satanische woede, haast u met hetgeen hij nog te doen hebt, want weet, de regtbank van het volk heeft reeds het volgende besluit genomen „Al diegenen zullen behoorlijk beloond worden, die, als 't unr voor het volk zal gekomen zijn, de tegenwoordige ministers ui hunne medeplichtigen aan de regtbank van het volk zullen overleveren. „Ieder Spaanscli burger is belast met de uitvoering vati dit besluit.

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 3