VLISS1N6SGH WEEEBLAD. (èsmmi if' N. 1869. N°. 344. Zaturdag 38 Augustus. 7Je Jaargang. 1869 JZEN POLITIEK 0VERZ1GT. BLOENLANDSCHE TIJDINGEN. 78'/, 92 2413, 83'/» 64', 63'/* 54'3,„ 735 JER ,G. OORSPRON- GAL, SLIJM, EERiNG. Zij ver- :en, verwekten ofdpijn. hte te koopen ijeS/0.87V,. Eangen, halen irkt, G n°. 130. de Bres. P. Broekes. F. de Looze M r de vele na- osjes gesehra- t lak gedrukt, ns liet aloude die onder i leen voor Ylis- '1, bij niemand ts kan krijgen in Zeeland ben van taatslee- fl. 50.000 00, fl. 500 ENING ■EN: Crt. franco toe- overmaking Nieuirendijk H no. 101. VLISSiNQEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te «aden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prij3 ygn 1—4 regel» is 40 Ceut3, voor eiken regel meer 10 Gents. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 60 Cents, franco per post 75 Cents. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. LISSLNGJ5N. In eene correspondentie uit Berlijn wordt de opmerking gemaakt, dat aldaar tusschen de officieuse bladen en de onpartijdige beoordeelaars een groot verschil van gevoelen wordt te kennen gegeven omtrent de laatste dépêche van graaf von Beust aan Pruissen. Dit verschil komt hierop neder, dat de onpartijdigen dit diplomatiek stuk beschou wen als volkomen geschikt om het in werkelijkheid bestaande conflict tnsschen Oostenrijk en Pruissen nog meer aan te wakkeren. De officieuse organen daarentegen slaan een anderen toon aan, en volgens den bedoelden correspondent moet dit eenvoudig hieraan worden toegeschreven, dat deze van hoo- ger hand een wenk hebben ontvangen, om de dépêche alleen af te keuren met betrekking tot hetgeen er niet in staat en er toch in staan moest. Bij het departement van bui- tenlandsche zaken te Berlijn bestaat namelijk de opvatting, dat graaf von Beust in dat stuk op een voornaam punt is te kort gekomen, daar hij niet dadelijk een regtstreeksch bewijs heeft geleverd, dat hij zich vroeger heeft beijverd om naauwe vriendschappelijke betrekkingen met Pruissen aan te knoopen en dat hij daarin door Pruissen's terug houding is gedwarsboomd. Nu wil men in de officieele krin gen te Berlijn wel erkennen, dat graaf von Beust in zijne laatste dépêche eene tegemoetkomende, zelfs vriendschappe lijke 1 oudiug laat doorstralen, maar het wil er niet regt in, dat die verzoenende gezindheid werkelijk bij hem be staat. Het wordt er dus voor gehouden, dat hij niet vrij willig in dien verzoenenden geest heeft geschreven en dat hij dit stellig ook niet gedaan zou hebben, wanneer in dit opzigt de Hongaarsche ministers hun invloed niet te zeer op hem hadden aangewend. Intussciien wordt die bewering door velen slechts beschouwd als eene manoeuvre van de zijde der Pruissische diplomatie, om graaf von Beust in Duitschland zooveel mogelijk in aanzien te doen dalen. Terwijl de verstandhouding tusschen de kabinetten te Weenen en Berlijn zoo doende nog veel te wenschen over laat, heeft Pruissen ook alles behalve een vriend in den groothertog van Hessen-Darmstad. Wel is waar, dat gebied is tegenover Pruissen vrij gering en dan is het nog zoo danig verdeeld dat de eene helft daarvan tot N.-Duitschland behoort; maar dit neemt niet weg dat zich aldaar de vraag voordoet, of het geen tijd is om den eersten minister van Dalwigk beleefdelijk zijn pensioen aan te bieden, ten einde dé groothertog ontslagen worde van een invloed, die voor hem weieens gevaarlijk kan worden. Terstond na de uitvaardiging van het amnestiebesluit zijn te Parijs alle personen, die wegens publieke vergrijpen of overtredingen der drukperswet veroordeeld waren of vervolgd werden, op vrije voeten gestelddoch vijftien personen, welke in de termen der amnestie schenen te vallen, bleven nog gevangen; deze lieden zijn thans insgelijks weder in vrijheid. //Dal zij niet terstond ontslagen zijn zegt het officiële tegeeringsblad had zijne reden, namelijk: dat de vergrij pen, waarvoor zij, met toepassing van onderscheidene artikelen van het strafwetboek, veroordeeld waren geworden, niet uit drukkelijk onder de amnestie wareu begrepen. Er moest dus bijzonder onderzoek wordeu gedaan naar de gesteldheid, waarin deleden verkeerden: deze omstandigheid alleen heeft veroorzaakt dat zij niet dadelijk, maar eenige dagen later de vrijheid terug erlangd hebben. Zij zouden niet geroepen zijn oin genot van de amnestie te hebben, ware het niet dat het gouvernement besloten had de regtsvragen voortkomende uit den aard hunner veroordeeling, op te lossen in zulk een zin als waardoor het besluit van 15 Augustus de ruimst mogelijke toepassing zou ontvangen." Volgens een berigt van de Patrie waren de bedoelde personen veroordeeld wegens feiten, verboden hij de algemeene strafwet en zijdelings in verband staande met zamenspanningen van handwerkslieden. Naar aanleiding van het plan, waarvan onlangs mel ding gemaakt is, om de Engelsche troepen langzamerhand uit de Kaap-kolonie terug te nemen zegt de Cape Standard, dat, als dit plan zal zijn volvoerd, de Kaap de Goede Hoop feitelijk zal hebben opgehouden eene Engelsche kolonie te zijn, dan zou de bevolking der kolonie niet meer aansprakelijk kunnen ge steld worden voor de gevolgen van Kaffer-en Korannaoorlogen, van de landverhuizigen op groote schaal die zouden geschieden en van verdragen met de Basutos, die zoo goed als geeue verdra gen zijn. Dan zouden de kolonisten hunne toevlugt moeten nemen tot Pruissen of Amerika, die beide gaarne de kolonie zouden aanvaarden. //Wij zullen (zegt, het blad) van onze liefde voor het moederland afstand moeten doen, daar het verstandiger is voor ons aangenomen vaderland te leven, dan er mede te sterven. Het hoofdcomité der Nederlandsche vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog heeft ter algemeene kennis gebragt, dat de algemeene vergadering der comités zal gehouden worden op Woensdag 1 September a. s., des voormiddags ten 10 ure, in de zaal Diligentia te 'sGravenhage. Voorts, dat de opening der ten toonstelling van voorwerpen lot hulp, verpleging, vervoer en verblijf van zieken en gewonden, in de Teekenacadeinie aldaar, zal geschieden op denzelfden dag des namiddags teil 2 ure; zul lende ten 3 ure de toegang voor het publiek worden opengesteld. Tot het hij wonen der algemeene vergadering hebben de leden der comités toegang tegen vertoon van een bewijs van lidmaatschap, en tot het bijwonen der plegtige opening van de tentoonstelling hebben de besturen der comités toegang op vertoon van een be wijs van lidmaatschap, door den voorzitter of secretaris van het bestuur van het comité onderteekend. Volgens de officiële Wiener Zeitung is, naar luid van berig- ten van 27 Julij tot Augustus, de stand der veeziekte aldus: In Hongarije heerscht die ziekte te Sazi en Dunaketz, en in Pussta Nagy Alag van het Pesther comitaat. In Gallicië heeft de veeziekte zich geopenbaard in de plaatsen Poloniczna, Nic- znanow, Majdan Gorny, Budki en Szyly. In de Bukowina is

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 1