gedenkpenning verjaardag van de keizerin en ei/.erlijke familie ervaardigd. te Parijs het pro- n evne Fransch- borweg-incident. Igischen minister ijk tot een grond- laren arbeid kan Frèrezijn verblijf gt men reeds op- derd tvaren. Het et berigt nopens Daily Telegraph ad niet goed irige- Correspondance het midden en missie weldra zal Vvai mede, dat in plaats gegrepen, ongeveer 50 jaar bestelde tegen |ner vrienden zou een der zijkamer- end, daar zij zeer praten hebbende, t volgende menu ijboonen, een elft, [en wijn enz. niet wachten, de laan binnen- d niemand gezien reemdeling in een •ulo brood waren de tafel lag een |d: „Wek me niet, I" Ie, en, zijne verte- |ir, dat hem om de en dat hij, na dien '2 nren duurde en |it het zonderlingste chend bij, „is dat leren dit niet eens «as, liet de restau- II, die hem een huis pien binnentreden, ewone eter lid was feIer in een gezond- uueringen geeft, arde wordt door den en verzekert dat de uoeind neeft. n eene voorstelling te toer zou bestaan een geweer op hem einde een zakdoek toeschouwers. „Als .1 op mijne borst, en unt van mijn degen liet geweer ging af viel de gooclielaar rik sprongen eenige r door een of ander loop van bet geweer ad dit stuk in liet lijf scli «as gedron gen. bewusteloos neder, teur te zijn gebragt, a naar zijn tijdelijk ;tor A'élatou' die et spoedig bij was, heeft den volgenden morgen verklaard dat het leven van der. patient niet in gevaar was. Engeland. ;jL,o-riflen 26 Aprit. De Times maakt het protest open baar door den Koning van Hannover aan alle Europeesche vor sten gezonden, en levert hiervoor eene beschouwing, waarin het 'blad o. a- zegt dat Pruissen, als eene groote natie, op edelmoe dige wijze behoort te handelen meteen koninklijk gezin, nadat de eischen der Pruissische politiek die natie verpligt hebben dat gezin te onttroonen. Het is, volgens de Times, te vergeefs dat koning George op herstel hoopt van eenige andere zijde hoe genaamd, dan van het Pruissische gouvernement; doch juist om deze reden behoort dat parlement niec ligtelijk eene conventie ter zijde stellen, die in zijn eigen voordeel gesloten werd. Ge- matigheid is eene goede oolitiek, en zij is in het belang van eenen magt, die aanspraak maakt om geheel Duitschlaud in zicli op te nernen. In het lersche graafschap Tipperary is weder eeu moord gepleegd. Zekere heer W. J. Bradsliaw, landeigenaar te C'ap- pawhite, een dorp op ©enigen afstand der stad 'ïipperary gele gen, had des oehtens ten 7 ure zijne woning verlaten, ten einde zijne arbeiders op het veld eenige bevelen te geven. Teil 10 ure werd hij op een eenzamen weg, die naar zijn huis leidde, ver moord gevonden. Tien kogels hadden zijn hoofd doorboord. De verdenking viel op een jongman, met name Allis, die eene kleine hoeve van den heer Bradshaw in pacht heeft, en zicli, nadat men hem eenigen tijd vergeefs hail gezocht, bij de p'olicie heeft aangemeld, ten einde mede te deelen, waar hij zich ten tijde van het plegen der misdaad had bevonden. Deze mededee- ling is echter gebleken valsch te zijn. Te Bristol is een ter dood veroordeelde man vrijge sproken, op grond dat eene vrouw, die volgens de beschul diging door den veroordeelde in de rivier Avon gestooten was, ten einde zicli van haar te ontslaan, en dientengevolge stierf, stervende eene verklaring aflegde, waarin zij zegt: „lk leg deze verklaring af met de vrees des doods voor oogen, en zonder op dit oogenblik eenige hoop op herstel te hebben." De vrouw overleed weinige uren daarna. Het hof vereenigde zich met de bewering des advokaats dat de uitdrukking „op dit oogenblik", welke woorden op een uitdrukkelijk verzoek der vrouw waren ingevoegd, niet zulk een indruk van aan staanden dood te kennen gaf, als vereischt werd om de ver klaring aanneembaar te maken. Volgens het verslag eener landverhuizers-commissie landden te New-York in de maand Maart 14.27i landverhui zers in 63 schepen, namelijk 13.549, waarvan 1321 kajuits- en 12.228 tusschendeks-passagiers door 42 stoombooten en 722, waarvan 15 kajuits- en 707 tusschendeks-passagiers door 21 zeilschepen waren aanzebragt. Van Breinen kwamen er in 7 stoombooten en 3 zeilschepen 3Ü69 aan; van Hamburg in 4 stoombooten 1888, van Glasgow in 5 stoombooten 1073, van Havre in 2 stoombooten 12], van Louden kwamen in 3 stooin- boolen en 6 zeilschepen 1396 en van Liverpool in 21 stoom booten en 4 zeilschepen 6706 passagiers aan. Gedurende de reis, en wel uitsluitend op vaartuigen van Londen en Liverpool, zijn 8 sterfgevallen voorgekomen. 4999 passagiers bleven te [New-York, 1 750 gingen naar Peusylvanië, 1344 naar Illinois, GS4 naar Ohio, 565 naar Jowa, 560 naar Wisconsin, 481 naar New-Yersey, 431 naar Missoiri, 314 naar Massashu- setss, 291 naar Michigan, 237 naar California, 180 naar Con necticut, 162 naar Indiana, 162 naar Minnesota, 141 naar Canada, 116 naar Marilaud en 113 naar Nebrasca. Men leest in de Shipping aud Mercantille Gazette het volgende: In eene vergadering van de plaatselijke Marine Board te jSonth Shields gehouden, werd eene mededeeling voorgelezen ha ie Board of Trade van de plaatselijke Marine Board van Mauritius, aangaande het verlies van de niet kolen geladen poliepen door de vrije ontwikkeling van gas. In antwoord op tleze mededeeling kwam de vergadering overeen dat de secretaris Icn rapport zoude uitbrengen iu de meening van de Board, dat foorboorde pompen zouden worden gebruikt als lucht verver sing, zijnde het eenige middel dat zonder gevaar kan worden opgepast. Een der leden, de heer James Mather, die een uitge leidde kennis van cliimie en van de gassen bezat, gaf te ken- leu <lal 'tot slechts nooriig was het met kool vebonden waterstof- os uit het scheepsruim te pompen, hetwelk verhit, zijnde vrij willig ontvlamt. Houten doorboorde pompen, geplaatst van het (ek tot op de kiel, kunnen het gas brengen inde opene lucht, vaar het zich zonder gevaar verdeelt. De doorboring kan zijn van 1. 2. of 3 duim in middenlijn, die gedekt kunnen zijn met sterk gaas of rioorboord zink, waardoor de ontvlamming van bet kool verbonden waterstofgas vernietigd werdt. Bovengemelde was door de commissie ter beoordeeling aan de Board of Trade aanbevolen. Duitschland. De troonrede waarmede de keizer van Oostenrijk, als koning van Hongarije, de zitting van den hoiigaarsclien landdag ge opend heeft, vindt bijval bij al de dagbladen van dat land. Het gedenkteeken van aartshertog Joshep, die als palatijn namens de keizer Hongarije heeft bestuurd, is eergisteren te Pesth ingewijd; het was een heerlijk volksfeest; de koning, de koningin, de minister Andrassy en de heer Deak zijn door de volksmenigte met wanne blijken van toegenegenheid bejegend. Het daarna door genoemden minister gegeven bal werd door den koning en de koningin, door de magnaten, door de meeste leden der kamer, zelfs die van de linkerzijde, in het geheel door 1500 personen bijgewoond. Het plan tot oprigting van een bonds-geregtshof voor handels'.aken vindt te Hamburg in zoover oppositie, dat men aldaar ijvert voor de oprigting van een bouds-geregtshof tot behandeling van alle zaken, ook buiten het gebied des handels. Te Lubeck wil m«n liever geen van beide, maar verlangt men een geregtshof alleen voor maritieme zaken, ouder den naam van „bonds-admiraiiteitshof." Evenwel omtrent dit laatste bestaat nog verschil van zienswijze. Terwijl namelijk velen de juris prudentie van zoodanig hof zoover mogelij c willen uitstrekken tot alle zaken van zeehandel, enz. in den ruiinsten zin des woords, wil de kamer van koophandel dit. beperken tot aangelegenheden van tucht, aanmonstering en dergelijke. De zeevaar: kundige vereeniging daarentegen wil hei. maken tot een algemeen geregts hof in hoogste instantie. Men wil uu te Hamburg evenmin als te Lubeck de aanhangige zaak betreffende een haudels-geregts- hof tegenwerken, maar toch zullen in heide plaatsen pogingen worden aangewend, om de kwestie gaande te houden, met wig- merk om in vervolg van tijd eene wijziging van het alsdan bestaande, of de oprigting van een ander boudsgeregtshdf te verkrijgen. Zoo de Hanzesteden hei eens waren geworden over een contraTÏOorstel bij den rijksdag, dan zou er vermoedelijk reeds kans op eene wijziging hebben bestaan, maar nu zij het., daaromtrent niet eens zijn, vult er voor 't oogenblik aan geen bepaald voorstel te denken. Uit St-?e.teJsburg wordt van maandag gemeld, dat onjuiste berigten medegedeeld aa .gaande de reisplannen van den keizer en de keizerin voor den aanstaanden zomer, met name het berigt der Pa/rie, betreffe .de een voorgenomen zameiikomst der monarchen van Rusland en Oostenrijk ongegrond, daar de keizer in dit jaar niet buiten de grenzen van Rusland denkt te gaan. Na de be ailing der prinses Dagmar te Zarskojo Salo begeeft de keizerin zicli van daar naar Hinska bij Moskou, waar de keizer mede eenigen tijd zal vertoeven. In den nazomer zullen den czaar en de czarin de Krim bezoeken. Gelijk men weet, heeft de Russische regering den katho lieken bisschoppen verboden met den H. Stoel gemeenschap te houden, eu te Petersburg een zoogenaamde katholieke synode bijeengeroepen, wairop de belangen der katholieken in Rusland zouden geregeld worden. Enkele bisschoppen hebben hunne vertegenwoordigers gezonden, doch nu de ware aard der ver gadering duidelijk wordt en het blijkt dat de synode de gehee'le afscheuring vau den H. Stoel tracht te bewerken, worden ze weder teruggeroepen. De aartsbisschop van Augustowo, Mgr. Lubienski, beeft thans een herderlijk schrijven gerigt aan de ge- loovigeu en de geestelijkheid van zijn bisdom, en hiervan tevens een afschrift gezonden aan de bisschoppen en den heer Mauk- hanoff, die liet beheer heeft over de eerediensten. Iu dit. schrijven belijdt Mgr. Lubienski, openlijk zijne sohuld, dat hij niet alleen zelf een vertegenwoordiger naar de synode heeft afgevaardigd, maar bovendien andere prelaten heeft aan bevolen zijn voorbeeld te volgen. Ten einde nu de vergiffenis van God en den H. Stoel te verkrijgen, herroept bij openlijk zijne dwaling, roept zijn vertegenwoordiger uit Petersburg terug, eii beveelt aan de geestelijkheid van zijn bisdom, om in geen enkel opzigt de bevelen en verordeningen der synode op te vol gen. De heer Maukhanoff, woedend over den brief van den bis schop, heeft hiervan aan het Russisch gouvernement kennis ge geven, en verzocht welke maatregelen hij tegen den bisschop moet nemen. Hoewel de Russische ambtenaren alle hunne scherpzinnigheid aanwenden om te beletten dat er eenig schrijven van de pause- lij ke regering in handen der katholieke geestelijkheid 'geraakU

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 3