s rivier de Maas, ter streeks b'/i Ul« een ksohip Anna Maria Bhenns 3, kapt. pogingen des schip, geweldige aanraking f esleept. Ijlings be rd was, in eeiie boot, werd zijn schip aan :t bootje om. De vijf terstond hulp aanwe- hipper, zijne schotni- >uw en een kind tan de politie onderzocht, chts omstreeks 1 ure wapend was, iu eens moorddadig aange- eschreeuw een zijner liijnlijk om het leven nd van buitengewone zeer slecht aange- terstond in arrest ge- Ie euveldaad bewoges Eg op Zaturdag jl. een ie Notre-Dame-des laar gelegen stallen, r der Compagnie dn dernacht in brand, ei een oppervlakte van te belendende huizei s have en goed tracht gingen tot blusschinj schappij niets belton- de vijfhonderd rijtu1 gered, en de meeslt werd geheel vernis ;edeelte der paarden in den morgen wat waren ten 10 ure nog: deze ramp verloreu, itst. De orgelfabriel en verscheidene kost ikbaar. van Zweden is, wal tardigd en wel op uit marbeid, met bepaali gebruiken, opdat don vrouwen een geldeliji e pers houdt zich drnl Isterie en het Hoog® •rthern Whig is minde ,an omtrent dit ondei niet alle bijzondei' redigend houden, g* [heel genomen èn zett Tegenover zulk eenf ten der vele gewigtig' reeds heeft tot standi it laatste laten blij ven g William weleer, ten laten groeijen, of s." de verwijdering «al ëele wetgeving iu del voege uit. ■astigheid, dezelfde let de stonden, zullen 5 kwestiëu uit den wet vrees aan te jagen weest, daar hare neder laa» een der glansrijkste zegepralen is, die de meerderheid be haald heeft. De gevolgen van dien grooten maatregel van regt- vaardigheid, herstelling en heeling, dien wij nu als geëindigd ino"en beschouwen, kunnen niet, berekend, veelmiuder in eens tot°stand gebragt wordenevenwel beginnen zij zich reeds te doen gevoelen, en zullen zij van dag tot dag zigtbaarder en doortastender werken. Wij hebben de overwinning behaald niet alleen over het fanatisme en de onbuigzaamheid der Der- bys en Marlboroughs, maar over de kleingeestigheid, het eigenbelang, de eenzijdigheid en het kwaad brouwen van de ltussels en Greys." v De prins van Wallis heeft de onthulling van het beeld van den heer George Peabody in de City bijgewoond. De heer Peabody is door den Amerikaanschen beeldhouwer Storey in gegoten geelachtig brons voorgesteld, zittende in een armstoel, als ware hij op het kantoor in gesprek. Het regterbeen is over het linker gekruist en de regter-voorarm rust op het over staande bovenbeen. De gelijkenis is uitmuntend, en het ge heel, dat een levendig aanzien heeft (hetwelk echter niet lang vrij van kolenzwart zal blijven), rust voorloopig op een kubiek voetstuk, waarop alléén de naam George Peabody en het jaar tal 1869 te lezen staan. De standplaats is tegenover de ooste lijke of City-zijde der beurs in een openplek, bijna op deu hoek van Threadneedle Street en het beeld ziet in een schuiusche rigting naar de bank. De Amerikaansche gezant was, beuevens den lord-mayor en andere personen van rang, waaronder miss Bardett Coutts, tegenwoordig en de onthulling werd door een talrijke menigte begroet. Zoo wel de prins van Wallis als de Amerikaansche gezant, de heer Motley, en de lord-mayor, be nevens de president van het Peabody-comite, de heer Phillips, hielden toespraken. De prins zeide onder anderen „Engeland kan nimmer naar eisch de schuld van dankbaarheid afbetalen die het, in het bijzonder Londen, aan hem verschuldigd is, wiens bewonderenswaardige liefdadigheid zoo ruimschoots toegepast werd. Dat iemand, die geen inboorling is, een vierde millioen pond. st., naar ik meen, schenkt, is zonder weerga, en zijn naam zal bij het nageslacht bekend blijven als die van een man, welke beproefd heeft het lijden zijner natuurgenooten te leni gen èn hunne maatschappelijke hoedanigheden ènalzoo hunne zedelijke te verheffen." Het beeld is bekostigd uit de bijdragen van verschillende kooplieden en handelaars. De City heeft insgelijks eene gift daartoe afgezonderd, en de grond tot oprigtiug afgestaan. De bijdragen beliepen drie duizend p. st. Volgens de Boston Post van IU Jnlij schreef de koningin van Engeland een brief aan den heer George Peabody, onder dag- teekeuiug van 30 Junij 11., waarin zij haar leedwezen over het plotselinge vertrek van den heer Peabody uitdrukt, daar dit haar belette hem vóór zijn vertrek te zien, en dat zij met bezorgd heid vernomen heeft dat hij, ongesteld zijnde, Engeland ver laten had. Zij hoopt dat de heer Peabody geheel hersteld moge terug komen, opdat zij alsdan de gelegenheid liebbe hem per soonlijk te danken voor alles wat hij voor haar volk deed. De Board of trade heeft dezer dagen eenige belangrijke beschouwingen openbaar gemaakt omtrent den handel en de staatsschuld van Egypte, Daarin wordt in de eerste plaats ge constateerd dat de uitvoer van katoen vermindert, voorts dat die van de tarwe daarentegen aanzienlijk is vermeerderd en eindelijk dat de Egyptische transitohandel tusschen Enge land en het Oosten zeer is toegenomen. De verminderde uit voer van katoen is meer schijnbaar dan wezenlijk, zegt het 'opport, aangezien het bedrag en niet de hoeveelheid wordt opgegeven. Nu is het voldoende bekend dat de prijs van katoen sedert 1866 in eene veel sterkere verhouding gedaald is, dan het ver schil is tusschen het cijfer van invoer in 1866, zijnde 9 millioen pond, en dat van den invoer in 1868, bedragende 6 millioen pond. Zelfs zou men mogen aannemen dat de uitvoer van katoen uit Egypte, wat de hoeveelheid betreft, niet verminderd maar veeleer toegenomen is. De reeds sterk geklommen uitvoer van tarwe, hoe opmerkelijk reeds ook, schijnt bij de onuitputtelijke vruchtbaarheid van hei Nijdal nog voor groote uitbreiding vat baar. Hetzelfde kan gezegd worden van den reeds bloeijende doorvoerhandel in zijde, die van de opening van het Suez-kanaal ■ueuwe belangrijke voordeelen heeft te wachten. Met betrek king tot dat kanaal wordt uit Londen gemeld dat aldaar is opge richt the Oriental Company inet een kapitaal van -0 3d.000.UU0 voor het leggen van een telegraaflijn langs het kanaal naar Egypte in verbinding met Europa; alsmede hetorganiseeren van ocne paketvaart tusschen Port Saïd en 'l'riëst of eene andere Ita- baansche haven eu den aanleg en exploitatie van een spoorweg net. ten einde de communicatie met het Oosten zooveel mogelijk te bevorderen. Het museum van het Schotsche genootschap van oud heidkunde is onlangs verrijkt geworden met een geschenk, dat gewis voor alle jeugdige vereerders van Eobinson Crusoe van het hoogste belang zal zijn, nl. een kist en een uit een kokos noot gesneden beker, die de eigendom zijn geweest van Alexan der Selkrik, den bekenden prototypus van Eobinson Crusoe. Zij behoorden hem gedurende zijn eenzaam verblijf opjuan Fernandez, en hij nam ze mede toen hij door kapitein Woodes Rogers bevrijd en naar huis gebragt werd. De kist is gemaakt van een soort van mahonihout; Selkirks naam en een cijfer (waarschijnlijk het nommer dat hij op het schip had) zijn er in gesneden. De drinkschaal werd door Selkirk zeiven op het eiland vervaardigd. Te Boston is onlangs een groot muziekaal vrede-feest gegeven. De president der Vereenigde Staten onderscheide ministers en duizenden vreemdelingen woonden dit feest bij, dat menigen trek van echt Amerikaansche excentriciteit ople verde. Zoo was er o. a. opzettelijk een trom voor vervaardigd, die acht voet middelijn had, en aan weerszijden bespannen was met de toebereide huiden van twee re-usaolhige ossen, die op een kortelings gehouden tentoonstelling bekroond waren. IDnitschland. In Pruissen is het ten opzigte der buitenlandsche politiek tamelijk stil. Daarentegen is er de aandacht zooveel te meer gevestigd op de binneulandsehe aangelegenheden. In de eerste plaats geldt dit de wet op het schoolonderwijs. Het blijkt dat zich daaromtrent thans bezwaren voordoen, ten gevolge waar van de zaak weder op de lange baaD kan worden geschoven, althans zoolang er op dit punt geen meerdere overeenstemming bestaat tusschen de minister van onderwijs en de Kamers, en tusschen de Kamers onderling. Een tweede belangrijk onder werp betreft meer speciaal het militair onderwijs. Daaromtrent is thans eene nieuwe regeling vastgesteld voor zoover betreft de opneming van jongelieden uit alle maatschappelijke standen. Ten opzigte van andere aangelegenheden, die aldaar aan de orde van van den dag zijn, komt vooral in aanmerking de oneenigheid tusschen de hoofden der socialistische partij, in wier midden, het tegenwoordig alles behalve bedaard en ordelijk schijnt toe te gaan. Als eene zaak wel op Pruissisch gebied tehuis behoo- rende, doch die meer als eene algemeene Duitsclie, zelfs als eene internationale aangelegenheid moet beschouwd worden, verdient het feit vermelding, dat men weldra eene voldoende regeling ter zake van stranding enz. over het geheel Buitsche kustge bied te gemoet kan zien. Van gelijk belang, bijzonder voor Nederland, is eene quaestie van bezwaar omtrent het voorzet ten van den aanleg der spoorweglijn Haltern Venlo. Het is intusschen te venvachten, dat de Pruissische regering te dien aanzien niet inschikkelijk zal worden bevonden en de bezwa ren van de Spoorwegmaatschappij niet zal doen gelden. Alle eigenaars van boekdrukkerijen in Duitscbland zijn uitgenoodigd tot eene algemeene bijeenkomst op 15 Augustus te Mainz, tot oprigting vau een algemeen onderling verbond. Te Stettin hebben de arbeiders in de suiker-rafinaderij den 31 dezer het werk gestaakt. Zij eischten dat de werktijd per dag met twee uren verminderd en het loon per maand met 1 thalers verhoogd zou worden. Zij hebben echter hun doel niet bereikt, daar de eigenaars der fabriek onmiddellijk zulk een aan tal werklieden ter hunner beschikking hadden, dat zij ongehin derd de werkzaamheden konden voortzetten. Deze afloop is voor velen eene ongelukkige zaak. De directeur had namelijk de arbeiders, bij hunne kennisgeving van het voornemen tot werkstaking gezegd, dat allen die daaraan wilden deelnemen, onvoorwaardelijk voor altoos zouden ontslagen worden. Daar zij, in weerwil dezer waarschuwing, van geene minnelijke schik king wilden hooren, is het gevolg dan ook dat zeer velen, die 20 en meerjaren aldaar zijn werkzaam geweest, thans te laat inzien dat zij hun verzekerd loon voor een onzeker bestaan hebben opgeofferd. Zeetijdingen. "Vlissingen 30 Julij. Binnengekomen: 21 dezer, Engelsche brik Harvest, kapt. Walker, komende van Shields, met een lading steenkolen voor de gasfabriek alhier. 25 dezer, Nederlandsche schoener Alida kapt. 't Hart, komende \an Schotland, met steenkolen voor deze stad.

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 3