jezind afgevaardigde tédaan of te Malaga ;ewapende polciebe- an financiën, Figue- i gaf deze verklaring van het wetsontwerp loord, maar het be ien daarvan verward i het voorstel en dus >p. De heer Garcia uit Huesca, hield en (mede-republie- bnomen besluit tot ubnisson, redacteurs, lezer dagen te Parijs ordeeld ter zake van Die beleediging vond openbaar ministerie, id blad openbaar ge- Wl.n-mfiJn/ii c/ÏZ tnnn'èe. gegeven. Bij een tweede besluit werden vervolgens de noodige maatregelen vastgesteld, ten einde bij de hierbedoelde noodlij dende bevolking coinite'sop te rigten, om in bet belang der zaak werkzaam te zijn. Eindelijk werd ook nog verklaard, dat de ver gadering bare adhesie scheukt aan de werkzaamheden der Nati onal Emigration Society, die zij hoopte dat verder alle gewenschte medewerking moge ondervinden. In Engeland zijn de postkantoren reeds gedurende eenige jaren tevens spaarbanken; zij nemen gelden van particulieren teen een bepaalden en niet hoogen intrest in bewaring. De inbrengers kunnen daarvoor ook, des verkiezende, door tus- sehenkomst der postadministratie levensverzekering-contracten ten laste des rijks verkrijgen; dit werkt zoo goed, dat de rege ring voornemens is die gelegenheid tot het aangaan van levens verzekeringen uit te breiden, zoo dat er zelfs contracten voor een bedrag van slechts 5 door middel der postkantoren te ver krijgen zullen zijn. Van dit voornemen is jl. Vrijdag door den postmeester-geueraal kennis aan het Lagerhuis gegeven. Duitschland. AVeenen 14 Maart, De liberale burgemeester Dr. Fel- der, heeft aan de hoofdonderwijzer der hoofdstad een circulaire gezonden, waarin hen bevolen wordt, gestreng te waken dat de kinderen het adres van gelukwensching aan den H. Vader bij gelegenheid van zijn Gouden Jubelfeest niet onderteekenen zul len. Dit schrijven, is van den volgenden inhoud: „Het is ter mijner kennisse gekomen dat in hier ter stede be staande scholen door het ouderwijzend personeel onder de scho lieren onderteekeningen worden verzameld voor een adres van gelukwensching aan Z. II. den Paus. Ik ben er verre van af op eenigerlei wijze het regt van vrije uitoefening der eerediensten, door de staatsgrondwetten gewaarborgd, te willen beperken, en eerbiedig iedere godsdienstige overtuiging en godsvrucht. Ik acht mij intusscben verpligt opmerkzaam te maken op het in ieder opzigt onvoegzame van dit pogen, dal onmondige kinde ren door hunne ouderwijzers worden aangespoord een geschrift te onderteekenen, waarvan zij de strekking niet begrijpen. Ik beschouw het als overbodig er op te wijzen, hoe hierdoor te ge lijker tijd aan de handeling de waarde eener uit ware overtuiging gegevene manifestatie, waarop hei hier toch aankomt, onttrok ken wordt. Derhalve verzoek ik den lieerer. hoofdonderwijzers "ler s00r te «'"keu dat het verzamelen van onderteekeningen bij u t S|mnfH de scholieren in het vervolg ophoude en elke poging, die, tegen alle verwachting, daarna tot het door mij afgekeurde doel nog mogt gedaan worden." De Katholieke Folkefreiend voegt aan dit schrijven eenige bemerkingen toe, waarin hij het kleingeestige der handelwijze van den liberalen burgervader op eene juiste wijze aan de kaak stelt. „Onze burgemeester," roept dit blad uit, „beschouwt zeker al onze kinderen als idioten, wanneer bij meent, dat zij niet begrijpen wat de Paus en wat een vijftigjarig Jubilee is. De H. Schrift zegt: „uit den mond der kindereu en zuigelingen hebt gij uwen lof verkondigd." De heer burgemeester schijnt intusschen le verwachten dat hij geprezen zal worden, omdat hij (le mond der kinderen poogde te sluiten. En dit uit bezorgd heid, dat zij hun naam zullen plaatsen onder een adres, waarvan zij de strekking niet begrijpen. Welk eene liberale zorgvul digheid Te Erlau heeft een 130tnl vrouwen uil de laagste volks klasse, meerendeels vischvrouwen, dienstmeiden en zigeuners, aangevoerd door acht vrouwen uit den burgerstand, een optogt gehouden. Een witte vaan, met het opschrift geregtigheid, ge lijkheid, broederschap prijkende, werd aan de spits van den stoet gedragen; achter de vaandeldraagster zag men eenige groente 'rouwen te paard. Een troep muziekanten eener zigeuner-bende «as omringd door een tal van joelende en schreeuwende meiden, die witte vaantjes droegen. Voor de woning van zekeren Alex ander Elsky aangekomen, hield men halt. Élsky trad te midden der vrouwen, hield een aanspraak, welke met daverend gejuich begroet werd, eii nam eet: witte vaan, die hem werd overge geven. Etymologisch, woor- i werk, goedgekeurd naar de afleiding van m tot de naam Napo- Grieksche woordeDt gen wil: vernielen, Aeon eigenlijk betee- dat bij eindelijk toe- ïgd, gemaakt om val- ;omt er eens een dag, wereld zal vervuld wulijk zamengestelde Iran Napoleon, indien grootzegelbewaarder te ontdoen van een n is met beul. Journal tot den Petit lad hij zicii voor drié fr. 'sjaars, Clirij ven. Het hoofd- loinas Grimuj. sene talrijk bezochte bij het gouvernement iweslie eener landrer ie zaak te beschouwen e noodzakelijk wordl aatseii in liet moeder- ngerhuis, die met liet il op Australië, waar- Volgens zijne mede- los ecu goed bestaan! p toelegde. De spreke! omdat zijns inzien! ooruigen tijd niet vol- d en behoorlijk bestaan -districten zijn boven delen te duur, om een' ie» van voldoend voed-^r m deu loop van eenige landbouwende klasse iiu daaronder zijn, die uen bezitten, enkel en eg, zonder dat zij zich .en. Na verdere mede- siclt de vergadering in dat de tegenwoordige bod lot werk van dien nd eu het pauperism) t wordenterwijl ter lel bestaat dan bet koloniën, tot welker noodig zijn, maar dat ie ot zoo iets mag zijn, gting rust om die zaak aan gevolg kan worden Volgens den Berlijnschen correspondent van de Indopend. Beige hecht trien in Pruissens hoofdstad volstrekt geen gewigl "au hetgeen omtrent eene alliantie van Frankrijk met Italië ge- j'nehl wordt en spreken ook de berigtrn uit Florence alles te dier zake formeel tegen Alleen gelooft uien dat koning Victor Manuel persoonlijk aan den keizer der Franscheu een soort RH verzekering, reeds van vroeger tijd dagteekenende, heeft ge geven, dat Italië bij een eventueelen oorlog onzijdig zal blijven, Uit Weenen wordt gemeld dat de onderhandelingen met Mgeland tot wijziging van eenige oneureuse bepalingen van het handelstractaat van 1865 eerstdaags de gewenschte uitkomst zullen opleveren. Engelands antwoord op de laatstelijk door liet Weener kabinet gedane voorstellen is ontvangen, en bevat de verwachte toestemming. Door de Oostenrijksche regering waren vrij aanmerkelijke verminderingen van de invoerregten op katoenen en wollen manufacturen aangebodenverminde ringen, zeer nabijkomende het tarief, aan liet Tolverbond toege staan in het met Pruissen gesloten tractaat. De Engelsche rege ring neemt genoegen mot de vermindering van het regt op katoenen stoffen, doch verlangt voor eenige wollen artikelen bet zelfde tarief dat met het Tolverbond is overeengekomen. Men schrijft uit Weenen, dat de minister van financiën ge neigd zou wezeu te voldoen aan deu wtnsch van buitenlandsche schuldeischers om eene verandering te brengen in het speelplaD de loterijleening 1860. Men verlangt namelijk, dat de seriën- en nommer-trekkingen gelijktijdig zullen geschieden, even als bij de loten 1864 het geval is en tevens dat de 500 fl. loten in onderdeden van ICO fl. zullen gesplitst worden. Nog voortdurend stelt de regering pogingen in bet werk, om het gebruik der Russische taal bij de Polen door te drijven. De gouverneur van Wilna heeft tot dat doel aan de dislriet- commissarissen en de policie bekend gemaakt, dat zij met alle gestrengheid er op moeten acht geven, dat niemand, zonder daartoe bepaaldelijk te zijn aangesteld, zich vermeten om onder wijs in lezen en schrijven te geven, terwijl zij tevens alle noo dige maatregelen in het werk moeten stellen om steeds uit den weg te ruimen al wat bij de bevolking de strekking heeft om eene Poolsche opvoeding te bevorderen. In de derde plaats wor den de autoriteiten gelast, te waken tegen de invoering van zoogenaamde Poolsche volksboeken, zijnde eigenlijk leerboeken voor de lagere scholen, door andere dan de daartoe bevoegde personen. De beer Charles Balla, die sedert eenige jaren aan de JFanderer meteorologische waarnemingen mededeelt, heeft daarin thans weder een artikel geplaatst, waaraan wij het volgend* ontleenen: „24 Maart zal een orkaan woeden in den Griekschen Archipel en ter hoogte van Marseille. Wat den storm be treft die den 27 dezer maand zal heerschen, ben ik buiten staat op zekere wijze plaatsbepaling te geven; volgens mijne theorie kan ik haar evenwel bij benadering aanwijzen. Die stormen zullen namelijk hevig zijn in de Europesehe zeeën, bepaaldelijk in den Griekschen Archipel, de Toscaanscbe zee en de bogt van Frankrijk; zij zullen hunne grootste kracht doen gevoelen pp de zuid- en zuid-oost-kusti-u van Engeland. Zij zullen Zaturdag vóór Paschen opsteken, des avonds tegen 11 ure, en woeden tot den volgenden dag, Paasch-Zoudag, -'ï of 4 our in den morgen; zij zullen vervolgens iri kracht verminde rend aanhouden tot l'l h 11 uur, maar dan, en vooral tusschen 1 en 3 uur, inet ongehoorde kracht woeden. „Ik vestig bij vernieuwing," aldus eindigt de beer Balla, „de aandacht van zeevarenden op die ernstige dagen, en blijf bij dér-, geleerden aandringen op de verbreiding der meteorologische wetenschap, waarbij iedereen belang beeft, en het doen van naauwgezette waarnemingen hij de voorzegde stoornis. Ik nooe' dig tevens de redactiën van alle dogbladen, aan de zeevaart ge1 wijd, nadrukkelijk uit mij de waarnemingen meê te deelen die ter harer kennis komen, zoodat dag, uur, rigting, kracht en het einde der meteorologische verschijnselen zooveel mogelijk wor den aangewezen." De beer Balla geeft als zijn adres op Potha- raszti bij Pesth in Hongarije. Italië. Home 10 Maart. De Senaat heeft in bet gouden boek van 't Patriciaat den laatsten regtstreekschen afstammeling der Oostersche keizers en laatsten der Lascaris doen opteekenen. Het is Antonio Lascaris Angeli Comnene, groothertog van den Epirus, van Larissa, van Medië en van Macedonië, prins van Peloponnesus, en, volgens bet regt van erfopvolging, groot meester van de hoogste orde van de St. Georgeridders. Tot nu toe leefde deze prins onbekend in Piëinout, en eerst eenigen tijd geleden kwam de lust bij hem op, in zijne regten hersteld te worden. Daar de Lascaris tot den Romeinschen adel behoorden, wendde hij zich aan den Romeinschen Senaat, die, na de docu menten onderzocht te hebben, hem in al zijne regten herstelde. De prins maakt zich gereed uit Turijn te vertrekken en zich in de Eeuwige Stad te vestigen. Den 7 dezer des morgens ten 6 ure is brand ontstaan in een vertrek van het Vatiknaii, gelegen boven het atelier, waar de moza'iken vervaardigd worden en het materieel bewaard wordt der zitplaatsen voor de voorname personen, die de plegtigheden der goede week in den St. Pieter bijwonen. Kardinaal Antonelli

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 3