gelijk de ET. Paulus haar noemt, de kolom en de grondslag der waarheid, zij is daarom onfeilbaar in hare geloofs- en zedeleer, onder het opperbestuur van Petrus, die immer in de Pausen van Rome voortleeft; en onafhankelijk van alle wereldlijk ge zag in alles, wat zij door goddelijke magt voor liet geestelijk welzijn harer kinderen verordent. Zoo is en blijft de Kerk, hetzij ze verspreid is over de gansche aarde onder het bestuur der Bisschoppen, in vereeniging met- en in ondergeschiktheid aan Petrus, aan den Paus van Rome; hetzij ze in hare Bisschop pen op de roepstem des Opperherders tot eene algemeene ver gadering vereenigd is. Immer en altijd volbrengt zij hare god delijke zending, is en blijft zij de grondzuil der waarheid, en staat de rots, waartegen de magten der hel, dwaling noch vervol ging, iets vermogen. Uit dit weinige ziet gij, B. G., dat de Algemeene Kerkver gaderingen, in den strengsten zin des woords, niet noodzakelijk zijn. En inderdaad tal van eeuwen zijn er soms verloopen, waarin zulke vereenigingen niet zijn gehouden; de laatste toch, die var. Trente, werd gesloten in 1564, alzoo ruim driehonderd jaren geleden; en niettemin, zelfs in de felste verdrukking en de dikste duisternissen van dwaling, ongeloof en zedebederf schit tert de kerk van Jesus en haar opperherderschap in den vollen luister harer waarheid, kracht en liefde, die zelfs hare vijanden doen verbaasd staan: zooals wij liet met onze oogen zagen onder het gezegend bestuur van Z. FI. Pius IX (wien God lang behoude). Doch, B. G., denkt daarom niet dat de Algemeene Kerkverga deringen, door het Opperhoofd der Kerk te zaum ge roepen, niet hoogst gewigtig, hoogst nuttig zijn in de heilige Kerk. De Handelingen der Apostelen zelve staven die waarheid op de dui delijkste wijze. Immers wij zien daar hoe de Apostelen, ofschoon persoonlijk met onfeilbaarheid bevoorregt, in Jerusalem onder het Opperherderschap van Petrus eene Kerkvergadering houden, om over eenige geschilpunten, die wegens de onderhouding der Mozaïsche wet gerezen waren, te beraadslagen. Petrus als het Hoofd, spreekt het eerst, geeft de oplossing van het geschil aan, allen vereenigen zich daarmede: het geschil is geëindigd en de Apostolische beslissing wordt door alle kerken verkondigd. Op dit voorbeeld hebben de Pausen van Rome, toen in de vierde eeuw de vrede door Constantiju de Groote aan de Kerk gegeven was, bij opkomende ketterijen of scheuringen, bij meer dreigende gevaren of groote gebeurtenissen, Algemeene Kerkver gaderingen uitgeschreven, ten getalle van achttien, waarvan die te Niceë gehouden werd ten jare 325 de eerste, die van Trente de }aatste was. Onbeschrijfelijk groot is het nut wat door die heilige Kerkver gaderingen, inzonderheid de laatste is aangebragt, zoo om de dwaling te keer te gaan, als oin het geloof, de kerkelijke tucht en godsvrucht in de Kerk te verlevendigen en te bevorderen. Geen wonder dus, B. G., dat Z. II. in deze veel bewogene tijden zijne aandacht op eene Algemeene Kerkvergadering of Concilie heeft gevestigd, en bij zoo vele andere dit groot middel tegen het ongeloof en de heerschende dwaalbegrippen heeft willen aanwenden. Hooren wij Zijne Heiligheid zelve, waar hij in den meergenoemde» Brief over het nut der algemeene Kerk vergaderingen spreekt. „De Pausen van Rome, waar zij het nuttig oordeelden, hebben //niet nagelaten, vooral bij de ernstige woelingen der tijden, en „de rampen van onze allerheiligste godsdienst en der maat schappij, Algemeene Conciliën zamen te roepen, om met de „Bisschoppen der geheele katholieke wereld, die de II. Geest gesteld lieeft om de Kerk Gods ie besturen, door gezamenlijk „overleg en vereenigde krachten, alles voorzigtig en wijs vast „te stellen wat dienen kon om vooral de leerstukken des geloofs „te bepalen, de gang hebbende dwalingen te doen ophouden, de „katholieke leer te verdedigen, toe te lichten en te ontwikkelen, „de kerkelijke tucht te bevestigen en te herstellen, de bedorvene „zeden der volkeren te verbeteren". Daarop beschrijft de Heilige Vader de rampen, waardoor de Kerk en zelfs de burgerlijke maatschappij geteisterd worden, en wijst hij op hetgeen hij reeds tot handhaving van de hem be trouwde zaak heeft te werk gesteld, „Maar", zoo gaat hij voort, „de schitterende voetstappen van onze Voorgangers drukkend, „hebben Wij het daarom nuttig geoordeeld, al onze Eerwaar dige Broeders, de Bisschoppen (Ier geheele Katholieke Kerk, „die geroepen zijn aan onze zorg deel te nemen, in een Alge- „meen Concilie, waarnaar Wij reeds lang gewenscht hebben, „te vergaderen Vervolg en Slot in het volgend nummer. BINNENLAmCHK TIJDDSO. Vlissingen, 12 February. Aan de geëerde lezers van het Vlissingsch Weekblad wordt bij dezen bekend gemaakt, dat de ontvangene giften voor Z. IJ. den Paus m het eerst volgend nummer zullen geplaatst worden. Dingsdag morgen heeft alhier de opening der stembriefjes plaats gehad, ten gevolge der herstemming voor een lid van den gemeenteraad. Er waren 136 billetten ingekomen, waaronder 2 blanco en 1 van onwaarde, de Heer P. J. Cailenfels bekwam 33 en de Heer H. E. Kleijnhens 50 stemmen. Eerstgenoemde is alzoo gekozen. In de Berigten van de Vereeniging voor Nederlands mu ziek-geschiedenis leest men o. a. het volgende: „De heer H. A. Violta heeft op zich genomen, de door het hoofdbestuur aange wezen werken onzer oude meesters, die door de Vereeniging zullen worden uitgegeven, in nieuwere» partituur-vorm te bren gen en voor de pers gereed te maken. De eerste dier uitgaven zal vermoedelijk een Regina Coeli zijn van onzen beroemden Jan Pieter Swelinck; naar een handschrift, door ons in der tijd uit de parijsche bibliotheek verkregen, door tusschenkomst van ons eerelid, wijlen George Kastner. Het is 5- en 3-steramig, en maakt een nommer uit van de Cantiones-sacrae, in 1619 te Antwerpen verschenen. Aan het éénig ons bekende exemplaar van dit werk (in de koninklijke Beriijnsche bibliotheek) ont breekt de vijfde stem. Ons handschrift is compleet, en wij kun- nen dus althans (lil nommer van het inderdaad voortreffelijk werk, in den oorspronkelijkeu vorm, in partitie (met uitge werkte» becijferden b. bas) en in stemmen het licht doen zien. Bezit iemand hier te lande de guinqua vox der Canliones? Hij zou der kunst en ons een groote dienst bewijzen, door haar ter onzer beschikking te stellen. Bovendien houden wij ons voor alle geschenken in de rigting van ons streven zeer aanbevolen, en' zullen dankbaar de namen der milde gevers vermelden. Se dert JU December verwierven wij 229 beschermers (met eene jaarlijksche bijdrage van f 10 tot 3) en 67 leden (met een jaarlij ksche bijdrage van f 2 50 tot f 1.25). Aan het hoofd der eersfcgenoemdeii zien wij erkentelijk Z. M. den koning, II. M. de koningin en Z. IC, H. prins Erederik voor waarlijk vorste lijke jaarlijksche bijdrage, of geschenk in eens.'' Dezer dagen is op het buitengoed Raephorst van Z. K. TI, prins Erederik, onder Wassenaar, geschoten een steen-arend, hebbende eene vlugt van 7 rijnl. voeten. Men deelt mede, dat weinige dagen geleden een brutale diefstal door middel van insluiping te 's Hage plaats heeft ge vonden. Ten huize van den heer S,, in de Korte Pooten, waren op bo\eu elkander gelegen kamers gelogeerd de lste luit. D., ge detacheerd bij het departement van oorlog, en de heer B., solist in het orekest van den kon. Eranschen schouwburg. Tegen den avond kwam een persoon, H. A. genaamd, om den laastgenoem- den bewoner te spreken, die hem toeliet en tevens aan de oor zaak van zijne komst, het vragen om een aalmoes, voldeed. De officier, die op een achterkamer bezig was, meende te gelijker tijd dat hij iemand van boven hoorde komen en geraas in zijn vertrek te bespeuren. Toen hij daar kwam, miste hij dadelijk van de plaats waar dit gewoonlijk hing, zijn gouden horologie en dito ketting. Terstond gaf hij hiervan kennis aan de bene- denbewoners, die hem het bovenvermeld bezoek mededeelen. Daarop spoedde hij zich om met een en ander de policie bekend te maken, die spoedig alle pogingen in het werk stelde om den vermoedelijken dader op te sporen. Nadat het onderzoek te dier plaatse eenige inlichtingen had opgeleverd, die konden doen veronderstellen, dat de dader de stad verlaten had, schreef de commissaris van policie, de heer Wulfers, onmifldelijk naar Scheveningen, Amsterdam en Rotter dam. Aan de policie van laatsfcgemelde stad mogt het dezer dagen gelukken den dader aan te houden in het bezit van het gouden horologie, dat hij kort te voren voor het geld, verkregen door den verkoop van den ketting, uit de bank van leening daar ter stede had gelost. Een ander persoon, die dezer dagen in eene woning te s Hage uit gastvrijheid was opgenomen en dit beloonde met het ontvreem den van een pantalon, werd mede op dergelijke wijze Maandag door de policie te Delft aangehouden en in handen van de policie overgeleverd. De Belgische Monifenr verklaart officieel voor valsch en ongegrond het gerucht, volgens hetwelk in twee provinciën van de Nederlauden gevallen van veepest zich zouden hebben voorgedaan. Als dagen een het opvolgt aan zijn be inet petrole vuur, en in binnen wei .A-ïi gepatenteer en andere s tot de Twet alle welden 1 regl op dagI politiek oogJ achten, en I adres aangtl nomen, op meiischheid Sc en fabrieke i wend, met van den ace I worden, en het aan ham niet door lui 111 Parij liet Grieken van Je confi De heer lijk liet aij brengen, Uit ei gen over lie loopig bewii schuld van pen. Het vc zaak van de vier maande gehoond, do liet meerend haar werk c bibliotheken van kunst, e kerken, kloc staatseigench bewaard ivor vel, den 25 en kloosters tels van alle vernam de li lens gekrenl zooals zelfs Times verkla ving der kei- Wel verre de geestclij l menigte tot steld was en verlaten, veril zich naar hetj orde en ka mogelijk, zie had vastgegr hield, doch d van [jolicie den prelaat zag, zijne rei plaats in het Je bisschop naauwernood lijzonderen t 'uitrokken er ien aantal pe iet echter zi oeeste voorkc Ofschoon d

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 2