„Wenschende dat onze stadgenooten met ons gevoelen om trent liet gelieerde bekend worden, verzoeken wij Uedelachtbaren ten slotte beleefd en dringend, aan dit ons adres, met onze ouderteekeningen, ruime openbaarheid te geven op de wijze die door u gepast zal zijn geoordeeld. ,,'t Welk doende, enz. „Middelburg, 30 April 1869." De van het eiland Walcheren verdreven Belgische arbeiders hebben op hunne terngreis weerwraak willen oefenen op de Nederlandsche werklieden en boerenknechts, die te Beerendrecht en Santvliet in dienst zijn; doch eenige gen darmes waren voldoende om die daden van geweld te keer te gaan, en de Nederlanders hebben in Belgie kunnen blijven. Drie rustverstoorders zijn in hechtenis genomen. In tegenwoordigheid van liet geheele garnizoen, waarbij de officieren der schutterij en verschillende officieren der marine, werd verleden Zondag eene treffende militaire plegtig- heid vol bragt. Een Vlissingsch weeskind, Pieter Joosse, vertrok in 1863 als soldaat naar de koloniën. Zijn moed en uitstekend gedrag beiden deden hem spoedig tot ouderofficier opklimmen. In 1867 werd hij als ongeschikt voor de actieve dienst, ont slagen en gepensioneerd. Met wonden overladen keerde hij in zijn geboortestad terug, en 11. Zondag werd hem het ridderkruis der Militaire Willemsorde op de borst gehecht. De majoor Dan- kelmans van het 3e regement hield daarbij een toespraak. Al de officieren juichten die krachtige en tot liet militaire hart spre kende taal met het „Leve de koning" toe. Daarna werd er voor hem gedefileerd. Den 3 Junij aanstaande zal te 's Hage, ten behoeve der staatsspoorwegen, worden aanbesteed liet doorgraven van den zeedijk voor de uitwateringsluis bewesten Vlissingen, liet hou wen van eene sluiswachterswoning en eenige daarbij beiioorende werken. Aanwijzing op het terrein zal worden gedaan den 22 en 27 dezer, telkens des voormiddags te tien ure. Den 18 dezer zal in het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken te 's Hage worden aanbesteed: het span nen van een draad aan de bestaande telegraafpalen op de lijn van Vlissingen naar Roosendaal, in drie perceelen. Het escadron huzaren, dat te Rotterdam in garnizoen lag, is naar 's Hage teruggekeerd. De kommandantder schutterij en van het corps Rottcrdainsclie vrijwilligers, met de hoorumuziek der schutterij, hebben liet escadron tot de grens der gemeente uitgeleide gedaan. Het gevolg des konings, tijdens HD. verblijf op het Loo, zal, naar men verneemt, bestaan uit den kolonel Tolsma, adju dant; den luitenant de Pesters, ordonnans-officier, en den refe rendaris van het kabinet de Weert. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 27 April 1869, is aan J. Vrijhof te Heen vliet tot wederopzegging eene nieuwe vergunning verleend voor eene stoomsleepdienst op de daarin omschreven wateren en kanalen in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid—Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Overijssel en Limburg, zijnde de hem vroeger verleende concessie vervallen. Uit Dordrecht wordt van 3 Mei gemeld: ,/Er ir hier een gerucht in omloop, dat men op de stapelplaats van de staatsspoorwegen eene poging tot brandstichting zou ontdekt hebben. Men zou nl. tussclien de stapels gecreosoteerde dwarsliggers, die in groote hoeveelheid aanwezig zijn, een mand hebben gevonden, gevuld met krullen en andere liglbrandbare stoffen, en waarin zich lucifers bevonden, die de sporen droegen van gebrand te hebben. Gelukkig echter is deze poging mislukt, die de verschrikkelijkste gevolgen had na zich kunnen slepen. Aangaande de bedrijvers schijnt nog niets bekend te zijn." (W. R. C.) Bergen-op-Zoom 31 April. De ansjovis vangst op de Zeeuwsche stroomen mag tot nu too buitengewoon groot genoemd worden. 'ss Hertogrentoosach 4 Mei. Het bestuur dezer stad heeft besloten tot liet maken van een nieuwen toegangs weg naar het station der staatsspoorwegen, waartoe bereids onteigening van huizen en vergunning van het departement van oorlog, benevens bijdrage van het departement van bin nenlandsche zaken is verkregen. De St.-Janspoort en hare verdedigingswerken blijven bestaan. SSteenwijli 30 April. Heden werd hier door de firma Peek C°. van Amsterdam, eene onbevriesbare pomp naar Northoms methode geplaatst nadat de buizen 66 voet waren ingeheid, verkreeg men goed frisch helder water, uitmuntend van smaak. Wanneer men het terrein, waar die pomp is ge plaatst, in aanmerking neemt, dat de vergeefsclie moeite, Welke men vroeger aangewend heeft om daar zuiver drinkwater te verkrijgen, voorziet die methode in eene zeer dringende be hoefte en verdient daarom ook alle aanbeveling. "W ij li t>ij Duurstede 2 Mei. Eenigen tijd geleden vertoonden zich ook alhier de jagers op zoor/enaaml schadelijk wild, om den omtrek daarvan te zuiveren. Onver antwoordelijk is het zoowel van de landbouwers als van de ge meentebesturen, dat dergelijke jagt wordt toegestaan. Reeds na verneemt men klagten van zwarte vlieg in de vruchtboomeu, van veel kapellen en rupsen, en vreest men dat er veel meikevers zullen zijn. Laat men het schadelijk gevogelte en ook de mollen vrijelijk hun werk verriglen, dan zal er minder last en nadeel van werkelijk schadelijk gedierte zijn. Allerprachtigst is de bloei der kersenboomgaarden en der perenboomen, die als met een wit laken bedekt zijn en een rijken oogst beloven. Ook de toestand der korenvelden en wei- landen laat niets te wenschen over en geeft over 't algemeen een gunstig vooruit zigt. Zierilstzee 1 Mei. fn de laatst g ehouden verga, dering van den gemeenteraad werd o. a. mededeeling gedaan van een schrijven van den heer mr. W. de Crane, houdende kennisgeving dat hij ontslag neemt als raadslid, omdat hij niet langer lid wil zijn van een collcgie, waarvan de meerderheid gt. loof weigert aan eene door hem ingediende en naar waarheid opgemaakte verklaring van den staat zijner inkomsten. Dij voorzitter gaf hierop zijn leedwezen te kennen, dat de heer dt| Crane in de vorige vergaderingen niet is tegenwoordig geweesl, daar hij daardoor de redenen niet kan kennen, die de meerder beid van den raad tot liet verhoogen van zijnen aanslag inii hoofdelijke belasting heeft doen besluiten. Ware de heer dij Crane daarmede bekend geweest, dan had de zaak waarschijn™ een gunstiger wending genomen. Overigens werd dit schrijve:] voor kennisgeving aangenomen. I BE1TS5NLANDSGBE TIJDINGEN. Frankrij li. Hoewel sommige bladen beweerden dat de reis van den lietl Benedetti, gezant bij het Pruissisohe hof, in geen verban] stond met de politiek en hij alleen voor familieaaugelegerihflfej eenige dagen zijn post heeft verlaten, blijft men hier volhoudei dat wel degelijks de politiek in liet spel is. la sommige kringel wordt beweerd dat de Keizer den lieer Benedetti herwaarts ont| boden heeft, om zich met den gezant te onderhouden over dij Pruissischen spoorweg, die door Zwitserland en den St. Gi hard, Duitschland in regtstreeksche gemeenschap inoet brengi met Italië. Anderen willen weten, dat de gezant op verlang] van den koning van Pruissen zicli hierheen begeven heeft, uit naam van Koning Willem den keizer de verzekering geven, dat de Prnissische regering in geenen deele zicli gekrer zon gevoelen, indien Frankrijk met Belgie en de Nederland] een tolverbond of zelfs een of- en defensieve alliantie zout) len aangaan. De laatste bewering wordt intusschen zeer omv schijnlijk geacht. De Gaulois beweert, dat Zondag jl. in de staatkundige Itsj gen sprake Was van een plan tot ontwapening, een maatreS welke echter slechts zou inoet dienen om op de verkiezingen] werken. Voorts wordt beweerd, dat niet slechts Frankrijk Oostenrijk, maar zelfs Engeland te Berlijn ophelderingen gevraagd nopens de bezetting van Jleutz uitsluitend door Pö> sisclie troepen, hoewel bij het Prager vredes-traotaat is vas steld dat ook de Hessisehe troepen er garnizoen moesten hoaJ: Het Fransclie consulaat te Batavia heeft lietj volgetj schrijven medegedeeld: ii De equipage van liet Pransche schip Tamaris, slagtoffer een opstand van Cliinesclie coelies, welke zij naar Havanna Overvoeren, neemt de vrijheid, zich van uwgeacht blad te tó nen, om openlijk haren dank te betuigen aan den waardij kapitein van de Gevel, gezagvoerder van het Hollatidsclie M Maria Elisabeth, wiens edelmoedig gedrag te haren aara| hem aanspraak geeft op de grootste erkentelijkheid, aaiig'1 velen onzer zonder eenigen twijfel hein hel leven te clan hebben. „Op meer dan veertig mijlen in zee, heeft de waardige 1 teiii van dc Gevel, toen w ij, uitgeput door den honger, den en de inspanning van vier dagen en vier nachten rocijetis, in den deerniswaardigsteu toestand bevonden en wij niets aaj als den dood voor oogeu hadden, ons aan boord genomsafi; ons overladen met zorgen en voorkomenheden; her—ft oiisj if' deren verst verminderd stuurlieden! moeijelijke gewedijverl //Het is voelde hein ders, de Hij letk, en hij dat vaarlui ons en de Del koffop 80 De ovc kerslecrlinj heden verl dienst, ma keizer Ale na diens ti om met R bewerkte tegen Per? in het daa eene divis ring van marine ov Marine en hij zijne Het jaar maardheic voor Rus] vorderen, gewaad gt lederen la, alles wat 1 goedkeuri gaf. De de verniel gouverne: middellij 1855 ton koffoveru grijze adir voor een Panslawi Do de inwijd den boul door den een dier metersch woordde klokken den dan l des Hem M: maten gei eomptes-r welke ove van twee wordt het eten keei 1815. D: het congr 1822; naj Griekse li en de sein heeft het vele politi werden. I troonopvc: en dat v leverde dil tusscheu lelijke vc Hoewel 1 formele 1 toch som eindigen,,: onderhaa zaken ee, I

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 2