BUITENLANDSCBE TIJDINGEN. Te Deventer bestaat eene commissie, die ter bestrijding van schoolverzuim spaarbank-boekjes uitreikt aan die kinderen, welke trouw de school bezoeken. Die maatregel werkt goed. Bij de eerste bekrooningen September 1867 en April 1868 reikte zij spaarbank-boekjes tot een bedrag telkens afwisselende tusschen 15 gulden uit aan de getrouwste schoolbezoekers. Het verzuim bedroeg toen nog eerst 22.5 en later 16 pet. Thans reikte zij alleen nieuwe boekjes uit, of schreef zij nieuwe som men bij op boekjes van kinderen, die in 6 maanden tijds de school slechts éénmaal verzuimd hebben en evenwel besteedde zij thans voor het beschrijven op 76 oude, en het uitreiken van 22 nieuwe boekjesƒ216, terwijl het schoolverzuim tot 11.15 pet. gedaald is. IVieuwediep 29 Maart. Heden morgen ver spreidde zich hier het berigt, dat tusschen Texel en Wieringen een Noordsche brik was gestrand; later vernam men dat het de Phoenix was, van Amsterdam in ballast naar Frederikstad. De sleepboot is van hier ter assistentie vertrokken, maar heeft, ten gevolge der hooggaande zeeën, nog niets kunnen uitrigten. De masten liggen reeds over boord. Oostburg 31 Maart. Op de gisteren alhier ge houden veemarkt waren aangebragt 3 paarden, 41 stuks hoorn vee, 140 varkens en 2 schapen. Voor hoornvee en varkens werden hooge prijzen geboden, doch de verkoop ging langzaam, daar houders meest boven de waarde waren gesterad. Frankrijk. Te Parijs zijn jl. Vrijdag eenige personen in hechtenis ge nomen, verdacht van medepligtigheid aan een complot tegen de vrijheid van den Staat. Ook heeft zich daar voor de eerste maal het opmerkelijke feit voorgedaan dat een openbare verga dering, door den commissaris van politie ontbonden verklaard, desniettemin op voorstel des voorzitters is voortgezet gewor den. Bedoelde bijeenkomst was belegd om over de hooge huur prijzen der woningen en de middelen ter verbetering te beraad slagen. De heer Gustave Flourens presideerde. De commissaris van policie gaf één waarschuwing, en verklaarde onmiddelijk daarna de vergadering voor ontbonden. Het bureau protes teerde hiertegen, daar door niets hoegenaamd deze maatregel gewettigd werd, en pas was de commissaris met zijn secretaris vertrokken, of de voorzitter deed het voorstel toch bijeen te blij ven en de discussie voort te zetten, en wel omdat deontbinding niet geschieden mag dan wanneer ontstuimige tooneelen voorvallen of wanneer de redenaars buiten het onderwerp aan de orde tre den en hier geen van beide omstandigheden geconstateerd kon worden. Met bijna algemeene stemmen werd dit voorstel aan genomen; een honderdtal evenwel verliet de zaal, doch ongeveer duizend bleven, en de vergadering ofschoon te 8>/s ure ontbon den, duurde tot 11 uur. Men verneemt tbans nit de bladen meerdere bijzonder heden betreffende de laatste stormen, die aan de Frailsche kusten gewoed hebben. Sinds jaren heeft geen storm zoo vele offers geëischt. De schepen van Port-en-Bessien zijn met mail en muis vergaan; 6 schepen hebben bij Courseulles, een brik bij Luc en een andere bij Verniers schipbreuk geleden. De brik, die bij Luc schipbreuk leed, i3 de Noorweegsche driemaster Peters, die met eene lading ijs van Kragero naar Liverpool op wegwas. Van de bemanning is niemand gered. Te Cherbourg verloren 6 schepen de kettingen en werden op de kust gewor pen; bij Granville zijn 14 visschersbooten en eene sloep gestrand. Bij Qaestreham strandde de van Rotterdam komende Engel- sche'driemaster Janet Mitchell, de bemanning is echter gered. Niet ver van daar ook de sloep Crocus, die den 17 Caen verla ten had. Vele andere schepen, die van de ketting gerukt werden waren, verpligt de masten te kappen, omniette stranden. Te Havre riglte de storm ook veel onheil aan. Twee Eugel- sche en een Amerikaansch schip kwamen zwaar beschadigd de haven binnen. Te Diou, Cabourg en Beuzeville zijn de dijken doorgebroken en groote stukken land overstroomd. Bijzonder heden dienaangaande ontbreken nog. De plaatsen Condé sur Noïreau en Pont-l'evêque zijn ten gevolge van wolkbreuken overstroomd. Het geheele dal, dat zich van Louner tot Trouviile uitstrekt, is slechts eene zee. Van wege het Braziliaansch gouvernement is eene lijst openbaar gemaakt van alle personen, die voor zoo ver hunne namen uit ofliciële Paraguyaansche documenten geconsta teerd konden worden, op last van Lopez ter dood zijn gebragt. Dit aantal beloopt van 9 Januarij lot 14 December 1868 430. Voorts is hierbij gevoegd eene opgaaf, waaruit blijkt dat 167 ge vangenen ten gevolge van gebrek of slechte behandeling omge komen, 216 tot dwangarbeid veroordeeld, 2 uitgeleverd, 1 naar de hoofdstad gezonden en 10 op vrije voeten gesteld zijn. Aan den kroonprins zijn thans ter hand gesteld de voor werpen, hem door de onlangs overleden prinses Bacciocchi bij uitersten wil vermaakt en die de eigendom geweest zijn van Napoleon I. In het hotel van maarschalk Vaillant, als minister van het huis des keizers, werden zij dezer dagen door Napoleon III bezigtigd. Onder die voorwerpen bevinden zich: de grijze overjas, door Napoleon I op St. Helena gedragen: een geweer, waarvan hij zich bediende op dejagt met een beperkten kring vertrouwde personen; de driekleurige sjerp, welke hij omdeed toen hij de pestzieken te Jaffa bezocht; de sporen, welke hij in den slag der Pyramiden droeg; verscheidene tabaksdoozen, waaronder die, welke Lodewijk XVIII, na Napoleons terugkeer van Elba, bij zijne vlugt op de Tuileriën achterliet rn Napoleon III bij zich stak om ze steeds te gebruiken; zeer vele boeken enz. enz. Op een welbekend kantoor te Parijs verscheen dezer dagen een persoon, die te kennen gaf dat hij eene Oostenrijk- sclie obligatie van 1860 wenschte te verkoopen, waartoe hij tevens zijn naam en zijn adres opgaf. De geëmployeerde, die speciaal met deze soort van zaken was belast, verklaarde zich terstond daartoe bereid en overhandigde hem het gebruikelijke speciebriefje, inhoudende: „1 Oostenrijksche obligatie 1860 francs 990," en verzocht hem daarmede naar den controleur te gaan. De ander doet dit: de controleur bevindt bet briefje in orde en geeft aan den kassier last tot uitbetaling. De bedoelde persoon ontvangt de daarop vermelde som en maakt zich dade lijk uit de voeten, zelfs zoo snel, dat de klerk hem te vergeefs nariep om even terug te komen, ten einde het repu te ondertee kenen. Daarvoor ontstonden eenige woorden tusschen den con troleur en den kassier, waarbij de geëmployeerde werd geroepen, die het briefje bad afgegeven. En nu begreep men terstond waarom de vreemdeling zulk een buitengewonen haast had ge maakt om weg te komen. Hij had namelijk, terwijl hij zich naar het aldaar aanwezig locaal van den controleur begaf, in dien kor ten tijd en op dien korten afstand gelegenheid weten te vinden om behendig het briefje te vervalseden, door achter de 1 en 990 eene nul te zetten, zoodat er stond: „10 Oostenrijksche obligatiën 1860 fr. 9900." Niemand had hiervan iets bemerkt en hij had alzoo de volle 9900 francs ontvangen. Dadelijk werd aan bet door hem opgegeven adres onderzoek gedaan, doch aldaar was natuurlijk niemand van den door hem opgegeven naam te vinden. Aan een Fransch blad zijn ontleend de volgende curieuse bijzonderheden betreffende een bezoek, door den sultan gebragt aan het Trédtre Ilalien te Konstantinopel. Ieder jaar gaat de sultan eenmaal naar de opera. Op den bepaalden dag ontving de directeur het bevel om alles gereed te maken voor de ontvangst van Z. H., die ten zes uur dacht te komen om tot één uur in den morgen te blijven, en een zoo kort mogelijk gedeelte van iedere in den smaak zijnde opera wenschte te hooren. Daar het schouw spel echter zeer lang moest duren, zag men even na de ont vangst van de keizerlijke order, een langen stoet muilezels aan komen, beladen met allerlei eetwaren, een volledig stel keukenge reedschappen en eindelijk ook een groot gedeelte van de garderobe van Z. H., de gewoonte schrijft namelijk voor dat de sultan gedurende de voorstelling verscheidene keeren van klee ding en toilet verwisselen moet. De officieren en bedienden die de bagaadje vergezelden, hadden den schouwburg weldra in een soort van markt herschapen, zoodat bij de komst van hun mees ter alles gereed was en de voortelling een aanvang kou nemen. Zij begon met de tweede acte van den Barbier de Seville, maar reeds na eenige oogenblikken keerde de sultan aan het tooneel den rag toe met de opmerking, dat hij de muziek reeds kende, en zonderde zich in zijn loge af, waar hij gedurende de voor stelling een ministerraad hield. De gordijn was naauwelijks gevallen of de eerste toonen van le Docteur Crispin drongen in ds loge van den sultan door, die zijn ministers dadelijk ontsloeg om naar de muziek van de operate luisteren. Ofschoon ook deze muziek volstrekt niet beviel, en Z. 11. herhaaldelijk zijn onte vredenheid er over betuigde aan den kamerheer-minister van de muziekale aangelegenheden, was alles betrekkelijk tot heden nog goed afgeloopen, toen een ware katastrrphe tusschen beide kwam gedurende de opvoering van een acte van Hernani: in het slotkoor, waarin de lof van Karei V wordt bezongen, hadden de koristen de woorden veranderd en zongen„Gloire it Abdul-Azis!" Die groote ongerijmdheid wekte de hevige ver- graratlheid van den sultan op (zijn antipathie voor dergelijke demonstratie schouwburg verbazing, d: legeuheden u Eenige we waarde in scl vertrouwd hi dier bank ge: liooger beroi was gebleven] den. Zulk e en ook onge Londen tever rekening-hoi die brandvrij] aan zijne bar. lijk een verli fondsen bevr merkt) volgei dier fondsen het bewaren, eene verhout duren, en bel voor het hun een te kornet Het pl Athene than Atheensche land meer nu pantserschep Archipel. Vc thans in Grf vormen. In de de wijze, waa gevestigd lie later naar lu hemelsche ri i wezen. Wam wordt, strooit voorafgaat, k cius geschrev van den gest het lijk in lie een gebraden flesschen Chil bloedverwant: te wenden. B schen tegenwi dranken niet borgen, besto ben, het gra: Chinezen mos doch moeten eenige maand opgegraven, g in kleine pakj etiquet voorz lieescli handel gelegenheid n zaam getal be Onlangs verlit] de haven van I Ter gelegei van Pruissen, 'kvz, een offii overzigt gelet woordige regc hebbenHet seherining van Corr, heeft de ■net vasten wil ontwikkeling zl dat 's vorsten borden. De mini: dog naar zijn h.

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 2