TLISSIN6SGH WEEEBLAD. I RIJ. a. 1860. N°. 315. Zaturdag 6 February. 7ie Jaargang' VLISSINGEN. F. H. SCHIFFER. POLITIEK OVERZIGT. BINSN'ENLANDSCHE TIJDINGEN. trekking:. 394 f 1000. No. 5887 j trekking. 30. No. 4959 f 1500. trekking. >00. No 3772 en 6947 Js, geb. Arents, z. A. J. Siegers, geb. Hec- pg, 29 j. A. Schlnter, Nieuwendijk H no 101. Advertenticn gelieve men aan den Uitgever in te lenden uiterlijk Donderdag avond ten S ure; de prijs van 14, regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing buiten-eilanden, ook ongeziud om te ver- f 6 50 te koop. 15.betaald. ;o van nog voldoende meer voor. Vergeefi e maken, welke prijs ).75 verhandeld. jerstf 6.50 a f 6.90. rwten f 8.50 a f 8.75. Winter Kool* 0.25. Rogge f 7.— 5 a f 6.60. boekweit a f Paar- kVitte Erwten f -.a f Kool* BUREAU: Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 80 Cents, frano* per post 95 Ccnt3. Afzonderlijke nummers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Post directeuren. 2'/, pet. 3 4 i'l, 5 4 5 4 4 2'/, 3 5 5 5 2'/2 3 a 'I, 56"/,6 65 87»/,, 125'/, 94 67 'I, 75'/, 45 196 81'/, 63'/,t 31'/, 28?/,, m» 59";, 51»/, genheidont- 3ns mijne be- r Gemeente, dank te be- IECTOR. .ISSINGEN. In ons politiek overzigt mag van daag onze aandacht wel eens vallen op de partijmannen, die, in Europa verspreid, zich den naam geven van liberalen. Welligt zullen degenen, die zich liberalen noemen, opvliegen van verontwaardiging, als wij hun, liberalen (verstaat het wel) den naam geven van partijmannen. Hoe! wij, liberalen, wij, partijmannen, die de verdraagzaam heid, de verlichting, de vrijheid, de broederschap, het welzijn en 't geluk der volken op onze vanen zetten, wij partijmannen? Wij, wij wisschen de partijen uit, bij ons, vrijheid, gelijkheid, broederschap; wij, partijmannen, die allen gelijke regten geven, die alle partijen willen oplossen in één volk, in één geslacht, in één menschdom, onder den grooten heer en bouwmeester van 't heelalwij, partijmannenWelligt vergissen wij ons. Maar wij, redacteuren van een weekblaadje, die niet gaarne den naam van liberalen zouden willen dragen, als alleen in den waren ziu, zooals liberaal, maar waarachtig en goed liberaal beteekent, wij lezen verschillende week- en dagbladen, en als wij tengevolge onzer lectuur aan onze lezers een klein politiek overzigtje geven op het uiteinde van elke week, dan meenen wij, als onze aandacht valt, op degenen, die zich eene partij gevormd hebben in Europa met den naam van liberalenzulke heeren, zonder overdrijving, partijmannen, scherpe partijmannen, zelfs mannen van uitsluiting, mannen der tyrannic te moeten noe men. Als wij te hard schijnen in onze conclusie, laat ons dan eenige praemissen stellen; praemissen uit eerste dagbladen van ons Vaderland overgenomen, die met de oordeelvelling van een gezond verstand, tot de conclusie brengen, om de liberalen in Europa partijmannen te noemen, met al den aanhang van dien. Zoo bijv. lezen wij over Spanje dat de liberale meineedige generaals die eene dynastie omvergeworpen hebben, op verrader lijke wijze, de goochelarij van algemeene verkiezing, zooals in Italië, hebben nagebootst, waarbij gezorgd was door de liberalen altoos (verstaat wel) liberalen, dat de andere partij door vrees- aanjaging, willekeurige kerkering hunner hoofden en ander ge veld zich niet konden laten gelden. Wij lezen verder dat de liberale regeerders in Spanje de schatkist spoedig leeg gemaakt hebben en zoo liberaal zijn, dat zij zich haasten een bevel af te kondigen, om de versierselen en altaarsieraden der kerken, een anders eigendom, aan hen af te leveren. Wij lezen verder dat de liberale Heeren in Spanje het nog niet eens zijn over de keuze 'an een koning, en daarom een directorium (dat zij zullen uit maken, let wel) denken zamen te stellen, ten einde daardoor een toestand te doen voortduren, die het ongelukkige land ten gronde 'oert binnen korten tijd. Wij lezen verder, dat de liberale Hee- 'en in Spanje de priesters en kloosterlingen verbant, en de boe ten en moordenaren hebben losgelaten, om die als een gewapend kanalje, uit de staatskas onderhouden, te gebruiken tegen de burgers van den Staat. En wat lezen wij eiken dag van de libe rie Heeren in Italië? Dat zij elkander verwijten tot in de Kamer van Afgevaardigden toe, dat zij de bevolking door de belastingen uitzuigen en den hongerdood te gemoel voeren. En wat doen de liberale Heeren in Italië nog verder? Als de katholieke geestelijkheid zich beijvert, de bevolking aan te manen, om zich aan geene oproerige bewegingen schuldig te maken, bij de invordering der belastingen, dan zijn de liberale Heeren, die de tegenwoordige regering in het Jonge Italië alweder omver pogen te werpen, vol van verontwaardiging en uiten allerlei smaadwoorden op de geestelijkheid, die de oproe rige bewegingen afraadt en tegenwerkt. Maar in ons land? zijn daar de liberalen, wat zij zijn in Spanje, Italië, Belgie en Frankrijk? welligt hebben zij dat extreem van liberaliteit? nog niet bereikt, maar elk, die nog in deze Baby lonische dagen van verwarring, zijn gezond verstand heeft be houden, zal wel, ons bedunken, moeten erkennen, dat het in ons land ook al vrij ver gaat, als de Heer Dr. A. Pierson, een liberaal onder de liberalen, getuigt, dat de oppositie der katho lieken en geloovige protestanten tegen de onderwijswet van 1857 regtvaardig en grondwettig is. Alleen halfslachtige drij vers verdedigen haar met hand en tand, en ofschoon zij liberaal willen heeten, luisteren zij niet eens naar de groote meerderheid der natie, die toch regt heeft om gehoord en geëerbiedigd te worden in hare godsdienstige begrippen. Als deze enkele staaltjes onder honderden eenige praemissen stellen, is dan de conclusie niet waar, dat de liberalen partijman nen met al den aanhang van dien, moeten genoemd worden Vlissingen, 5 February. Aanstaande Maandag, den 8 Februarij, zal bij herstemming een lid voor den gemeenteraad verkozen worden. De namen der beide heereD,tusschen wie de herstemming moet geschieden, zijn; II. E. KLELINHENS. P. CALLENPELS. Het is te hopen, dat onze stadgenooten zullen gaan inzien, dat het meer dan tijd wordt, om, gebruik makende van hun regt, ook mede hun pligt aan de stembus te vervullen. Vele burgers, helaas! zijn onverschillig en getroosten zich de moeite niet, om een ingevuld steinbillet in de stembus te gaan steken. Daarenboven is het te hopen, dat men een man kieze van wien men met den meesten grond kan verwachten, dat hij zal medewerken in het stads-belang met den nieuw be noemden Heer Burgemeester Winkelman. Onder de mandementen der Spaansche bisschoppen heeft dat van den kardinaal-aartsbisschop van Valladoüd een grooten indruk gemaakt. De prelaat waarschuwt daarin tegen de zooge naamde vrijheid van godsdienst, welke de voorloopige regering aan de Spanjaarden wil opdringen, en die niet anders dan strijd tegen de Kerk en hare leeringen bedoelt; om dien te ondersteu- neu wordt van het wapen der pers een druk gebruik of liever misbruik gemaakt. De kardinaal beveelt den geloovigen dan ook nadrukkelijk aan om tegen de voortbrengselen dier godde- looze^en-lj^tSlnuigi- pers op hunne hoede te zijn, die thans ook in Spanje het Jcwaad poogt te stichten, dat zij elders reeds heeft berokkend. ffijé^fTitaant hen om allen voor het behoudT des gelotjfs wakker tesjijiJden: de priesters door het onderwijs en de verkondiging derware leer; de geleerden en letterkund'g n door degelijke gwchril'tcn en redevoeringen; de and regnoo-

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 1