bwimlamscbe mum. i Is de kunstmatige rooting van het vlas, zoo als die tegenwoor dig o. a. in Frankrijk en Ierland geschiedt, ook voor de Weder landsche vlasserijen aan te bevelen, althans op zoodanige plaat sen, waar de natuurlijke rooting niet of met minder goed gevolg kan geschieden. 2. Zijn de vereischteii, bij het ontbreken daar van, in den bodem of in het water door kunstmiddelen te weeg te brengen of aan te vullen. 3. Is eerste kwaliteit van vlas, be werkt op de Zuid-Hollandsche wijze, gelijk te stellen met de eerste kwaliteit van vlas, zoo als die iu het buitenland, als: Bel gië, Frankrijk en Engeland verkregen wordt? Zoo neen, is dit dan toe te schrijven aan de teelt of aan de bewerking van het vlas. De beantwoording dezer vragen behoort het blijk te dragen de vrucht te zijn van een degelijk, zelfstandig en deskundig onderzoek, en voorts zoodanige, zooveel mogelijk technische bijzonderheden en geldelijke berekeningen te bevatten, als noo- dig zijn om hem, die eene nieuwe of verbeterde wijze van vlas bereiding wenscht in te voeren, den weg te wijzen. De Maat schappij heeft hiervoor uitgeloofd hare gouden medaille en 230. De minister van Justitie heeft op nieuw ter kennis van belanghebbenden gebragt dat, ingevolge de bestaande veror deningen, alle personen tot den Nederlandschen adel behoo- rende, gehouden zijn, tot staving van het bewijs hunner afstam ming van adelijke geslachten of van plaats gehad hebbende ge boorten, huwelijken en sterfgevallen in die geslachten, aan het departement van Justitie iu tè kenden uittreksels uit de regis ters van den burgelijken stand of van kerkelijke registers; èu 'dat met geéne andere dan eerstgemelde uittreksels genoegen kan worden genomen dan met behoorlijk gelegaliseerde volle afschriften der in voormelde registers ingeschreven acten. Op een der stormachtige avonden van de vorige week had aan het spoorweg-station te Idzard Roordahuizutn het volgende voorval plaats. Terwijl een spoorweg-bediende bezig was een paar met schapen geladen wagens aan elkander te kop pelen, zette een rukwind ze eensklaps in beweging en, vóór men 't kon tegengaan, ijlden de wagens, steeds door den wind voortgedreven, met snelheid voort. Hier en daar, waar men ze zag aankomen, poogde men ze wel, door het werpen van zand op de rails, te doen stilstaan, maar de wagens waren koppig genoeg niet te willen gehoorzamen. Eerst te Wolvega, meer dan een uur sporens, werd men ze meester, vooral ook tot blijdschap van den bediende, die gedurende al dien tijd in de weinig be nijdbare positie had verkeerd, van tusscheu de wagens in te moeten mededraven. Gelukkig, dat een spoorwegbrug die de geïmproviseerde trein moest passeeren gesloten was, en dat geene andere treinen in aantogt waren. ,A.xel 14 Junij. Jl. Donderdag morgen omstreeks half acht ure had op het spui nabij deze gemeente een treffend onge luk plaats; den arbeider aldaar Adriauus Crokkêe, 56 jaren oud, menigmalen aan zenuwtoevallen lijdende, had het ongeluk in een van die toevallen in het vuur te vallen waardoor hij zeer ernstige brandwonden bekwam, hoewel spoedige hulp ontvan gende van C. Dobbelaar en Kolijn, alsmede van den heer A. de Fouw, geneesheer te Axel, is de man Zondag middag aan de ge volgen overleden. Hoenclerloo 12 Junij. De omgeving maakt hier thans een pijnlijken indruk op ieder aanschouwer. De rupsen hebben de boomeu niet alleen ontbladerd, maar zij vernielen ook het jonge hout. Op sommige plaatsen ziet men, zoover het gezigt reikt, geen enkel blaadje aan boom en struik. Bij dui zenden ziet men de rupsen aan de boomen. De bewoners der huizen in het houtgewas gelegen, hebben behalve de schade nog grooten last er van. De rupsen kruipen in zulke menigte te<?en de huizen op, dat men door vele ruiten letterlijk niet zien kan. Bij hoopen veegt men ze van deuren, vensters en mureii. 't Is een ware plaag voor floenderloo. Gelukkig laten de rup sen de veldvruchten tot nog toe vrij. Maar hoe het gaan zal als liet laatste blaadje verslonden is? Wij hopen, dat Zij dan zullen uitsterven. De rogge staat uitmuntend; de aardappelen en boek weit doen zich zeer goed voor, de spurrie, in den zomer ons voornaamste veevoeder, laat niets te wenschen over. Leeuwarden 15 Junij. De verkoopingen van te velde staand hooigras en de verpachtingen van naweide zijn ge lijk elders ook in dezen omtrek in vollen gang. De productie van het. eerste is overvloedig en van zeer goede hoedanigheid; de prijzen zijn dan ook vrij algemeen veel hooger dan iu het vorige jaar. De voortdurende regens werken edliler zeer nadeelig op het binnenhalen van het hooi. Gisteren avond werden de paarden van een jedig huis waarts keerenden hooiwagen schichtig en geraakten Op hol. Iu wilden ren vlogen ze'voort, verbrijzelden een paar'br'ug'stijlen, beschadigden een lantaarnpaal, en slingerden eindelijk den wagen tegen een zwnren boom aan stukken, waarna zij al hollende hun stal bereikten. De bouwknecht, die het voertuig geleidde, was al vroeg van den wagen geworpen en er dwars ondergeraaki. Nadat hem spoedig door den chirurgijn Kramer de eerste'hulp was toégebragt, werd de ongelukkige, Zwaar gekneusd aan ge. iigt, schouders en borst,, iu bedeukelijken toestand naar zijne vjoning vervoerd. Oostburg 14 Junij. Op den 10 Junij 11. alhier gehouden afdeelings tentoonstelling van vee en werktuigen, waren aangebragt 10 paarden, waaronder 3 hengsten, 8 stuks hoornvee, 13 schapen, 62 nieuwe of verbeterde werktuigen, be nevens nog een paar verzamelingen handwerktuigen. Oosterhout 15 Junij. Niettegenstaande het on gunstige koude weder, hebben wij na denregen, die er gevallen is, veel verbetering gekregen in de gewassen; de staat der veld gewassen is thans als volgt: de tarwe en rogge is bloeijend, gerst en haver staan prachtig in het veld en zijn goed bezet; de boekweit komt goed vooruit, maar is een plant, die warmte moet hebben; de aardappel maakt een zware» struik en staat over het algemeen zeer goedde kersen beginnen te rij pert, van deze vrucht is een buitengewoon gewas; met het maaijen van de eerste snede gras is men druk bezig aan het hooijen, en gaal het naar wensch. De qualiteit wordt algemeen geroemd en dt quantiteit is ruim. Zelden zag men zulk eene groote massa veevoeder te velde staan het vee doet zjjn best er gebruik van te maken, geeft dagelijks veel melk, en is zeer gezond. Botterdam 16 Jnnij. Heden voormiddag is de R. C. begraafplaats, aan den Crooswijkschen weg alhier, dt kapel en daaronder aangelegde grafkelder ingewijd, in tegen woordigheid der deputatién uit het R. C. Parochiaal Armbestuui, uit de besturen der Vereenigiug van den H. Vincentius vai Paulo, het St. Antonius-gesticht, Maria Catharina van Dooren's stichting, het St. Theresia-gesticht en het jongens Weeshuis van den H. Laurentius, benevens de Commissie voor de begraaf plaats, bestaande uit de pastoors der alhier gevestigde parochie! en de heeren mr. J. G. de Bruyn, P. J. Bax, H. Looman Tl, (penningmeester) en L. P. Rietstap (secretaris.) De plegtigheid werd verrigt door den Eerw. heer G. G. Bon- gaerts, deken van Rotterdam en pastoor te Kralingen, inge volge eene opdragt van den bisschop van Haarlem, die ziehi? Noord-Holland bevindt tot toediening van het H. Vormsel, en daardoor verhinderd werd alhier tegenwoordig te zijn. Dt deken deelde dit na de plegtigheid in zijne toespraak mede, onder betuiging dat hij zieh verheugde de Koorasch Katholieken hier ter stede eindelijk in het zoo lang gewenscht bezit eenei eigene gewijde begraafplaats te zien. Hij bragt vervolgens eei woord van dank aan de commissie, die zich zoo ijverig betooul om de uitvoering van den begonnen aanleg geheel tot stand li brengen, en allen die door hunne gaven en offers dit doel had den bevorderd, of er ook verder toe medewerken. Deze redt werd door den pastoor J. B. van den Berg, der parochie vai de» H. Laurentius, beantwoord met eene wederkeerige dankbe tuiging aan den deken, wegens zijn ijver en volvaardige huipil alles waar deze werd ingeroepen. Het gebouw van Romantische» stijl opgetrokken, heeft urn zijne twee torens een allezins statig voorkomen en harmonieert in zijne vormen uitmuntend met de arcade boven de rij graf kelders aan de stadszijde, welke booggang alsnu verder rondo» den geheeleu omtrek van den terrein zal worden voortgezet, terwijl het middengedeelte reeds als een hof is aangelegd, fif lijk reeds vroeger is gemeld, is het geheele plan van aanleggt' volgd naar dien van het Cainpo Santo te Munchen. De in deze dagen overleden pastoor J. D. Raken was presi dent van bovengenoemde commissie. Zijn stoffelijk overschot zal het eerste zijn, hetwelk in den afzonderlijken grafkeldet| voor de geestelijken zal worden geplaatst. Als zi tugal, vadeii dagen een iu Hansier, cu kerkelijke iu in de; heeft de kon accliinatatie M. werd ron heeft hare b derheden uin ning te keni de direkteurl hia is zoo ah wetenschap aanleg en de H. M. d Parijs verlat H. M. heeft heeft Zondai bragt en da: ontvangen. H. M, hef te Keulen h van den Rij trein van dei De Sp wet betreffei te doen best tot het benoi zal waarschij tot regent v: heeft maarsc de Mexicaan dat de aand zeide hoofd; boven eiken heeft het be: gehandhaafd draagt in ge| uitkomst te en het repub randing doo zijden in de klaarde Prin diplomatieke worden. Fi-a-nUrij l£. Een beambte van den spoortrein had met een soldaat dl mobile nationale garde een zonderlinge woordenwisseling. Del kwam van een rijk bankier le Parijs, wilde in costuum plaal nemen in een wagon I' klasse, maar de conducteur wildé dl niet toelaten, omdat hét kon gebeuren dat ook een officier ij rtihent plaats wilde nemen. Werkelijk vertel datzelfde copar'tilient plaats nuuc lICUiCIL H Cl ACilJA CI u»' het spoorweg-regelement dat gemeene soldaten op de leita reizen, Men zal zi republiekein senator Sum woord wil herfst. De A partij gewei. Hemen. Dat Indien he werd, de in het initiatief Alabama-kit lijk vooreerst de Engelsche bepalen. En hen. Immers door Amerik die zijde niei( Wanneer r atief aan de i men tijd blijft haald worden Oceaan, die n komen, en zc voorwaarden dien elke pari 'gen, de aarze -t- De vé brood. In Bil vtm 3'000 2wi trie een groo! »n ing-ro'

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 2