BEITENLANDSCIIE TIJDINGEN. liet lint wordt eenegeps gedragen, waarop de naam en het jaar tal van het krijgsbedrijf, waarvoor het teeken wordt uitgereikt, vermeld staat. Alsexpeditiën, bovenbedoeld, worden voorshands aangewezen: in 1846, 1848 of 1849 naar Bali. 1850 tot 1854 naar BorneoJs Westkust. u 1859 naar Boni, en a 18591863 naar de Zuid-Oost-kust. van Borneo. Zij, welke aanspraak op deze onderscheiding meenen te kun nen maken, moeten bij hun verzoek hun zakboekje en ontslag brief inzenden. Z. M. heeft benoemd tot substituut-griffier bij dearron- dissements-regtbank te Rotterdam mr. B. Ermerins, thans griffier bij het kantongeregt te Zierikzee; tot griffier bij het kantongeregt te Zierikzee mr. F. J. M. Jespers, advocaat te 's Hertogenboseh. „Hechtmiddel voor marmeren voorwerpen." Om gebro ken stukken marmer aan elkaar te hechten, kan bet volgende middel met goed gevolg gebruikt worden, hetwelk men zelfs in voorraad kan hebben: men doet een ongeveer uit gelijke deelen bestaand mengsel van was en bars in een geschikt vat, en smelt dit bij zoo laag mogelijke temperatuur, roert hierop zooveel fijn marmerpoeder er in, tot dat de massa zoo is, als men ze heb ben wil, en laat alles nu koud en vast worden. Bij het gebruik van dit hechtmiddel moeten de oppervlakten der gebroken mar meren stukken voldoende verwarmd worden, waarna men bet beschreven hechtmiddel er over heen strijkt. Dit smelt gemak kelijk, dringt in het inarmer, en hecht, als het vast is geworden, zeer duurzaam. Amsterdam 22 Maart. De koninklijke familie zal kort na het Paaschfeest haar jaarlijksch bezoek aan de hoofd stad brengen. Berkel en Rodenrijs 19 Maart. De toe stand van den landbouw :s hier over liet algemeen niet rnguu- stig. Het winterkoren (tarwe, rogge, gerst) staat goed, hoewel op sommige plaatsen nog al muizen zijn. Koolzaad is er wei nig en het water is slecht; last van het water heeft men niet en de landbouwers zijn reeds aan hunne werkzaamheden begonnen. De guie weersgesteldheid van den laatsten tijd is voordeelig voor den landbouw geweest maar nadeelig voorde weilanden. Bij een paar veehouders zijn gevallen van longziekte onder het vee voorgekomen. De prijzen der landerijen zijn nog klimmende, aangezien deze week bij eene publieke veiling 1400 per bun der is geboden. 's Grravenhage 23 Maart. Toen gisteren mid dag de wagen, die van Monster op de markt alhier rijdt, met zes personen naar die gemeente terugkeerde, schrok liet paard en ging aan het hollen. De koetsier, een persoon van nog jeug digen leeftijd, voor ernstige gevolgen bevreesd met het oog op de Loosduinsehe vaart, sprong van den bok. Dit voorbeeld volg den de overigen personen, waarvan een, zekere d. R., achter over op den grond viel en de nekspieren brak. De ongelukkige moest reeds heden ochtend zijne onvoorzigt-igheid met den dood beko'open. Hij Iaat een vrouw met 9 kinderen na, die thans zon der kostwinner zijn. Leeuwarden 22 Maart. Ten gevolge eener tot heden onbekende oorzaak, ontstond gisteren in den namiddag brand in de stalling van den herberg het Oud Tolhuis, nabij deze stad. Door dan sterken wind aangewakkerd, nam het vuur zoo hevig toe, dat binnen zeer korten tijd de gebo .wen geheel in de asch werden gelegd. Aan blusschen viel niet te denken, aan redden bijna even weinig zoodat slechts enkele voorwerpen zijn gered o. a. zijn 2 koeijen in de vlammen omgekomen. Ge bouwen en inboedel waren behoorlijk tegen brandschade ver zekerd. Frankrijk. De Spaansche Cortes hebben Dingsdag 23 Maart ver worpen het republiekeinsche voorstel dat strekte om de cons criptie af te schaffen. D-: Cortes zijn in de zitting van 19 dezer overgegaan tot het benoemen der vier vaste oommissiën voor de vier hoofdtak ken hunner wetgevende werkzaamheid. De meerderheid heeft die commission niet uitsluitend uit hare leden zamengesteld, maar daarin ook eenisje republiekeinsche leden opgenomen: hierdoor heeft zij willen te gemoet komen aan de bedenkingen en klagteu der mi.oderhci 1, welke bet voorstel tót instelling dier vaste en doorde vergadering zelve te kiezen cotnmisseën nadruk kelijk had bestreden, op grond dat zij de naar de bedoeling der voorstellers, of althans in de toepassing, dienen zouden om alle voorstellen van de minderheid af te snijden of te doen ver werpen. Generaal Almonte, die onder regering van Maximiliaan van Mexico zijn gezant alhier geweest is, is overleden. De veiling der nagelaten kunstvoorwerpen en bibliotheek van Berryer, in het hêtel Drouot gehouden, heeft opgebragt 35.006 francs. Yoor zijn rotting is 80 francs betaald; voor de schrijftafel, die hij te Augerville gebruikte 400, en voor die te Parijs 1100 francs. Een portret van Rossini, waaronder de com ponist geschreven had „Aan Berryer, de beste, trouwste en beroemdste mijner vrienden, Gioachino Rossini," gold 100 francs. De 15 Augustus 1869 is de honderdste verjaardag der ge boorte van keizer Napoleon I, overleden op St.-Helena den 5 Mei 1821. Men verzekert dat keizer Napoleon III, keizerin Eugenia, prins Napoleon, prins Mathilde en de meeste overige leden der familie Bonaparte zich den 15 Augustus a. s. te Ajaccio, op het eiland Korsika, de geboorteplaats van Napo leon I, zullen bevinden. Uit liet verslag der Fransehe bank over 1868 blijkt, dat de operatiën van dat financiële iigchaam in genoemd jaar een kapitaal van ruim 7101 millioen fr. (en alzoo ruiin 271% mil- lioen fr. minder dan in liet vorige jaar) omvat hebben. Daarvan werden door de centrale bank te Parijs 2752 millioen en door de succursalen ruim 4319 millioen fr. omgezet. De succursalen, we'ke in genoemd jaar de grootste operatiën deden waren die van Marseille Rijssei, Lyon, Bordeaux en Slraatsburg, welke ge zamenlijk een bedrag van 1740 millioen fr. hebben omgezet. Het nadeelig verschil voor 1868, hij 1867 vergeleken, is nietgroo- ter dan zich meermalen tusschen het eerie en het andere jaar voordoet, doch wordt van meer beteekenis, wanneer men in aanmerking neemt dat 1867, ten gevolge van den stilstand in zaken, een hoogst ongunstig jaar was. Het hoogste bedrag der in kas zijnde specie is geweest 1322Y2 millioen fr, (op 14 Sep tember), het minste ruim 977 (op 3 Januarij). Tot dus ver had sedert de oprigting der bank de voorraad klinkende munt het cijfer van 1322'/3 millioen fr. niet bereikt. Onder de oorzaken van dit verschijnsel werden genoemd: minder aktieve aanwen- dig van beschikbare kapitalen en gestadigen aanvoer van goud uit den vreemde. In 1868 zijn 2711 millioen banknoten in de wandeling gebragt, een kapitaal van nagenoeg 9U5 millioen fr. vertegenwoordigende. De banknoot van 50 fr. begint, naar gemeld wordt, eene breedere plaats in de circulatie te beslaan dan tot dus ver bet geval was. Het dividend bedroeg 90 fr., en werd, over 182,501' aktiën, aan ruim 151/,, duizend aandeelhou ders uitbetaald. Het personeel der bank bestond op het einde van 186S uit 1291 hoogere en lagere beambten (633 te Parijs en 658 bij de succursalen). Aan het slot van het verslag wordt medegedeeld, dat de drie jaren geleden ingestelde enquête naar de uitgifte van geldswaardig papier en naar de oorzaken der handels-en geldkrissis in Frankrijk is afgeloopen en de juist heid der steeds door de bank gevoerde beweringen en verkon digde beginselen ten volle in het licht heeft gesteld. Ten ge volge daarvan behoefde de werking der bank dan ook geene de minste beperking of wijziging te ondergaan. In de zitting der Spaansche Cortes van 16 dezer rigtte de door zijne interpellatie:) bekende republiekeinsche afgevaar digde Castelar een reeks ironische vragen tot de voorstanders der monarchie. Hij sprak o. a. als volgt: „waarheen zult gij gaan, om dengene te zoeken dien gij tot koning zult maken? In Spanje zijn geen koningen, en het gevoel van gelijkheid is hier zoo sterk, dat niemand zich aan bespotting zou willen blootstellen door zich een kroon op liet hoofd te plaatsen. Gij zult alzoo aan een vreemd lal d een koning gaan vragen. Er zijn maar twee zulke mannen de hertog van Montpensier koning van Spanje onmogelijk! want 11ij is onpopulair èn als Bour bon dn als vreemdeling. VVrat don Ferdinand betreft, die door den heer Sagasta wordt aanbevolen, die prins zul eventueel koning ondanks zich zeiven zijn; hij wil geen kroon." Door maarschalk Prim, minister van oorlog, werd in antwoord hierop eene nieuwe politieke geloofsbelijdenis ter, gunste van den een- hoofdlgen regeringsvorm afgelegd. „Wij hebben," zeide hij, „den iiiornarchaleii vorm gekozen, en dientengevolge zien wij uit naar de komst van den koning." Op de vraag van den heer Castelar: „Waar is de koning F" antwoordde Prim: „Weet de heer Castelar het niet, wij weten het wel. De, koning zal zijn diegene onder de kandidaten, welke de afgevaardigde» zullen begeeren. Ik heb liet reeds bij eepe vorige gelegenheid

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 2