en in de Morgue van geest en het. Imeiide. juweel te hebben •ouw Kinck bail kkige moet inder- van zij zich voor door Traupmann regterhand bad rem als volgt ver let de moeder bel ;edood omdat zij ;n zagen. De drie r niet wist water men besloot der- lorgue mogt het in de gevangenis voor haar worden k waren genomen ugst te bereiden, et publiek weder in bet 116tel'ii gheden gepleegd, te kennen, heeft jfd. Men ODder- eeselijke misdaad ichrijft bet /aar gearresteerd, die Pantin gehouden arrestatie geleid, nde tot de water de reu Royale, om ner schepen wei- vele lieden, wier elaatdadelijk be- dat hij vreemde- pieren te toonen' en in Frankrijk angesprokeue op werd. Zijne on- gij dus ver- ewijzen, dan zult eraal te volgen." eer meester; hij te vergeefs. Da parket over. Op ngehoudene van ruik om aan den ringt op een vlot 1 zich te verdrin- bij de hand om Te nauwernood •or dezen persooi) el sprong geheel rnemen zag mis tte hem met ziel de kracht en erijdelen. De on- hem meester was de gearresteerde Toen men hem bij hem, die hij gen. Uit de vet- e Traupmann of rancs aan geld en jasthuis vervoerd, wordt bewaakt, bevaar verdwenen iin die zijn gelaat cht te verbergen, iek en geeft eene middellijk verboot de groote nieuws- om hem te zien, noodig heeft ge' Ttanpmann of Tropmann is van middelbare gestalte, doch zeer goed geproportioneerd. Hij schijnt ongeveer twintig jaar oud te wezen. Zijne pbysionomie kan bepaald schoon genoemd worden. Onder het linker oor heeft bij eene wond van ongeveer drie centimeter lengte; ook zijne band is op verschillende plaatsen gewond en gekrabd. Traupman of Tropmann heeft ge weigerd den regter van instructie het minste antwoord te geven. Volgens het blad le Havre, had Traupmann of Tropmann zich reeds geïnformeerd op welke wijze bij het best naar Amerika kon ontkomen. Het berigt, eergisteren per telegraaf gezonden, als zou de vader ook reeds gevat zijn, is nog niet bevestigd. Wel zijn er te Parijs geruchten in omloop, dat men den vader op bet spoor is; men onderstelt echter dat hij naar België is gevlugt. Sommige parijsehe bladen deelen den platten grond van de plaats mede, waar de misdaad is gepleegdandere geven de por tretten van de slagtoffers. De Figaro berigt, dat er 30,000 exemplaren meer van dit blad gedrukt worden, dan in den regel het geval is. De oplaag der overige bladen is mede aanzienlijk toegenomen. De bisschop van Orleans, Mgr. Dupanloup, heeft aan pater Hyacinthe een brief geschreven, die, gelijk de brief van den karmeliet, in de dagbladen wordt gsvonden, en waarvan bier de hoofdzakelijke inhoud volgt: „Waarde broederl „Zoodra men mij uit Parijs berigtte welk een grove feil gij zoudt begaan, heb ik terstónd in den nacht uw vriend en medeleerling afgezonden om u, zoo mogelijk, terug te houden. Het was te laat; de ergernis was reeds gegeven. Mij blijft niets over dan God te bidden en u te smeeken niet voort te gaan naar den afgrond, voor uw beneveld oog verborgen. „Gij hebt geleden, ik weet het; maar Lacordaire en Ravig- nan hebben, ik weet bet, meer geleden dan gij, en zij zijn des te hooger gestegen in het geduld en in de kracht, uit liefde tot de Kerk. „Ik wil hopen en ik hoop, dat het slechts eene kortstondige afdwaling is. Kom onder ons terug. Schenk der katholieke wereld aldus een groot voorbeeld na baar grootelijks te hebben bedroefd. Ga u werpen aan de voeten des H. Vaders, die u de rust des gewetens en de eer van uw bestaan zal hergeven. „Ontvang van hem, die uw bisschop was en nooit zal ophou den nwe ziel te beminnen, dezen raad en dit blijk van eene ware en godsdienstige toegenegenheid. „t Felix „Bisschop van Orleans." De Adige meldt als een aardigen zamenloop van omstan digheden, dat bij eene der spiegelgevechten, dezer dagen in bet kamp van Verora gehouden, het tweede regiment grenadiers zich juist in dezelfde stelling bevond als op den voor de Itali- aansche wapenen zoo rainpspoedigen dag, die de nederlaag bij Custozza bescheen. De sergeant Roncisvalle, die toenmaals, Junij 1866, korporaal was bij het genoemde regiment, herin nerde zich zeer goed de plaats, die hij gedurende den slag bij Custozza bad bezet, en zich bukkende naar een stuk metaal, dat hem van onder het gras toeglinsterde, raapte bij het gevest en een brok van den sabel op, die door hem gedurende dien aan treurige herinneringen zoo rijken dag veiloren was. llij her kende bei wapen aan het nummer, dat nog niet was afgesleten. Engeland. Lord Clarendon, Engelands minister van buitenlandsche zaken, is naauwelijks van zijn reis naar het vasteland in zijn vaderland teruggekeerd, of hij heeft op een banket te Water ford den indruk medegedeeld, dien hij ontvangen heeft van de personen, waarmede hij in aanraking is gekomen en die invloed uitoefenen op het lot van Europa. (Zoo als men weet, heeft de Engelsche minister ook eene audiëntie gehad hij den keizer der Pranschen.) Die invloed, zeide lord Clarendon, was zoo gunstig mogelijk. Immers is liet thans zijne overtuiging, dat sedert den oorlog tusschen Pruissen en Oostenrijk in 1866, de uit- zigten op het behoud des vredes nooit beier zijn geweest. Zulk eene verklaring van een Engelschen minister heeft ongetwij feld hare beteekenis, en lord Clarendon verdient dank, dat hij z;ch gehaast- heeft die openlijk af te leggen. Van eene regee- r'ng, wier staatkunde zoo weinig geheimzinnig is als de Engel- eclie, kan men alleen dergelijke verklaringen in liet openbaar verwachten. Onder het hoofd: „Lord Clarendons bezoek te Parijs wridt de Daily News het volgende: „Onze Parijsehe correspondent berigt van jl. Zaturdag avond „„Ik mag bij de alles overwegende belangstelling in de Pantin-moorden niet verzuimen een politiek nieuws te berigten, dat van groot belang is, wanneer het waarheid bevat, zoo als ik geloof dat het geval is, altijd met voorbehoud wat de onnaauw- keurigheden betreft, waarvan de mededeelingen van diploma tieke geheimen onvermijdelijk vergezeld gaan. Ik verneem dat lord Clarendon eene zending volbragt heeft, toen hij onlangs een bezoek te St.-Cloud aflegde. Het uitzigt van Napoleon's dood, die eenige weken geleden door ieder als eene waarschijn lijk nabij zijnde gebeurtenis beschouwd werd, gaf aanleiding dat de groote mogendheden de mogelijke gevolgen daarvan overwogen. Wanneer ik goed onderrigt ben, dan zijn Oosten rijk, Pruissen, Rusland en Engeland overeengekomen welke hunne gedragslijn onder de gegevenomstandigheden zou zijn, met het doel om den vrede te bewaren, de besmetting eener Fransche omwenteling tegen te gaan, en, als middel tot berei king dezer oogmerken, aan de Duitsche eenheid geene hinder palen in den weg te leggen. De kiesc'ne taak van lord Clarendon was: den Pranschen keizer met dit besluit der vier mogend heden hekend te maken. Deze aankondiging werd, zoo als te verwachten was, met de verzekering beantwoord, dat niemand meer den vrede van Europa wenschte aan den keizer., Mogt de raad werkelijk goed opgenomen worden, dan kan hij de geluk kigste gevolgen voortbrengen. Diplomatieke pligtplegingen daargelaten, was het de bedoeling der mogendheden, naar ik geloof, den keizer onder het oog te brengen, hoe zijne handen gebonden zijn, met opzigt tot eenige poging om tegenstand in zijn rijk door de afleiding van een oorlog te bestrijden. Tevens twijfel ik niet of er zullen alle pogingen gedaan worden, om Pruissen over te halen Frankrijk niet te tarten, hetzij wat Baden of eenige andere quaestie betreft. Terging zou voor de oorlogspartij een uitkomst zijn. Ik vlei mij met de overtuiging dat, wat ook geschieden moge, het algemeene gezonde verstand een algemeenen oorlog verhinderen zal." De ramp in de Avondale-steenkolenmijn in Pennsylva- nië, waarbij 110 volwassen mannen en knapen zijn omgekomen, heeft eene algemeene verslagenheid veroorzaakt. De ramp is de grootste van dien aard, welke ooit in de Vereenigde Staten voorviel, en heeft algemeene smart en demoralisatie in de mijn- districten ten gevolge gehad mijlen in den omtrek hebben de mijnwerkers den arbeid gestaakt, om zich naar het tooneel des onheils te begeven; in den omtrek van de schacht der mijn zijn dan ook bij voortduring duizenden menschen, voornamelijk vrienden en verwanten der omgekomenen, verzameld. Eene vronw heeft haren vader, haren echtgenoot, drie broeders en drie zonen in de mijn verloren. Volgens het geneeskundig blad the Lancet loopt Londen gevaar van met eene besmettende koorts geplaagd te worden. De naam dier kwaal is synoclia; zij openbaarde zich in het mid den der verloopeu eeuw in hoogen graad in Ierland en Schot land onder de lagere klasse, waardoor denkelijk de benaming „hongersnood-kwaal" ontstond. Er bestaan thans vijf gevallen van dien aard in de Londensche gasthuizen. Hetzelfde blad be rigt dat de eczema epizotica onder het vee in Londen en omstre ken, alsmede in Yorkshire zeer uitbreidt. Een andere kwaal, door de mode te weeg gebragt, heeft den dood van een meisje van negentien jaren veroorzaakt. Eenige oogcnblikken nadat zij het huis verlaten had viel zij op straat dood. De regterlijke lijkschouwing besloot met de uitspraak: „gestorven ten gevolge van stijf rijgen, Dixitschland. Brunn, de hoofdstad van Moravië, is jl. zondag-avond het tooneel geweest van een zeer ernstige opschudding, veroor zaakt door eene handeling van graaf Heinrich Hompesch, welke edelman zich niet ontzien heeft om zich zeiven een vermeend regt te verschaffen, een moordaanslag op een burger te plegen. De Ferdinandsstrasse was vol wandelaars, die een harddraverij hadden bijgewoond en huiswaarts gingen. Een digtedrom men schen stond voor het hotel Neuhauser, waar de meeste deelne mers na de wedrennen afstegen. Onder de nieuwsgierigen bevond zich Gothard Muller, koopman in mode-artikelen, mei zijne vrouw en zijn kind. Deze drie personen stonden juist voor den ingang van het hotel, toen een equipage daar stil hield, en graaf Heinrich Hompesch van den bok van het rijtuig sprong. Het zoontje van Muller stond den graaf in den weg, en de graaf stiet het kind op zijde niet alleen, maar gaf het terstond een slag met zijn rij teentje. Het kind begon te weenen; de vader sprak toornig den graaf aan, en deze hernam„schoft, als je niet zwijgt geef ik je een klap." Muller bleef het antwoord niet

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 3