BMTENLANDSCDE TIJDINGEN. naar Engeland overgebragt, om aldaar van nieuwe tuigaadje te worden voorzien. Zondag is alhier binnengekomen en in het dok gebragt de Noordsche brik Normandie kapt. Petterson, komende van Sundsval bestemd naar Caën. Dit schip «as in zee, met dik weder, in aanzeiling gekomen met een Noordsche bark, de schok was zoo hevig dat het vóórschip der Normavaie geheel werd ingedrukt en van boven tot onder gespleten, hierdoor raakte het schip geheel vol water en dreef alleen op de lading hout. Van de bark heeft men daarna niets meer gezien. De bark Fannij Saalfeld is in het droogdok gehaald om van nieuw koper voorzien te worden. In verband met den diensttijd der omliggende kantoren is, te rekenen van den 10, de beperkte Zondagdienst der rijks- telegraafkantoren te Goes en Zierikzee gewijzigd en uitgebreid. Ha ge Aanstaanden Woensdag vieren Evert Koos, doofstom, oud 81 jaren, van beroep schoenmaker, wonende te Scheveningen in de Weststraat, en Kniertje Toet, oud 73 jaren hunne vijftigjarige echtvereeniging. Uit dien echt zijn gebo ren vijf kinderen, drie zoons en twee dochters, die allen ge huwd en te zamen met 29 kinderen gezegend z:jti. Kampen 11 October. Gisteren middag viel een kind in den Burgwal. De burgemeester, de heer mr. S. II. de la Sablonnière, toevallig er op aankomende en het gevaar be merkende (het kind was reeds zinkende) begaf zich geheel ge kleed te water en had het geluk het kind van een anders wis sen dood te redden en aan de bedroefde ouders behouden terug te geven. Oosthrargf 13 October. Ter heden alhier ge houden varkensinarkt waren te koop 81 stuks, die tot verlaagde prijzen werden afgedaan. Frankrijk; Keizer Napoleon III en zijn zoon bevinden zich thans te Compiègne. Hunne aankomst aldaar, Maandag namiddag ten 3 ure, wordt heden door het Journal officiel wereldkundig ge maakt. Behalve deze tijding zijn de berigten uit Parijs niet be langrijk. In een telegram melden wij reeds gisteren, dat eergis teren avond te Belleville op nieuw eene bijeenkomst gehouden is, en dat de overheid eeltige maatregelen van voorzorg genomen had doch geene ongeregeldheden zijn voorgevallen. Ook uit Aubin wordt gemeld, dat de ontevreden mijnwerkers overal den arbeid hervat hebben. Met betrekking tot het groote vraag stuk van den dag: zal den 26 October Parijs toch nog het loo- neel zijn eener manifestatie? is het mogelijk dat de llappel, het radicale orgaan dat zich ten sterkste voor zulk eene handeling verklaard heeft, thans de onmogelijkheid der voorgenomen demonstratie erkent, op grond dat de leden der linkerzijde het niet meer eens zijn. Voorts is aangaande deze zaak nog mede te deelen wat zij op den 26 October denken te doen. Naar het oordeel van de France en het Journal nes Bébats zou de Fransche regering verstandig handelen, indien zij, nu de oppositie van de demonstratie op 26 October afziet, harerzijds terugkome van haar besluit, den 29 November de wetgevende zitting te doen hervatten, en tegen een vroeger tijdstip het Wet gevend Ligchaam bijeenroepe; onder zulke omstandigheden toch kan zij niet beschuldigd worden toe te geven aan een op haar uitgeoefende pressie. „Wanneer," zoo spreekt het tweede der genoemde bladen, „bij een binnen eenige dagen af te kon- digen decreet het Wetgevend Ligchaatn zou worden bijeenge roepen vroeger dan 29 November, dan zouden de rrgering en de oppositie toonen dat zij weten hare gevoeligheid ten offer te brengen aan het openbare welzijn, en dat men in Frankrijk even bekwaam is als ill Engeland, om een gevaarlijk conflict door wederzijdscli toegeven te vermijden. Het heeft ons zeer verheugd te zien dat de oppositie in de laatstverloopen dagen een bewijs van verstand en van politieken geest gegeven beeft. Wij zouden om niet. te zeggen verwonderd maar toch zeer bevredigj zijn, wanneer de regering van baren kant ook zulk een blijk van gematigheid en van gezond verstand gave, door de aanneming van een transactie welke door hare vernuftigste raadsmannen wordt voorgesteld." De Spnansche Cortes hebben, nadat zij de regering tot schor sing der constitutionele waarborgen hadden geinagtigd, en de minderheid de vergaderzaal hadden zien verlaten, hunne beraad slagingen voortgezet maar de behandeling van vraagstukken vnu politiek gewigt vermeden. Zaturdag jl. hebben zij een voorste! van een lid, strekkende lot verpachting van de heffing der in- en uitgaande regten, behandeld en naar den wensch der regering verworpen. De Moniteur deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent de zaak van Traupman: Dikwijls sloot hij zich, des 's namiddags tusschen 12 en 2 het uur van etenstijd voor de arbeidende klassen, in de werk plaats van zijn vader op. Hij had daar op een eikenhouten deur een cirkel getrokken, en vermaakte zich, op de wijze der Noord- Amerikaansche wilden, met zijn mes, van zekeren afstand, bin nen den cirkel in het hout te werpen. Met messen spelen was dus reeds het lievelingsspel zijner jongens jaren. Uit. Cernay schrijft men, dat een detachement soldaten den kolk Sant-Fridelloch of Dandstrassloch geledigd heeft, ten einde te onderzoeken of het lijk van Jan Kinck daarin ook zon gevonden worden. Men hoopte in de diepte, volgens de popn- laire overlevering, ook rijtuigen en allerlei schatten te vinden. Per slot van rekening is niets voor den dag gekomen dan een massa modder, uit welken de soldaten, tot groot genoegen van een hoop toeschouwers een 8 of 10 pond slechten visch opge schept hebben. Traupmann's vader beeft op nieuw een ongeteekenden brief ontvangen, gedateerd urt Marseille, waarin hem beloofd wordt, dat, zoo zijn zoon op bet schavot mocht omkomen, hij op vree- selijke wijze zal gewroken worden. De ongelukkige oude man beeft den brief dadelijk aan de autoriteit overhandigd. Engeland. De heer Lamond, die den 25 April jl. op zijn jacht metende 103 ton en bemand met 21 koppen, van Glasgow naar de Noordpool was vertrokken, is in de vorige week in Engeland teruggekomen; hij is door drijfijs belet verder te komen dan den tachtigsten graad noorderbreedte. De onvermoeide p;elaat, kardinaal Cullen, de man, wien de Orangisten eeuwigen baat gezworen hebben, bevindt zich thans te Johnston Castle, in het Iersclie graafschap Wexford, waar hij bij den graaf Granard gastvrijheid geniet. Te Ennis- cortliy heeft de kardinaal op een hem aangeboden adres ge antwoord, dat alle gunsten, welke den II. Vader aan Ierland heeft verleend, en de waardigheid, waartoe hij zelf is ver heven, een blijk waren van erkentelijkheid voor de getrouw heid der Ieren aan den Stedehouder van Jezus-Ohristus, en voor hunne gehechtheid aan liet katholiek geloof. Na vervol gens lof te hebben toegezwaaid aan de vele deugden en den hel denmoed, waarmede Pius IX de maatschappelijke orde, de chris telijke vrijheid en de godsdienst heeft verdedigd, ging hij ge noegzaam in de volgende termen voort Het leerstuk, zegt hij, waarbij Pius IX de voor de katholieke wereld zoo troostvolle Onbevlekte Ontvangenis der H. Maagil heeft verkondigd, en de vele decreten van veroordeeling tier dwalingen van den modernen tijd, hebben zijn naam in de anna len der Kerk reeds onsterfelijk gemaakt. Het laatste meester- sta waaraan hij werkt, is de bijeenroeping van een algemeen Concilie, dat weldra onder zijne leiding zal plaats hebben en de kroon zal zetten op de roemrijke daden van zijn Pausschap. Zij, die tegen Paus en Kerk schreeuwen, mogen beweren dat liet Concilie niets minder is dan eene zamenzwering tegen troor.en en vorsten, en eene poging om dwaze uitvindingen van het menschelijk bijgeloof met den stempel van het geloof te verze gelen; wij, Katholieken, zegt hij, halen de schouders medelij dend op bij die zwakke argumenten van de vijanden onzer k godsdienst. Wij weten, dat het Concilie slechts ten doel heef, de waarheden door onzen Zaligmaker aan den mensch geschon ken te bekrachtigen, ongeschonden den heiligen schat van de goddelijke naarheid te behouden, hen die de ketterij aan d'| Kerk heeft ontrukt, uit te noodigen in haren schoot terug keeren, en door kerkelijke tucht nieuwe bolwerken op te wet'I pen tegen liet ongeloof en het godsdienstlooze, waarin zoovelt| sekten in bijna alle landen thans zijn verzonken. Te Wexford, waar de kardinaal door de bevolking met geest-I drift werd ontvangen, zinspeelde hij in zijne beantwoording v»| een adres, op de maatregelen, die weldra de aandacht der wet geving zullen trekken in verband met de fersche landkwestie- De kardinaal meent niet voorbarig te zijn in zijne voorspelling lat de toekomst voor Ierland schoon is, daar hij in de jongs" bekrachtiging der Iersche kerkwet een streven ziet van deni-m- nen, die het bestuur in handen hebben, om aan de Katholiek^ van Ierland regt te laten wedervaren. De eensgezindheid, ze1® die thans tusschen onze medeburgers heeischt, is ff' zekere waarborg voor het welslagen onzer pogingen. I'1"'1 eensgezind te blijven en hen, die ziclt aan eenige misdaad scM dig maliën of het zaad der tweedragt trachiet) te slrooueu,

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 2