'IE 1889. N°. 347. Zaturdag 18 September ang. POLITIEK 0VERZ1GT. I 'est BINENLANDSGUE TIJDIOGSE. de vorige week ea van War.it, Haver ;eboileu, en Erwten jrd niet eraagte 5Q a f 11 70, gewone tcra s\cchts werden nterearst als voren, ;ere f 6.50 a f 6 25. ,g was t 4.—. Jarige Antwerpen, en. Mevrouw IENHOÜT. VLISSIN6SGH Nieuwendijk H no. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te lenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prij3 van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 60 Cents, franco per post 75 Cents. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Men abonneert zich by alle Boekhandelaren en Post directeuren. SHYEST* ij, biedt aafll van 35.000; t' 5.0Q0-, 5 van I il onder waar-1 aid, en geen«| ;n overzending I i der verlotinsfl Ver te maken. I inemers, dooil eor de directil order» tfoedil^ ÏOo. prg. eerste nomm«| landen, De politieke wereld is eenige dagen en nog bezig gehouden door de ziekte van keizer Napoleon III. Er heerschte door ge- heelTSuropa schrik en ontsteltenis bij de gedachte aan den naderenden dood van den Eranschen keizer. Er heerschte schrik, en waarom? omdat Napoleou, die niet de bestrijder is, gelijk hij wezen moest, van de socialistische en revolutionaire bewe gingen, die Europa ten onderst boven willen keeren, de revo lutie evenwel tot zekere hoogte breidelt in zijn eigen dynastisch belang. Te regt heerschte er schrik door de vrees, dat de revo lutie, welke Europa van land tot land bewerkt en ondermijnd heeft, zal losbreken en in hare vaart de rijken en koningen, èn wet èn regel, alle bestaande maatschappij zal mede slepen, en dan een-chaos baren in 't groot, zooals Italië betrekkelijk in 't klein, aan Europa vertoont. Dit is dan ook de reden, waarom alle weidenkenden, die alles behalve Napoleontisch gezind zijn, met belangstelling in den Franschen keizer, hoopten, dat hij spoedig herstellen zou. De katholieken hebben nog een bijzon der motief daarenboven, om te wenschen, dat Napoleon's dood niet invalle vóór de algemeene kerkvergadering te Rome, die, God zij dank, op het punt staat te beginnen. Een schok toch in Europa, als de dood van een Napoleon, zou zeker ommekeeringen, verwarring, strijd ten gevolge hebben, waardoor welligt de openingvoortzettingspoedigeren afloop van het generaal Concilie zouden bamoeijelijkt worden, zonder nog met zekerheid, de vreeselijke katastrofe te veron derstellen eener algeheele revolutie door Europa. Evenwel zoo spreekt de mensch, maarGad spreekt Zijn woord, waaraan geen stip ontbreken zal, al vergaan hemel en aarde. Hij, die de hedendaagsche wereld met Napoleon aan 't hoofd beschaamd en verlegen heeft gezet, tegenover een stervenden Grijsaard? Wiens troon vermolmd is?en omvervalt (gelijk de wereld al jaren geleden over den Heiligen Vader spreken durfde) weet Zijn werk door te zetten, te handhaven en te voltooijen, al voegde zich de gansciie hel bij al de wereldinagten van Europa. ,/Gij zijt Petrus en op deze steenrots zal ik mijne kerk bouwen en de poorten der hel zullen haar niet overweldigen". Illustratie.- - Vliasingen, IS September. Laatstleden Dingsdag werd met meerderheid van stemmen tot lid van den gemeenteraad vau Vlissingen gekozen de Heer H. E. Kleiuhens. Bij de opening der stembus op den volgenden dag bleek het, dat van de 146 geldig uitgebragte stemmen 86 waren gegeven aan gezegden Heer H. E. Kleinhens. D; Heer J. T. Dommisse had 30 en de. Heer Stewart Sctiultz 18 stemmen. De overige stemmen waren onder verschillende personen verdeeld. Het zal de goedgezinde burgerij onzer stad genoegen doen, dat zij op eciie waardige wijze vertegenwoordigd wordt in den [persoon den chefvan het hollandsch loodswezen, gf?tafioneeni te Vlissingen, den bekwamen en geroemden Heer Kleinhens. Wij verheugen ons te meer in deze keuze, omdat zij eeue ge duchte nederlaag heeft toegebracht aan eenigen in Vliss-ngen, die bij wijze van advertentien, naamloos ingezonden, nu en dan de burgerij misleiden, verdeelen en oorzaak stellen tot herhaalde her stemmingen, waardoor bekwame mannen voor den gemeente raad te regt nu en dan worden gefroisseerd. Moge de laatste stemming als eene vergoeding gelden, door de burgerij den Heer Kleinhens gebragt, voor ondervonden bitterheid ten ge volge eener naamlooze advertentie, welke één dag voor de stemming in de Middelbnrgsche courant te lezen stond. Waar schijnlijk was ook deze advertentie eene intrigue van dezen of genen, die de burgerij de dupe wilde maken van zijn lievelings droom, om met welk een armzalig figuur dan ook, op een zetel te zitten in den Stedelijkeu Raad. Men vertrouwe in 't vervolg de naamlooze advertentien op dit punt niet meer en wij verzoeken in het belang der stad, alle kiezers voor den stedenlijken Raad, om wanneer zij bij wijze van advertentie hunne medekiezers willen voorlichten, zich met meer van naamlooze advertentien te bedienen, omdat van deze wijze van voorlichting in Vlissingen een afkeurenswaardig mis bruik wordt gemaakt. En wij nemen de vrijheid alle stemge- regtigden, te waarschuwen, opdat zij aan dergelijke advertentie geen vertrouwen meer gelieven te schenken wanneer eene vaca ture in den stedelijke Raad ontstaan zou. Het zou weder kunnen gebeuren, dat iemand belust op een stoel in den Raad eene advertentie fabriceerde als afkomstig van eenige kiezers, waarin hij alleen zich zeiven aanbeveelt. Het zal allen inwoneron van Vlissingen genoegen doen te vernemen, dat de heer M. H. Jansen, oud-kapitein ter zee, wonende te Delft, in betrekking tot eene op te rigten stoom vaart tusschen Nederland en Amerika (met uitgangspunten van Norfolk of New-York en Vlissingen,) eene vergadering heeft aangekondigd, te Utrecht in het gebouw van Kunsten en We tenschappen, op donderdag, vrijdag en zaturdag, deu 7, 8 en 9 October. De heer Jansen heeft op krachtige wijze door zijne zaakrijke geschriften het initiatief genomen in zake de stoomvaart op Amerika, en hij blijft krachtig voortgaan op den ingeslagen weg. Hij roept thans alle handelaren en industriëelen op, met het doel „op breeds schaal de nationale belangen te bespreken en tot eene beslissing te komen op de vraag: wat het Neder- landseh belang vordert, zonder voorliefde of eigenbelang." Wij hopen dat zijne oproeping niet met onverschilligheid worde ver nomen, maar dat alle mannen van zaken op het appèl zullen zijn; dat niet, wat hier wel eens het ongelukkig zwak is, de een het op den ander zal laten aankomen, maar allen persoonlijk en wakker zullen medewerken om het doel te bereiken, dat de heer Jansen zich voorstelt, en de bijeenkomst leiden moge tot een deugdelijk, echt practisch resultaat. De kamers van Koophandel van Vlissingen en Middelburg zullen bij die vergaderingen, zooals wij hopen, in het belang der grootsche onderneming passend vertegenwoordigd worden. Te Nieuwendiep is bij de laatste storm een ongeluk voor gevallen. Een sloep, waarin vier mannen het binnenkomen van schepen gingen afwachten, sloeg, daar de zee nog al onstuimig

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 1