1869. N°. 314. Zaturdag 30 January. 7de Jaargang. POLITIEK OVERZIGT. B1MENLASD8CHE TIJDINGEN. VLISSÏNGSCH WEEKBLAD. Nieuwendijk H no 101. VLISSINGEN. Adverteatiën gelieve men aau den Uitgever in te gouden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs vau 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Volgens berigten uit Athene aan de Weener Presse en De- batte, zal het antwoord van Griekenland verzoenend zijn, en zij voegen er bij, dat de aftreding van het ministerie Bulgaris ver wacht kan worden. Als het eerste zich bevestigt, dan zal het laatste, als een gevolg er van, ook wel waar zijn. In een tele gram uit Konstantinopel wordt verzekerd, dat de keizer van Rusland een brief heeft geschreven aan den koning van Grie kenland, en zoo dit berigt juist is hecht men hieraan iets meer want de brief kan niet anders dan een persoonlijken raad be vatten om toe te geven, een raad welke van die zijde te Athene wel op prijs zal worden gesteld. Ook de Provincial Correspon- denz van Berlijn twijfelt niet aan het succes van den diploma- tieken stap der mogendheden; en de Times ziet insgelijks de toetreding van Griekenland tot de bekende declaratie te gemoet, doch niet dan onder een sterke reserve, en dit is ook het ge voelen van een blad te Altona, dat geacht wordt in relatie te staan met het hof te Kopenhagen (men weet dat de koning van Griekenland een Deensche prins is). De kapitein-generaal Dnlce heeft, volgens berigten van Cuba van 7 dezer, eene proclamatie tot de bevolking des eilands uitgevaardigd van den volgenden inhoud: „Ik zal alle gevaren trotseeren, ik neem alle verantwoordelijkheid op mij tot het verzekeren uwer welvaart. De omwenteling heeft de dynastie der Bourbons verdreven; zij heeft met wortel en tak eene plant uitgeroeid, die door hare vergiftige dampen de lucht die wij ina demden verpeste. Voortaan zal den burger zijne regten, den ineusch zijne waardigheid teruggegeven worden. Alle wen- schelijke hervormingen zullen worden ingevoerd. De inwoners van Cuba en de Spanjaarden zijn broeders. Van dit oogenblik af zal Cuba als eene Spaansche provincie worden beschouwd. De vrijheid van drukpers, het regt van vereeniging, het regt van nationale vertegenwoordiging in de Cortes, deze drie voorname waarborgen der echte vrijheid zullen u toegestaan worden. Inwoners van Cuba en Spanjaarden, uit naam onzer moeder, van Spanje, bid ik u het verledene te vergeten, vertrou wen te stellen in de toekomst en de regering der eeudragt en broederschap te herstellen." Volgens een brief uit New-York bevindt de lieer Seward, minister van buitenlandsclie zaken, zich in geeue geringe ver legenheid. Gelijk men weet, had hij zich tot den koning van Denemarken gewend, met een voorstel om de Deensche eilan den St. Thomas, St. Jan en St. Croix voor de Vereenigde Sta ten in koop over te nemen. De koning van Denemarken aar zelde eenigen tijd om dit voorstel aan te nemen, doch ten slotte verklaarden zijne kamers er niet tegen te zijn, mits vooraf de bevolking dier eilanden er over geraadpleegd werd. Aan die voorwaarde is voldaan en de bevolking heeft zich met nagenoeg algerneene stemmen verklaard voor de aanhechting bij de Ver eenigde Staten. Daarop onderteekende de heer Seward een contract met Denemarken, waarbij hij de eilanden voor 71/2 ïnillioen dollars in goud overnam. Ongelukkig blijkt nu dat hij daarmede te ver is gegaan en dat het congres weigert den koop te bekrachtigen. Wat nu aan te vangen? De koning van ,jene- marken heeft zijne onderdanen op die eilanden losgemaakt van alle betrekkingen met zijn rijk en eischt nu eenvoudig de 7'/2 ïnillioen, terwijl de minister Seward niet weet hoe daaraan te voldoen. De koning wilde zaak doorzetten en heeft zijn gewe zen minister van oorlog, generaal Rassloff, naar Washington gezonden, om den koopprijs in ontvangst te nemen. De heer Seward zoekt nu met alle kracht de leden van het congres te bewegen om den koop te bekrachtigen, maar dat is tot nu toe alles voor doove ooren gepredikt. Vlissingen, 29 Januarij. Eergisteren morgen viel van een alhier in de haven liggende schuit een knaapje van omstreeks 8 jaren over boord, en had reeds een geruimen tijd in het water gelegen, toen hij op den buik drijvende door eenige personen werd opgehaald. Ofschoon alle levensgeesten reeds schenen ontweken te zijn, mogt het aan de onvermoeide pogingen van onze rappe varens gasten gelukken, het kind in het leven terug te roepen en aan zijne radelooze moeder te hergeven. Tot militaire leden van den militieraad in Zeeland voor de ligtiug van 1869 zijn benoemd: de majoor Gelderman, pro vinciaal adjudant in Zeeland, en tot plaatsvervanger de kapitein van Winsheym, van het 3C regiment infanterie, beide alhier ge- statiouneerd. Welke geest in de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. die zich ten strijde aangordt voor het behoud van de tegen woordige wet op de lagere scholen, voorzit, blijkt uit de verga dering van 13 Januarij jl. door het departement van het Nut te Middelburg gehouden. In die vergadering werd, nadat door enkele leden gesproken was over het ongeoorloofde, onzedelijke, ongrondwettige en despotielce der Zondagswet, met algerneene stemmen besloten, aan het hoofdbestuur te verzoeken, het vol gende onder de punten ter behandeling op de algerneene verga dering van dit jaar te willen opnemen: Het departement Middel burg stelt voor, dat het hoofdbestuur bij de regering aandringe op algekeele afschaffing der Zondagswet. Wat een kostbaar berigt! In het departement is betoogd: dat de wet, die gebiedt den Zondag te vieren, is ongeoorloofd, onzedelijk, ongrondwettig en despotiek. En na dit betoQ.-» door enkelen van de onzedelijkheid der Zondagswet en liet despolieke dier Zondagswet, die te gelijkertijd, nota bene, e ,ne -r0Cldelijke wet is, wordt met algerneene stemmen besloten te verioeken dat zij geheel en al worde afgeschaft. Geen wonder dan ook dat zulk ee-je Maatschappij zich ten strijde aangordt voor de handhavir o Jet wet de lagere scho. len ui al hare deelen, opdat tr kiwleren vall Katholieken mogelijk zouden hooreu van de g->van den Zondag gebiedt en n 7ajftilag doet eeren. j&irakG de Brnyii, wethouder, gtegjgll en dragen! cler versierse- An'liitïtleilig Graf; hem namens en Protestanten zoo wenn- godsdienst, die de ondr begeert dat de we* Z. M. V - DÏÜJ der geir' ^eeft verf 1 ^üeote Botter da Commandeur

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 1