WEEKBLAD. EN RECEPT, MT MAAKT. L Lncjs-pillen, 18G9. N°. 349. Zaturdag 3 October. 7de Jaargan VL1SS1NGEN. F. H. SCHIFFER. POLITIEK OVEBZIGT. BINNENLANDSCHE TIJDINGEN. n werken heil- l tegen de gal, zij zijn zacht ANUS VIII, geneesmiddel, aozen zijn ver- EN ZOON, Jtade9, op het Spui» atzager, ister. ;lberg. Crimpen, Aerssen. P- tkam. br. yerwij3,Ai. e Panne, van Leenwen, ïnie Zoon, mmermans, Ihont. i Gils, in de Nieuw Vogelvanger, Kerk» berg. )nte. d. Wielen. ïasille. Kroop. t ,EN, bereid zoo vele jaren zijn door ons t« id. verkrijgbaar geb. BUCHEI, 3* en zijn, dat door on volgens het oude u hier boven opgegeid J)êpóthouders. In eik iteekening van dew kc handteekening zi» irzegeld zijn. Wij vet' ten, en raden hun 'f lt. Alleen de DoosjiS in te schaffen, ei i'» eerste noniffl{ .anden, Illustratie. O". Nieuwendijk H no. 101. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prij3 van i4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. P' 1 ff' /'- BTJREAU: Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 60 Cents, franco per post 75 Cents. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. De lieer de Laguéronnière, gezant van Frankrijk te Brus sel, heeft, volgens de Meuse, in den toast, door hein jl. Woens dag (bij het feestmaal ter eere van de Belgische ministers en de Parijsche nationale gardes gegeven) op den koning der Belgen uitgebragt o. a. verklaard„dat, indien eenige Europeesehe mogendheid mogt op het denkbeeld komen Belgiës staatsinstel lingen onafhankelijkheid aan te randen, Frankrijk liet eerst zou opstaan oin ze te verdedigen." Dat deze woorden veel sensatie hebben gemaakt spreekt van zelf. De heer van der Stichelen, de Belgische minister van buitenlandsohe zaken, be antwoordde, de toespraak met een heildronk op den keizer der Pranscken, wien hij een spoedig en volkomen herstel toe- wenschte. Met betrekking tot het Turksch-Egyptische geschil meent de Patrie met zekerheid te kunnen melden dat de hoofdkwes tie, lil. die welke de financiële aangelegenheden betreft, thans is bijgelegd. De Porte wil op het verledene niet terugkomen, en dus blijven de tot dusver door den onderkoning gesloten leeningen onaangeroerd; doch voortaan zullen de Egyptische begrootingen en de leeningen welke de khedive vvenscht aan te gaan, de goedkeuring van de suzereine magt behoeven. Van een anderen kant wordt insgelijks berigt dat de spanning tus- scben de Porte en den khedive heeft opgehouden, en wel voor namelijk: ten gevolge van het door de keizerin der Franschen te kennen gegeven verlangen dat aan de oneeuigheide en einde zon komen, daar zij, mogt dit niet geschieden, van haar reisplan zou afzien. Donderdag was te Rome het gerucht in omloop, dat in de omstreken van Rieti lerni Varni en andere grensplaatsen het getal garibaldisten dagelijks toenam, en kleine benden zich voorshands onledig hielden met hetrooversberoep uitte oefenen, om later zich tot een grootere bende te vereenigen en weder een expeditie tegen Rome te beproeven. Sedert de laatste maan den wordt door de geheime genootschappen alles in 't werk ge steld, om de pauselijke regering vrees in te boezemen, dat bij het Oekumeniesch Concilie het een of ander tegen de Eeuwige Stad zal beproefd worden. Dit heeft evenwel geen ander resul taat voor hen opgeleverd, dan dat de waakzame policie haren ijver verdubbelt en onophoudelijk nacht en dag een waak zaam oog houdt op allen, die de pauselijke grenzen overschrij den. Onder het leger heersehte inmiddels de beste geest, en rekent men er reeds op dit jaar zich, even als in 1867, met de garibaldisten eens weder te meten. De Weener Piesse meidtin een telegram uit Athene van 20 dezer, dat de koning der Hellenen waarschijnlijk zich naar Egypte begeven zal om de opening van het Suez-kauaal bij Ie wonen, en op weg derwaarts een bezoek bij den suliau van Tur kije zal afleggen. In Denemarken zijn de ministers van binnenlandsche zaken, van marine en van eeredienst afgetreden. Voor het eerstge noemd departement is benoemd de heer Haffner, en voor dat van eeredienst de heer Rosenörn, terwijl men nu, voor het eerst aldaar te lande, eene proef zal nemen met de vereeniging der departementen van oorlog en marine onder één minister, en wel onder den tegenwoordigen minister van oorlog Raaslof. Blijkens eene dépêche uit Washington heeft het Amerikaan- sche gouvernement verklaart, dat het zich niet om politieke beweegredenen, maar uit zuiver humane, heeft genoopt gevoeld zich met het geschil tusschen Cuba en Spanje gerezen, in te laten. Indien een telegram uit Rio Janeiro van 7 September juist is, dan mag men aannemen, dat het geallieerde leger in Para guay eene schitterende overwinning heeft behaald. Het voor- loopige gouvernement, te Assomption gevestigd, zou Lopez, die gevlucht is, buiten de wet hebben verklaard. Vlissingen 2 October. Zaturdag raakte even benoorde Zoutelande op het strand de noordsche bark Grev Manderström, kapt. Anderson, komende van Gend in ballast naar zee bestemd. Des nachts ging een sleepboot ter assistentie derwaarts doch kon het schip niet vlot krijgen. Heden is de bark, na eenige vruchtelooze pogingen, in vlot water en in het dok alhier gesleept. De Noordsehe brik Vennerné, vroeger gemeld als op de Caloot gestrand, is zoodanig ontredderd dat dezelve zal ver kocht moeten worden. Bij de werkzaamheden aan het afbrengen van de bark Grev Manderström. benoorden Zoutelande gebeurde eenige dagen geleden een droevig ongeluk. Bij den aanzet der sleepboot, werd de sleeptros op het onverwachts zoo sterk gespannen, dat een daarbij staande werkman circa 60 jaren oud, op den grond geworpen, en een zijnen beeneu vermorzeld. De ongelukkige is dadelijk aan den wal gebragt, zooveel mogelijk bezorgd, en den volgenden dag in het gasthuis alhier geamputeerd. Kaar men verneemt is hij niet buiten gevaar. Gisteren is op de Schelde ter hoogte van de Magere Merrie in het Zuidergat gezonken, een Belgisch binnenvaartuig. Den 8sten October moet, volgens vele natuurkundigen, een der grootste springtijen plaats hebben, die men ooit heeft beleefd. Het meteorologische departement te Londen heeft berigt dat de verwachte hooge vloed waarschijnlijk niet hooger zijn zal dan de gewone maanvloeden. Appingadam 22 September. De vrouw van zekeren J. M. deed bij den brigadier der rijksveldwacht aan gifte van een bij haar gepleegden diefstal. Er zouden haar 25 uit het kabinet zijn ontvreemd. Daarop werd ijverig onderzoek gedaan naar den dader, maar te vergeefs. De rijksbeambten kregen vermoedeD, dat de aanklagt valsch zou zijn, en werkelijk bleek ten slotte, dat de vrouw zelve het geld weggenomen en in een hoekje van het kabinet verborgen had. Het geld is in beslag genomen en in handen van den officier van justitie gesteld. Hage. Men meldt dat de arbeiders die voor eenigen tijd aan het in aanbouw zijnde station van den Rhijn-

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 1