r 1869 Ui rukker, J869. N°. 342. Zaturdag 14 Augustus. Tae Jaargang. POLITIEK OVERZIGI. B1MEMA\DSCHE TIJDIi\GEi\. 2» 8 Pc*-| 3 w 55 4 63'/, 86'/, 4l/? 5 9 4 v 6 VI, 5 u 6 77 5 237'/. 4'/2 II 4 w 88'/; 23l1 29 s/, 3 25'/, 5 «"I,, 5 -3I» 5 55'/, 2 3 2 V, NIEST NASSEL. WINKEL te ft, agen aan het When van Staatslee- fl. 50.000, tOOO, fl. 500, SEINING JZEN: Crt. r* men. gingen, wordt, in dienst te tre 5ETTEB, tegen hoo/ VOSSINeSGH WEEKBLAD. I VLISSINGEN. Nieuwendijk H no. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te xenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents. BUREAU: F. H. SCHIFFEB. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 60 Cents, franco per post 75 Cents. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Het zal in de quaestie over de grenzen tusschen Hongarije en Roumanie tot eene beslissing moeten komen. Een voornaam punt van wederzijdscli bezwaar ligt in eenige woudstreken, die Roumanie aan zich heeft getrokken. De president der Hongaar- sche commissie tot onderzoek dezer zaak heeft dien ten gevolge onderscheidene documenten uit de archieven te Weeilen, alsook in Zevenbergen opgespoord, op grond waarvan hij meent te kunnen bewijzen dat die terreinen aan Zevenbergen behooren. Het Rouinanisch Gouvernement wil evenwel met die documenten niets te doen hebben en beroept zich wel op bestaande oude rechten, maar tracht te vergeefs die rechten te bewijzen. Dc Hongaarsche commissie meent thans de hoop op cene minne lijke schikking te moeten opgeven, en heeft alsnu aan de Oos- tenrijksch-Hongaarsclie regering bepaaldelijk voorgesteld, die grenswouden nu maar zonder verderen omslag tc bezetten. Als een gevolg van dit een en ander heeft de vorst van Roumanie thans aan het kabinet te Weenen eenc dépêche gerigt, die van daarnaar het Hongaarsch ministerie is verzonden; doch in middels doen zich in de zaak meerdere verwikkelingen op, door bewegingen van benden, wier rondzwerven, naar men zegt, met de quaestie in verband staat. liet proces is verschenen voor het leggen van den Tehuan- tepec-spoorweg. Deze lijn zal loopen over de landengte van Panama en de kortste verbinding zijn tusschen Europa eener- zijds en Australië, Polynesië, China, Japan enz. aan den anderen kant. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 18 millioen dollars. De kosten van aanleg worden geraamd op 8.828.000 dollars. De New-Yorker Iianchh-Zeituvg voorspelt aan deze onderne ming de schoonste toekomst. De ontwikkeling van het Amerikaansche spoorwegnet trekt in het algemeen genomen de openbare aandacht veel minder dan zij werkelijk verdient. De politieke gebeurtenissen roepen wel is waar van tijd tot tijd veranderingen te voorschijn, waar van deindruk en uitwerking meer onmiddellijk worden bespeurd, doch oneindig grooter en ingrijpender zijn do maatschappelijke en economische feiten, welke deels ender onze oogen plaats hebben, deels voorbereid werden en ten doel hebben bet verkeer en de betrekkingen in het algemeen tusschen de verschillende streken van de werelddeelen onderling to vergemakkelijken, de verdeeling en de ruiling zoowel der verschillende grondstoffen als der fabriekaten te bevorderen en de hinderpalen van de af standen en het vervoer te overwinnen. Niet alleen breidt de beschaving zich daardoor steeds meer uit, maar het is voor den arbeid en de productie van het hoogste belang, dat de toene mende bevolking steeds ruimer aftrek voor hare voortdurende nijverheids-producten moet zoeken, om haar bestaan te verze keren en in welvaart te kunnen toenemen. Hoe veelbetekenend het is, dat door den aanleg van grootc 'spoorwegen de bctrek- nigen met dc algelegeuste streken steeds uitgebreid worden, moge hier slechts een feit bewijzen. In het begin dezer eeuw bedroeg, volgens de statistieke opgave van Chemin Dupontes, de geheele in- en uitvoerhandel der Westerscho volken van Europa en der Vereenigde Staten van Noord-Amerika met Indië, China, Japan en de eilanden aldaar niet meer dan 410 millioen francs, in het jaar 1860 was hij reeds met inbegrip van den invoer van opium uit Engeland naar China tot fr. 2800 millioen geklommen, terwijl deze gezamenlijke handel in 1860 bereids fr. 4024 millioen bedroeg. Vlissingsn, 13 Augustus. Heden morgen heeft de kanonuier 1ste klasse Hannaart, van het 2e Regement Vesting-Artillerie alhier, zich met de reveille uit de kazerne begeven, ten 8 uur gemankeerd bij de oefeningeD, en door toevallige omstandigheden heeft hem om streeks 12 uren in de Steenenloods nabij het Arsenaal opge hangen gevonden. Men meldt uit 's Hertogenbosch Bij de vergraving en verbreeding der vestinggracht alhier, ter plaatse waar de brug moet komen die toegang zal geven tot liet station van den staatsspoorweg, is onder een reeds vroeger geslecht voorwerk der vesting, het landhoofd ontdekt van een, brug, gemetseld in steen en onderheid met nog sterke palen en damplanken. Deze oude overblijfselen van eene brug over de gracht toonen aan, dat daar een toegang is geweest tot de stad en dat deze dus moet wezen de toegang door de voormalige Koepoort, welke reeds voor 1399 bestond, zooals de stad-poli- tierekening van dat jaar aanwijst, terwijl de straat in eene schuinsche rigting van de vischmarkt naar die poort geloopen hebbende, de Koepoortstraat werd genoemd. Tijdens den laatsten Gelderschen oorlog 1528/31 begonnen de Boschsenaren hunne stad, die steeds aan de aanvallen der Gelderschen, vooral onder Maarten van Rossum bloot stond, meer te versterken; zij maakten nieuwe bolwerken, nieuwe voorwerken en verbreedden de grachten. Zoodanig nieuw bol werk werd ook in de onmiddelijke nabijheid van de Koepoort opgeworpen en de poort daardoor gelegd; de Koepoort verviel met de straat die men Koepoortstraat noemde en de weg die tusschen Engelen en Deurteren onmiddelijk naar Vlijmen liep; de nieuwe poort werd den naam van St. Janspoort gegeven en de rigting van den weg verlegd door Deurteren. St. Janspoort staat nu wederom na een tijdverloop van nagenoeg 340 jaren verdrongen te worden, door den nieuwen toegang naar het spoor bij de voormalige Koepoort. Men schrijft uit Meppel. Naar men verneemt, is tegenwoordig in de noordelijke provinciën eene ruime voorraad wild, hazen, konijnen en patrijzen aanwezig; ook zijn hier en daar reeds weder korhoenders ge zien. De patrijzen trekken inzonderheid veel op de rijpende korenschoven aan; onder de opkomende //vluchten" merkt men vele oude patrijzen op. Het koude lenteweder heeft het broeden tegengewerkt, zoodat er niet zooveel jonge patrijzen gezien worden, Woensdag morgen omstreeks vier uur is de behuizing van J. R. Vos, te Onsivvedde, tol den grond toe afgebrand. De lie den zijn er geheel naakt uitgekomen en hebben uit het woon vertrek niets kunnen redden; reeds had hut vuur de bedstede

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 1