mm. a deze buurtschap ■stingen aan. Als -en vruehtboonien veld staande ge- anks liet mingun- oral geldt dit ran egere soorten be- gevolge van bet niet zoo veelom ordeel te trekken, door die soorten :n aan den grond cmere dagen. Het elegen bosschen is :ren van schapen, r en elders een be- erkzaamheden aan tracht vooruit. De lart gaat geregeld, •deringen gemaakt, vleeschhouwer E. sale os rondgeleid, afkomstig uit den fen, en het bewijst, buitenlanders be- euoeg 1200' halst* end Ligchaam liet onderzoek der ns beraadslaagd, of i van dit plan. De (amenkomst van bet ouden, welke by da ii en de verbittering ledaard is. „In de luidt het slot van de nieuwe afgevaar- •e meening weder ia |welke eigen zijn aan eloofsbrieven waar- nu opgewonden. eeft,". die der Regeeringi welke nu reeds ekking van zoovele de verkiezingen ge- irdat ze in het Wet-' jzes maanden, op den al de veriüieatie der jen, de feiten uit dei verloren hebben, e» re zaken de aandacht ng eerst bekend zal ndbouw-concours ie voor zeker houden, en zal. maandag zeer druk niet één betreurens- Kè- in eene kiezersvet' waarom veie kiezers art blijven ondersten- lijk, zoo redeneerden an plaats moeten bet- cel te Lyon gekozen Favre zeker, in bet meerderheid krijgen, te Parijs en dus moet gchaam te komen niet ien tevens, dat Roche- lige manifestatie was Het officiëele orgaan van het Spaansche gonvernement deelt in zij" nommer van 28 Mei mede dat de processie van den H Sacramentsdag te Madrid met groote statie, gehouden is. Van de H. Maria-kerk uitgegaan zijnde, heeft zij denzelfden neg gevolgd, als steeds gebruikelijk was. Aan het hoofd der nrocessie zag men den voorzitter der Cortes, den voorzitter van het uitvoerend bewind, den minister van oorlog en dien van marine, den gouverneur der provincie, den kapitein-generaal van Nieuw Kastilie en aide kerkelijke, militaire en burgerlijke overlieden, alsook door de volkskeuze gevormde collegiën en jjg wetenschappelijke corporatiën, gevolgd door eene ontelbare volksmenigte. Aan weerszijde van den weg, langs welken de processie trok, stonden soldaten van het garnizoen en van het stedelijk corps vrijwillige rustbewaarders geschaard; en niette genstaande de ongunstige weersgesteldheid, was er eene tallooze volksmenigte op de balkons en in de straten vereenigd, om den ommegang te zien voorbijtrekken. Het stedelijk bestuur van Madrid had onlangs besloten zijne tegenwoordigheid en geldelijke ondersteuning voortaan aan die kerkelijke feestviering te onthouden; maar dat besluit had bij het publiek de grootste ontevredenheid veroorzaakt, zoodat de over heid het raadzaam oordeelde, zoo spoedig mogelijk dat besluit in.te. trekken. Zelfs namen thans de burgemeester Rivero en een aantal leden van den gemeenteraad deel aan den stoet met eene waskaars in de hand. Binnen weinige dagen zal men boven op de nieuwe opera te Parijs de koperen kroon plaatsen, waarna de uitwendige bouw en de versiering van den tempel der muzen voltooid zijn. De kroon is tien el hoog en heeft tien el in middellijn; het koper is een palm dikendegeheele kroon weegt 14,000 kilogr. Vooral de vier arenden met liutuie vier uitgeslagen vleugelen, die de kroon dragen, zijn verbazend fijn bewerkt. i— Zij, die in 1867 de wereldtentoonstelling te Parijs hebben bezocht, herinneren zich ongetwijfeld het meesterstuk van sclirijn- werkerskunst, waaraan de eere-medaille is geschonken. Dit werk, dat 100,000 fr. aan grondstof eu arbeidsloon heeft gekost, is Zondag in het hotel Drouot voor z0.920 fr. verkocht. Ook liet kasteel u'Angerville, de' woning van Berryer, is Zondag in veiling gebragt en verkocht voor 320.000 fr., waar van de herinneringen, die er aan zijn verbonden, wel voor 10O.Ö0Q fr. gelden. Engeland. De heer Motley, de nieuwe gezant der Vereenigde Staten, heeft bij het Britsche hof, in antwoord op een adres, hem door Ide kamer van koophandel te Liverpool aangeboden, gezegd, dat de president der Unie eu het Amerikaansche volk der Vereenigde Staten vervuld zijn met eene levendige hoop en begeerte, dat de opregte vriendschapsbetrekkingen tusschen Engeland en Ame- rika zouden worden aangekweekt. „Vooruitgang en beschaving" (zeide o. a. de lieer Motley), „hangen af van het bewaard blijven vail den vrede tusschen alle natiën, doch vooral tusschen Enge land en Amerika. Steeds zal Amerika dan ook pogingen aan wenden om de vriendschapsbetrekkingen tnssclien die twee rijken te handhaven, mits zij rusten op beginselen van het gezond verstand, van de regtvaardigheid en van de eer." De uitslag der geldieening van 260 millioen francs, die onlangs voor de stedelijke kas van Parijs is opengesteld, is thahs eerst met volle zekerheid gestaafd en officieel bekend gemaakt. Er is zes-en-dertig maal zoo veel ingekomen als voor de stad gevraagd werd. Er waren 753.623 obligatiën aan het publiek aangeboden; er is voor 26.747.488 obligatiën ingeschreven; het aantal inschrijvers was 418.727.. De inschrijvingen zijn, zooveel zij vatbaar voor korting waren, slechts voor l'/3 van haar bedrag aangenomen. De keizer van Rusland is voornemens een buitenge wonen gezant naar Noord-Amerika te zenden, ten einde gerte- 'aal Grant met zijne verheffing tot president der Unie geluk te wenschen, en hem mede te deelen dat hij (de czar) lioogen prijs stelt op de betrekkingen tusschen Rusland en Noord-Amerika. Van liet eiland St, Thomas wordt door den West-Indischen ■post berigt, dat de monitors Ahahualpa en Manco Cgpae, doóï Peru van de Vereenigde Staten gekocht, aldaar zijn binneoge- loopenDie beide schepen worden als echte monsters afgeschil derd; zij zijn voorzien van draaibare torens, waarop het geschut, flat kogels van 500 ponden wegslingert. Het dek is slechte 6 duim boven den waterspiegel, en wanneer zij mogten worden aangeklampt, dan worden de entenaars met kokend water be spoten, Een der monitors, de Manco Capaa is in den beginne 'eeds ongelukkig geweest; zijn sleepboot, zeven schepelingen eo 4 180.000 aan.goud zijn gedurende den overtogt iu de diepte verdwenen. Op St. Thomas wordt de aankomst dier gepantserde vaartuigen, op ieder van welk zich eene equipage van 200 man bevindt, in verband gebragt met den opstand op Cuba en met de oude wrok van Peru tegen Spanje over de bombardementen van Callao en Valparaiso. De strijd tusschen het protectionisme en het vrij-handels- stelsel wordt steeds levendiger. De bladen zijn opgevuld met vertoogen van beide partijen, de redacteur van de New-York Tribune kondigt aan dat hij met een uitgebreid opstel bezig is, waarin hij zal aantoonen dat Amerika slechts heil heeft te wachten van het beschermend stelsel. De New-York Times is vau oordeel dat het vrj-handelsstelsel in Amerika nimmer zuiver kan worden toegepast, maar toch acht het blad het wen- schelijk, dat de invoerregten aanzienlijk worden verminderd. De New-York Evening Post een repnblikeinsch blad deelt mede dat de republikeinsche partij voortaan het vrij-handelsstelsel met hand en tand zal verdedigen. Dultschland. Berlijn 29 Mei. Graaf von Bismarck, die in den laat- sten tijd weder ongesteld wa9, is aan de beterhand; maar zal nog eeuige dagen zijne kamer moeten houden eu niet in naam des Konings de zittingen van het Tolparlement kunnen openen. Er wordt gesproken van den Beijerschen gezant, baron Pergler von Perglas, die toch reeds den lieer Bismarck vervangt als presi dent van den Tolbondsraad, en die ook de opening der tolzittin- gen wel voor hem zal waarnemen. Het Ministerie van Koophandel te Weenen heeft een ont werp openbaar gemaakt, onder den titel van „Wet op de vlag." Het strekt tot vaststelling van de categoriën der zeevaart, de voorwaarden van scheepseigendom, de scheepsregisters en scheepspapieren. Tot de voornaamste daarin voorkomende be palingen behoort die, waarin aan buitenlanders het gedeeltelijk eigendoinsregt iu Oostenrijksche schepen wordt toegekend. Tot nu toe waren zij hiervan uitgesloten, terwijl in lietontwerp wordt voorgesteld, hen daarin vrij te iaten tot voor l/z gedeelte van den eigendom van ieder schip. De regterlijke beslissing in tweede insantie, in de zaak van prins Alexander Karageorgewitsen, betreffende den moord teil vorige jaren gepleegd op vorst Michael van Servie, is thans te Pesth openbaar gemaakt. De breedvoerige uitspraak kwam hierop neder -, dat terwijl de stedelijke regtbank te Belgrado, bij verstek en zonder eenige verdediging van zijne zijde, op den beschuldigde slechts eene gevangenisstraf had toegepast, er in dat vonnis geene termen waren om hem eene hoofdmisdaad ten laste te leggen, en dat er mitsdien geen wettig bezwaar bestond om hem tegen waarborg op vrije voeten te stellen, doch dat de beslissing omtrent de aannemelijkheid der hiertoe aangeboden cautie moest worden overgelaten aan den regter, die liet eerste vonnis had uitgesproken. Tegen deze beslissing in tweede instantie is alsnu appèl aangeteekend, zoowel door den verdedi ger als door den openbaren aanklager. De eerste komt namelijk op tegen de inleiding tot dit proces en de laatste tegen de vrij lating op borgstelling. Belgie. Het 11" Nederlandsch taal- en letterkundige congres zal te Leuven worden gehouden op 5, 6, 7 en 8 September 1869. Het bestuur brengt in herinnering de hoofdvakken, welke tot de werkzaamheden van het congres belioorena. Nederland- sche taal- en letterkunde, b. Nederlandsche geschiedenis en oudheidkunde en e. Nederlandsch, tooneel zang en boekhandel. Het zou hoogst aangenaam wezen tot het tijdig opmaken van het programma, indien men véér 25 Junij e. k. opgave mogt ontvangen, over welk onderwerp door sprekers het woord wordt verlangd, aan den heer Brouwersz, len secretaris,Riddersstraat, 171, te Leuven. Den 20 Mei jl. is te Hodeige (Belgie) gestorven, mevr. Marie Barbe Dothier, geboren 25 April 1762, en dus 107 jaar oud geworden; vier van hare kinderen waren bij de lijkplegtig- heid tegenwoordig, drie zoons en een dochter; de oudste is 80, de tweede 78, en de jongste 64 jaar oud. Zeetijdingen. "Vlissingen 4 Junij. Dingsdag is van deze reede naar zee vertrokken, de Ned. bark Susanna Elisabethkapt. van der Heijden, met een lading steenkolen, bestemd naar Oost-Indië. Én Woensdag de Eng. brik Estimation Castle, kapt. Albar- dijce, bestemd naar New-Castle, in ballast.

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 3