r Goilt mijner iepen, Tomas e bekende slap |n gemeld jaar Iroeger niet al Omen. namiddag om- re onbekende wer J. Burin, rzande. Geheel Iioedig door en ijds met al de i en stroo, be- i der vlammen varken zijn in het paard zijn en krachtdadig hebben voorge- op weinige ellen erd bij de Bras- ïaatschappij van erd in eene sloot San den Hoogeu aid van den heer alhier. Iiij bad verlaten. Later akt en hebben de [avenden toestand i drenkeling doet evenwel, dat die |ts gehad en getne jegeveu heelt. Be trokken was, kloui daar weldra van rang tot rang op en stierf, 65 jaar oud, als generaul-majoor te Luckuow, in September 1601), nalatende een vermogen dat op twaalf inillioeu werd ge schat. Bij een zeer uitvoerig testament, gemaakt in Jannarij 1800, is een gedeelte van deze nalatenschap aan zijne bloedver wanten gelegateerd, doch het meeste tot weldadige einden be stemd, inzonderheid voor de steden Luckuow, Calcutta en Lyon. I Krachtens een der vele bepalingen van dat testament moet de stad Lyon jaarlijks 4000 sic/ca rupees (ongeveer 6000) aan wenden tot bevrijding van personen die voor schulden in de civiele gijzeling zitten. De tegenwoordige bezitters van Martins vermogen, door hem aan zijne bloedverwanten vermaakt, beroe pen zich op de wet van 22 Julij 1867, houdende afschaffing van den lijfsdwang in civiele en handelszaken, en beweren dat liet kapitaal, welks rente tot bedoelde loskooping moet dienen, met de rente aan hen inoet worden uitgekeerd. De stad verzet eich tegen deze vordering. De uitspraak deeleu wij later mede. Dat de beoefening der wetenschappen niet altijd brood •geeft, bewijst het lot van den grijzen Dien in Frankrijk, den zamensteller van den algemeen als uitmuntend erkenden heinël-allas. Hij verkeert thans ill de diepste armoede; zijne trouwe-levensgezellin -is tot overmaat -van smart -blind geworden. Het is te hopen, dat d-e beminnaars der wetenschap de ongeluk- kigen zullen helpen. -Zoo treurig is het ook gesteld met de weduwe van den inde pliotographie zoo bekenden'Chevalier. Hij is kort geleden gestorven en heeft zijn geheele vermogen aSu zijine uitvindingen opgeofferd.; zijne vrouw blijft in de diepste tatmoede achter. Eng-elancl. Parijs is gesloten. werden gesteld, inschrijvers, ieder 0 obligatien zulleu brijvers, die bij die pet. zulleu verwer- leans is met groote r bisschop van Or- artsbisschoppen en ffgenomen. Bij het d'Arc aan den kar- plegtiglieid leidde, fdien de tegemvoor- herstel voor de ver- j., het toch te hopen herstel voorbehield, eantwoord, dal zijn an Orleans werd ge- De verwachting, is niet vervuld heeft aan de Acatk- •steld, ex aequo, waar- Berlioz in te nemen, i I Ponistowski. De Aca- I ierden kandidaat bij irno is jl. Zalurdag te| boet Abatwcei, in den Noorweegsclie brik is M.eiiianning en du passa- uder anderen zijn Hiidant Ferrari met faun- Hgcneruul van Hl r De Amerikaanscbe bladen deelen mede dat het gebouw der onlangs te New-York opgerigte damesvereeniging binnen kort zal worden geopend. Op de eerste verdieping zullen de bureaux gevestigd zijn van een dagblad, getiteld: de Revolutie, waarvan eenige dames de redactie op zich hebben genomen. De salons der tweede verdieping worden ingerigt voor dedagelijk- sclie bijeenkomsten der leden; de derde verdieping is bestemd voor het genootschap der werkvrouwen, bekend onder den naam Worliiugwovicn-Association en eindelijk de vierde zal worden ingerigt tot een ruime werkplaats voor de vrouwen, die zieli met eenig kunstvak bezig houden. Restauratie noch buffet worden aangetroffen in liet nieuwe gebouw; alleen zullen er eenige kamers beschikbaar ziju voor vreemdelingen; de huis bewaarster zal die vreemde dames bij het ontbijt bedienen. Het gebouw is aangekocht en gemeubeld door eene New-Yorksche dame voor de som van 50.000 dollars en is door haar aan de vereeniging, waartoe ook zij behoort, verhuurd tegeu 3500 dolhrs per jaar. De vereeniging telt reeds 120 leden, en de aan vragen tot opname zijn zeer talrijk. Het nuttig gebruik, dat van den zoogenaamden afval der fabrieken of bedrijven wordt gemaakt, is aanzienlijk. De over blijfselen van liet hout bijv. dat tot kleurstof gediend heeft, mengt men met 25 il 30 percent residu vau teer, perst dat mengsel tot koeken, en verkoopt het als brandstof. Engeland voert 40 lot 50.000 ton van dit stof jaarlijks uit. Dubox en die te Havre maken 120 ton van die brandstof elke maand. Zoo wordt-er ook mei de eikenschors gehandeld. De vroeger weggeworpen dennennaalden worden nabij Bres- lau in Silezie, nadat er de etherische olie is afgescheiden, tot een soort van weefsel of tot watten verwerkt, geschikt tegen bet rhumatismus. Van de snippers of afsnijdsels van leder maakt men, door ze te malen en te weeken, eene soort van pap, die men door !eene waterpers tot vaste stukken leer zamenperst. Men gebruikt dit kunstleer voor het biunen-bekleedsel der schoenzolen en con- trefoorts. Meestal echter bereidt men het kunstleer van de snip pers, door ze in dunne lagen met lijm zarnen te plakken, die lagen weder met liim of stijfsel op elkander te hechten en zoo voort te gaan, tot ze een Rijul. duim dikte hebben; men voert dan dien lederkoek tussclien twee ijzeren cilinders door, i ra drukt hen alzoo sterk zamen; dan laat men ben droogen en verkrijgt platen van ongeveer 4 Nederl. duim breedte, 12 duim nei u'"" rfn8te en een 'la've t'u'ul dikte. Een uitgebreide fabriek voor Rome e» ï'eze Weiding vindt men in de stad der schoenmakers, namelijk 'e Lynn, in Noord-Amerika. In die fabriek werken 40 a 50 (iel I reatbank een in velt Jannen -en vrouwen. Elke week wordt daar 600 kop meel ge- het betreft een eisotfrui;kt,_om er stijfsel van te maken, ten einde de stukken zamen et oetreu ~glafle plakken. Men gebruikt daarvoor eene groote stoommachine Martin Uigen^ een dampfourncis. Du.itsclila.nd.. Van wege sommige Pruissisehe spoorweg-directien was onlangs bezwaar gemaakt tegen het vervoer van petroleumether, op grond dat deze stof reeds bij eene temperatuur van ongeveer dertig graden, en dos onder den invloed der zomerwarmte, vat baar is voor zelfontbranding. Die meening wordt thans in een rapport der koninklijke technische commissie van nijverheid bepaaldelijk tegengesproken. In December des vorigen jaars lagen le Gibara, aan de zuidkust van Cuba, 2219 balen tabak, ter waarde van 40.000 dollars, zijnde eigendom van ingezetenen van den Noord-Duit- scben bond. De insurgenten hebben zich toen daarvan meester gemaakteu den gelieelen voorraad naar het binnenland vervoerd. Thans evenwel is bet den Noord-Duitsclien consul-generaal te Havana, onder medewerking der autoriteiten aldaar met behulp der geregelde troepen, gelakt dien voorraad magtig te worden, ten gevolge waarvan alles naar Duitschland is verscheept geworden. De Pruissisehe regering houd zich ijverig bezig met het ontwerpen van een nienw militair strafwetboek. Naar men zegt, zullen daarin bepalingen worden opgenomen, volgens welke alleen de behandeling van zaken betreffende lands- en krijgs- verraad geheim, doch dat alle overige militaire processen open baar zal zijn. Daardoor zal dan ook de tegenwoordige uitsluitend schriftelijke behandeling van vele zaken afgeschaft en vervangen worden door liet debat. Ook ligt het in de bedoeling om de leiding der processen 'bepaaldelijk op te dragen aan personen beboorende tot de rsgterlijke magt en de vonnissen te doen uit spreken door eene militaire jury. Dit wetboek zal ook tot invoe ring bij den gelieelen Bond worden voorgedragen, en daar men zich tegelijkertijd bij de Zuid-Duitsche staten met hetzelfde onderwerp bezig houdt, verwacht men dat het daaromtrent tot een onderling overleg zal komen om voor geheel Duitschland eene regeling dezer aangelegenheid te verkrijgen. In de schietbanen te Spandau zullen binnen korten tijd weder proefnemingen met verschillende geweren plaats hebben. Op het programma zijn vermeld de geweren volgens de stelsels van Dreyse, (de zoon), Werder, Berdan-Carlé en anderen. Men verwacht evenwel dat deze allen znllen moeten onderdoen voor de constructie naar liet systeem van Mayerhöfer. Daarmede zijn reeds ten vorigen jare voorloopig proeven genomen, waarbij met één geweer 26 schoten per minuut gelost werden. Thans zullen die proeven op grooter schaal herhaald worden. Mogt liet resultaat daarvan zoo gunstig zijn als men verwacht, dan zal de Pruissisehe armee met dit wapen zeker veel boven andere legers vooruit hebben. Italië. Home 6 Mei. Den 26 der vorige maand werden de deken van Lemberg, de WelEerw. lieer Morawski, de graaf Stanis laus Malachowski en de graven Wodricki, die in naam der Polen den H. Vader kwamen gelnkwenschen met zijn Jubilé, door den Paus teu gelioore ontvangen. De deputatie overhan digde Z. H. bij deze gelegenheid een adres, opgesteld in de Poolsche taal en door duizenden onderteekend; o. a. door alle kerkvoogden van de Lathijnsche, de Rutheensehe en Armeni sche geestelijkheid van Gallicië, door de leden van den Rijks- en Landdag, de stedelijke overheden, de leeraren der hooge- scholen, enz. Ook de bekendste namen uit het groothertogdom Posen bevonden zich op het adres, waaraan echter de Polen die onder liet bestuur van Rusland zijn, niet hebben deelgenomen wijl bet bun, volgens de woorden van het adres, niet geoorloofd was, gezamenlijk met hunne broeders, te deelen in dien triumf der ICerk. Eveneens is uit Smyrna aan Z. H. een adres aangeboden, onderteekend door de Latijnsehe, Grieksch en Armenische gees telijken ter gelegenheid van het feest, door den aartsbisschop Mgr. Spaccapietra gevierd, op den dag van 's Pausen jubilee. Na de plegtige H. Mis, door een tallooze menigte bijgewoond, beklom de aartsbisschop den kansel en weidde in zijne rede uit over den apostolischen arbeid van Pius en de bijzondere wijze, waarop de Voorzienigheid liern tot bet Opperpriesterschap had geroepen. Deze rede lieei't de aandacht der scliismatieken ge wekt, die zelfs liet verlangen te kennen geven deze aanspraak gedrukt te zien. Mgr. Spaccapietra is door den Paus verkozen om liet concilie, dat niet Pinksteren te Sinirna zal geopend wor den, bijeen te roepen en voor te zitten. Deze kerkvergadering, waarheen zich de prelaten van het vikariaat van Konstantiiio- pel, van Klein-Azië en den Griekschen Archipel begeven, zal, om zoo te zeggen, eene voorbereiding wezen tot liet algemeen concilie.

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 3