7LISSIN6SGH WEEEBLAD. EN, 1869. N°. 323. Zaturdag 3 April. 7 8 Jaargang. its VLISSINGEN. POLITIEK 0VERZIGT. B1MEMDIBSCHE TIJDÏËfiEX. SPOORWEG NEUZEN—GENT. werken up de Urerlerivg, ver- ui in meer gun- leze pillen 4 0 Cent. •kt, G n\ ISO. P. liroekes. res. J. de Looze !r 'ER, te Ylis- irde druk 'S. rzonden. fraaije collectie Blegenheid "van verscheiden- pad, 1 5oiS- Fluweel mnie wordt 'hielt ter een boek, met Ik zoodanig boeit t het in staat is Inst belang hiervoor n vjor de Hemel wijde en ongevvijdi uit het dagelijksch li, zoowel ter ver- Is tot aanval tegen zijn godsdienstige liet overal regt op de Bisschoppelijke is, ten waarborg •an hooge stichting VA Nieuwendijk II 110 101. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te *tiaden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 Cents zegel regt voor elke plaatsing BUREAU: F. H. SCHIFFEB. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cent, Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. De Spaansche Cortes hebben het bekende regeringsvoorstel tot het sluiten eener leening aangenomen, zoo als trouwens te verwachten was, ook zonder den aandrang waarmede maarschalk Serrano, het hoofd van het uitvoerend bewind, heeft gemeend dien maatregel te moeten aanbevelen. De mededeeliug van Serrano aan de Cortes is van groot gewigt, want er blijkt uit dat de vrees voor burgeroorlog volstrekt niet ongegrond is. Hij toch sprak van de mogelijkheid van carlistische en republiekein- sche bewegingen. Bij genoemd grondwettig ligchaam is voorts ingekomen de door zijne commissie ontworpen constitutie. Te Warschau is bevel uit St. Petersburg ontvangen, om met de voorloopige maatregelen voor de ligtiog van dit jaar een aanvang te maken. Dit bevel heeft verwondering gewekt oin dat de ligting gewoonlijk eerst in de maand September of October plaats heeft en ue voorloopige maatregelen niet eer dan in Augustus aanvangen. Het bevelschrift doet voorts vermoe den, dat de ligting onmiddelijk na uitvaardiging van de hierop betrekking hebbende ukase uitgevoerd zal worden, terwijl de nkase zelf, naar luid van het officieele schrijven, elk oogenblik kan worden verwacht. In de handelskringen van Berlijn loopt het gerucht, dat de bondsraad zich weldra zal onledig houden met het onderzoek van een wet betreffende het wisselzegel, waarin eene bepaling zal worden genomen dat elke wissel, ook die onder 50 thaler, gezegeld zal moeten zijn. Het minste zegel is bepaald op 9 pen ningen; voor 100 till, bedraagt liet l1/., groschen. De bondsraad zal liet voorstel doen om eene leening te sluiten van 6 millioen thl., en wel naar men wil ten behoeve van de marine. Men zegt dat er op nieuw aanzienlijke sommen zullen worden besteed voor de kustverdediging. Andereu beweren daarentegen dat de 6 millioen ter beschikking zullen worden ge steld van den minister v. Roon. Deze meening geelt reeds veler lei aanleiding tot klagten, o. a. betoogt men dat die groote voorliefde voor alles wat soldaat heet, ten slotte een hoogst be- treurenswaardigen loesiand in liet leven te roepen. Men vleit zich dan ook dat de rijksdag het leenings voorstel niet zal goed keuren. De arbeiders te Preston hebben besloten de arbeids- staking te volharden, waarna hen door de werklieden in andere districten, tot het arbeiders-verbond behoorende, een bepaald bedrag ter ondersteuning wordt toegekend. Naar aanleiding daarvan hebben de fabriekanten Zondag eene vergadering ge houden, om nog eens nader te beraadslagen wat hen onder die omstandigheden te doen stond. De uitslag daarvan is geweest, dat zij onmogelijk zonder groot verlies tegen het gewone loon konden voortwerken, zoodat wanneer de werklieden niet verko zen 10 percent van liet loon te laten vaUen, er niets anders over schoot dan de werkzaamheden te laten stilstaan. Sommige dag bladen komen nu tegen de arbeiders op en trachten hen duidelijk te maken, dat de tegenwoordige omstandigheden, waardoor de fabriekanten tot dien maatregel moesten besluiten, van eenigzins anderen aard zijn dan die, welke vroeger aanleiding tot strikes hebben gegeven. Wel is waar, er is eenmaal een verbond ge sloten om elkander in het verzet tegen vermindering van loon te ondersteunen, maar men beschouwt dit minder toepasselijk op het tegenwoordig geval. Vandaar dat onder anderen de Standard wijst op het willekeurige, dat er bij de arbeiders in gelegen is, door geen onderscheid te maken tusschen de oorza ken en thans te willen leven op kosten van anderen, die met de zaak niets te maken hebben, en aldus in andere districten eene verarming en ontevredenheid in de hand te werken, die door een accoord met de fabriekanten nog wel te vermijden zouden zijn. Als het katoen en het raaterieëel duur, de vraag naar het fabri kaat onbeduidend, de handel gedrukt is en liet voordeel tot nul of tot verlies gereduceerd wordt dan is het, naar het oordeel der Standardvoor de werklieden raadzamer om voor het oogen blik aan de omstandigheden toe te geven, dan de weg naar het armhuis in te slaan en anderen op dien weg te voeren. Naar aanleiding van deze beschouwingen heeft liet bestuur van het werklieden-verbond reeds in overweging genomen, om die mo tieven te doen gelden en alzoo alle geldelijke ondersteuning aan de werklieden te Preston te weigeren wanneer zij niet met hunne patroons in eenige schikking willen treden. Te gelijkertijd heb ben twee fabriekanten zich reeds bereid verklaard om de ver mindering van loon, in plaats van op 10, te stellen op 5 pCt., en naar uien nu verwacht zullen vele arbeiders wel bereid zijn dit aan te nemen. Vlissingen, 2 April. Gisteren heeft de opening plaats gehad van den spoorweg NeuzenGent. Des morgens ten 6 ure 20 minuten vertrok de eerste trein, zoowel voor passagiers als goederen. De uren van vertrek en aankomst zijn geregeld als volgt; vertrek vaa s aankomst aan vertrek van aankomst aan vertrek van aankomst aan Neuzen 6 20; 9.50; 4.40 6.27; 9 57; 4.47 Philippine 6.34; 10.04; 4.54 Sas van Gent 6.42; 10.12; 5.02 6.45; 10.15; 5 05 Selzaete 7.05; 10,30; 12.25; 5.20 Gent 7.55; 11.30; 3.— 6.05 Sas van Gent S 40; 3.50, 6.45 8.50; 4.— 6.55 9.15; 4.25; 7.20 Naar men verneagit is door eenige passagiers, die tegen woordig waren bijdiet ongeTitjj den 2 Jnlij- jl. op den spoortrein tusschen Breakden en Maarssen vooigévalleu waarvoor Gerrit van Zijl, machinist van den goederentrein, tof 6 maanden cellulaire gevangenisstraf is Veroordeeld, een verzoek tot gratie of verligting van straf aan Z. M. den koning opgezonden. V.° 'V IMkF'

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 1