VLISSINuSCH WEEEBLAD. wigtige blanke soort. o f 9.25. 11 en niet beneden de e vergeefs werden die r vat. gerst f 6.— a f 6.50. erwten 1' 7-50 a 8- f 7.25. Winter Kool- f 9.40. Rogge f 6.75 .55 a f 6.—. Boekweit a f Paar- Witte Erwten f a f Kool- 21/2 pet. 3 4 ii 4'/, *'l, 4 3 5 5 5 21la S VI, 541/,» 0 6I|S 75 43' |4 203"/,. 81'/, C3"|s 28 25sls. 47sl,. 613 4 52l3/,s 712 betrekking van ess aan cle school lager onderwijs elieven zich zoo der vereischte aan den Burge-I 1SSIE, door den md voor het jaar het eind-examen provincie, maakt oveel het schrif- en gehouden aan it het mondeling te Goes in do e provincie wen kt daarvan vóór e brieven kennis mde, met naauw rte; rwijs ontvangen hoogere burger n opgegeven aai ij bet schriftelij' tter voornoemd, .AT DE KANT# TE VLISSINGEN. E8G9. N°. 330. Zaturdag Mei. Ta Jaargang. J-- Q -4 5 Nieuwendijk H no 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing BUREAU F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zatnrdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. POLITIEK OVERZIGT. - Het voorgevallene met den mayor van Cork, de heer O'Sul- livan, heeft op nieuw doen zien, dat het eene groote. leemte in de jingelsche wetgeving is, dat het uitvoerend bewind niet Het gezag heeft om een mayor te ontslaan, wanneer daarvoor deugdelijke termen aanwezig zijn. ,'t Is lastig dat de heide parlementen der regering eerst de bevofgdheid moeten geven een mayor te ontslaan; 't is kostbaar tevens. Het oproepen 'der getuigen enz. heeft in dit geval toch niet minder,dan 2500 pond sterling gekost, en toen sir Percy BureU in de zitting van het Lagerhuis den heer Gladstone vroeg, wie die kosten moest betalen, wees de premier onder de hilariteit van het Huis op den kanselier der schatkist. Gewigtiger was dan ook de vraag van den heer Eastwick, of, namelijk de regering niet het plan had eene wet in te dienen om het mogelijk te maken, dat er met die heeren mayors wat kortere wetten zouden worden gemaakt, waarop de minister Gladstone ten antwoord gaf, dat een enkel geval misschien geen algemee- nen maatregel wettigde. De Times schaarde zich geheel aan de zijde van den premier en vreesde vooral de verbolgenheid der openbare opinie, die zulk eene beperking der vrijheid niet zou dulden. Andere bladen deelen evenwel die overtuiging niet; en ter wijl sommigen zich verklaren voor het geopperde voorstel, dat de heer O' Reilly in het Lagerhuis deed, namenlij k om het gouvernement krachtens een adres van beide Huizen te magtigen, om een Mayor te ontslaan, dringen andere organen er op aan, dat in deze bij de wet behoort te worden voorzien. Het is intusschen zeer duidelijk wat er thans behoort te worden gedaan.De zaak kan zich herhalen en voor elk geval kan men geen wet voordragen. Er moet eene algemeene wet zijn; maar, zegt. de Economist, eene wet die den minister van binncnlairds.che zaken magtigtom eiken mayor te ontzetten, die daartoe redenen geeft; dit is een bedenkelijke zaak. Men zal er eene .partij-kwestie van maken en daarom meent het blad, dat do wijze, door den heer O'Reilly aan de hand ge daan, wel de beste-wezen zal. Op die manier toch zou de municipale onafhankelijkheid en waardigheid gehandhaafd zijn,' terwiji -het Parlement bevoegd zou wezeu voor de reg- ten der natie te waken. Mazzinb he'eft door de Tribuna eene verklaring doen open baar maken, waarin hij aan de Italianen komt verhalen dat er volstrekt' geen zamenzwering te Milaan bestaan heeft, en de overheid dit alleen voorgewend heeft, om zoodoende'een afschrik voor een-republiekeinschen regeringsvorm in te boezemen. De beruchte revolutionair outkent intusschen niet dat er een stre ven naar de republiek te bespeuren is, doch beweert dat het niet noodigis dit streven uit het buitenland aan te wakkeren; alle groote herinneringen van Italië zijn republiekeinsch, en hij acht dén tijd nabij dat.de tegenwoordige regering omvergeworpen zal worden. Ten slotte verklaart Mazzini echter dat hij, hoewel nu tot geen zamenzwering aangespoord hebbende, er toch geen het minste;gewetensbezwaar over zou gevoelen, de regering van Victor Emanuel omver te werpen. Niettegenstaande deze ver klaring, zou het gebleken zijn, dat Mazzini wel degelijk de zamenzwering georganiseerd had. Itim.UY.MISCllE TIJDIKEil Vlissingen, 21 Mei. Naar wij vernemen bestaat het vooruitzigt dat het houten schut hetwelk de kleine werf aan de zijde der Wijubergsche kade alhier afsluit, zal worden weggebroken, en alzoo de dok haven op dat 'gedeelte open gesteld zal worden zoowel vbor het publiek als voor het lossen en laden van schepen. Verwonderlijk is het te noemen, dat daarvoor ook aan de zijde der groote werf niets wordt gedaan, en de werf steeds gesloten blijft, nu het toch geen marinewerf meer is. Waarom stelt men het terrein niet open voor het publiek? want gaat men Vlissingen rond dan ziet men overal uitgestrekte ter reinen, welke zoowel door de domeinen als genie, infanterie, artillerie en waterstaat afgesloten worden gehouden. De beurtschipper van Neuzen op deze stad, A. Leunis, des avonds vau den 13 Mei langs onze kusten varende, voorbij de plaat de Galoot, hoorde een onophoudelijk gerommel als van ver af zijnden donder en bespeurde in de verte, een ontzagge lijk (zoo het scheen drijvend) voorwerp. Nader bijkomende zag hij het water ouder veel geraas tot op ontzettende hoogte opvlie gen en bemerkte toen, dat het voorwerp een levend monster was, dat met zijn grooten staart alles dreigde te vernielen, wat Dabij kwam. Onmiddellijk liep de schipper hier aan wal, om hulp in te roepen. Na een paar vergeefsche pogingen, ver klaarde zich Jacob Rottier, jongste zoon van onzen dijkgraaf L. Rottier, bereid om met geweer gewapend mede te gaan. Bij het tweede schot trof hij het monster in den verschrikkelijken muil, met het gelukkig gevolg, dat het na veel bloedverlies be zweek. Met behulp van mensehen- en paardenkracht werd het dier gedurende den vloed bijna 4-00 ellen op de plaat gesleept en nu kon men het bij laag water gemakkelijk beschouwen. Het behoort klaarblijkelijk tot het geslacht der walsisschen en is 17.20 Ned. el lang; de lengte der onderkaak tot aan de hoeken van zijn muil bedraagt 4 Ned. ellen, zijn zwaardvinnen zijn 1.95 Ned. ellen; de breedte der staartvin is 3.60 Ned. el, de afstand der voor zulk een monster niet zeer groote oogen bedraagt 2.50 Ned. el. Ofschoon reeds geheel in alkander ge zakt, is zijn grootste diameter nog 2.20 Ned. el; de lengte zijner spuitgaten beloopt 45, de dikte van 't spek aan de onder kaak 25 Ned. duimen, terwijl er zich, voor zoo ver men zien en tellen kan (want de muil is nog al gesloten) 290 baleinen op de eene zijde in de bovenkaak bevinden. Natuurlijk stroomen er van alle zijden des eilands honderde nieuwsgierigen toe, om het zeegedrocht te bewondereD, dat door onbekende oorzaak van zijn koers geraakt is. Op onderscheidene handelskantoren is het de gewoonte (3s handteekening te doen vervangen door een gegraveerden stempelafdruk. Deze gewoonte is niet goed te keuren, daar zij nadeelige gevolgen kan na zich slepen. Het geval van misbruik door onbevoegden met dien stempel te. maken, alsmede het ge-

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 1