BlNNENLWDSCilE TIJDINGEN. Bidden we vuriglijk, naar de vermaning en het voorbeeld van Z. H., voor allen die door ongeloof, dwaling of scheuring zich buiten de gemeenschap der H. Kerk bevinden, opdat zij de Algemeene Kerkvergadering, waarop sommigen zicli beroepen of naar hetwelk velen verlangd hebben, als eene buitenge wone genade mogen beschouwen en waarnemen, om tot de arke des heils, tot de eenheid der waarheid, tot de Heilige Katho lieke en Apostolische Kerk weder te keeren, ten einde niet meer door alle winden van leering geslingerd te worden, maar de vol komen rust hunner zielen, hun waar geluk voor dit en het toe komstige leven te vinden. Bidden we ten allen tijde: doch benuttigen wij daartoe vooral den H. Vastetijd, welke aanstaande is, als een tijd van bijzondere genade. De Vaste zelve en verstervingen die wij zul len oefenen, de aalmoezen en werken van barmhartigheid, welke wij daarmede gaan vereenigen, zullen, gelijk de H. Augustinus zegt, de vleugelen zijn waardoor onze smeekingen voorden troon van God gedragen, door Hem verhoord zullen worden. Bidden wij, gelijk de Apostelen het deden vóór de komst van den H. Geest, eendragtig door den band der liefde vereenigd, volhar dend, zonder ophouden, met Maria de Moeder van Jesus. Het is onder hare bescherming, en wel uitdrukkelijk onder haren bevoorregten eeretitel der Onbevlekte Ontvangenis, dat Z. H. de Algemeene Kerkvergadering gesteld beeft, en ook juist dien schoonen feestdag voor de opening heeft aangewezen. Welk enne reden, B. G., om met vertrouwen van nu ai' tot Maria, de Koningin der Apostelen, den zetel der wijsheid, den bijstand der Christenen, onze toevlugt te nemen, ten einde op bare voor bede door de oneindige verdiensten van Jesus Christus haren Goddelijken Zoon, al die gunsten te verwerven, welke Z. H. van deze groote daad verwacht. En om ook van onze zijde hiertoe zooveel doenlijk gelegen heid te geven, hebben wij ons zeiven voorgesteld en bevelen wij Uet uwer godsvrucht aan de negen maanden, welke de Kerk vergadering vooraf gaan, te beschouwen als eene groote novene, waarin een ieder volgens den staat, dien hij beleeft, zich beij- vcre om dien tijd heilig door te brengen, en al zijne oefeningen van godsvrucht, van versterving, van liefdadigheid voor den zegenrijken loop van het heilig Concilie aan God op te dragen. Wij aarzelen niet, te dien einde een beroep te doen op den godsdienstigen ijver van alle geloovigen, inzonderheid van onze Eerw. Geestelijkheid, Beligeuse Gestichten, kerkelijke Ver- eenigingen, Congregaties, onder welken titel zij ook voorkomen terwijl wij onder meer andere oefeningen, het dikwijls en waar dig naderen tot de HH. Sacramenten der Biecht en Communie, het meermalen bijwonen van liet 11. Misoffer, het bidden van den Rozenkrans, het vasten en aalmoes geven op de Zaturdagen, liet vieren der Mei- of Maria-maaud, nog bijzonder aanbevelen. Voor datzelfde doel bepalen Wij eu schrijven Wij voor zoo als volgt: In alle openbare kerken van ons Bisdom zal in de eerste week van iedere maand gedurende dit jaar, op een dag door de Eerw. Heeren Pastoors te verkiezen, eene gezongen H. Mis gecele breerd worden tot intentie van Z. II., ter zake van de Alge meene Kerkvergadering. Vóór de H. Mis zal de Lofzang Feni Creator' gezongen worden. Op dienzelfden dag zal er des avonds een Lof worden gedaan met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament, waaronder de Litanie van Alle Heiligen met de gebeden zal gezongen of gelezen worden. Ook bij het bidden der Litanie van O. L. V. na de H. Mis, wordt dat zelfde groote doe! uwer godsvracht aanbevolen. De Eerw. Heeren Pastoors zullen die H. Mis en het Lof Zondags te voren den geloovigen aankondigen, en bij die ge legenheid hunne godsvrucht naar den geest van dit ons her derlijk schrijven trachten op te wekken, opdat de goede God zijne beste zegeningen over het H. Concilie eu alles wat daar aan verbonden is gelieve uit te storten. Ten slotte bevelen Wij als naar gewoonte uwer gebeden in liet bijzonder aan de H. Kerk en L. II. Pius IX, Z. M. onzen geëerbiedigdett Koning en Hoogstdeszelfs Huis, bet Vader land, en al degenen die zoo vuur liet geestelijke ais wereldlijke in overheid gesteld zijn, opdat die goddelijke bescherming op allen moge rusten. Wij eindigen dezen herderlijken brief met U, krachtens de Ons door den Apostolische!! Stoel verstrekte volmagten, dezelfde dispensation in de kerkelijke wetten van onthouding te verlee- iieu, welke verleden jaar verleend zijn, en onder dezelfde voor waarden; zullende de Eeriv. Heeren Pastoors de bedoelde ver gunning afkondigen. En zal deze in alle kerken van ons Bisdom op den Zondag Qitwgitai/esima op de gebruikelijke wijze van den predikstoel worden afgekondigd. Gegeven te Sassenheim, den 25 Janunrij J-S69. t GERARDUS PUTBUS, BISSCHOP VAN HAABLIiltl. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid, J. F. VllEGT, Kun.-Secr. Vlissingen, 19 Februari). Heden werd 's konings jaardag weder op de gebruikelijke wijze gevierd, door het houden eener parade van het garni zoen en der dd. schutterij, het uitsteken van vlaggen uit alle openbare en vele particuliere gebouwen, het bespelen valt het carillon en het afsteken van vuurwerk. Ook was het wacht schip weder geheel met vlaggen versierd terwijl het standbeeld van admiraal de ituyter eveneens met vlaggen en wimpels ge tooid was. 's Avonds was het voor de schutters weder evenals gewoonlijk feest, in den Prinsentuin. Dingsdag morgen is de stoomboot JFeater-Schelde, ten 8 ure van hier vertrokken, te Breskens met de raderkas boven de palen van den kop van het hoofd gekomen en, door het spoedig wegvloeijend water, daarop blijven hangen. Door het afkappen der palen gelukte het de boot zonder groote averij weder los te krijgen, zoodat zij tegen den middag te Vlissingen terugkwam. Dadelijk daarna is de stoomboot Zeeland in de vaart gebracht. In 1868 zijn bij het Nederiandsche leger gevaccineerd: officieren, onder-officieren en manschappen 619, vrouwen 4 au kinderen 681. Gerevaccineerd werden officieren, onder-officie' ren en manschappen 7836, vrouwen 27 en kinderen 8. 's Gravenhage 16 Februarij. De nieuw be noemde buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Nederland bij het bof van St.-Petersburg, mr. J. P. J. A.graa van Zuylen van Nyevelt, is alhier aangekomen en heeft gis teren zijn intrek genomen in liet llötel Panlez. Gisteren avond is de nieuw benoemde gezant door Z. M den Koning in een bijzonder gehoor ontvangen. Mellevoetsltii» 15 Februarij. Dezer dagen i: hier door verschillende sloepen veel visch aangebragt. Doui het ruwe weder beeft de visch echter zoo geleden, dat slechts weinig levend kon worden aangeboden; kwaliteit was dan ook van dien aard, dat men ze voor een spotprijs bekomen kon en zelfs een gedeelte is afgekeurd moeten worden. Steenbergen 12 Februarij. Deze gemeente mogt zich den 6 dezer in een bijzonder feest verheugen, namelijk in de plegtige installatie van haren nieuwen burgemeester, Sedert 15 November 11. was die betrekking door het over lijden van den Edel Aelitb. Heer J. L. van Loon vacant. Ee«| tal van sollicitanten men zegt 42 deed zich voor. GeeiJ wonder dat de verwachting wien Z. M. de koning tot aan vulling dier vacature het meest geschikt zou oordeelen, zeei gespannen was. Steenbergen tuch is eene bloeijende gemeenti van nagenoeg 7000 zielen, strekt zieli uit van af Rozendaaj tot aan het Volkerak, een afstand van ruim 'A*L uur, bevat behalve de stad nog twee dorpen, Kruisland en de Heenj Eensklaps kondigde op 18 Januarij een telegram uit den 11 na! aan, dat de alom zoo gunstig bekende wijnhandelaar de het] Jan Willem Laaue Jz. tot burgemeester van stad en lam benoemd was. En zie, als door een tooverslag was de ganscbi burgerij in verrukking en stroomde van alle kanten toe os den nieuw benoemde bare gelukweiisehen aan te bit-den. Van af dat oogenbiik werd niets verzuimd om luisterriji feest te vieren. Gardes d'honneurs, Harmonie, schutterij alles oefende zich en bereidde zich tot de heugelijke installed] voor, die bepaald werd op C F'ebruarij, twee dagen nadi Zijn Edel Aelitb. in banden van Z. Exc. den commissaris konings te 's Hertogenbosch den eed zou afgelegd hebbel Een drom van vlugge ruiters als eerewacht met eene missie uit den Raad reed Z. E. A tot aan de grenzen zijnj gemeente te gemoet, en voerde Z. E. A., na in het tussclici liggend dorp Kruisland de algemeene gelukweiisehen ontval gen, de versieringen in oogenschouw genomen, de feestca taten bewonderd, en de dorpelingen voor al die eerbewijzing1 hartelijk bedankt te hebben, naar Steenbergen. Aan de oude Kruispoort nam Z. E. A. plaats in een prach1 rijtuig met vier schoone paarden bespannen. Vooraf reed cl peloton garde d'honneurs, gevolgd door de welgeoefende Ik Pari van oorlogl dragt tot I oppositie c te stellen. De vel ontvan: den prins is het thai vader Vict De. bladen, die matige ov, van Pruiss heeft die verkeer, dl dewijl dit Belgische eigenlijke spoorweg De Fr/tl F'ranschens (nl. de kif hand van noodig, da! en wissel J moede is. opregter kerheid, beducht lie De Pub Belgische het Belgis stuk geste: represaille van het lil insgelijks wordt geg De lemeiilaiir denkbeeld nieuw mi| Rivero, zijn. De worden, didatuur hij vooraf] genainen, afstand tlt] De 1 den dood sc lie zakeii

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 2